liUYïENLANDSCII STAETKUNDIG OVERZIGT. iS6Sr«S3E»5 bééld van onzen eerbiedweérden souvereyu, deéze ge- legenhcyd te baet te ueémen van den landbouw aen te moedigen: 'Tis immers den landbouw die derykste bron van 't belgiseb bestaen uytmaekt. Niets zoo bedriegelyk dan op onderstellingen voort te gacn, en dit voórnaemclyk instaetkunde. Gelyk wy gezien hebben, gaf de diepe wysheyd van Pius IX bet voorbeeld der schoonste hervormingen aen de Italiaensche Stdeten; doch Oostenryk verschrikt, verhaest zich troepen naer Eerrare te zenden, wacrdoór men dagt dat den geest van hervorming zou gestoord worden. Maer hersenschim den maetregel dóór Oostenryk genomen, diende slegts om de bewcéging meerlevendigheyd by te zetten; want, op het oogcnblik dat wy sehryven, is gauscb Italiön in den weg des voóruytgangsgetreéden. 'T is een weézenlyk tydslip vóór de geschiedenis.Honderd en tien duyzend geweêren zyn dóór verschillige gouvernementen, waer- onder Belgiën, aen de pausclyke staeten aengeboóden. De Gazette d'Ausgbourg die deéze tyding mededeelt, voegt er bydat.de Eransche en Engelsehe officieren hunne diensten aen den II. Vader hebben aengeboóden. "fis nog niet al. In Ierland word er een corps vrywilligcrs ten dienste van Pius IX ingerigt. Wy oórdeelen egter dat het onnoodig zal zvndeézen bietsten maetregel te gebruyken. Nog al twee catholyk-liberaele vorstende hertogen van l.ucca en Toscanen hebben aen hunne onderdaenen de vryheyd der drukpers, de opvormiug der burgergarde en de verlossing der staetkundige gevangene beloofd. Eene nota die Oostenrijk aen de mogendheden gezon den hééft, beroept zich op de rechtzinnigheyd deézes gouvernements. Dit document zegt dat Oostenryk slegts troepen m Italiën gezonden heeft om de beweéging te beletten in zyne evgcne staeten.,Dateen volk een bestuer naer zyn welgevallen inrigt, is van 't recht der natiën ge- bruyk rnaekeumaer waerom bezet Oostenryk de stad Eerrare, terwyl het volgens 't verdrag slegts de sterkte mag bezetten? 'T is juyst daertegen dat Pius IX pro testeert. In Siciliën zyn onlusten ontslaen. Het volk vraogt de zelfde vryhedendie deLuchezers en Toscaners van hunne respectieve vorsten hebben ontvangen. De troepen hebben zich togen 't volk verzet, en er is bloed vergoóten. Uvt Hoornen melden de laelstc tydingen dat er eene byeenkomst van kardinaelen heeft plaets gehad, om te beraedslaegen over de zaeken van Eerrare. De kardinae len hebben beslist dat er metkragtdaedighëyd moet wor den te werk gegaen, en dat men op de ontruyming van die stad moet aendringen. Den vermaerden componist Rossini, is te Boloniën, tot kapiteyn van de borgerwagt benoemd. Te IJvourno hebben de troepen met het volk verbroe derd. Te 'IHst: heeft het volk zich vóór de nationaele zaek verklaerd. In de eerste stad iseenen Te Deuin gezongen, en de drykleurige vaendels zyn dóór de geestelykheyd gezegend. In eene vergadering van Eransche ministers te Parys gehouden, is er besloóten dat Vrankryk welhaest den Marokkaenschen keyzer zal ondersteunen. Weliigt zal Abd-el-Kader reeds de keyzerlykekroon op 't hoofd heb ben wanneer de Eransche tusschenkomst zal verweé- zenlykt zyn. In Spaniën is ook alles in gisting; Vrankryk en Enge land loeren om liet incest teil cynde dit land onder hun nen invloed te krygen. De koningin heeft eene nieuwe algemeene staetkundige vergiffenis verleend. Espartero staet wederom in Spaniën te komen of is er reeds aengeland. Een koninglyk besluyt benoemt hem lot senaten r. De aenstaende Spaensche corlès gaen zich met de ver- breéking van 't houwelyk der koningin met Don Francis co d'Assise bezig houden, "f |is eene ernstige zaek vóór i rankryk omdat zy onderden invloed van Espartero gaet bewerkt worden welken aen Engeland gansch ver kleefd is. Den Zieitscrschen landdag heeft de verdryving der fesuieten besloóten. Thans blyft, te weélen of de catho- iyke cantons zich aen deeze beslissing zullen onderwer pen. Wat ons betreft, wy gelooven neen. Abd—el-Kader hééft de stad '1 usti f Hlarokko) bem ag ti '^d Men veiwagt zich dat hy ccrsldags met de keyzerlyke troepen zal handgemeen worden. Indienden keyzer zynen vyand niet verslaet, 't is te vreezen dat de geestdryvende Marrokaenen met Abd-el-Kader zullen Spannen. 'T is 't slegtstc dat er \oór Vrankryk kan gebeuren, want in dit geval, ware eene gewapende tusschenkomst noodzae- kelyk, en dan, wat zal Engeland doen Den sultan komt zyne haeven aen de Grieksclie natie te sluyten, en aen dcrzelver consuls hunne exequaturs af te neémen. De koophandel kamers van Bergen en Dendermoude hebben M. den minister van openbaere werken aenge- pord alle mogelyke maetregels te neémen om de maet schappy der üendcrvalley tot de uytvoering haerer aen- gegaene verbintenissen op te wekken, 't is te zeggen om de graeving der vaert van Jemmappes naer Aelst onmid- délyk te beginnen, zoo niet, om de twee millioenen borg- togt aen eene andere aenneémende maetschappy tot by- laege tegeéveii. Wy verlioöpen dat de koophandelkamer benevens de regeéring deézer stad zich zullen yerstaen met de regeéringen van Geeraerdsbergen en Ninove om in den zelfden zin te werken. Hetsehynt zeker dat het gouvernement vast besloóten hééft gemelde maetschappy te dwingen tot het volbren gen haerer verbintenissen, en voórnaemclyk van nimmer den borgtogt af te staen indien zy van het ontwerp der vaert afziet. Met degrootste voldoening hebben wy voorleden maen- dag de prysuytreyking aen de leerlingen van den heer Van der Straeten bygewoond. De deffige houding en welgeschiktheyd der jongelingen kwamen vooreerst de aendagt der aenschouwers treffen; dacrna hééft eene best gepaste redevoering dóór den onderwyzer in de fransclie tael uytgesproken, elks belangstelling verwekt. Wy hebben zeer wel den inhoud diër redevoering be- gréepen en juyehen er grondhertig aen toe. Volgeêrne zouden wy hier eenige zinsneden breedvoerig uytleggen, maer wy willen geene oude koeyën uyt den gragt liaelen; 'tzv genoeg dat wy hier herrinneren 't géén wyover on geveer een halfjaer zegden, naemelyk dat, indien deéze wicn het behoorde geen recht aen den agtbaeren heer Van der Straeten deéden, liet publiek zulks zou gedaen hebben. En inderdaed wy hebben ons geenzins vergist; tot ons en elks genoegen én volle voldoening hebben wy gezien, dat reeds een veertigtal kinderen aen de zorgen van den verdienstelyken onderwyzer zyn toevertrouwd. Wy hebben verder vernomen dat na den vacancietyd, dit getal merkelyk zal vermeerderen. Dan, de plegtigheyd, waervan wy gewaegen en die ons tot deéze bemerkingen aenleydin'g gééft, was, ofschoon eenvoudig, mits de byzondere omstandigheden, aller belangwekkendst. Eenige zeer wel uytgegalmde decla- matién waerin men de ontegenspreekelyke zorgen van den hesteerder kon bemerken, zyn dóór 't uylgcleézen gezelschap weêrdiglyk begroet geworden en hebben voór- naemelyk de goedkeuring der ouders verdiend. Dat dan den heer Van der Straeten benevens zynen ieverigen medehelper, den heer J. Verleyzen, onze grond- hertige gelukwenschingen aenveêrden, dat zy van do ge- negenheyd met welke het geagt. publiek hun bejegent, eenen spoorslag maeken om hun nog meer, indien 't mo- gelyk is, op hunne aengenomene taek toe te leggen; zy ook, zyn in staet aen 't land in 't algemeen en onze stad in 'tbyzonder groote diensten te bewyzen. De Taelkurtdige bemerkingen die wy héden mededeelen, zyn ons ter gelegenhcyd der afkondiging van 't briefje in ons bietste N'' verscheénen, toegezonden. Wy voldoen des te liever aen 't verzoek van den agtbaeren schryyer, om dat wy overtuygd zyn dat eene oprechte libcraele neyging, eene waere vaderlandsliefde zyne pen geleyd heeft, ten anderen, daer zoo véél akten van 't voórmaelig ministerie schynen welhaest te zullen of afgeschaft of gewyzigd te worden, zou het billyk zyn dat de ministers van heden die zich in alles zoo luydeop hun liberalismus beroemen, ook eens waerlyk toonden dat zy geéne ORANGISTISCHEliberaelen zyn, met de antinationaele, verbasterde en onverstaenbaere spelling, regels en uyt- spraek nimmer ten koste onzer schoone moedertael te begunstigen. 'T is nu den oogenblik niet om dieper in die zaek te treéden, maer op tyd en stond zullen wy ze grondiglyk aen de kamer tragten te doen begrypen en tevens de listen en kuyperyën van eenige verkog'te man nen aen den dag liaelen. Doch vóór heden beveélen wy de taelkundige bemerkingen aen de aendagt der ouders, en porren hun ernstiglyk aen eens tweemael te overweé- gen vóóraleer zy hunne kinderen aen eenen onderwyzer aenvertrouwen die de hollandsche spelling in zyne schóól aen de jeugd onderwyst. MEKKT-BEltlGTEN. Onze boter- en aerdappeien merkt waren heden wel vóórzien, nogtans zyn de pryzen hooggebleéven. Wykon- nen moeyelyk de oorzaokbestaetigen der duerte van d'aerdappelen die in onze streéken toch wel gelukt zyn. Men schreeuwt dat er véél deézer vrugten verrot zyn, maer wy durven verzekcrendat zulks sterkoverdreévenis. De brusselsche graenmerkt was gisteren wel bevoór- raed, desniettegenstaende hebben de pryzen zich staende gehouden. De tarwe is verkogt geweest van 7 guldens tot 8 g. öst. den 1/2 hectoliter. De roode en geêle aerdap peien waren ten pryzen van 6 fr. 73 tot 8 30 c. de 100 kil. verkrygbaer. Charles Louis De Pauw, 17 jaeren oud, verdagt van aerdappeien diefte, is dóór de politie deézer stad aengeliouden. Het volgende léést men in VAmi de la Religion Deézer dagen hééft de roomsehe burgewagt vóór de de eerste mael haeren dienst gedaen in liet Quirinael. Des andeidags bedankte den 11. Vader al de mannen, en, zich lot eenen in 'tbezonder wendende, zegde hy aendeé- zen. Gy woont in zulk kwartier van de stad, niet waer? Ja, 11. Vader.Ik wéét het, hernam Pius, want over 20 jaeren ben ik by u een uwer zieke kinderen komen bezoeken.» Dit heet men geheugen en goed hert bezitten. Voorleden zondag hééft te Zomerghem eenen kamp- stryd van welspreékendheyd en compositie plaets gehad, zie hier den uytslag Uytgalming (deftige) lc klas, l"prys, M. Van de Water van Brugge; 2Q prys, M. De Deyn van Ninove. 2° klas, uytgalming (deftige) 1™ prys, M. Schollaert, van Sotteghem; 2" prys, M. Thessely, van Nevele; eene eervolle melding aen M. De Cock van Eecloo. Boertige vak. 1° klas. 1" prys, M. Van Impe, van Ni nove; 2n prys, M. De Vliegere van Gend. Boertige vak. 2C klas. 1° prys, M. Van de Water, reeds genoemd; 2" prys M. Frembgen, van Gend. Compositie,Poesie, 1" prys, M. Willem Rogghé, van Gend. Prosa, deftige vak, 1" prys, M. De Deyn, vader, van Ninove. Aenniocdiging. 1" prys, M. G. Van Loo, van Gend; 2" prys, M. A. De Schepper, van Vynck. Den prys vóór de verst afgelegene maetschappy, is aen die van Ninove toegeweézen en dien van de schoonste inkomst, aen de maetschappy van Nevele. De sluyting der uyverheyds-tentoonstelling is dóór het gouvernement onwederroepelyk op 30 september vastgesteld Den Moniteur hééft de programma der September feesten afgekondigd. Ten onregte hééft men gezeyd, dat eene der meys- sens te Brussel vermoord, zwanger wasmaer hetgeen men tot dusverre niet vermeld hééft, is dat men in de hand van een der slagtoffers eene uytgerukte hairlok hééft gevonden. Sedert gisteren morgend worden er nieuwe navor- schingen gedaen in den arm der Senne loopende agter het huys Evenepoel te Brussel. Om deéze navorschingen te vergemakkelyken, hééft men de waters afgelaeten. Den prokureur des konings van het arrondissement Brussel komt kenbaer te maeken, dat er eene belooning van DRV DUVZEND FRANKS zal worden verleend aen allen persoon, die aen de justicie of de policie inlichtingen zal geéven, geschikt om de aenliouders mede te brengen van de daedersen medepligtigevan.de dryvoudige moord óp den persoon van jufvrouw Evenepoel en. haere twee meyssens, te Brussel gepleégd. liet gerecht doet vlytige navorschingen om den ver- spreyder te ontdekken van 't gerugt dat M. Evenepoel beschuldigt zyne zuster vermoord te hebben. De volko- mene onschuldigheyd van den broeder des slagtoffers is ten duydelykst beweézen, en 't is slegts aen de toomé- looze lastertael te wyten dat dergelyke gerugten ver- spreyd zyn geworden.Men hééft te Brussel verschey- dene aenhoudingen gedaen om op het spoór der moorde- naers te geraeken, maer tot dusverre zyn al de poogingen van parket en politie vrugteloos gebleéven. Dén minister van openbaere werken hééft beslist dat de zangmaetschappyën die zich naer het zangconcours zullen begeéven dat te Brussel, onder de bescherming van 't gouvernement, op 26 gegeéven word, kosteloos langs den yzeren weg zullen mogen héén en wéér reyzen. Er zyn reeds 34 maetschappyën, 14 van eersten rang, 14 tweeden en 6 gemeentens ingcschreéven die eenedobbele Iyts haerer zangers behoorlykgelegaliseérd aen desociÉ'ré de nÉiiuL zullen hoeven toe te zenden. Maendag 's nagts is te Brussel iets zonderlings ge beurd. Een jong vrouwmensch is opgestaen, en hééft eenen jongman, met welken zy woonde, eenen geweldi gen inessteék toegebragt; maer den jongman hééft zich kunnen wechmaeken, eer hy nog andere steéken had ontvangen. Het vrouwmensch is des morgens gevat, als- wanneer het bleék, dat zy krankzinnig was en reeds te Ghecl had gezeten. Men hééft ze naer S. Jans gasthuys gevoerd. By koninglyk besluyt van 14 deézer, is den lieer d'Udekem benoemd tot burgemeester van Leuven, en de heeren Libot en Ilennot tot schepenen. Het ministerie komt eene beslissing in de zaek der onderstandgelden vóór de katoennyverheyd te neémen. M. Rogier heeft geweygerd de besprek ken die M. De Theus. gemaekt had, goed te keuren, en gééft geen gevolg aen de overeenkomst van zynen voorganger.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2