ZONDAG 26 SEPTEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.—Nr 54. AELSTden 25 September. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 4 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verlcencn en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen dcszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden hegeéren mede te deelen, zullen gehevin ge houden worden., ten zv wy in regie gedwongen wierden dezeïvi* te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe l< zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengacl. CLIQUE SLUM. BEUIGT AEN ONZE INSCIIRYVEIIS. De geène onzer geagte inschryvers die tot heden hunnen agtcrstelligcn abonnements-prys niet betaeld hebben, wor den vriendclyk verzogt zulks zonder uytstel te doen. Gelyk men aen 't hoofd van ons blad kan zienzyn de voór- waerden dat alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry hoeven toegezonden te worden. De heer en inteekenaers die in de postkantoor en hebben ingeschreèvenworden insgelyks verzogt zoo haest mogelyk hunne inschryving te vernieuwen om alle vertraeging in 't verzenden te vóórkomen. Men schryft aen den Dender-bode in voor niet minder dan dry maenden.De persoonen die voor den aenstaen- den trimester inschryven zullen de nummers van heden tot den 1" zondag van October, kosteloos ontvangen. Kik afdruksel van den Dender-bode afzonderlijk genomen, kost 50 centimen. ONDERZOEK VAN HET STAETKUNDIG MINISTE RIEEL PROGRAMMA. Vervolg zie NT 85. Wy hebben in onze NIS 52 en 53 de twee voórnaemste staetknndige grondstellingen van liet ministerieel pro gramma onderzogt en doen zien dat zy beyde de belan gen van het liberalismus weynig ter herte neémen; laet ons zien of de verdere ontwerpen gunstig voorkomen. liet programma gaet voort De leden van het kabinet zyn het gelykelyk eens ge- worden op de vier volgende vraëgstukken welke zy hebben voorgenomen de kamer vóór te draegen 1°. Jury van examen vóór de leerlingen der univer- siteyten. De werking van het gouvernement te versterken in de benoemingen der leden van den jury, en bv gevolg, de wyze van de bestaende benoemingen te veranderen. Eiken jury is saemen gesteld uyt zeven leden, van GESCHIEDENISKUNDIGE HERRINNER1NGEN. PIETER COUTEREL. BORGEMEESTER VAN LOVEN. 1360. I. Ah! Myncn God! wie zal my uyt deézeu diepen modder poel trekken, in welken ik met myne gelaedene vischker geval len hen'! riep, op eenen bedroefden toon, eenen man die in eenen moeras, welken langs den grooten weg op eene myl van Loven, op den weg van biest, lag, gedompeld was. - Broeder, antwoordde eenen voórbyganger wiens lederen kolder met aerdc en slyk besmeurd was, en lietzien welke poo gingen hy aengewend had om den armen voerman te helpen, ik kan niet meer; hel is iny onmogelyk uwe ker uyt déézen modderput te helpen. Wat zal Jan Van den Bisdomme zeggen, wanneer hv my op de gestelde ucr ter merkt niet zal zien komen, hy die deken der vischverkoopersis Terwyl den voerman die wóórden uytsprak, sloeg hy uyt den vollen arm zvnen ezel, die aen zyn ryluyg gespannen was, ten evnde uyt dien moeras legeraeken. Bah hola, mynen vriend, sprak eenen derden persoon welken by geval daer omtrent kwam. O! in den naem van S'-Judocus, patroon van de bakkers en mynen patroon, wil die arme beest zoo vrecdelyk niet slaen; ik zou liever dat peêrd neémen dal nevens u zoo vreédzaem het gras wcyd. Ik zou dit peérd in myne ker spannen, en ik ben verzekerd dat, vooraleer het volk ter merkt komt, uwe visschen op den stal, die welke de volkskamer er twee benoemt, den scnaet gely kelyk twee, en het gouvernement dry. Is het gouvernement in die benoemingen niet voldocn- delyk bevoórdeeligd Hel noemt de helft min een, wat kan het meer betragten wilt het zyne werking nog ver sterken, het moet deéze der twee kamers teenemael ver- ydelen, om aldus den alleenheerscher te speélen; is dit liberael zyn Eenen liberaelen heelt van de alleen-heer- sching eenen afschrik, hy tragt de magt en vryheyd van het volk te bewaeken eti uyt te hreyden; alle magt aen zich willen toekennen is vvillekeiirigheyd en strvdig met het liberalismus. Maer is dit voornoemen zelfs wel bezonnen Kan een ministerie zich redelykerwyze voor stellen, welken invloed het ook hebben moge, dat het de kamers zoodaenig zal konnen verblinden, van luiere voorrechten te doen afstappen om de zelve in de handen van eenen minister over te geéven? Het is te denken van neen. De kamers, hoe liberael zy ook zyn mogen, zal de meerderheyd te veel eerzugt en gezond óórdeel behou den om hier ooyt in toe te stemmen; dat het ministerie zich dus onthoude van dergelyko bedoeling werkèlyk vóór te stellen, wilt het niet stronkelen, en zich aen be lediging van gebrek in stactkundc blootstellen. De tweede kwestie is Doen ophouden de noodlottige gevolgen der wet i) van het fractionnement of verdeeling der gemeente, met terug te keeren tot de wyze van kiezing vastgesteld by de wet van 1856.» Deézen voorstel zal met vreugd en toejuyehing worden aengenomen, want hy is meer dan redelyk. Maoris hy wel vergenoegende Daer zyn andere terugwerkende reactionnairewetten waer van het congres liberael de wederroeping bedoeld hééft, en over welke M. Rogier, als werkende lid van het congres beloofd heeft recht te doen. Een liberael ministerie moet de communaele en ook de provinciaele vryheden herstellen. Hier vóór is het noodig de communaele en ook de provinciaele wet te herzien, want deéze beyde zyn niet alleenelyk vryheyds- krenkende maer ook grondwetschende in eenige haerér schikkingen, waer over wy in het vervolg zullen handelen. AENMOEDIGING TOT VERBETERING VAN DEN AKKERBOUW, MIDDELENTENTOONSTELLING Hoe meer het volk eener landstreek zich vermenigvul digt, hoe meer middelen de bestuerders ook moeten aen- wenden om den toestand 'tzy goed of slegt van l volk te verbeteren.Eenen onvergeéflyken misslag die dóór menigen regeerder begaen word, is het volk dat in den voorspoed verkeert, te laeten verwyven dóór een zwak en losbandig bestuer, en, indien het ongelukkiglyk dooi de slagen van den tegenspoed getroffen word, het zelve in neêrslagtigheyd te laeten kwynen. Eenen der voórnaemste voórspoedstakken van Belgiën is voorzeker den landbouw; maer is tot dusverre deéze nyverheyd tot volmaèktheyd geklommen is zy wel aen- gemoedigd geweest gelyk zy het werkelyk verdient Wy aerzelen geenzins deéze vraegen met neen te beantwoor den. Want waer zyn de jaerboeken des bestuers welke pryzen, belooningen of andere diergelyke middelen aen- stippen bekwaem om den landbouw die zoo véél te wen-, sclien overlaet, aen te moedigen en tot verbetering te brengen Alle andere nyverheydstakken van nationaele voort- brengst bekleeslen eene ruyme plaels in de vergeldings schriften van den staet't is maer den landbouw waer van tot heden geene of ten minsten weynige melding is gemaekt. Thans egter zien wy met genoegen dat het opperbe st icr eenen stap doet om den landbouw daedelyker wyze aen Ie moedigen dóór de uytschryving van nationaele be looningen vóór die geéneonzer akkermannen die de schoonste vrugten op eygen grond zullen gewonnen en de zelve tentoongesteld hebben. Doch, daer alle gronden niet even vruglbaer zyn, en dat er integendeel gevonden worden die zonder buytcngewoone zorgen en arbeyd niets zouden opleveren, wilt het gouvernement met recht en billykheyd dat die landbouwers die op dergelyke lan den raiddefmaetige vrugten gewonnen hebben, insgelyks met byzondere pryzen beloond wordenom andere min vlylige, min werkzaeme aen te spoóren het voórbeéld deézer eerste te volgen. En inderdaed, de aerde is geene ondankbaere moeder, jegens luieren neêrstigen bebou- allyd zoo fraey gekuvsclit is, van uwen meester zullen ten toon geleyd zyn. Denkt gy er aen, vriend? liet is de weyde van Messire Couterel onzen gevreesden borgemeester, die God gelieve ge nadig te bandelen! De hand op een zyner peèrden leggen, ware genoeg om welbaest bet strop aen den hals te gevoelen. Oh! ja, ja; zoo veel te meer om dat Messire Couterel en meester Van den Bisdomme gezwoórene vyanden zyn. liet is eenen ouden liaet van familie die onder hun bestaet, en ik ge looi' dat het vóór lang zal zyn. In dit geval, antwoordde den bakker met onverschillig- heyd, zal het graen op zyn gemak konnen volwassen? vóóraleer gy hier uyt zyl. Hoe zeyde den voerman byna al weenende, ik zal dan myne visschen hier moeten veriaeten In der waerheyd, compeér, ik geloof dat den hakker gelvk heeft, zeyde den anderen persoon; laet ons het peérd liaelen, wy zullen het gebruykeu om u uyt den moeras te helpen, en nadien zullen wy het weder op zyne plaets brengen. Den voerman aerzelde eenige oogenblikken; maer ziende den ongelukkigen toestand van zynen ezel, en wanhoópende van zyne eygene poogingen, liep hy naer hel peérd toe, dal aen Couterel toebehoorde; den bakkeren den anderen hielpen hem, en weynige oogenblikken nadien was de ker op den goeden weg. Oef! nu ben ik er dóór, riep Van Duffel, den vischvoer- der uyt. Slegt volk, duyvelsehe roovers! schreeuwden zes mannen die van agter het kreupelhout kwamen, en zich langs den, anderen kant van den weg verdoóken gehouden hadden. Geeft' u over, peêrdendicven, want ziet, daer is het peérd van onzen meester, Pieler Couterelen, ter duyvel, dit peérd behoort u toch niet toe toe. Genade! genade! riep Van Iluffel geheel bevreesd, laet my los, ik meynde juyst hel peérd naer de weyde terug te brengen. En hy begon aen de zes vremdelingen te verhaelen wat er tiem was overgekomen. Ahahgy zyt in den dienst van meester Van den Bis domme, riep eenen 'der zes onbekende, die de dienaers van den borgemeester waren in dit geval rnoelgy ons volgen. Alle die den deken der vischkoopers dienen zyn de vyanden van mynen meester, dus mag ik aen uwe wóórden geen geloof geéven. Voórwaerds, móester Van Holfel! voórwaerds. .Myne fraeye kueglen, lael my gacn, zugUc den voerman, wanneer de twee persoonen, welke hem geholpen hadden, het ha'ezenpad namen, ik ben onpiiglig, iaet my gaeti. Maer de dienaers van Couterel waren kloek en sterk; vier van hun greépen den voerman vast en sleepten hem mede, ter wyl de twee andere zyne ker en zynen ezel naer deslad leydden. Zy bragten Jan Van Iluffel vóór den borgemeester. Pieler Couterel was eenen man van hooge gestalte, zyn sluersch aeugezigt boesemde natuerlyk eenen afkecrin; zyn dik, lang en zwart hair, gaf aen zyn :tenge/.i^L-w+di, van eenen grys^— agtigen baerd vóórzien was, een bfóyn ■kleuif^iidei- het yuty opgevoed, had hy de vrye en wo&le wiwópii'bapun hel /A\é behouden, die zynen hoogen rang. nii't'hao kofui^ Vcrlirt/n-ri Eeneonverdraegelyke trotselihcjfd,-Cii vswe.fvjgiheiïpTden tuiig-, moed scheénen in hem uyt; hJssej^inaedSe ij# jpiele om-'dif hy gelyk zy geene wapens en eujr Uvumnudgralóty: alle cl trenelvkhëyd of oppergezag waMfttjnwe&j^Tfrt gezag\a.w.

De Denderbode | 1847 | | pagina 1