Men schryft ons nvt GeeraerdsbergenZondag 12 doe zel' maend, hééft to Loven oenen luysterlyken pryskamp van uyterlyke welsprekend hcyd plaets gehad. Versclicydene der voórnaeraste liefliebbers waren al- daer aenweézig, onder andere den heer Alex. Van Ham, van Ninove, welken als eenen der byzonderste in dit vak bekend is. liet is den lieer J. Sadones onzer stad die met algémeene stemmen met den eersten prys in het deftige vak, en met den tweeden in het Boertige is bekroond. Ter die gelegenheyd hebben, zondag laetst algemeene vreugdbetooningen doórzyne stadsgcnoóten aen den heer Sadones beweézen geweest. Heeds van in den namiddag wierd de feest aengekon- digd dóór lietspeélen van stadsbeyaerd en het luydender groote klok. Om 3 ueren wierd den heer Sadones dooi de maetschappy van tooneeloefening en het muzyk ge- noóschap, stoetsgewyze van uyt zyne woonst naer de ver- gaderzael der eerstgenoemde maetschappy geleyd alwaer ter die gelegenheyd een goed teugje wierd geledigd; des avonds 'hééft het muzykgenoótschap van Ste-Cecilia den oveiwinnaer met eene luysterlyke serenade vereerd terwyl geheel het gebuerte wedyverde om de huyzen te verlichten, liet is niaer laet in den avond geweest, wan neerdie feest eyude lieéft genomen. Oen prys dóór M. Sadones behaeld,is voor hem des te grootcre eer om dat hel juyst met het zelfde stuk was idc uer der doodstraf:dat den heer Van Ilam, die met liet zelve meer dan eenmael was bekroond geweest, was opgetreéden. l)en heer Sadones hééft ditstukonderhet beleyd vanden heer Ceuteriek aengeleerd, welken volgens veéle onpar- tydige liefhebbei s, sedert lang den heer Van Ham in het zelve verre wist te overtreffen, zonder dat men weéte waeraen het moet toegeschreéven worden dat hy lot he den niet was bekroond geweest, liet is dus vóór den heer Ceuteriek een dobbel genoeg zynen leerling over dien verniaerden heer Van Ham te zien zegepraelen. V.H. Den Moniteur kondigt eenige veranderingen af, welke, te beginnen van den 22 september 1847, inde vertrek-ueren der konvoys langs den yzeren weg zullen plaets hebben. Deéze veranderingen zyn de volgende De vertrek-ueren der konvoys van Brussel naer Ant werpen om 1 uer 43 minneten des namiddags, en van Antwerpen naer Brussel om 2 ueren, zyn veranderd als volgtEen konvoy zal uyt Antwerpen om 1 uere 50 mi nneten vertrekken, in korrespondentie met Mechelen, naer Loven, Luyk, Verviers en Aken. Het zal by den Ouden God, te Contich en te Dulfel stil blyven. Een konvoy zal uyt Mechelen naer Antwerpen vertrekken om 2 ueren 50 mimieten, in korrespondentie met de konvoys vertrekkende uyt Doornyk om 9 ueren 45 mi- nueten; van Oostende, om 10 lieren 15 minueten van Brussel om 2 neren 15 minneten, liet zal te Duffel en te Contich stil blyven De konvoys" van Brugge naer Oostende om 9 ueren des morgend's, en van Oostende naer Brugge om li ueren des avonds zyn afgeschaft. Het laetste konvoy van Oostende naer Gend, is vast gesteld op 5 ueren 40 minueten, in plaets van 7 ueren 35 minneten des avonds. Van BruggenaerGend, om ueren 15 minueten, in plaets van 8 ueren 10 minueten, des avonds. Het konvoy, vertrekkende van Oostende naer Brussel om 3 ueren 15 minueten zal geene reyzigers meer mede- neémen. De reyzigers zullen moeten plaets necmcn op het konvoy van 4 ueren 15 minueten, welk konvoy zal stil blyvcii te Plasschendaclc, .Tabeke, Bioeniendael, Aellre, Hansbeke, Landeghem, Wettcren, Audeghem, Malderen, Cappelle en Vilvoorde. Te Brussel zyn dry zittingen van een Congres van staethuyshoudkundigen gehouden. De laetste zitting maendag II. gehouden,hebben deininisters Rogier, Veydt en Frèrc-Orban bygewoond. HetCongres heeft nacmeiyk twee gevoelens uylgebragt: 1° dat de liandels-vryheyd het lot des arbeyders zal verzekeren, geévende hun minder rnoeyte in verwisseling van meer genoten 2° dat die vryheyd eene bestendige oorzaek van zedelyke verbaste ring (den smokkelhandel) zal uytroeyën. Des avonds zyn de leden des Congres op een banket vergaderd. Onder de feestdronken, welke te dier gelegenheyd wierden ingesteld, wierd degeéne tor cere van Paus Pius IX met onbeschryfelyken geestdrift bejegend. De ministers van juslieie, van het inwendig en van openbaere werken hebben een penitentiaire congres, of congres om het lot der gevangenen te verbeteren, bygewoond. By koninglyk liesluyt, is M. Cools, geweézen lid van de kamer der volksvertegenwoordigers, met den titel van direkteur, by het kabinet van M. den minister van financiën, benoemd. De feesten van september waren nauwelyks te Brussel begonnen, of men bemerkte dat er borzenknap- pers waren aengekomen, want eenige persoonen die met geldbors, horlogie en foulard waren uytgegaenzyn zonder iTiuvs gekomen. Sedert 1 january lelt men in de Vlaenderen reeds 22 geneesheereu die ten gevolge van den typhus over bidden zyn. By koninglyk besluyt van 19 deézer, is M. C. Van- denberghe, oud-hoofdbedienden van 't arrondisssements- commissariaet van Thielt en geheymsehryver dier stad, tot distrikt-commissaris ad interim benoemd vóór 't ar rondissement Thielt-Rousselaere, in vervanging van M. Van Damme. Deéze benoeming heeft geenzins de al gemeene goedkeuring bekomen. Te Audeghem is eenen brand in eene hofstede, be woond dóór den pagterBernaerd Steeman, uytgeborsten. De schueren en stallingen en geheel den oogst zyn de prooy der vlaemmen geworden. De schade word op meer dan 8000 francs geschat, en niets was tegen brandge- vaer verzekerd. Tot nu toe is er niets stellig wegens de drydobbele moord te Brussel gepleégd, te verneémen. In weerwil van de neèrstige opzoekingen van parket,en policie blyft alles met een ondoórdringbaer geheym omhuld men verliest zich in onderstellingen, men néémt tot de minste inlichtingen waer, en desniettegenstaende blyven de die ven benevens de gestoólene voorwerpen onbekend. Deézer dagen lieéft de maetschappy der yzere we gen van West-Vlaenderen vergoed de schade van het afgekapt hout vóór het uytsteéken der regtstreéksehc linie van de spoórbaen van Lichtcrvelde naer Dixmude, gelyk zy reeds de aenpaelendc aen gelyke linie van Licli- tervelde naer Deynse, schaedeloos gesteld had, hetwelk de behoeftige volksklas met geene goede oog aenziet, vreezende dat de ontworpene yzere wegen zullen uytge- steld worden en dat er dus veéle nog meer gebrek aen werk zullen hebben; nogtans men isdaedelyk bezig met binnen Lichtcrvelde te elfenen de ruyme middenstatie der yzere wegen van West-Vlaenderen, die zeer merk- weerdig is. Men komt een nieuw slaeh van bedrog te ontdek ken. Zie hier waer in het bestaetMen weet dat de win keliers en neêriugdoendè persoonen hun koperen geld in rollen van eenen franc en van eenen halven frank saemen doen, en aldus uytgcéven; deéze rollen noemt men alge meen/kardoezen. Nu, eenige bedriegers hebben valsehe kardoezen gemankt, en in plaets van kluvten of koperen geld, hebben eene yzeren rol in papier gewonden en vóór eenen frank uylgeg'eéven. Op eenige buyten-ge- meentens hééft men dat ontdekt, en waerschynelyk heb ben de bedriegers dit ook reeds in de steden begonnen. Wy kondigen dit bedrog af, om elkeen op het ontvangen van kardoezen oplettend te maeken. Men verzekert dat by na al de speeulateurs en de rondleurders die de gemeentens doórloopen om aerdap- pelen en graen op te koopen, van geene patent vóórzien zyn. Berigt aen de politie.- Twaelf persoonen, die pligtig verklaerd zvn van in de onlusten en in de plunderingen van den 2 en 3 maert te Brugge deel te hebben genomen, zyn dóór de korrec- tionnoéle rechtbank van Brugge tot dry jaeren gevang verwcézen. Dry der 15 betigte zyn vrygesproken. De zaek der onlusten van iney, of der plunderingen van de bakkers, te Gend, is gisteren geëyndigd. Zes der betigte zyn vrygesproken. Vyf-en-derlig zyn verweézen tot. gevang; zomniige lot 5 jaeren, 3 jaeren, 2 jaeren, andere tot een jaeren tol; eenige maenden. Vvf jongens zvn vóór vier jaeren naer een lugtlmys verzonden om aidaer te verblyven. Dry betigte zyn ziek, en zullen na derhand voor de correklionneéle regtbank moeten ver- schvuen. Deéze zaek had eenen buytengewoouen toevloed van nieuwsgierige uytgelokt. De betigte zyn dóór dry advokaeten, MM. Drubbel, Verraeit m Polydoro dePaé- pe, verdedigd. Te Ste. Maria-Audenhove, is deézer dagen, het kind der egtgeiioóten Van Groötenbrugghe, in het huys van den genaemden .1. B. Lcmagie, doodelyk verbrand gevonden. Het kind was ccnigen tyd met een ander kind alleen in huys geladen, en hoéft slegts eenige ueren dit onheyi overleefd. Eenige. lynwaedfabriekanten uyt de stad Aetli ko men aen den minister van oorlog en den minister van justicie eene petitie te zenden, vvaerby zy vraegen de af schaffing der linnenweévery in de gevangenissen. Zy ver- toonen, dat dien maetregel alleen de merkt van Aetli kan opbeuren, welke thans byna geheel veriaeten is, terwyl Aetli onder de Fransohc en Nedeiiandsche regeé- ring de befaemdheyd had, de beste lynwaeden vóór de behoeften des legers te verveêrdigen. In den nagt van zaturdag tot zondag hééft eene bende van vyflicn landzwervers een buys by Mortsel willen oploopenmaer van wege de huysgenoóten eenen kragtigen wederstand ontmoet hebbende, zyn zy, na eenige geweerschoten ontvangen te hebben, op de vlugt gegaen. Eene moord komt te Namensche gemeente Bou- vigne in verslaegenheyd te dompelen. Den heer Mossiat, taniboermajoór der pompiers van Dinant, was ter gele genheyd van de kermis naer Bouvigne gegaen, en lieéft daer, by een krakeel met zekeren Bruno, van Givet, eenen dolksteek in het hert ontvangen, ten gevolge waer- van hy daedélyk bezweek. Den moordenaer heeft zich op de vlugt liegeévcn. Men schryft uyt ThieltDen 4(5 deézer omtrent 9 1/2 ueren 's avonds, is er eenen geweldigen brand nnt- staen ten pagthoeve van den landbouwer Jan Van Walle- dhem, te Thielt, gehugt Schuytl'ers-Kappclle. De schuer en stallingen, met alles wat zy inhielden, zyn de prooy der vlammen géworden, zoo als 100 schaepen, 22 koey- beesten 16,000 roggeschoóvén400 tarweschoóven 6000 haverschoóven, 1500 bundels erwten, 5000 schoó- ven peêrdeboonen, 20,000 ponden hooy, 5 wagens 2 karren, eene chees, een heurst, 2eggen, 5 sleden, eenige strooy en vlas, eene menigte gezaegd hout, 2 windmolens en 30 kiekens. De schade word berekend, zonder de gebouwen, op 22 a 23,000 franks. Niets was tegen brand- gevaer verzekerd. Den genaemden KarelVan'den Abeele, oud 26 jaeren, weduwenaer met dry kinderen, by Van Walleghem in 't werk zynde, was den nagt op den hooy- zoldergaen overbrengen en is inde vlammen omgekomen. De hofstede behoort in eygendom aen den heer AD'Hanis- De Moerkerke, te Brugge, en in vrugtgebruyk aen den heer Lybaert, grondeygenaer te Elsene by Brussel. De oorzaek van deézen brand is onbekend. Zuster Euphrasia, uyt het klooster der Zusters van Liefde te Pau, (Vrankryk) komt te vertrekken, om met twaelf haerer gezellinnen uyt anderegestigten, een kloos ter haerer congregatie te Canton, in China, te gaen stigten. Men schryft uyt Saint-Quintin, 19 september: de begraevenis van eenen persoon, die zich had dóór den kop gesehoóten, zoo men zeyde ten gevolge van huyselyk leed, is de gelegenheyd geweest van vry zwaere onge regeldheden te Origuy Sainte-Benoite. Op de getuygenis van vyf-en-twintig ingezetene van het dorp, die verklaer- den, dat den aflyvigen vroeger teekens van verstandsver- bysterering had gegeéven, had den pasti.r bewilligd, het lyk in de kerk te ontvangen; maer het gepeupel voor wendende, dat deézengeestelyken inandere omstandighe den strenger was te werk gegaen, hééft zich tegen den lykdienst verzet, den priester in de kerk opgesloóten, de kist onder de voeten getrappeld en in den put gesmeélcn. Te Dieppe (Vrankryk) hééft eenen krankzinnigen man van vermogenden huyze zyne vrouw doodgeslaegen, en is vervolgens eene cigare rookende gerustelyk dooi de stad gaen wandelen. De lyksehouwing lieéft op het ligchaem der vrouw meer dan honderd vyliig buylen en kneuzingen doen ontdekken. Deézer dagen is te Parys eene oude jufvrouw ge storven, wier gierigheyd alom berugt was. Zy was zelfs zoo ontbloot van alles, dat. eenen gebuer een laken moest leenen, om haer in hetzelve te begraeven. Daer zy geene regtstreéksche erfgenaemen had, verzegelde de justicie alles in het belang der zy-erfgonaemen. Reeds daedelyk vond men in een oud koffer, onder den steenen vloer van de keuken verborgen, eene som van 40,000 frs. en daerna vond men nog op onderscheydene andere plaetsen eene som van 170,000 li-s.Hebt gy dan geld Een vreeselyk onheyi lieéft deézer dagen in de spoórwegstatie van Hadleigh (Engeland) plaets gehad. Eenen rukwind heeft op eene lengte van dertig voeten eenen hoogen muer omgeworpen, en honderd vyftig persoonen, die op het afryden van den treyn stonden ie wagten, wierden onder de puynen bedolven. Een zestig tal menschen zyn daerbv min of meer zwaer gekwetst geworden. Blykens oenen deézer dagen dóór het ministerie van zecmagt uytgegeéven siaet, bedraegt de Engelschc zeemagt 315 oorlogschepen, voerende 14,220 kanonnen, en bemand met 124,845 koppen. Alleen de stoomfregat- ten zyn onder deézen staet begreépen. Daerenboven zyn er 99 gewapende stoombooten van 3 tot 16 stukken, en bemand met 13,320 koppen. De stad Petersburg wierd den 7 september dóór den hevigsten stormwind en regen, welke de oudste men schen zich herinneren kunnen, geteysterd. liet regende 48 ueren agtereen, terwyl den wind met ongeloollyk ge weld bleef blaezen. Meer dan 400 huyzen wierden door deézen storm vernield, en er was zelfs eenen oogenblik, waerin men vóór het behoud van de geheelo stad vreesde, terwyl menigeu bygeloovigen mensch dagt, dat het eynde der wereld naby was. Te midden der ernstige gebeurtenissen, welke den keyzer van China dóór de tegenwoórdigheyd der Engel- sclie in zyne staeten bezig houden, lieéft den keyzer egter in de niaend mev jongstleden, een besluyt uytgeveérdigd, waeruyt blykt, hoeveél gewigts men, in dit zonderling land, aen de hofsehe plegtplcéging liegt. Men weéte, dat den keyzer, op ongeveer 5 mylen van Pekin, een pragtig kasteel bezit, dat in zich al de wonderen van het Oosten bevat. Om van de stad naer het kasteel te gaen, hééft men eenen byzonderen weg gemaekt, welken den heyti- gen weg genoemd word en die aen bevde zyden met gouden ryspoóren belegd is, vvaerover het kcyzerlyk rytuyg, dóór twee peêrden getrokken, met de grootste snelheyd heénrolt. De strengste straffen zyn bepacld vóór hem, die op dit geheyligd pad zynen voet durft zetten. By een besluyt, hierboven genoemd, hééft den keyzer thans de prinsen zyner familie en zyne ministers, wan neer deéze zich naer zynen persoon begeéven, het verlof gegeéven, om op dien heyligen weg te wandelen, maer dan moeten zy dien, met bloote voeten, ongedekten, hoofde en agleruytloopende afleggen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3