ZONDAG 5 OCTOBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.Nr 55. AELST, den 2 October. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insehrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand rcglveèrdige klagten of gegronde rckla- men in 't algemeen belang tc^oen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewacgen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geenc stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vorzogt alle artikels, annoncen, geld etc.. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN DENDER-BODE ONDERZOEK YAN HET STAETKUNDIG MINISTE RIEEL PROGRAMMA. Vervolg, zie N° 54. De constitutie in ltaer 5° kapittel van de provinciaele en comniunaele instellingen handelende, zegt art. 108: De provinciaele en comniunaele instellingen zyn dóór wetten geregeld. Deéze wetten consaereéren de toepassing der vol- geilde grondstellingen 1°De regtsreéksche kiezinc-, behoudens de uytzonde- ringen die de wet mag vaststellen ten opzigte di:r hoofden der comniunaele bestueren en van de commissarissen VAN I1ET GOUVERNEMENT DY DE I'UOVINCIAELE RAEDEN Wie zyn in onzen tegenwoórdigen toestand de hoofden der conimunaele bestueren de Borgemccsters, en nie mand anders. Wie zyn de commissarissen van het gouvernement by de provinciaele raeden Do Gouverneurs, en niemand anders. Ingevolge den conslitutioneélen grondregel moeten alle hooge en leege provinciaele en conimunaele be diende, waer onder de borgemeesters en gouverneurs begreépen zyn, dóór het volk regtstreéks gekoózen wor den; doch de wet mag opzigtens de twee leste uitzonde ring maeken, mag zegt de constitutie, vervolgens mag de wet. haere uytzondcringen niet verder uytstrekken. Hier uyt volgt dat den 2" artikel der conimunaele wet, die de benoeming der schepenen, binnen den raed, aen den koning toekent, eene grondwetschendende schikking is, die "noodzaekelyk moet wederroepen worden. Men zegt dat het eollegie van Borgcmeester en Sche penen hel hoofd der administratie uytmaekt; maer kan men wel regtzinniglyk eene dergel yke beweêring voórbren- GESCHIEDENISKUNDIGE HERRINNERINGEN. PIETER COUTEREL. BORGEMEESTER VAN LOVEN. 15G0. (Vervolg en eynde. Ziel N' Si.J II. Den borgemeester steeg te peêrd, nam niet zich twee zyner bediende, en kwam, om zes ueren des avonds, in het kasteel van Tervueren, aen alwaer den hertog van Braband, omringd van een grool getal gunstelingen, zyn hof hield. Coulerel vraegde om aenslonds by Weneeslaus te worden binnen geleyd, vóór reden geévende dat hy zaeken van groot belang te behandelen had. Reynier van Schoonvort, boezem vriend van den hertog en vau Couterel, kwam zeggen dat zyneu meester welhaest den borgemeester van Loven zou in gehoor ontvangen. Aenstonds begon Couterel aen zynen vriend le ver- haelen het geen er was voorgevallen, smeekte door hem on dersteund le worden, en verklaerde openlyk dat de edele van Loven moesten gemuylband worden. Shoonvort die bezondere redenen had om al de groote buyten de hoofdstad van Bra band te haeten, beloofde zynen onderstand aen den woelzie ken Couterel. Den hertog verscheen. Messire den borgemeester, zeyde hy, men heeft ons be kend geinaekt dat gy gekomen zyl om met ons van belangrvke zaeken te handelen en gelyk wy altyd vóór hel welzyri van het tand genegen zyn, hebben wy niet langer willen vertoeven van u te aenhoorenspréék, wat is er in onze goede stad Loven voorgevallen? Monseigneur, men versmaed het gezag van den borge meester, de schepenen hebben de stoutmoedigheid zoo verre gebragt van my van myne bediening af te stellen, riep Couterel uyt, na dat hy geheel zyn gedrag had aen den dag geleyd'; gen is het het eollegie niet dat geheel de uytwerkende magl in zich bevatIs het om dat den raed waer van borgemeester en schepenen deel maeken, de repartiteurs benoemt of zelve de directe contribution aen de ge meente aengeweézen, verdeelen (art. 80), of om dat hy de administratie der bosschen en wouden heeft onder liet opzigt van lioogere overheyd, (art. 83) dat men be- sluyten mag dat hy eenen onderhoorigen administrateur der gemeente is, vóór hoofd hebbende het eollegie Daerenboven staen de schepenen in evenredigheyd van rang en van gezag met den borgemeester, den voorzitter van liet eollegie en van den raed Is het den bor gemeester niet die de politie van de raedhondingen hééft? etc. etc. Is cr wel eenen redelyken en regtzirmigen mensch in Relgiën die den borgemeester vóór het hoofd van het communael besluer niet aeuziet Het gouver nement borgemeester en schepenen benoemende, be noemt liet geheel communael bestuer. Al de leden han gen van hetzelve af; en alzoo ook worden al de constitu- tioneéle vryheden aen de gemeente onttrokken. Wy hebben beweézen dat al de leden van liet provin- ciael bestuer, volgens den constitutioneélen grondregel dóór het volk regtstreéks moeten gekoózen worden, en datde wet hier aen slegtseene uytzonderingmaeken mag, te weéten opzigtens den gouverneur. De distrikts- commissarissen, als deel maekende van het provinciael bestuer, mogen dus aen de regtstreéksche kiezingen van liet volk niet onttrokken worden, het gouvernement dat de benoeming van deéze zich toeëygent begaet ver volgens eenen tweeden grondwefschenden aki; weynig kan het baeten dat men om deéze benoeming te ver- rechtveêrdigen, aen deéze bediende den titel van com missarissen van liet gouvernement, gegeéven hééft, liet zyn geene commissarissen by de provinciaele raeden en dit vergenoegt om wegens hun den constitutioneélen grondregel toe te passen. Vrugteloos zal men ook zeggen, dat er weynig of niet deéze benoemingen als grondwet- maer hy had zyne handelwyze op zulke manier doen kennen dat al de schande en allen afkeer op de edele en op de geénc die licni beschuldigden viel. Ja, zeyde hy, zy hebben my van een ambt beroofd, welk gy alleen my konl onlncémeu. Onbeschofte kerels, die alzoo myne rechten durven mis kennen, mompelde Weneeslaus. Gy ziet, sprak Reynier van Schoonvort, dat het meer dan lyd is den mond te stoppen aen die oude edele, die zullen eyn- digen, Monseigneur, met hunne handen op uwe heiToglyke kroon te leggen, ten eynde uw hoofd er mede te versieren, of er het zelve van le onthlooten, volgens hun goeddunken. En geloof my, Messire den hertog, zeyde den listigen Couterel, Loven is eene stad die eens aen ttvve magl zal ontsnappen. Want, welk gezag hebt gy in die volkryke stad? Geen; het leegste lid van eene neëring heeft in eene vergade ring meer le zeggen dan gy. Waerlyk, gy hebt gelyk, antwoordde Weneeslaus; ik zal de Lovenaers leereti hoe zy moeten leévcn; ik vrees uwe edel lieden niet, ik den hertog; ik ben meer edel dan zy alle te zamen. Indien zy zich naer uwen wil, Messire Couterel, niet plooyën, zy zullen met my te doen hebbenik wéét niet of zy reeds hel fraey geluyd kennen der spring-bussen die wy voél de eerste mael by den slag van Zantvliet gebruykl hebben. Maer wat moet men nu doen? vraegde Couterel, die ipcl de wóórden van den hertog niet te vreden was. Keer naer Loven terug, neém de wending der gemoede ren in agt, treed weder in den raed, en gebruykl geweld indien het noodig is. Gy zult. my van dit alles verslag doen. Des anderdags bevond" Pietcr Couterel zich in de stad Loven welke dóór zyne listen welhaest het tooneel van noodlottige oneenigheden moest worden. Hy verzamelde, in allen spoed, de weevers, de volders en andere ncèringen, welke hy met zaglc wóórden op zynen kant gekreégen had. De Groote-merkt te Loven was de plaels waer zy zich tnoes- wetschendende zyn tegen gesproken geweest. Het ver genoegd dut zy weézenlyk met de grondwet strydig zyn, en dat er geene verjaéring of prescriptie kan worden tegen ingeroepen; de grondwet is daer en zy moet ge ëerbiedigd worden; haere letter is klaer, zy kan niet anders worden uytgejegd. Mogt zy oplettender wyzs d" schikking bevatten, alsdan zou men luierden grondregel licht durum, tamen ita lex scripta est (al valt liet bard, de wetis nogtanszoogeschreéven) nog moeten toepassen. \Vy bcleéven eene conslitutioneéle regeéring, alwaer bet volk zyn aendeel heeft'in de bestuering van Tiet land; liet moet deés aendeel kragtdacdiglyk bewacren wilt het zich eyndelyk in geene slaeverny gedompeld vinden dat het zich dus wagte van aen liet gouvernement eenige van zyne voorrechten af te staen, en wel voórnaemelyk, in materie van benoeming tot bedieningenwant, als het gouvernement de benoeming tot al de bedieningen hééft, alsdan kan liet naer zyn goeddunken liet volk over heer- schen, en deézes conslitutioneéle vryheden en rechten hebben geene weézenlvklieyd meer. Wilt ons nieuw ministerie de constitutie eerbiedigen cn weézenlyk libcrael zyn, zoo het zich voorgeeft, het moet do herziening der twee acngeltaelde wetten zonder ver toef voorstellen en aen de gemeenten en liet volk hunne vryheden en rechten terug geéven. Het is voórnaemelyk hiér aen dat wy zyn liberalismns zullen konnen afmeéten. Maer tot lieden schynt liet zoo verre niet gepeysd te hebben.Integendeel schynt het de voórrechten te wil len behouden, welke men dóór de conimunaele wet, in weérwil onzer constitutie, aen het volk ontrukt hoéft. Het ministerie stelt dus vóór zyn derde vraegstilk, be- staendc als volgt Dc magt om borgemeesters te benoemen bnyten den raed, zal niet mogen uytgevoerd worden, ten zy op gelykvormig advies der bestendige deputatie, als gebruyk van deézen oorlof, overigens maer by eenige uytneémingen bepaeld, cnkelyk maer een administra- ten vereenigen. Kinderen, riep den borgemeester uyt, lerwvl hy eenen vreeden blik wierp op de geéne welke hem gevolgd waren, gy moet op deézen plegtigen dag aen de edele laeten zien dat gy niet wéér wilt onderdrukt zyn. Laet ons naer liet stadhuys trekken; laet ons die trolsche mannen, zoo fier over hunnen hoogen rang, in hunne zetels doen bleek worden; zy hebben de sToutmoedigheyd gehad van my vail mynen post van inagis- traet-persoon te verwyderen, zy hebben my de plaets van hor gunieeslcr ontnomen, van welke den hertog alleen my kan 'bcrooven; het is eene schending onzer privilegiën welke wy moeten vreékeu. Heden is het op my dat zy hunne dwingelandy uyWellenen, morgen zal het op u zyn; als den eersten slap tot willekeurigheyd gedaen is, ik hen het die u dit zeg, men houd zich niet meer terug. Uwe magt is grool, uwe rechtveèrdige reklamen alleen konnen pael stellen aen hunne stoutmoedige onderneéming. En gelooft niet dat het myn eygen belang is dat myne verontweêrdiging tegen hun doet ontbranden, neenwaer- agtig, het is het welzyn van u alle dat ik ter hert trek; sedert lang verkwisten de edele stads penningen die den opbrengst van uw zweet zyn; laet ons hun dan rekening doen geéven van htm bestier, dat zy bewyzen dat hunne uytgaeven rechlveérdig zyndat zy ons zeggen welk gebruyk zv van ons geld gemaekt hebben, en dit zai vóór ons eene eersie voldoening zyn. Laet ons optrekken, myne vrienden, en laet ons zien of die geldman nen ons zullen durven in het aenzigl bekvken. Terwyl hy deéze woorden uytsprak, zwarydde den woelzie ken hoofdman zyn sciierp gesleépen zwei'- .1 boven het hoofd en snelde naer het stadhuys, gevolgd dear alle die mannen der neèring. Op het zien van die gew apende bende welke zeer vrccslyk schéén rondom het stadbuys, verscheen eenen der schepenen op den halkon. W'aeromdit gerugt vraegde met kloeke stem eenen dei- schepenen; waerom die oproerige geschreeuwen? Vertrekt; de

De Denderbode | 1847 | | pagina 1