lief en geenzins politiek belang tot doel hebbende, zal als eenen regel van goed bestner aenzien worden.» Het benoemen van de borgemeesters dóór het gouver nement, in zich zeiven ingezien, kan nooyt als eenen regel van goed bestuer gehouden worden; want het gou vernement, de communaele wet in al haere schikkin gen wel overwoógen, heeft geen hoegenaemd administra tief be lang, in het benoemen van bórgemeester of sche penen; het kan hier zich slegts een politiek belang in voorstellen, te weélen, het maeken van gunstelingen, die het in de kiezingen vóór de volkskamers of provmciaele raeden, voórdeelig konnen zyn en dergelyk belang heeft noodzaekelyk vóór oogwit het ministerieel gezag uyt te breyden, ten naedeeïe van het volk. Maerdo gemeente hééft een allergrootste belang in het kiezen van haere regeéring en voórnaemelyk van haeren bór gemeester, die als het hoofd van de gemeente, maer al ie dik wils haere belangen tegen het gouvernement te verdedigen heeft. Wilt het ministerie iets redelyk, iets constitutioneel, iets Iiberael verrigten, het zal de gemeenten geheel haere regeéring laelen kiezen, het zal de gpuvernements- eommissarissen van het provinciael bestuer aftrekken, en deéze aen het hoofd van het communael bestuer plaetsen. Deéze zullen de gemeente bcstueren bewaeken, en opletten dat er geene naelaetendheden noch misdry- ven gepleegd worden, de beslaende communaele wet levert hun reeds daer toe de noodige middelen op. Zal voortgezet worden. OVEUZIGT. Te Civita-Vecchia is een Sardinisch schip van Genua aengekomen, hetwelk vóór de Pauselyke regeéring van wege den koning van Sardiniën 8 kammen en 10,000 geweêren hééft aengebragt. Van eene geloofweêrdige zvde verzekert men, dat den Paus een eygenhandig schryven gerigt hééft aen den keyzer van Oostenryk en een tweede aen zyne gemalin, de keyzerin Maria Anna, met het.doel om de zaek van het bezetten vap Ferrara op eene bevredigende wyze te schikken. In de Romeynsche provinciën weygeren de voórmaelige pauselyke vrywilligers en de centurioni (eene sóórt van landmilitie, welke meerendeels van de nieuwe burger- wagten uylgesloóten zyn, hunne wapens af te geéven; reeds moeten zy eene dreygende houding aengenomen hebben. De Indèpendance bevestigt het gerugt, hetwelk sedert eenige dagen geloopen had, en volgenshetwelk'tKoomsch hof geweygerd zou hebben den dóór onze regeéring be noemden gezant by dat hof, den lieer Leelercq te ontvan gen. Het Boomsch hof moet de weygering gegrond heb ben op overweégingen, welke met het karakter en de denkwyze van den bedoelden gezant in verband staen. Genoemd blad voegt hierby, dat den heer Leelercq aen den minister van buytenlandsehc zaeken geschreéven en ver- klaerd hééft, zonder eenige verdere ophelderingen te willen afwagten, afstand te doen van de aen hem op ge- wel verbied allezanienrollingeudic eenen oproer tol doel hebben. Vertrek gy zelf, schreeuwde Couterel, open in den oogen- blik de poorten van bet sladhuys, zoo gy niet wilt dat wy er hel vuer in sleeken en u doen braedcn met uwe geborditerde kleederen. Maer wat hebt gy voorgenomen ledoen met die gewaepende bende? zeyde den schepenen die dóór de woorden van Couterel eenigzins bevreesd was. Doet rekening! doet rekening, zeyde den bórgemeester, en er zal u geen leed geschieden. En de geschrecuwen der menigte ondersteunden de onbeschofte wóórden van den ver metele!) hoofdman. Den schepenen die tot het volk gesproken bad, keerde by zyne medeleden terug, maeklc hun den wil der Lovenaers hekend, deed hun verslaen dat het gevaerlyk zou zyn weder stand te bieden, en overhaelde hun om de menigte indezael le laelen binnen komen. De magistraclen, overtuygd dat zy allvd volgens hun geweéten bestierd, en met rechtveérdigheyd en spaerzaemheyd het geld der stede behandeld hadden, geboo- den dat men de'poorlcu zou geopend hebben. Nauwelyks was dit bevel gegeéven, of de woedende menigte, opgehitst dóór de wóórden van den woelzieken Couterel, snelde binnen, den borgeme ester am bét hoofd. De zael, in welke zoo veéle deugdzaeme persooncu vergaderd waren, wierd dóór het volk overrompeldeenige woordenwisselingen hadden van beyde kanten plaets; den bórgemeester geloofde beledigd le zyn, en gaf bevel aen de geene die hem omringden van de schepenen vast le grypen. Deéze wierden straks ter aerde ge worpen, gebonden en in de gevangenis gcleyd, ofschoon den trouwlooz.cn Couterel hun beloofd had dat er bun géén leed zou geschied zyn. De schepenen wierden welhaest vóór eene grootesomme losgelaelen, op voórwaerde dat zy zich spoedig uyt de stad zouden vcrwyderd hebben. Al deéze scbandelyke daedzaeken waren welhaest ter ooren van Wenceslaus gekomen, die verneémende de onlusten van welke I.oven het toouccl geworden was, zich in gramschap slel- draegene betrekking. Men sehryft uyt Lucerne dat Pruyssen 50,000 guldens acn den Sunderbund in Zwitzerland hééft gezonden. Deéz etyding verdient verdere bevestiging. Verder verneemt men dat den Sunderbund eene alge- meene volksvergadering gaet houden. De Gazette de Leipzkh zegt volgens eene briefwisseling uyt Zurich, dat alle mogelyke middelen zullen worden aengewend om eene vriendelyke vereffening der zaeken van Zwitserland te wege brengen, dat wanneer den ryks- dt)g wederom zal vergaederd zyn, men kommissarissen tot de zeven kantons zal zenden ont met derzelver gou vernementen te onderhandelen ten eynde hun te beweé- gen tot onderwerping aen de besluyten dóór den landdag genomen. In het congres van staetshuyshoudkundige waervan wy in ons voórig nummer gewaegden, is er véél gepleéten, ten voórdeele der volstrekte vryheyd van koophandel. Veéle zouden vueriglyk wenschen dat lielgiën hiervan het eei'ste voorbeeld gave om dat hun zulks een bekwaem middel schynt ter opbeuring van onzen kwynenden han del. Maer zyn zy wel bedagt? Zyn de gazetten, waeron- der het Verbond van Aelst, wel beraeden die dergelyk waegspel durven aenprediken? Zekerlyk neen. Want De Engelsclie B. V.die dóór 't verbod van vryën invoer aller goederen in hun land magtig geworden zyn, hebben hunne fabrieken derwyze ingerigt dat zy ons alle manu- factueren konnen leveren zelfs lynwaeden en garens koo ien, yzer, enz., en dus in staet van onzen handel en nyverheyd tcenemael te gronde tehelpen.En toch, waer- om hoeft Belgiën, dat op den rand van zynen ondergang gekomen is, waerom hoeft Belgiën het verarmd Belgiën zeggen wy, even als eenen byna geruïneérden speéler, zynen laetsten stuyver waegen? Ware het niet eene onvergeéllyke dolzinnigheyd aen gansch Europa een vóórbeéld van vermetenhëyd te durven geéven het géén wy oiigetwytlëld duer zouden moeten betaelen 'T is te denken dat het ministerie zich wel zal wagten uaer zulke onvoórzigtige raedgeéving te luysteren, want noodzaekelyk moet het hierin gelyk in zommige andei'e voórstcllen den stronkeisteen van zyn val vinden, en den vloek des volks op zich trekken. Den overvloed van stof belet ons hier verder uyt te weyden wy zullen die stof hervatten. By het Icézen der omstandigheden der militaire feest of kieviten oórlogin de omstreéken van Brussel gehouden, konnen wy ons niet wederhouden eenige wóórden te rep pen, niet om dergelyke oefeningen te pryzen, maer wel om ze ten vollen af te keuren. Wy hebben hier toe twee voórnaeme redens'; 1" Omdat ztdke zaeken altyd gevaer lyk zyn en dat men byna nooyt derzelver uytslag verneemt zonde, tevens lalrykeongelukken te moeten boeken, "fis wéér het geval geweést by de militaire feest van 2811.; twee soldacten dóór ballen getroffen men wéét niet hoe, zyn ter plaets doodgebleéven, ettelyke andere zyn doode- lyk gekwetst en buyten staet gesteld van nog ooyt met werken hun brood te verdienen. l)etweede reden onzer afkeuring is, omdat dit soldaet- jesspel aen 't land al wederom eenige duvzende francs de, hevige berispingen aen den opsloóker deézer onlusten dééd doen en hem metal lielgewigt van zyne gramschap bedreygde. Maer deézen prins, die van eenen gcldgierigen aerd was, kwam welhaest overeen vóór een deel van bet geld welk Couterel de edele bad afgesperst,' en liet hem zyne inagt cn afperssingen tegen de burgers uyloeffenen. Reynicr van Shoonvort was den bemiddel aer tusschen den bórgemeester en dat hertog, en deel de aldus ook mede van bet geld welke de edele, tot het be houd van huu leven hadden gegeéven. Ondei'tusscbcn deéden de uytgeweékene borgers hunne klag- ten in. al de plaetsen van Braband, welk hertogdom, in de al'weézigheyd van Wencelaus, aen de zorgen en administratie der hertogin Joanna was toevertrouwd, dringen. De hertogin, van alle kanten gesmeekt om aen zoo groole moedwilligheyd een eynde te stellen, verzogt haeren man de werdespannige van Loven te komen straffen. Den hertog ziendedal hy van Cou terel, die dóór zyue groote gillen verarmd was geen geld meer kon bekomen, bevond zich welhaest vóór de oproerige stad. Gelyk alle lafhartige persoonen, die niet groolsch of edel tol hunner verschooning hebben by le brengen, spoedde Couterel zich om zyue onderwerping te doen. Wenceslaus, te vredenvan de zaek zoo gcmakkelyk le konnen eyndigen, ontving de afge zanten van den bórgemeester met genegeuheyd, en beloofde hun vergiffenis eri vergetenheyd wegens allés wat er was voorgevallen, met besprek van aen de edele toe te slaeu van in Loven le mogen terug kceren, en met het volk de openbaere bedieningen uvt te Qetl'enen. Hoe groot te ontevredenbeyd der edellieden was, zy moesten hunne schande en schaemtc vorduyken; er wierd vergiffenis geschonken aen de opstandelingen, cn de rust scheen in de oude stad Loven teruggekeerd te zyn. Couterel kwam in zyne gehoórle-stad weder, en hernam allengskens zyn voórgaende gezag; by herbegon zyne gewoonelyke afperssingen onder voor wendsel van openbaer welzyn, cn maekte al de oude borgers ontevreden. Den nacm van den bórgemeester wierd langs om meergchael, en op bet aenhottdend verzoek der edellieden, gaet kosten, die men als noodeloos verkwist ntag aeuzien, francs die zoo wel zouden konnen besteed worden om tydens het aenstaendeguere wintergetyde de ongelukkige te helpen. Maer wat willen wy hierover blyven gispen 't schynt dat Belgiën veroordeeld is om onder alle bestue- ren gefopt te worden 't schynt dat allen ambtenaer denkt dat het hem weynig schéélt dat er wat verloóren loopt, als hy maer van eens anders vat mag tappen. Indien de onkosten van dit militaire poedssinellenspel van de vette jaerwedden van ministers, generaels, kolo nels, etc., moesten afgehouden worden, wy zyn verzekerd dat nooyt dergelyke prullen zouden vóór den dag komen. Wy zeggen prullen in weérwil al den ophef waermede zommige betaelde broodsehryvers en bewierookers van ministers, er over raeskallen. Eene zaek iszeker, te weé- ten, dat zy nutteloos, geldverslindend en gevaerlyk zyn, en bygevolg dat den staet daermée niets gewonnen hééft dan plaets in de schatkist die wederom dóór de schatplig- lige moet gevuld worden.-Eylaes wanneer zal Belgiën eens beginnen te spaeren 1 De Brusselsche gazetten zyn het eens om te zeggen dat de landbouwtentoonstelling alle verwagting verre overtroffen hééft. Agtbaere persoonen die de zelve bezogt hebben, hebben ons verzekerd dat men nimmer iels grootscher iets meer aenmoedigend hééft gezien. Nu, wy konnen zulks gelooven en daerby hoópen dat deéze instelling de heylzaemste uytwerksels zal hebben om den landbouw en alles wat met denzelven in verband staet, werkelyk aen te moedigen, en de gebrekkelykheden die nog menigvuldig zyn, te verbeteren. Eer zy aen de agtbaere maetschappy van Linneus, eer aen derzelver geleerden voorzitter, M. Scheidweiler, die sedert zoo veéle jaeren al zyne oogenblikkcn besteéd hééft en nog dagelyks besteéd, om de onuytputbaere bron van welvaert, den landbouw, aen te moedigen, te. verbeteren en te verlichten. 'T is met eene waere voldoe ning dat wy verneémeu dat reeds vyf honderd inschry- vers zich verbonden hebben de Chronique Agricole die wy hebben aenbevoólen, te ondersteunen en uyt te brey den. Bevoegde mannen hebben ons verzekerd dal, indien de andere onderrigtingen beantwoorden aen deéze in d'eerste aflevering verseheénen, ditmaendschrift bekwaem is een onschatbaer goed acn den landbouw toe te bren gen. Dan, zulks durven wy verzekeren, wy kennen te wel meest al de voórgaende werken die uyt de pen van den geleerden schryver gevloeyd zyn, en dit alleen waer- borgt ons dat het tegenwoordige, helgeén zoo buytenge- woonen byval ontmoet, de eerste zoo niet overtreffen, ten minsten in verdienste zal evenaeren. In ons voórig nummer kondigden wy eene ons mede gedeelde daekzaek of opzigtens dry in kielen verkleedde gendarmen die in den bosch der wed. Van de Meerssche boonslaeken hadden gekapt. Den persoon die ons deéze tyding medgedeeld had, zegde daer by dat de wed. Van De Meerssche eenig duymkruyd had getrokken om aen de gendarmen die al de strafbaerheyd hunner akten overleggende, haer een toestemmingsbriefkenvraegden. te teekenen. Nu, wy agten het ons eene pligt aen den in zender te zeggen dat het volstrekt valsch is dat de wed. Van de Meerssche eenig duymkruyd getrokken hebbe; maer dat zy eene sóórt van permissie hééft geteekend om de gendarmen uyt den nood te helpen, is waer. Maer apropos van deéze permissieteekening, wy hebben zond den hertog eyndelyk Willem van Juliers acn het hoofd van vyf honderdkrygsmanncn naerLoven, die vóór de stad hun nelegertenten kwamen slaen. Den arglistigen Couterel wist nog eens hel gevaer, met welk hy bedreygd wierd, van zich te venvyderen, en kwam dóór sehoone beloften en verzekeringen van vrede weder in de gunst van den hertog. Alles was dóór hem dit mael wederom zoo wel geregeld dat hy noch in zynen persoon noch in zyne goederen iets te lyden had. Den bórgemeester vernam ondcrlusschen dat Wenceslaus, onderrigt van alle zyne listen, bedriegeryên en slegtgedrag, maer eene goede gelegenheyd zogt om hem te straffen. Hy óór deelde het dan voórzigtig te zyn zich van de stad cn de admi nistratie te verwyderen. Nauwelyks had hy Loven veriaeten of den hertog van Braband kondigde tegen hem een edikt van vogelvryverklaering af, en beloofde eene vergelding van iOO gouden kroonen aen aen de geénc die hem den geweézen bór gemeester Couterel zouden leveren. Tien jaeren nadien, niet verre van St.-Pieters-kerk le Loven, woonde in een kleyn doch fraey huys eenen gryzaerd, die eerst onbekend blééf, maer wiens nacm welhaest groole verwonde ring in de gebucrle te wege bragt. Het was Pieter Couterel; maer Pieter^ Couterel die enkelen borger geworden was, en leefde van de kleyne forluyn welke hy had weélen over te hou den; hy bragt zyne dagen in godvrugtigheyd over en gaf over vloedige almoessen, ten eynde dóór goede werken de schelm stukken, van welke hy zich pligtig gemaekt had, le doen ver- geéten. Zyne tegenwoórdigheyd had eerst eene ongeruste nieuw s gierigheid te wege gebragt, wanneer men den man wederzag die zoo "veel gerugt gemaekt en zoo veel van zich had doen spreéken. Men wierd allengskens diesaengaende onverschillig, en Pieter Couterel stierf te Loven, zonder dat men weéte op welke plaels hy begraeven is.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2