eenige kleyne vraegen to doen Is liet waer dat den ooylykenmarechal-de-logis eene lek kere tassekall'é hadden doen gereed moeken om eenenogal aerdige permissie van de wed. Van De Meerssche getee- kend te krygen Is liet waer dat de vronw rapper dan den gendarm, zich geenzins dóór den kafé, ofschoon geaccompagneerd ■dóór fyne pillekens, hééft lacten beweégen Is het waer dat dergelyken vrouwentrek cenen rappen mililairenvos moet doen bloózen Wy zullen waerschynelyk op deéze zaek terug koeren, indien wy verneémen dat dergelyke daedzaeken kwamen vergeéten te blyven; wy zullen ons verpligt agten dit alles van wat hooger op te neémen. Wy verneémen met eene waere voldoening dat onzen gemeenteraed besloóten hééft by den heer minister van openbaere werken stappen te stellen om de yraeg der maetschappy der Dendervalley, strekkende om hoeren borgtogt weer te bekomen, te doen verwerpen, om de besloótene werken onmiddelyk te doen aenvang neémen en de twee millioenen als eerste geldschieting te doen dienen. In 'tlaetstc N' van 't Verbond van Aelst leest men een medegedeeld artikel betrekkelyk den kampstryd van uyterlyke welsprcékendheyd te Loven, gehouden. Den •schryver van dit artikel schynt ons nog al vermeten de rechters te durven beschuldigen van partygeest of onkun de hadden wy ons persoonclyk met die zaek ingelaeten, wy zouden wel wcéten wat hem te antwoorden. In alle geval, schryven wy deéze regelen néér om de aendagt van onzen Geeraerdsbergschcn correspondent op deéze zaek in te roepen. Wy hebben hoogst verwonderd ge weest van over dergelyke gezegdens geene wederlegging ontvangen te hebben, daerom ook, zeggen wy nog eens dat wy wel zouden weéten wat wy aen den kriliekzugti- gen Phoenix, die zich zeiven zoo deêrlyk verraed zou den antwoorden, maer vremd aen de zaek, onthouden wy ons tot dusverre van alle opmerking. Den heer Doignon, komraissaris-generael der munten, komt aen den minister van financiën zyn ontslag te geéven, enkelyk omdat hy willende onafhanglyk blyven, in gcencr voegen het ministerieel programma kan goedkeuren. Bravo! Zulken man verdient den eerbied van allen oprechten liberael; maer valt te wcéten of het ministerie liberael genoeg zal zyn om dat ontslag niet te aenveêrden, en poogingen ledoen ten eyndezulken ambtenaer te behouden. Wy zullen de zaek afwagten. MEBKT-BERIGTEN. Gisteren waren te Brussel dc verschillige merkten van cétwaeren zeer wel bevoórraed; nogtans blyven derzelver prvzen steeds hoog zonder dat men weéte waeraen zulks toesehryven.By dc 800 zakken tarwe waren te koop gesteld waervan een zeer groot deel onverkogt is gebleé- ven. De pryzen bv halven hectoliter hebben geweest van 6 tot 8 gttld. 5 st. maer't grootste deel is verkogt geweest aen 7 guld. tot 7 gttld. 15 st. Meer dan 900 zakken aerdappelen waren ter merkt ge- bragt en zyn verkogt ten pryze van 6 fr. 30 lot 730 en 8 fr. de lfiO kilogr. volgens de hoedacnigheyd. Weynige zyn verkogt aen 9 fr. de 100 kilogr. De Septemberfeesten zyn alhier dit jaer als nac ge woonte dóór beyaerd- muziekgespel, klokgeluyd etc. voorleden zondag gevierd geworden. De feestplegtigheyd is geëyndigd dóór eeu fraey vuerwerk dat des avonds óm 9 ueren is afgesteéken. Er was veel volk komen naer ky- ken, en de herbergen omtrent de merkt hebben goeden ontvangst gehad. Proficiat. De genaemde F. Claessens, F. en J. Marckx van Aelst-Mylbeke, zyn op bevel van den redder van instruc tie aengehouden vóór wederstand aen de politic. M. Yerbrugghe, onderpastor, te Anseghem, die in de uytoefening zyner hevlige bedieningen, dóór den typhus was aengerand, komt aen deszelfs gevolgen tc overlyden. Den eenv. heer F. De Wolf, onderpastor te Adeghem, is tot pastor benoemd te Wanzele, in vervan ging van wylen M. Boel. Men leest in La Belgique industrielle Yeéle persoonen hebben ter hoogte van Linlhout, op de plaets zelve waer de troepen gebivaqueérd hadden, eartouchen met J ']§n gevonden, en wy die deéze regelen neer schryven, wy nebben er een pak van twaelf opge- raept gevoegd by een ander pak met twaelf capsulen. Wy zyn de eenigste niet die dergelyke ontdekkingen gedaen hebben, want er waren ernstige gerugten in om loop op het oogenblik dat wy 't kamp veriaeten hebben. -Voorleden dynsdag zyri in den kleynen oorlog acht tien honderd duyzend geweerschoten gelost en veertien honderd kouonsehoten. En dit alles om niet Ter gelegendheyd der kermis van Ifekelgem zal er zondag daerna weézende 10 October, eene mastklimming placls hebben, als mede loopen in zakken der oude vrouwen, deéze feest zal verluysterd worden door de musicaele societeyt der bovengemelde gemeente. De pryzen in het zangconcours te Brussel, zyn toe- geweézen, meteenpaerigestemmenvandenjury, als volgt: Vóór de steden van eersten rang: 1™ prys, aendemaet- schappy van lloland de Latlr.e, van Bergen. 2e°prys, aen de maetschappy Orphée. vanLuvk.3C" prys, aen de maetschappycn van Gauthier, van Soignies, en van de Mélomanes, van Gend. Vóór de steden van tweeden rang: lon prys, aen de koormactschappy van Yperen.2C" prys, aen de maet schappy der borger-kanoniers, van Aeth.3C" prys, aen de maetschappy Emulation, van Dour. }[oór de gemeentens: 1™ prys, aen de Société Lyrique, van Jemmapes.-2™ prys aen de Société Musicate, van Boussu.-3™ prys, aen de zangmaetschappy van Qua- regnon. Den jury welken met het beoórdeelen der uytvoering en het toestaen der pryzen belast was, was zamengesteld uyt: MM. Daussoigne-Mehul, Fallon, Schelfhout, Mengal, Gischuer, Bosselet en Sottbre. Het geen de dagbladeren te Brussel betrekkelyk liet ontslag van 31. Leclercq, als afgezant te Roomen, melden, is egt. tiet gouvernement van den-paus schynt het verlangen geuyt te hebben vanM. Leclercq alsantbas- sadeur van Belgiën niet te moeten aenveêrden. Zoohaast M. Leclercq dit vernomen heeft, hééft hy zyn ontslag gegeévcn. Dcu heer J. Van den Berghe, scheépsmakelaer te Antwerpen komt, aldaer benoemd te worden tot con sul van Griekenland, in vervanging van den heer Lau rent Veydt. Er is grootelyks spraek 31. de Muelenaere tot bel- gischcn afgezant te Roomen te benoemen. De brusselsche Indépendance komt deés gezegde tc leugenstralfcn. De Brusselsche statiën vertoonden eergisteren een waerlykbuytengewoonschouwspel. Tusschcnvier en acht ueren'savonds zyn er 11,500 reyzigers vertrokken, on der welke 0500 militairen. Er reéden te gelyker tyd trey- ncn op al de baenen. De roode seyn-vueren der locomo- tivcn leverden een vreeselyk uytzigtop vóór de persoonen, die aen den dienst des spoórwegs niet gewend zyn. liet vertrek van die duyzende reyzigers is overigens zonder wanorde en zonder onheylen toegegaeu. 31en rekent dat het slads-oetrooy, gedurende tie wéék van 22 tot 28 september, vergeleek on by dezelfde wéék des voórigen aers, ruym 10,000 L. meer heeft ontvangen. Men spréékt véél Ie Brussel van de schaeking van eene jonge joili ouw toebehoorende tot eene zeer goede familie, liet is oenen jongeling die deéze schaeking heeft gedaen, en dejuslicie hééft zich met deéze zaek bemoeyd. Gisteren is tc Brussel een congres van afgeveërdig- den der verschillende geneeskundige genootschappen des ryks geopend. Over dry weékcn kondigden wy volgens eenige dagbladen af dat den schoonbroeder van den heer Mon- tesquiou, die zichzelveu van liet leven hééft beroofd, den jongen Peyron, oud kweekeling der Polytechnische schóól van Parys, over eenige ntaenden in het noviciaet der Jesuitcn getreéden is, naer men zegt eene fortuyn van vier millioenen aen de orde afstaende. Zie hiér nu eenen brief van den persoon in kwestie, welk schrift bewysl hoe zeermen van zonunige gezegdens hoeft te mistrouwen Myne antwoord, zegt 31. Peyron, zal categoriek zyn; welkdaenig ook ntyne fortuyn zy, die gy tot vier millioe nen wilt doenbeloopen, ik heb er'niets van ten voórdeele der Jesuitcn afgestacn. Ten anderen, had ik het gedaen, ik.zie niet dat er eenige reden bestact otn er my over te gispen; want de Jesuieten niets eyschende van die geéne die zich aen hun willen verbinden, konnen toch zonder aeltnoessen niet leéven. Waerom zou ik zoo wel als allen anderen persoon bet recht niet hebben van er hun te geéven -L Peyros. Eergisteren is te Mechelen cenen werkman den arm verbryzeld dóór eene locomotive, welke onverwagts in beweéging was gekomen. Ook is er maendag op den spoorweg van West-Vlaenderen, tusschen Iseghem en lngelmunster, eene vrouw verpletterd. Er is, deézer dagen, te Gend iets voorgevallen, dat weêrdig is van in de kronyk aengetcekcnd te worden. De gendsclie pompiers, vergezeld van veéle borgers, zyn op den Groenenbriel de Mae»gaen bltisschen! Wat gaen de Mechelaers van deéze blussching zeggen? Eenen persoon meld dat hy, in de omstreéken van Waerschoot, de peêren van eenen boom hééft zien pluk ken, en de zelve heeft geteld. Men heeft van deézen peê- renboom 2705 peêren geplukt. Indien men hier byvoegde dc menigte peêren die dóór den geweldigen wind zyn af- gewaeyd, men zou tot een getal van 5000 komen. Men leest in de Gazette van liet Land van icaes Dynsdag sprong aen het, Ylaemschhoofd eene Engelsche familie, bestaende uyt heeren en dames, in eenen bank- wagen, om met het konvoy naer Gend te vertrekken. Toen hetzelve aen de standplaets te Lokeren stil hield, daglen zy aen Vlaenderens hoofdstad te weézenzy stap ten af en wandelden de stad in, terwyl zy hunne nieuws gierige blikken links en regis, hoog en leeg sloegen. Op de Groote-merkt gekomen, maten zy met de oogen de hoogte van den toren der kerk. Na deéze peyling zouden ze geêrne den Kauter gezien hebbên, en zy vroegen aen eenen naest hen staenden jongen: Garcon, where Place d'Armes? Den gedienstigen knaep verstond uyt dat En- gelsch-Fransch, dat zy naer de gendarmen vroegen en hy wenkte hen mede. Na een kwartier gaens, ieydde hy hen eene koetspoort binnen en hy riepyendarmen, yen- darmen! Deéze kwamen uyt, de djekken begreépen eenen misslag en vraegden naer de kerk van S. Baefs.... De gendarmen riedden in wat stad de vremdelingen meen den te zyn en zy trokken hen uyt hunne begoocheling. De reyzigers lieten zich vervolgens naer een hotel geleyden, en na er dapper genoenmaeld en elk een welgecondion- neérd beefsteak ingeslikt te hebben, gingen zy aen de statie nieuwe briefjes neémen en vertrokken nu vóór goed naer Gend. Men twyfelt, of dc djekken dat lotgeval aen John Buil zullen durven vertellen. In den nagt van zaturdag tot zondag heeft eenen feilen brand te Montenakcn, by St.-Truyen, eene pagt- ltoeve in asch gelegd. De meubelen, de gereedschappen en den oogst zyn mede verslonden; slegts het vee hééft, men kunnen redden. Het verlies word op omtrent 15,020 fr. geschat. Zeven apostolische missionarissen, te Antwerpen aengekomen, begeéven zich naer China, met den bel- gisclten drymaster Emmanuel, wacrover kapiteyn Swarts liet bevel voert. Van Singapore zullen zich deéze zende lingen naer Hong-Kong begeéven. Zes zullen elkafzon- derlyk naer liet binnenland van China gezonden worden, slegts tot lcydsman de voórzienigheyd hebbende dry vóór de provtecie Ssu-thoucu, dry vóór Yu-Nan, Kouei- tcheou en Thibetden zevensten gaet naer westelyk Tonquin. In liet satyriek weékblad den Schrobber van Ant werpen, léést men de volgende anekdoót Deéze week kwam er eene koey uyt Vlaenderen aen den Veerdam geland. Die mammezel nam de stontmoe- digheyd van by D'ours een kapper of 't joorken te gaen pakken; doch, daer liet denkelyk eene liberaelekoey was, hééft zy iu gemelde estaminet eenen Cavalier seul gedanst, en al de tafels en stoelen dansten mee. Maer men hééft mammezel Cornet zoo gauw mogelyk doen ver slaan dat. het aen eene hoornbeest niet betaemt den libe- raelen uyt te hangen. Mammezel koomans, ik wil zeggen koeymans, brandde uyt, en moest vertrekken.» De vremdelingen welke tydens liet badsaizoen Oost ende bezogt hebben, en aldaer zyn verbleéven, worden verdeeld in: 2737 Belgen,2024Duytschmans, 1292Fran- schen, 910 Engelschnians, 213 Russen, 109 Polakken, 68 Hollanders, 48 Italiaeners en Spangniaerds. 47 Zwitzers, 13 persoonen uyt Zweden en Denemarken. Er zyn uyt Engeland reeds veéle commanden afge- stuerd om ju Belgiën eenige biedingen appelen te koopen en naer Londen op te zenden. Op veéle gemeentens zyn er groote hoeveelheden appels opgekogt. 3Ien wéét, dat in Belgiën geenen misdaediger mag gevonnist worden, zonder dóór eenen advokaette zyn ver dedigd geweest; kan den beschuldigden er zich zelf gee nen aenschaflën, dan word er hem eenen dóór den voór- zitter van het hof van assisen gegeévcn, met welken hy zyne verdedigingsmiddelen beraemt. Hetgeen in Belgiën eene wet is, is in de Vereenigde Staeten slcgls een ge- brnyk.Onlangs verscheen er eenen man van dieftal beligl vóór een Amerikaensch gerechtshof, zonder dóór eenen verdediger te zyn bygestaenhet hof, aldus in eenigervoege verrast, verzogt eenen aenweézigen advo- kaet met den gevangenen in eene naeste kamer te gaen, om met bent de verdedigingsmiddelen te overleggen, en hem den voórdeeligsten raed le geéven. Den advokaet nam met vreugde deéze geheyligde taek zyns beroeps aen, begaf zich met den gevangenen in eene zykamer, en had met hem eene conferencie, welke omtrent twintig minue- ten duerdo; vervolgens, toen hy genoegzaem was toege licht, kwam hy in de gehoorzacl terug. Waer is den gevangenen vroeg den voorzitter. Hy is vertrokken, antwoordde den advokaetuwe heerschap hééft my be last, hem den besten raed mogelyk te geéven, en dewyl hy zich pligtig heeft erkend, heb ik gedagt, dat ik hem geenen beteren raed kon geéven, dan dien van het hae- zenpad te kiezen, en hykomtdaer zooeven te ontsnappen. Voorleden zaturdag, om vier tieren namiddag, is omtrent Ben-Ahin, eene halve myl van Huy, een buskruyd- fabriek gesprongen. Dóór een gelukkig toeval waren de werklieden op eenen genoegzaemen afstand van daer aen heteéten, zoo dat het onheyl geene menschenlevens hééft gekost. Waerby hetzelve gekomen is, wéét men niet. Uyt de Vereenigde-Staeten van Amerika is de ty- ding aengebragt, dat Paredes, den 14 augusty, Mexico was binnen getrokken. Heden is in al de kerken van de stad Parys een mandementvan den aertsbisschopgeleézen, waerby open baere gebeden vóór Paus Pius IX en den goeden uytval zyner staetknndige hervormingen worden bevolen. - De jongste berigten uyt Hoornen bevestigen de ty- ding, dat den prins van Canino wegens deelneéming aén de beweéging van 8 September van de lyst der btirger- wagt geschrapt is en dat men verwagt, dat verscheydene

De Denderbode | 1847 | | pagina 3