ZONDAG 17 OCTOBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.Nr 57. AELST, don 16 October. BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 75 c., dien der annonccn op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveerdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brocliuereit, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheyin ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden, Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE ONDERZOEK VAN HET STAETKUNDIG MINISTE RIEEL PROGRAMMA. Vervolg, zie N° 55. Een regtzinnigen liberael ministerie moet aendegrond- wet altyd eenen geheyligden eerbied toedraegen. Wy hebben in ons Nr van 3 October beweézen dat liet opper bestier reclumaetiglyk willende liandelen, van de be noeming der borgemeesters dient af te zien en deéze aen de kieziug van het volk overielaeten, alsmede om bel benoemen van de Gouvernements Commissarissen, con- stitutioneélyk te behouden, dat bei deéze van het provin- ciael bestuer moet aftrekken, en aen bet hoofd van bet communael bestuer plaetsen. In het tegenwoordig stelsel blyvende voortgaen, zal er altyd eene schending der grondwet bestaen, 't zy dat het de borgemeesters binnen 't zy buytenden raed benoeme. Maer, in de onderstelling dat het gouvernement van zyne afgetroggelde voorrechten niet wilt afzien, en dat onze liberaele volksvertegenwoor digers noch den moed noch de kragtdaedigheyd hebben om aen bet volk zyne constitutioneéle vryheden fe doen wedergeéven, is het wel eene vergunning aen bet libera- lismus doen van bet vermogen van buyten den raed de borgemeesters te benoemen, te bepaelen aen een gelyk- vormig advies van de bestendige deputatie? Is dit wel eenen regel van goed bestuer aenkondigen? Wy oórdee- len van neen. Wilt bet ministerie van zyn 'vermogen van benoeming niet afzien, en kan het er niet toe gedwongen worden en wilt liet nogtans dit vermogen bepaelen, het zou als eenen regel van goed bestuer moe ten houden, de borgemeesters buyten den raed te be noemen. En waerom? In eene gemeente zyn er dikwils twee, dry of meer persoonen, die al tie hoedaenigheden bezitten om borgemeester benoemd te worden, terwyl het volk maer eenen vóór borgemeester hebben wilt, nogtans zou het bun alle in deu raed wensc'nen en alle zouden er dienen deel van te maeken tot het welzyn der der gemeente; maer wat gebeurt er? Den borgemeester in deu schoot van den raed moetende genoemd worden, worden al de treffelykste inwooners, die vermoed wor den naer dit eerampt te tragten en aenzicn zyn, met deézen, die bet volk als borgemeester begeert genoemd te worden, te konnen mededingen, van den gemeente- raed verwyderd, zoodaenig dat bet gouvernement zelfs, menigmael geenen keus meer heeft, maer bctaemelyker wyze genoodzaekt is deézen eenigeu te benoemen, die bel volk geschikt heéfi, om borgemeester te zyn. Doch weynig ware er aen gelegen mogt bet aUyd tien wil des volks zyn; maer'men vind somtyds ryke en invloedheb bende persoonen die de kiezingên overüeerschen, en zicli aen het volk, tegen zynen dank, op dringen of eenen gemeente-raed doen kiezen waer buyten al de andere treffelykste en verlichtste persoonen gesloóten zyn, wel kers raedgeévingen nogtans, tot een goed bestuer, altyd voórdeelig en maer al te dikwils noodzaekelyk zvn. Mogt het gouvernement zyne magt bepaelen aen liet benoemen der borgemeesters buyten den gemeente-raed, deéze naecïeelige gevolgen zouden geene plaets konnen hebben; bet volk en ook den geénen die zou betragten borgemeester benoemd te worden, zouden alle eenen intrest hebben om de voórnaemste en verlichtste persoo nen in den laed te kiezen, en het bestuer der gemeenten zou naer wensch zyn t'saemen gesteld, daer bet tegen- woórdiglyk meerendeels veéi te verlangen overlaet. Daer bv zouden de kiezingen gerusteK ker als thans afloopen, terwyl men er die walgelyke kuyperyën, die de kiezingen der gemeente-raeden zoo dikwils vergezellen, niet meer ontmoeten zou. Het ministerie vóór 4°. vraegsluk, kondigt liet inzigt aen, van de bekwaemlieden aen de kiezers-lysten by te voegen, wel te verslaen, cie bekwaemheden ollieieé- lykerkend en gebreveteérd, zyzoudenuntleend worden aen de lysien van den jury.» Het ministerie wilt alzoo den eersten maetrege va onmiddelyke toepassing, in den eersten artikel van het, programma van bet congres liberael van 14 juuy 1840 voórgeschrt éven, werkstellig maeken.Wy liebben in onzen N' 5 van 4 October 1846 deézen artikel ouderzogt zoo vóór wat raekt zynen algemeenen grondregel, als vóór wat raekt zyne twee maetregels van onmiddelyke toepassing, en wy hebben dan zelvcn in al zyne deelen moeten afkeuren, als zynde grondwetsehendende en zelfs gedeeltelyk tegen liet liberalismus strydig, zonder van iemand te zyn tegengesproken geweést. Wegens den maeiregel opzigtens de byvoegiug aen de kiezers-lysten, der bekwaemheden, zegden wy voórnae- uielyk hier in niei; le konnen medestemmen, omdat er ouder liet getal van deéze die men aldus by uytzonde- ring tot kiezers, w ilt verheffen, veéle moeten gevonden worden die min of meer van bei ministerie afhangen, of om klaer te spreéken, plaetszoekers die alles zou- den slagtofferen om aen eenen minister te behaegen, en dat men aldus aen ministerieéle kiezers een voór- recht tegen het volk zou konnen schenken, boven dien iscr te bemerken dat de.grondwet tot de uytoef- lening van het kiesrecht noojt letterkundige weéten- schappen vóór oogwit hééft gehaddus aen letterkun- dige bekwaemheden een voórrecht van kiezer toeëyge- ncnware al wederom de constitutie miskennen, en degebreveleerde letterkundigeontsluen van den dóór de kieswet vastgestelden cyns te betitelen, isecuvoór- recht iii materie van imposten daerstellen, dat dóór den artikel 112 uytdrukkelyk verboóden is.» lleéft men verdere bewyzen noodig dat den voorstel van het lioerael congres en van bet nieuw ministerie met de constitutie stryd? Moet men eene by/.ouderc scherp- zinnigheyd bezitten om le begrypen dat den voorstel in zich zelven eene loutere speculatie is vóór de plaetszoe kers, om zich by liet ministerie belangryk te maeken, en vóór liet ministerie om zicli kiezers en electorate agenlcu aen te winnen? Moei men boven maele vernuftig zyn,om te zien dat den voorstel niets, zelfs niet deu schyn van liberalismus in zicli bevat? Wilt men bardnekkiglyk de hervorming van de kieswet betragten, wy zullen, ons toelaeten tweomogelyke wvzen van hervorming voórtestellen.-De eerste zou voóraf- gaendelykde herziening van den artikel 47 der eonslitii- lie ingevolge van luieren artikel 151, vereyschen, en zou bestaen in den kies-cyns tcenemael af te selialfcn, en als kiezer aen te neémen allen borger die Ieézen en schryven kan en de verdere dóór de kieswet vcreyschte hoedaenig heden bezit. Deéze kiezingen zouden niet regtstreéks konnen gebeuren, maer trapswvze. Elke gemeente zou naer evenredigheyd haerer bevolking kiezers benoemen, die liaer in de eyndelyke kiezingen zouden vertegenwoor digen. Gelyk als ieder een, arm en ryk belang lieél't in liet goed bestuer vail zyn land en gemeente, zou ieder een ook kiezer zyn, en lol bet bestuer mede werken, 't géén den wensch van alle volksvrienden altyd gentfeest is. Eene tweede wyze van hervorming zou hier in konnen bestaen; van aen de kiezers, die thans zoo voél persoonen mogen kiezen, en vervolgens zoo voél stemmen geéven, als er afgcvcêrdigde te kiezen zyn, toe te laeten al limine stemmen op eenen te vereenigen; dat is B. V. in liet kiesdistrikt van Aelst, alwaor dry afgevcêrdigde vóór de volkskamer, etc., moeten gekoózen worden, liet vermo gen van deéze dry stemmen aen eenen en zelfden persoon te geéven; dat men daer by geene volkslrekte ineerdei- lievd vereysche maer enkelvk eene betrekkeiyke meerder- lieyd, om eyndelyk gekoózen te zyn. Deéze kieswyze zou die partyschappen, de zoo bewee- nelyk vóór liet land zyn, vernietigen, want even gelyk thans de dist rikten, zouden ook al de partyen in de ka mers vertegenwoordigd worden. Geene zou zicli durven bestaen van de slemmen van baerc aenhangers te laeten verdoelen. Men zon daer by de herkiezingen of ballotcé- ringen vermyden. Deéze zyn de eenigste wvzen van hervorming die men regtzinniglvk kan voorstellen, en aen eene discussie on derwerpen. Voórtaen zal er eenen nieuwen glans aen den roem- ryken naem van Pus I\ gevoegd worden. Ferrara is ontruymd; Oostenryk heeft er in bewilligd zieli binnen de paelen van 't Weéner-traktaet te houden. Deéze ty- ding hoéft op nieuw van 'teen tot ander cynde van Ita lian de vreugdegezangen ter cere van den groolen Pius, doen weergalmen. "1' is aldus dat er wederwardighe- den moeten onlstaen om den staatkundigen te doen blinken. Hoe ernstiger die zyn, hoe behendiger zyn on- wankelbaer karakter geleyd dóór wyze en gemaetigde rondstellingen, de zelve hééft weéten te keer te gaen; ook zal de sterre van dien grooten Paus scliitlercnder op den gezigteynder van 't toekomende uytschynen. Zyn gemaelig gedrag, hoéft de noodwendigheden der eeuw afgemeéten, en hulpmiddelen toegebragt, en, op dat zy zonden duerzaeni zyn, hééft Hv liet bezit der herten ge- zogt. Övcrtuygd van de liefde en gocdwilliglicyd der cliristene wereld, hééft hy de heerscliappy van Oosten- rvk konnen trotseéren, en, den meest doórsleépen staet kundigen van Europa, M. De Metternich hééft, vóór hem moeten wyken. Den 2 dcézer is te Roomen een edikt versclieénen, onder vorm van motu propria of uyt cygene beweéging, betrekkelyk de inrigting van een luuiiicipael stelsel. Dien dag was Roomen weder in de vreugdDe andere tydingen uyt Italiën zyn vredelievende. Men verzekert dat den opstand der Begdc Sicilian sterk overdreéven was, en dat er eerlang alles tot de rust zal terug gebragt zyn. Den koning van Mapels hoéft besloóten geene conces sion te doen. Hy hééft bet ontslag aenveèrd.van 't hoofd van 't ministerie, M. Recatrella, die zieli verwydert om dat den koning vóór alle hervormingen ontoeganglyk is. Dit voorval is ernstig. Maer zou Z. M. zich niet over derzelver koppigheyd konnen berouwen even als eertyds vadi-r Willem, koning der Nederlanden liet nieuw Spaensch ministerie is uyt gemaetigde sae- mengesteld. Men verwagt eenen nieuwen schok in de staetkunde, want die van Vraukryk is wederom aen 't hoofd, en de Engelse he telt er talryke aenRangers. De cortès zvn tegen den 15 November aenstaende byeen- geroepen. Al de hervormingen die bet afgetreéden mi nisterie Salamanca luid ingevoerd, zyn wederroepen, ter ui tzondering van de algemcene vergiffenis. In Engeland zyn wederom ettelyke groote bankroeten aen den dag gekomen. Men lierrinnert zieli dat den Z wiiserschen-landdag in zyne laelste vergadering zich met eene nicerderlieyd van 12 1/2

De Denderbode | 1847 | | pagina 1