stemmen vóór de verdryving der Jesuiten verklaerd heeft; Lucerne komt aen den Sunderbund eene ernstige protestatie toe te stueren die men onderstelt dóór den landdag te zullen ondersteund worden. Wat ons betreft, zonder het vraegstuk van gelyk of ongelyk te willen op lossen, zyn wy vyanden van alle geweldenury. Onder 't volk de vryheyd van geweéten of denkwyze aenveêr- den 'tis 'tgeén wy voóruytgang heeten. De partyën zullen zich wederzyds genoeg in evenwigt houden men hoeft ze nimmer dóór 't zweêrd 't ondersteunen 0111 de waerheyd te doen zegevieren Onbeschofte stouterikken en daerby onkundige moeyals tot beternis brengen, is toch eene moeyelyke zaek. Word hun eene welverdiende zagte berisping toegediend, zy zyn wegens hunne halstarrige onleei zaembeyd tot in dè ziel gewondworden zy wat hard gezweept, dan kermen zy gelyk oenen armen schoólknaep welken van de roede gekreégen hoéften dan is het daedelvk bun laetste wóórd. Nauwelyks egter, zyn de zweepslagen geneézen, of zie, den ouden adam komt al weer ie voórschyn, en, rekenende op hunne naemloosheyd, worden zy wederom stouter en onbeschofter dan te voóren. Maer, geene verdere omwegen, gaeii wy regt ter zaek. In een onzer voórgaende N" gispten wy een aen 't Ver bond medegedeeld prularlikelbetrckkely'kden kampstryd van uyterlyke welspreékendheyd ie Loven geopend, t welk rede- en scliacmteloos genoeg was de heeren pro fessors rechters, van onkundeof partydigheyd te beschul digen, Maer sapperdondei s 1 hiermede hadden wy ai genoeg gedaen om den geestryken schryver in't harnas te jaegen, want ziet, niet te vrede van in 'i Verbond eene antwoord te plaetsen, moest by de zelve nog in den Volksverdediger van Geeraerdsbcrgen aankondigen. 'T is te verwonderen dal hy de aankondiging diër onnoozele antwoord niet aen al de gazetten van Belgiën gezonden hebbe, zynöverwaendheyd is hiertoe groot genoeg.Maer hoe moet den klcynen heer die te Geeraerdsbergen 00 dc merkt woont, aen wien men voorzeker geen gezond óórdeel zal ontkennen, in zyne vuyst gelachen hebben, als hy de zoutlooze en toch met zoo veel lawyt hein aen- gekundigde antwoord van den j/rooien sebryvèr zal gelcé- zen hebbenby zal ongetwyffeld op het gedagt gekomen zyn dat dergelyk ydel gebrom uyt eene gewoonelyk zieke hersenpan vloeycnde, onbekwaem is in 't minste treli'e- lyke professors te hinderen. Den dommerik (hy vergeéve ons deéze uytdrukking, aen zulke dwaeshedengelykt geene andere benaeming) sehynt in hunne beslissing iets politiek te ontwaeren! en "dit omdat den heer Sadones volgens hem dóór Josephieten, Carmelieten, Jesuiten en andere... nieten gunstig aenbe- voólen, met den eersten prys bekroond is, en M. Van Ham niet slegts met den tweeden. Wy willen hier over dc kunde van M. Van Ham noch twisten noch hairklievenWy zyn overtuygd dat hy eencn man van hooge verdiensten is," aen welken wy volgeêrne den meesten lof toezwaeyën maer 't is onvcrdraeglvit dat eenen onbeschaemden en tevens onbevoegden stoufe- rik de trelfelykste leeraers van 't Lovensch eollegie en hoogeschoól partydigheyd en onkunde durft aentygen. Hiertoe moet men waerlyk denyd in persoon zyn. Maer, kom kom, al dien tyd en plaets niet verspild wy bekennen geêrne met deii verwaenden schryver dat wy tot den rang der zwakke bchooren, daerom ook on derwerpen wy ons aen 't oordeel van meer bevoegde rechters maer wy zyn toch bereyd eens wydloopig met den man over het vraegstuk van beoórdeeling in materie van kampstryd vóór uyterlyke welspreékendheyd, te han delen dit zou ons zeer aengenaem zyn en onze geagte leézers zouden er niets by verliezen. Doch alvoórens daer toe over i.e gaen, zal hét gevoegelyk zyn dat by zich aen 't publiek laete kennen. 'T is immers eenen latlaerd die van onder den dekmantel der naemloosheyd, even als eenen schurk van agter den boom, zyne pyleri schiet. Een trelVelykniandocttreHélykewérken, deézemogen van al de wereldgekend zyn en hoeven geenzins gesehaemd te worden; nu, indien den schryver in kwestie deaenge- haeldc hoedaenigheden vereenigt, hy zal zich verhaesten zvnen naem in volle letters onder zyne gevrogten te plaet sen, gelyk wy doen op 't eynde van ons blad. Hy hoéft eene dubbele reden 0111 zulks te doen, vooreerst omdat hy gelooft vernuftigen oordeelkundiger! te zyn, terwyl den eeavoudigen üender-bodc slegts tot den' rang der zwakke behoorien ten tweeden omdat hv vriend waent te zyn van regtzinniglieyd en strenge onpartydighcyd die hem de pen tegen de rechters van den Lovenschen kamp stryd hebben doen opvatten. Wy gelooven dat. er in alle geval veel volk zal komen mier kyken. Het hiervoórenstaemie artikel was gezet toen wy het hiervolgende ter mededeeling ontvingennogtans moet onzen grooten man niet benauwd weézen, niemand van ons beél't baerd noeli kneuvels. Wy ontmoeten in liet laelste nummer van bet Verbond van Aclst, en in den Volksverdediger van Geerardsbergen, wederom twee verscheydene artikels, weegens den prys- kamp van uyterlyke welspreékendheyd van Loven. Na dal den schryver der zelve in den Volksverdigereene lange jeremiade gedaen heeft, legen de Gazelle van Gee rardsbergen, welke by de Paters Gazette noemt, alleen 0111 dat deéze bet artikel hetwelk men in liet Verbond van 26 september aentreft, een weyuig hééft geroskami, be helst liet zelve artikel niets meer dan eenen geduerigeu rimram van Kiieftesgebkoed, Kreupele makke, voóruyt- SPllINGEN, AC1ITERUYTSPRINGEN, PADDENSI'RONGEN, enz. eilZ., en dit alles om daer moéde te beweéren en te houden staen dat den heer V.. 11.., boven den heer Ste Loven den prys had verdiend, ofschoon hy zelf met den tweeden niet is vereerd geweést...De Ninofsche hunst- oefenaers, zegt hy, bezitten duyzendmael minder laeldun- kendlicyd over hunne verdienstendan véél andere die hen op verre naer niet evcnaeren. Och arme! wéét den schry ver dan niet, dat, wanneer men eenen verwaenden zot ontmoet, die vol eygen liefde is, bel overal een spréék wóórd is. Hy is op zyn eygen als een NEn is het niet wederom hunne verwaendheyd, en eygenliefde die den schryver der gemelde artikels, in dit geval, de pen hééft doen opneémen, ofschoon hy voórgeéfi, dat het artikel van 26 september in liet Verbond, noch plaets noch per- soonen aenduyd? Maer aen den steèrt kent men den vos, te vergeefs is het dat den pheniks zich schuyl houd. In zyne antwoord aen den Bender-bode zegt den schry ver dat li, zich weynig met uylengeblaes bekreund, (Waerschynlyk om dat hy zelfs een uyl is en besteéd eene gansche kolom 0111 te doen gelooven dat den heer V.. II.., de beroemste onze, vlaemsche töoneelisienisDat hy alleen op den pryshamp te Loven de eer genóót dóór het publiek terug geroepen te worden Wat dit uylengeblaes betreft van den Dender-bodc, zul len wy hier slechts opmerken dat dit geblaes meer dan ecmnael den grooten schryver vantot zwygen- hééft gebragt, dat liet den beer V.. II.., niet onbewust is, dat d'heer Szoo wel als hy dóór liet publiek is terug geroepen, en wat de kunsten van den beer Y.. H.., als eersten vlaemschen tooneelisi betreft, zullen wy er slechts op antwoorden, dat het misschien dit denkbeeld in hem was, dat hem te Loven, vóóraleer den pryskamp aenvang nam, hem de lauwerkroon dééd op liet hoofd zetten om dit te doen, moet men meer als verwaend zyn, men moet zyn verstand verlooren hebben Proficiat. Den abonncments-prys onzer geagte inschryvers buyten t arrondissement Aelst, zal in 'tkort dóór den postdienst ontvangen worden. Iky verzoeken vriendelyk onze heeren inteekenaers hieracn te willen voldoen. Het scliynt dat de alhier ontworpene inrigtiug eener maetschappy van bof- en landbouw waervan v.y in ons voórig Nr gewaegden, veé! byval zal ontmoeten en eerlang zal zyn tot stand gebragt. verscheydene tref- lelyke landbouwers en eygenaers onzer omliggende al het nut van dergelyke inrigtiug beseffende, hebben zich verbaestons hunne naemen op te geéven en al hunne medewerking te beloóven. Wy zyn verheugd dat onzen oproep gunstig is aenveêrd geworden, en noouigen alle vrienden van s lands welvaei t uythieraen deel te neémen. Wy hebben met genoegen ge?ien dat onze aenmerking over het plaetsen van den scliilderloesigl tot bet neémen der copy der schildery van St. Roches in de hoofdkerk alhier, baer uytwerksel beeft gehad. Thans is bet slaeb van tribune derwyze geplaetst dat bet onweêrdeérbaer altaerstuk geen gevaer meer loopt. Wy durven verboo- pen dat den artiste zvnen tvd zal waerneémen 0111 zyn werk zoo baest mogelyk te voltrekken. Aldus is tot onze en een ieders voldoening alles in der min afgeloopen. Maendag aenslacnde, zyndc 18 deézer, feestdag van den H. Lucas, zal de jaerlyksche vergadering van t alhier mgerigt geneésktmdig genootschap gehouden worden. Om 10 ueren voormiddag zullen al de leden in de zael dienen tegenwoordig te zyn, om over de belan gen des genoótschaps en verdere punten van '1 medicael corpus te bandelen. Om 1 uere zal het gezelschap zich aen een lekker middagmae) vereenigen. 'T is te verhoó- pen dat er veé) nieuwe confraters zullen aenvveézig zyn. By ministeiieel besliivt vsn 11 oïcézer, i;> den lieer Cli. Dc liocli, benoemd tot veearts van 't gouvernement vóór 't kanton Geéraerdsbergen, en deéze laelste stad is hem als verblyfplaets aengeweézen. Voorleden maendag bad enen kleynen deiigeniet, van nauwelyks twaelf jaeren oud, tien eene meubelven- duie alhier gehouden, de geldbeurs uyt den zak van M- Sweéten tc ontfutselen. Maer M.'S. zulks gewaer geworden zynde, greép den jongen dief vast en deed zich liet onlstoolcne weérgeéven. Den beer poliiie-kom- missaris van de zaek onderrigt, hééft den jeugdigen kapoen doen ophaelen en ter beschikking van' den beer procureur doen zenden. Deéze wéék zyn insgelyks dóór de politie by de kraeg gevat J. Sunan, J. Van Iinpe en zynen zóón Frans. Lom. fdlon, alle verdagt van veldvrugten gestoólen te hebben. Verders is den genoemden Mart. Bal ook opge- igt, als betigt zyndc in de bossclien bout gestoólen te hebben. Deéze knacpen zullen dóór de gendarmen naer üendermonde geleyd worden. MERKT-BERIGTEN. Op de twee laelste merkten van Brussel die overvloedig bevoorraad waren, hebben de graeupryzen eene aenzfe- lykejiaeling ondergaen. De pryzen waren 6guld. 10 st. lot guld. 10 st. den halven bectol. vóór de larwe. bidervoegen dat er eene groote vermindering in den broodspyker zal bevoólen worden. De aerdappelen zyn insgelyks in prys verminderd. De allerbeste zyn verkogt van 7 tot 8 fr, de overige aen 6 Ir. de 100 kilogr. Er zyn by de 700 zakken verkogt. Op de merkt van Antwerpen van gisteren bemerkte men ook dat de graenpryzen tot eene daeling helden. Er waren 80 zakken tarwete koop gesteld,waervan er sleets 6 te middag verkogt waren ten pryze van 25 guldens d"en zak van 1 1/2 bectol. De rogge wierd eerst verkogt aen 12 guld. 15 st. en is gedaeld tol 11 guld. 10 st. Er was weynig vraeg naer rogge. Eene nieuwe ontzettende misdaed is in den nagt van zaterdag tot zondag gepleegd, en is de stad Brussel in verslagenheyd komen dompelen. Zekeren Dupuis- Dubois, leêrzemnaeker, in de Vorkslraet, regiover het Café boywas voorleden jaer le Glieél besteed geweest, en zoo bet schéén volkomen geneézen van o'aer terug gekomen. Ily woonde mei; zyne vrouw en een 7-jaerig oigije, welkers ouders daer Vegtover geluiysvest waren. By de gebueren was hot geweéten dat. deézen man nog meermaelen aenvallen van dolbeyd bad, en dan hadden er ergerlyke tooneelen tusscben hem en zyne vrouw plaets, zoo verre zelfs, dat zy er somtyds moeslen tus- sclienkomen om den vrede ie "liérstellen. Dupuis-Dubois droomde geduerig aen erfenissen, welke hem ontvallen waren, en dit by hem vast ingeworteld denk Héld ver wekte van tyd tot tyd vlaegen van krankzinnigbeyd. Nu is bei op gemeldcn nagt gebeurd, dat deézen on- gelukkigen schielyk dóór eene nieuwe vlaeg wierd aen- gegreépen; zyne vrouw en nigtje hééft hy in baer bedde vermoord, eerst baer met eenen hamer het boold in- slaende, en vervolgens baer de keêi afsnydende. Daerna beéft by zich met een scheénnes insgelyks eene diepe snede aeo den hals gegeéven, en is zwemmende in zyu bloed over de beyde lyken gevallen. Dit moet tusscben dry en vier ueren 's morgens heb ben plaets geluid, want op dit uer is er eene patrouille voócbygekomen, welke boorde schreeuwen en gebeld hééft; maer niemand dééd open. De gebueren, des mor gens in buys komende, vonden de vrouw en bet kind levenloos in haer bloed gewenteld. Den man leélde nog; maer alhoewel men geene hóóp had hem ie behouden' beéft men hem naer het gasthnys gedraegen. legen alle vervvagting is er beterschap in den staet van den leêrzemnaeker Dupuis-Dubois ontwaerd en nu denken de heelmeesters, dat men hem zal kunnen redden. Deézer dagen kwam in eene bakkery te Brugge, eene behoeftige vrouw, om een goudstuk te doen wisse len; des anderendags kwam zy weder met een tweede en een derde, pen bakker, kwaed vermoeden krygende, bcdagt een fistje Myne vrouw is niet tc huys, ze'yde hy, >k kan niet wisselen, kom binnen eene uer weder, want ik heb geêrne gouden geld, daer ik eene bctaeling te doen heb. De vrouw vertrok met het goudstuk en intusschentyd baelde den bakker de policie. Nu er een tier verloopen was, kwam zy weder en viel in de handen der polieie, om rekening te doen waer zy dit geld gehaeld had; zy hééft niets konnen zeggen, aan dat zy van luieren man dat gouden geld luid gehad. Den man wierd don ont bonden. Deézen is een verdagien kerel, die nog verschey dene mael veroordeeld is geweést wegens aftroggelary en beurzensnyding, en zoo meo beweert, beéft by geen voldoende bewys konnen geéven, van waer dit gèld ge komen was. Den policie-kommissaris Bainvens, die zoo wel wéét waer den knoop by dergelyke guvlen gespan nen ligt, liet den man niei gaen, zonder den bakker te Iiooren welken nauwelyks de zael binnengetreéden was, of den kerel herkende Wel hoe, zegde hy, gy zyt het die my in eene herborg te Brussel eene gouden horlogie te koop geboóden hebt Den man loochende het feyt. Den bakker hield bet staen, en tot bewys er van deédhy eenen zyner vrienden ontbieden, die hem te Brussel vergezeld luid en welken laetsten den man ook herkende. Hierop is den bakker naer Brussel geroepen geweést, om die herberg aen te wyzen. Er zou aldus wel iels wegens de dry dobbele moord tc Brussel op de S10. Gooriex-plaets gepleégd, konnen aen den dag komen. In V Antw.-Nieuwsblad van gisteren trof men het volgende —Onzen ieverigen policie-kommissaris d'heer Van Den Bogaert beéft bier gisteren een jeugdig gedrogt, een regt evenbeéld van den bekenden Kktes Capoen, in hegtenis genomen, en wel in de volgende omstandighe den Eene vrouw woonende op eenen zolder in de S. Annastraet, luid haer vierjaerig kind, volgens gewoonte, aen de zorg der beneden woonende persooaen gelpeten, en was luier dagelyks werk gaen verrigten. In hetzelfde buys woonde eenen 12-jaerigen knaep, die, na dat de moeder zich bad vcrwyderd, naer boven ging, en, men wéét niet dóór welke helsche inspraek bewoógen, begon met de wieg omverre te smyten, en cr het kleyne kind moedwillig dééd uytvallcn; vervolgens raepte by het on-

De Denderbode | 1847 | | pagina 2