noozel schepsel op, smeét het wederom in de w ie;;, stopte het onder twee oorkussens, eo ging daer boven op liggen, met inzigt van het ie versmagien. Na eene vrjle i.yds aldus gelegen te hebben, en ziende dat het kind nog leefde, ze/ae den kleynen hooswigi Ha gy zyi nog niet doodDnerop sloeg hy eene ktvm in de.i inner, nam eene koorde, bond de/elve bet kind onder de armen, en begon liet aldus eenige maelen reu de kram op te Iieys- schen. Ziende dat dit ook niet hielp, begon den deugeniet uyt alle zyne magt met «enen hamer op des.k'nds han den en voeten te slaen. Het gekerm van den ongelukki ge» kleynen, eyndelyk jmensclien hebbende doen boven komen, is den jongen aengehouden. Eerst loochende hy alles glad al', doch cyndigde mei de aengehaelde feyten te bekennen. Den jongen schurk is ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Ondanks de uytge- staene gronwclyke mishandelingen, was het arm kind heden nog in leven. By eene depechevanden minister van het inwendig, is er aen de gouverneurs dei provinciën belast van by de communaele overlieden inlichtingen leneémen betrekke- lyk de veranderingen die aen de kieswet moeten toegc- bragt worden, en die hierin besiaen, van de bekwaeme persöonen die den kiesiol niet betaelen, aen te duyden, om die als kiezers te doen opschryven. Men vei zekert dat binnen kort, een werk over den fmancieélen toestand des rylts >*1 versdiynen Het is een lid by de Rekenkamer die zich met het opstellen van oit werk hééft bezig gehouden. Mr. Verhelst, onderpastor te Gillis (Waes) is in de zelfde hoedaeuigheyd naer Adeghem verzonden, en ver vangen dóór Mr- Tayart, onderpastor, te Waerschoot die vóór opvolger heeft Mr. Coppeus, priester in 't se minarie. Mr. Van do Vyvere, professor der normaele schóól te St.-Nicólaes. is tot onderpastor teTemsche benoemd. M*. De Grave, coadjutor te Munle, is als onder pastor te Nokere geplaeist. Den eerw. Pater Vasquez, van 't order der Jesuiten, den vernuftige» bouwkundigen van geheel Spanièn, komt aldaer te ovevlyden. Van zyne 14Speren begaf by zich naer Madrid om er de bouwkunde le leeren. Vervolgens in d'orden getreé- den, zette hy met véél vrugt zyne studiën voort. Hy iiatj zich voorgesteld in de gebergten van Guadaraia eenen tu.iiiel le bouwen die al de geéne van Europa wegens hunne nioeyelyk- lieyd overtrof, wanneer hy door de dood geslaegen vvierd. Er zyn op dii oogcnblik eene menigte va'scbe franks in om'oop; zy zyn .gemunt roet het borstbeeld van koning Leopold en liet jaerial 1844, zy zyn van tin of koper gegoóteo, met een blad zilver overtrokken. Men weet nog niet, of deézo stukken zyn uyigegeéven dóór eene bende valsclie munters, welke onlangs ie Leu ven is aengehouden, waer men ook den gietvorm der munten heeft onideki. Den beroemden engelschen luchtreyziger Green bevind zich thans te Brussel, en is voórncémens zondag 17 deézer, in gezelschap van vyf liefhebbers van waeg- stukken, eenen licmeltogt te doen. In den uagt van zaterdag tot zondag is te Brussel brand onisU-.cn in iconen borduerstersw inkel, op den Groolen Zavel. De beneden-verdieping stond reeds in volle vlam, als de gebueren den brand ontwaerden, en men dugite grootc onbeylen, daer de liuyswuw met baere wiokeldogter boven sliep. Gelukkig kwamen de pompiers spoedig aenryden, stelden ladders tegen den gevel, en de twee vrouwen, agtervolgens op den rug- van eenen pompier uytgedraegen, konden gered worden. Daerna hééft men liet vuer overmeesterd; maer na dat den ganschen winkel was uytgebrand. Volgens een loo pend gerugt, zou de kwaeawilligbeyd aen deéze ramp niet vremd weézen. Het bof van beroep van Brussel komt twee vóór de notarissen aenbelangende kwestiën op ie lossen. Het heeft naemelyk beslist: 1.° dat den notaris veranlwoór- delyk is voor de misgreep omtrent de weëzentlyklievd des persoons van eene der verscheénen parlyën om eenen akt te passeéren, zelfs dan als die weézentlykheyd er kend zy geweest dóór gëiuygen by eenen vroegere,! akt van denzelfden notaris; 2*° dat de notarissen niet ver- antwoórdelyk zyn vóór eene valsclie verklaering gedaen dóór'eenen testateur in een authentiek testament, dat by noch leézen noch scbryven kan. Men had gemeend dat de piskykery niet meer be stond en dat men geene doctors-piskykers meer vond maer, wieuil gelooft, zou zich vergissen. In den Onparly- iigen van Dendermonde treft men een berigt aen by well, den geneesheer tc Wies aen liet publiek bekend niaekt dat hy dóór do piskykery alle verouderde ziekten, zoo als borstkwüelen, teèring, vallendeziektcn, kanker graveel, ontsteékingen der maeg en meer andere kwae- lenu geneest. M. de Bürbure, ontvanger van het enregistrement en van de domeynen le Bottelaere, is tot verificateur der 3 klasse in de provincie Oost-Vlacndercn benoemd, en tc te Bottelaere vervangen dóór M.Vandinter, nu ontvanger Rousselaere. Te Boiisselaere, is M. Pauwels benoemd. Maendag is by Bergen eenen treynwagter, die van den eenen wagon naer den anderen overstapte, om de kaertjes af te haelen, op de ryspoóren gevallen, en is dóór den treyu vier vingers en de helft van eenen voel verpletterd. Er is spraek, zegt een dagblad, M. de Tornaco, lid der kamer, tot gouverneur tier provincie Namen ie benoemen, indien M. d'Huart zyn omslag geeft. Te Antwerpen is in den nagt van 8-9 deézer oenen vreesselyken brand omslaen in de lioulmagazynen der broeders Hertogs. Een groot deel der gebouwen bene vens veel hout en gereedschappen zyn de prooy der vlammen geworden. Eenige mensclien hebben by die ramp hei leven verlooren. Dynsdag beeft bykans een groot ongeluk teVollc- zeéle ptaets gehad tie vrouw van den genaemdeü Van Begin, die seder,, eenen dag in bet kinderbed lag, was alleen in buys gebleéven. Bond dry ueren namiddag onlsiondet brand in hei buys, terwyl zy sliep, en reeds sieegen rook e t vlammen dóór de venster, toen den veldwagter voórbykwam. Het gejammer der vrouw hoo- reude, sncld hy dwars dóór de vlammen, en red moeder en kind. Vervolgens dóór ue gebueren geholpen, ge lukt hy liet vuer te blusschen. He meubelen en den plan ken vloer alleen zyn verbrand. - Een jammerlyk onbeyl komt een agtbaer luiysge- zin in de provincie Luyk in rouw te dompelen. Twee jongelingen, de gebï oeders llanqnet, waren te Terwagne in eene herberg afgestapt. Den jongsien néémt een ge weer eii meenende dat bei niet gelaedea was, legt hy al jokkende op zynen broeder aen; mae, liet schot ging af en den ongelukkige,! jongeling had de droefheyd zynen broeder doodeiyk geit otl'eu te zien neerstorten ea onmid- delyk don geest geeven. Een dagblad meld dat den tunnel van Biainc-le- Gonne ia siegten toestand is, en da,, alle ue konvoys, wanneer zy diëii onderaerdsclien gang moeten door- yden, zeer sietk hunnen gang moeten veriraegen. De communaele overheyd van Duynkerke beéft eene kommissie aengesteld om al de uylliangberden en de opsclirilien die boven de deuren en op de voorgevels en vensiers der liuyzeu zich bevinden, te overzien, en de fauten en slechten opstel le doen Verdwynen. llet ware te. wenschen dat de communaele overheden der belgische sleden het voórbeéld van Duynkerke volgden. De vyf groote mogendheden hebben een proiokol aen uen gtooten Zwiizerschen ryksdag gezonnen waerin /.egt men, eenige maetregelen worden voorgedraegen om de moeyelykheden die nu tusschen de verscliillige kan- toiij zyn opge, eezeo, ie vereffenen. De landverlitiyzing uyt Duytscldand naer de Ver- eenigde Staeien van Amerika overt,eli, volgens geloof- vveêruige opgaeven, di. jaer nog het voótige en wel met 7000 persoenen. En naer alle keiiteekenen zal er in het volgende jaer eene landvel buy zing ptaets hebben, welke de grootste zyn zal die tol dusverre plaeis bad. Uyt Boston word gemeld, dal over eenige jaeren eenen jongman, zetter aen de urukkery van bei dagblad Palladium ,e Ncwhaven, ,e Alabama is opgehangen, als verooraeeld tot ae dood wegens eene moo,d, dit hy op eenen reysgenoot zoude hebben gepleegd. Te vergeefs beiuygde hy zyne onschuld, daer allen schyn tegen bom was. Than» beeft den ltospe, eene, herberg, waer de moord is begaen, koitvoó: zyn overlytlen verkiaerd, dal by alleen den moordenaer is geweest en dat den onge lukkige,) gehangen volkomen onschuldig was. Eenen allerstoulslen diefstal is in den nagt van 4 tot S October i de Kurtlmyzerskcrs, te Lyon gepleégd. De dieven yn langs eene venster der pastory ingebro ken, en hebben uyt de sakrisly geroofd tier kazuyvels, vyfdalmaiieken, vyf elioorbemdeo, 2 koorkappen, zeven manipels, vyf stoolcn en zeven kracgen, abes ia goud geborduurd voorls uyt bet tabernakel van het fioog al- taer twee zilveren ciboriën, eene zilvere vergulde re monstrantie; zy hebben ook een koffer, behelzende ae gew/cie vaten en eene aenzienlyke som gelds, poogen open te breéken; maer zyn in deéze onderneéming mis lukt. De geroofde voórwetpen zyn op eene weêrde van 12,000 frs. geschat, behalve eene som van 4 a 500 frs. in geld, welke de booswigten in de sakrisly hebben ge vonden. Op den slraetweg tusschen Finnic en Agram is den postwagen dóór eene rooversbenchs aengevallen. Den conducteur vond men dood niet den degen in de vuysi onder bei rytuyg liggen; eenen tiet passagiers was de hand afgehouwen, ca aen eenen anderen, zynde eenen bisschoppely ken inspecteur, waren 1500 guldens in bankiioóien ontnomen. Toen de roovers bezig waren met de yzei e kisten van dert postwagen open ie breéken, verscheénen onverwagts de grensjaegers die hun verdreé- ven.Kori daerop kwamdenzelfdeu weg voórby ryden den Oostenrykscben aerishertog Siephan, die uyt Fiume terugkeerde. Yoltjccrnc nv/men ivy eene placls urn 'l volgende briefje in dat ons dóór Callebaut.waervanwy zondag 11. spraken, is toegezonden. Mynheer den opsteller! In uw geëerd blad van zondag 10 deézer, tref ik mynsaen- gaende eene vracg de welke my zeer vremd voor is gekomen, en op de welkeik moei anlvvoórdendat Callebaut niet allcenelyk de gendarmen zou durven aenlangcn, indien zy zich verstoulie den, zonder zyne toestemming, in zynen bosch te komen hout bakken, maer dat by dezelve bovendien, alwaer het hunnen Brigade-kommandant zeits in persoon, met behulp van zyne kneglén, naer Dendermonde zou ieydenzoo als men met den armen ongelukkige» hout-dief oud-diefgedaen heeft. Daer en boven verhoópe ik dit niet noodig te hebben, want ik aenzie de gendarmen slegts voor dievenpakkers en leyders en niet voor hout-dieven. GALLEBAUT. Cotlhemin liet kanton van llerzclc den 2 October 1847. Ik vveéi M*. datgy eeo allergrootste belangen stelt in al wat tot 'slands zedelyk en stoflyk weivaren kan dienen, daerom vei-Iioóp ik dal gy acn de volgende regelen wel een plaetskcn zult willen verleenen. In eene gemeente niet verre van bier woont eenen heer, eertyds grrrooten orangist, laeter wat anders, en nu grrrooten liberael, en die voor twee odrdjensal zou worden vvatmen wilt. Nu, dien heer lieél't eenen zoon, eenen grrrooten zoon, die kan akten uy tschryven, en land ineélen, en véél beslag maeken, en nog véél andere dingen te lang om te melden. Over acht dagen was het op die parochie kerremis, en dien grrroolen jongen zeyde dal er geene kerremis konde zyn zonder ba). Zoo gezeyd zoo gedaenhy gaet acnslonds by verscheydc herbergiers om eene dansplaets ie vraegen; by beloóft hun geld met boopen, planken om een theater te maeken en een dorsclikleed om er over. te spannen; maer den jongen vvierd overal buyten gecyflërd. Dan sellout by in eene heylige gramschap en bv zevde: Daer inoel eii daer zal bal zyn, en een concert ook. Aenstonds wier- den er naer al de gemeenten briefkens gezonden, lialf gedrukt en half geschreéven door onzen grrrooten kadé die zich zelf als commissaris van de feest aengesteld bad.Ik wilde die feest gaeu byvvoonen, en vvaevlyk ik liebmync moeyle nocli myn geld niet beklaagd, want alles was er buytengewoon. Vooreerst dcplaels waer de luysterlyke leest moest gehouden worden, was op bel kostelykste vercierdverbeeld u eene lange zael met vier eertyds witte mueren, zeer schoon behangen met spinnekobnelien; van den balk hing aen eenen teugel eenen prachtigen lustre, alias eenen ouden blikken quintpiet met eenen verstuyklen bek, die niet een schitterend licht, maer eene zagte schaduwe op geheel de zael verspreydde. Voeg daerby eenen theater van ongeschaefde planken rustende op vier halve tonnen, en dan wel twintig banken die eerty ds dienden voor de zondagschool, eer dat 'net lokael der zondagschool in eene mu- ziekzael veranderd was. Zoo liaest de zael voor liet publiek geopend was kwam eene nieuwsgierige bende binnen gestroomd, en alles scheen in wan orden; dank aen de zorgen en aen degcsclirceuweu van den grrrooten commissaris, kwam er na een half uer een oogen- bliksken rusle dan voor zoo veel liet licht van den lustre liet iny toelici, begon ik le kykenom le zien met wie ik my bevond, llet gezelschap was uytgekoózendry damen in blooten hoofde zaten op den eersten ranghet waren, zeydemen my, de zuster van dén grrrooten jongen met eene zeer dikke en eerie andere zeer dunne joffrouw van Aelst; nevens haer zat een kapi- teyntjen van dezelfde stad, en eenen groolen vetten brouwer iau Gent. Verder zag ik nog een gcndsche julferken en eenige demoisellekens van de parochie en dan eene woelende bende van fiskens met blauwe kielen. Het bullet was niet vergeélen, bet beantwoórdde aen de reste. Het was eene oude vuyle tafel vol liters en ilessclieu en gla zen, daer verkocht men 1" bier, 2" bier, 5° bier en niet als hier. Groot was bet gedrang rond die tafel maer by ongelukke liet bier was zoo slegtdai men verpligt was er ander te doen haelen naer eene heiberg, het géén men lielacs niet kon krygen. Eyndeiyk kwam den groolen commissaris aenkondigen dat het spel ging beginnen. Van de ouverture die door het muziek genootschap geblaezen vvierd, zal ik niet anders zeggen ten zy dat ik iiet wist met wie ik meest medetyden moest hebben of wel met den compositeur wiens werk zoo dcêrlyk vermoord wierd, ofwel melde muziekanten die blacsden om dood, of wel met de aanhoorders wier hooi en luytlen. Na de ouverture verscheénen de dry konstoeffenaers die van verre gekomen waren 0111 liet concert luysterlyk te maeken. Óórdeelt van myne verbacsdheyd wanneer ik in die dry kunstenaars iwee jongens en een meysken erkende die ik acht dagen te voóren had zien bal houden op eene koorde; ja, liet waren dry koordedansers die daer kwamen om cciilen uyt de boerezakken te haelen, -niet meer met poeders om vloeyën le vangen, maer door een verruk kend muziek gespei Een verdoovend hand gekiak en scbittevende bravosont hardden elk stuk, doch nooyt vvierd er meer geroepen en ge klakt, dan wanneer den grrrooten commissaris in liet zweet zyns aenschyns kwam zeggen: messieurs el dames, ik zie dat liet u alle verdriet van ons muziek ie liooren, daerom gacn wy er een cynde aen stellen, alzoo hebben wv de eer het geëerd pu bliek te bedanken en nu gaet den bal bejinnen. Ouf Marjanneken Pouf Marjanneken Tavond zullen wy dansen. Dan ging den grrrooten commissaris door de venster roepen allo, jongens, wie belieft er nog, daer is plaets vóór iedereen, er is le drinken voor niet, koint maer by, komt maer by. Zoo sprak hy, en eene lange bende schuerknapen en koeywaglers vloógcndc zael binnen. Zoo groot was alsdan liet lawyt en het, getier en bet gedrom en gestamp dat ik meende in liet dal van Josaphat le zyn. Eyndelyk begon liet gerugt te stillen. Den grrrooten com missaris die zyne wereld kenl, ging de hand verzoeken der joffrouw-artisle om de eerste quadrille teopenen; maerjofl'rouw antwoorddepardon monsieur, ik dansse niet, ten zyop de koorde. Die blikke buyzc belette iioglans den grrrooten commis saris niet van liel voorbeeld te geéven, hy stelde zich in zyne hemdsmouwen, en dan springen, mynheer, springen dat geheel hetgebouw daverde en dreunde. Ik zelve wilde ook myne kon sten toonen, maer van uen eersten flikker die ik inaek'te, kréég ik van eenen dikken Beenen stamp tegen mynen knoesséi die my al myne guesle ontnam. Dan rolde ik stillekens myne matten op, en na den grrroolen commissaris hertelvk bedankt te hebben, keerde ik al manken weder naer huys. A. P.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3