ZONDAG 31 OCTOBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.—N 59. AELST, den 30 October. DE VOORZEGGING. Dit blad vcrschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Dèn prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 73 cLjïdien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal v.der gewaegen van alle brocbueren, schriften, boeken, prin sen, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SüUM, DEN DEMPER-BODE. Wy hebben het staetkundig programma van het nieuw ministerie van 12 Augusty, vóór wat aengaet zyne twee grondstellingen en zyne vier vraegslukken aen de ka mers vóór te draegen onderzogt, en slegts een, te weé- ten het tweede vraegstuk, betrekkelyk het doen op houden der noodlottige gevolgen der wet op het fraction- nement, redelyk en liberael gevonden, zonder in onze beoórdeelingen van iemand te zyn tegengesproken ge weest. Doch hebben wy het programma, in zyne staetkundige voórdragten, meereudeels moeten afkeu ren, wy betrouwen niettemin dat het ministerie liberael in zyne beloften, liberael in 't hert, al zyne antiliberaele voorwerpen zal van kant stellen, en zich liberaelder ge- draegen dan zyn programma voórschryft. Tolken van het liberalismus vermeynen dat men het ministerie voórbaeriglyk niet mag tegenspreéken in zyn programma, wilt men het in geene miuagting brengen. Wy oórdeelen integendeel dat men het ministerie moet verlichten en aen hetzelve de stronkelsteenen die het op zynen weg smyt, doen opmerken, wilt men het behou den; want hoe wys een ministerie ook zyn mag, kan het zich eene onbezonnenheyd inbeelden, en in deéze onder steund, de zelve werkstellig maeken, waer door het, in weerwil van al de loejuychingen zyner tolken, zynen val bewerken zou, en waervan, noch al zyne kragtdae- digheyd noch den onderstand van de kroon, het zoude konnen bevryden.Daerenboven, mogten al de tolken van het liberalismus al de ongrondwettige en antilibe raele ontwerpen die het programma bevatgelykelyk goedkeuren, aenhangen en ophelderen, het liberalis mus zelf zou zich eyndelyk haetelyk, veragtelyk en be- lachelyk maeken, het geen men voorkomen moet. Wy hebben in onzen nr 57 van de hervorming van de kieswet gehandeld, en de twee redelyk mogelyke wyzen, Don Gonzalez Llondrien woonde met zyne ouders in de stad Cordua. Schoon, groot, welgemaekt, schrander en werkzaem, was hy het voorwerp hunner liefde en glorie. Hy beloofde de vreugde huns ouderdoms te zullen zvn, want hy beminde ze uyt al de kragten zyner ziel. Op zekeren dag, Llondrien had de goddelyke diensten in het heerlyk gebouw der kerk van Cordua bygewoond. 'T was slegts by't vallen van den avond dat hy deii tempel verliet, en, den drempel overschreédende, terwyl zyne lippen nog de laetste woorden herhaelden der gebeden die hy vóór 't geluk zyner ou ders ten hemel slierde, terwyl zyne vingers nog vogtig waren van 't gewyd water waermede hy zich gezegend had, wierd hy aengesproken door cenen bedelaer. 'T was eenen quidam van eene geèlagtige tint, wiens aengezigt de verwilderdste blikken opleverde uyt welke men gemakkelyk merken kon dat hy tot dit slach van zwervers behoorde die slegts van steélen, bedro", en geweldenaery leéven. 'T was eenen Gitano of waerzegger. Signor, zegde deézen, na dat hy van Llondrien eene aelmoes ontvangen had, signor ik weet bet toekomende te vóórzeggen. Zy t gy niet nieuwsgierig te kennen het géén er u binnen uw leven byzonders zafover- komen Llondrien gevoelde eene ligte ontsteltenis waervan hy zich geenzins rekening kon geéven. Hoópende dóór de kennis van 't toekomende 't legenwoórdige te konnen bemiddelen, nam hy den voorstel aen. Komt met my,» Zegde den bedelaer; en Gonzalez volgde hem. Zy volgden eenigen tyd de afgezonderdste straetjes waer- aen den waerzegger den voorkeur schéén te geéven. Meermaels geduerende dien overtogt, zegde den jongeling by zich zeiven dat het onvoórzigtig was vóór hem, aldus dien vremdeliu" te volgens ons aengeliaeld; maer de kiezingen, cnafliange- lyk van dc wet en haere hervorming, doen eene gebrek- kelykheyd ontwaeren, die men dient zoo veel mogelyk te gemoet te gaen. Daer bestaet geene vryheyd vóór den kiezer die aen iemand verbonden is, eiken word bedreygd, 't zy in zyne stoffelyke, 't zy in zyne zedelvke belangen indien hy liet stembriefken dat hem word acn- bevoólen aen de kies-bus niet overgeeft kan men dit haetelyk gedrag niet beteugelen men dient ten minsten eenige middels te beraemen 0111 de stem des kiezers ge heym te honden. Volgens het artikel 25 van de kieswet moeten de stembriefkens geschreévcn zyn, en men mag er opstellen wat men wilt, het word dóór den voórzilter van het bureel afgeleézen zoo ende gelyk het geschreéven staet; nu, men kan aen den opstel deézer brief kens zulke draeyën geéven, dat het een van al de andere kan onderke. d worden, en dat men zich aldus overtuygen kan, of het in de kies-bus is bewoógen weder niet. Deézen dwang middel zou men verydelen, mogt men gedrukte stem briefkens in iedere gemeente aen al de kiezers belian- digen, bevattende al dc candidaeten, met toelacting van die naemen uyt te schrabben die men niet kiezen wilt, maer met verbod op straf van nietigheyd, er een ge schreéven woord by te voegen; dat het artikel 25 in zyne tweede afdeeling veranderd wierd, ongetwyfield zou den de dwangmiddelen ten grootereTiéfeëie verdwyneni" lloHoDender-bode g'liebt den vermeten beoórdee- laer van den LoYenschenkampstrydwattehard gezweept; denman kermt, klaegt en weent gelyk eenen boeteling. Med culpd! med culpa! med maximd culpd! roept hy uyt al jammerende bvvoegende wilt gy eens wedden dat ik geenen onbeschoften stoulerik noch dommerik ben en nog véél minder eenen armen schoólknaep?, G'hebt wel gezien dat ik met kennis over groote zaekon kan redeneé ren en dit zonder leugens te gebruyken. Maer 't is uwen correspondent uyt Geeraerdsbergen die schandelyk ge- loógen hééft, als by zegt dat M. Sadones zoo wel als SI. Van Ham op het toonel is teruggeroepen geweest. Want, ik liegen, met mynen mond waermede ik bid, en dit nog in dc kapel te Boschbyl, waer St.-Innocentius rusl, pa troon der onnoozele dit is mynen aerd noch caraeter nietik ben beter gekweekt als dat. Maer apropos dei- kapel te Boschbyl, zeg eens vriend (nu zullen wy u nim mer stouterik heeten, g'hebt 11 wat gebeterd) gy schynl dit mael in uw geschryf op 't een en 't ander te willen zinspeélen; zoud gy welstandshalve niet beter doen deé zen weg niet in te slaen, en er ons niet op Ie helpen Den Dender-bode zou somtyds ook wel eens zinspeélen en n vraegen of het vóór n niet beter ware nacr 't stceneri kapelleken te gaen bedevaerden? 'T is immers daer man. dat den patroon der slimmerikken rust, en 't is 11 wel bekend dat gy van hem véél gunsten genoóten hebt of schoon wy ti met den naem van dommerik bestempeld hebben enz.'T is waerlyk eene dwaesheyd vóór den Dender-bode dergelyke fynaerds met zulke naemen te betitelen; maer iedereen kan zich eens misgrypen, en daerom ook bekennen wy onze schuld. Den vernuften man hééft 011s even als dc Parthen al vlugtende eenen schigt geworpen, en wederom zoo als wy het vóórzien en vóórzegd hadden, is hel zyn laetste wóórd. Hy schryft tegen den Dender-bode niet meer, .zegt hy, want 't zyn maer prullemans, wvl zy altyd op myne prullen antwoorden. Nu zullen wy zien of den schildknaep van M. V. H. ook iets tegen den brief dien wy over aclil dagen' hebben medegedeeld en die dóór eenen zeer be voegden oor-en ooggetuygen geschreéven is, zal inge- bragt hebben. Hééft hy gezweégen, hy zal wel gedaen maer niet te min zyn evgenzelven veroordeeld hebben, hééft hy er slimmigheden tegen in 't midden gebragt, zy zullen onderzogt worden. Wy zullen dan zien't is ge noeg vóór lieden. Toen deéze regelen geschreéven en gezet waren, zond eenen tweeden correspondent uyt Geeraerdsbergen ons den volgenden brief. Deézen schryver ookschynt te weé- volgen die hem welligt in eenen strik zogt ie krygen. Doch hy wederstond aen dit gevoel van vrees niet. Enkelyk tastte hy naer den dolk dien hy op zich droeg, en, deszelfs scherpen punt gevoeld hebbende, zette hy met meer zekerheyd den weg voort, want hy dagt dat des noods dit wapen hem tér verdedi ging kon verstrekken. Meer als eens, tydensden weg, herhaelde' hy by zich zeiven dat het groolelyks legen den Heer zondigen was de hand aen waerzeggers te leenen; maer dit godvrugiig gedagt, deéze waersckouwing van den hemel wederhield hem niet. Zy gingen de stad uyt, drongen in een digtbebladerd woud, en welhaest bevonden zy zich in 't midden, eener troep va 1 gitanos. Llondrien belaelde den overeengekomen prys. Alsdan be gonnen de afgrysselyksle bezweêringen. Eerst verkondigde men aen den jongeling ettelyke oubeduydende voórvallen; vervolgens, eyndigde men met hem te vóórzeggen dat hy ééns zynen vader en zyne moeder zou vermoorden. Myne ouders vermoorden! zegde Gonzalez, gy liegt! schandelyken tooveraer. E11 deézen antwoordde met kalmte Stel u in geene gramschap, jongen signor, want het zal eer lang aldus gebeuren. Wat heb ik dan tegen den hemel mis- daen óm dergelyke vervloeking te verdienen I)e goede, hernam den gitano, betaelen somtyds vóór de schulden van andere. Uwe ouders hebben misdaen, en gy zult de misdaeden uwer ouders moeten boeten; den hemel straft in u de vrugt eener ongeöórlofde en onwettige verbintenis. Gy liegt, gy lastert my en geheel myne familie, schreeuw de Gonzalez, en met de linke hand den waerzegger by de keel grypende, zogt. hy met zyne regte hand naer zynen'dolk; maer men nam den jongeling vast; men stiet hem weeh en men. toonde hem dolken die ten minsten zoo vreeselyk waren dan den zynen. De party was niet geëvenredigd; hy vertrok dan en kwam by zyne ouders terug alwaer hy stilzvvygender en droef- geestiger dan naer gewoonte verkeerde; 't waé hem onmogelyk uyt zynen bygeloovigeo geest dien indruk te verdryven dien er de voorzegging van den gitano in gevestigd had; geduerende verscheyde dagen wierd hy onophoudelvk dóór dit versehrik- kelyk gedagt agtervolgd. Eyndelyk, het niet langer kennende volhouden, wilde hy eenen middel vinden om 't geloof te meéten dat men aen die ramp vóórspellende wóórden moest hegten. Ben tyd was alleen hekwaem om te betoonen het géén vodi' 't toekomende vóórspeld was; maer '1 was gemakkelyk te weéten of men vóór 'tverledene geloógeu had. Gonzalez ge heel in traenen, liep zich aen zyns vaders voeten werpen, en vraegde hem of hel waer was dal hy, Gonzalez, de vrugt eener dóór goddelyke wetten verboódene vereeniging was. Hy hóópte nog dat de antwoord die hy zoukrygen, Hem de rust zou weér- geéven; ook waglle hy ze met angst af. Eylacs 1 zegde den troosleloozen vader, wy zouden u vol- geérne dit geheym verborgen hebben, maer, ingezien eene kwaede vernuftheyd u de vvaerheyd veropenhaerd 'hééft, is liet ons voórtaen onmogelyk u de zelve langer te verbergen; ja mynen zóón gy zyt het géén men u gezeyd hcéfl Deéze wóórden, ofschoon zy de godvrugtige gevoelens van den jongeling doórgriefden, benamen evenwel de teerdere liefde niet die hy zyne ouders toedroêg; maer zy vervulden levens zyn hert met billerheyd; want zy gaven hem te gelooven dal den gitano ook de vvaerheyd vóór 't toekomende had kun nen gezegd hebben. Hy wierd dóór die vreesselyke voorzegging geduerig gepynigd die hem des te minder ruste liet, omdat de teerderhevd die hy jegens zyne ouders gevoelde, altyd ver meerderde. Hy nam dus een onverhreékelyk besluytden waer zegger te doen ticgen, en, om de volvoering van 't schelmstuk onmogelyk te maeken, w ilde hy zich vóór altyd van zyne vader stad vcrwyderen; hy gaf den wensch vóór van de wereld te zien en vraegde aëuhoudcnd van zyne ouders de toelacting van te gaen reyzen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 1