BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVGRZIGT. gvaea aa&StiKa ca^&»iaa>faiaftfl<s^^ ten dat onzen beoórdeelam' altyd met eene goude tonge en eeii looden herte spréékt, en dat zyne werken meest altyd zync wóórden beliegen, tmniers men zid uvt dee pen brief konnen opmerken boe den man beoordeeld word daer waer by gekend is, en boe veel geloof '4 Ver bond van Aelst aen zyn nydig gesehryf mag begton-. Geeraei'dsbcrge», den SS oc'tober 1847. Mynheer den Opsteller Den twist over den kampstryd van Loven scliynt een evnde te hebben. Den Phoenix, of beier gezegd, den Arend hééft aytgewoed zyn laeste woord is verseheénen, zynen begunstigden is genoeg belaegd.Ninove ligt in duygen —arme slad 1 den pilaer uwer grootheyd is ver- gruysd.... een' slag van s'Arends vlerken was daer toe voldoende. O, grootenheer V. II., waerom hebt gyu op den Arend niet neérgeworpen, de pen welke hy tot uwe verdediging bad opgevat uyt zyne klauwen gerukt en hem srneékend toegeroepen: Iiou op! laet myne verdediging aen eene kunstigere pen overgy wéét dat de uwe nooyt iets vohnaekt hééft voortgebragtdatgy by elke polèmique hebt opgehouden als eenen ezel die den zak afwerpt en zich op den loop begeeft, zynen last, in brand laetende gy wéét dat gy den kwaeden hond zytder schryvers en -dat elk gereed staet om u. in't voórbygaen, boven de beenen te schoppen! gy weet ook dat het publiek u niet kan dulden om dat gy in uwen armzieken hoogmoed al w at uwe schandelyke pen neérstelt voórheylige waerheyd wilt doen doórgaen, omdat gy den nydigen Caïn zyt. Daerom hou op, want de schryvers zullen als uyt den grond komen om u te rossen en te schrobben en mis schien zullen zy my ook niet kunnen spaeren! wie weet of gy aen myne kunstvrienden de gedagte niet zult ont- neémeri welke ik hen, op uw geblaes, heb doen opvatten dat ik dóór de paepen te Loven ben gefopt geweestwant men is niet onbewust datgy alles wat u tegendraeyd, eene politieke wending wéét te geéven misschien zult gy myne tegenstreévers doen kennendat myne glorie in het wes ten gaet nedcrzinken en dat degeéne van den heer Sadones aen het oosten glinsterend te voórschyn Icomtmogelyk zult gv hen ook nog wel doen uytroepenOgroot en verheven antwoorder, rand ons nog meermaels aen uwe schitterende schriften hebben de kragt om den kunst- oetfeuaer die gy verheffen wilt, te doen neérbukken ten eynde het schaemrood op zyne wangen te verbergen, en hem die gy veriaegen wilt, ten zynen koste, te doen lachen en te verheffen...» Want elk wéét juyst niet dat gy eenen schoot aen de de hersenpan hebt zoo als zommige groole eétersaen de maeg!... Misschien zult gy in uwe gewoone kuyperyën neérschryvendat men my, verre van met. den eersten prys te vereeren zelfs geencn tweeden hebbe gegeévenwelk wóórd tweeden prys, uwe slordige ziel ganseh zoude toonen en een ieder zou doen denken dat ik zoo eerloos ben als gy en dat het rny zou wel bevallen hebben luidde ik maer eenen prys bekomen, alwaer het den negen-en-negentigsten! Daerom, hou op, Arend ik bid u, hou op! en steek uwe pen in 't dek van nu en in eeuwigheyd, amen. 31. Den II. Vader komt een nieuw bewys 'te geéven van de goede gevoelens met de welke hv bezield is, vóór het welzyn en den voorspoed zyncr staetcn. Niet te vreden met te Roornen eene wereldlyke regende of inunii ipali- Na veéle poogingen bekwam hy eyndélyk het géén by ver- zogt. Eene aenzienelykê som gelds van zyne bedroefde ouders ontvangen hebbende, vertrok hv en doórreysdc versclieydenc steden van Spaniën. Nadien de afgelegénste oorden van Gre nada indringende, kogt hy in 'lmidden der gebergten eene kleyne hut waeraen eenen wel toegcsloóten bof behoorde, aiwaer by zich alleen vestigde, met besluyt van er als ereinvt te leéven en er boelveêrdigheyd Ie doen om bet grauwzaem ongeluk dat hem wagtle af te keeren. lly leefde van de jagl en van de opbrengst, van zynen hof. Hy bragt aldus zes jaeren door, zich slegts des zondags naer een by gelegen dorp begeé- vende, en tweemael by jaere naer de stad om er eenige nood- zaekelykbcdeu aen te koopen. 'Twas in een dier uytstappen naer Campillo de Arenas dat hy kennis kreeg met Catalina Azabaché, sclioone en tevens best geaerdde dogter. Gesproóten uyt eerlyke ofschoon arme ouders, bad deéze zyn hert gewon nen. lly vraegde haer ten bouwelyken zag met eenige vreugd zyne vraeg inwilligen. Vóór ecnigen tvd bragt zy het geluk ui de arme hut van Gonzalez; maerditgeluk was van korten duer. Want dóór zyn ongerust caracfer aengedrccven, beéldde hy zich in dat eene zoo schoone vrouw zich niet kon bcsluyten hent alleen te beminnen, en nogtans hy durfde zich hierover aen Gatalina niet beklaegen. Meermaels toen hy op jagt ging, trad by op 't onverwagts binnen en vond zync goede vrouw altyd in dezelfdegesteltenis, altyd gereed om hem tóe te lachen. Eens dat Gonzalez van den vroegen morgend ter jagl ver trokken was, was by by het vallen van den nagt niet terug; Gatalina was niet ongerust, wyl liet meermaels zyne gewoonte was den nagt ouder den blauwen hemel of ergens in eenespelonk door te brengen. Maer zy hooide met droeïheyd den regen die tegen de ruylen kletterde. Zyberevdde zich om helgeringavoiid- mael te neemen, toen eenen ouderling en eene oude vrouw hy haer de gunst van te mogen vernaglen, kwamen al'smeeken. Gomez is bezig met Cordua te verbranden zegden zy, en teyt ingerigt tc hebben, komt hy éenéü racd van staet op te regteu. Deéze begiftiging is te Roomen met grooten geestdrift vernomen en met feesten gevierd. Te Livourno en Venetian zyn insgelyks groote faillisse menten verklaerd. In Toscanen en 't hertogdom Lucca blyft voortduerend eene groote gisting heersschen ten gevolge der inlyving des grondgebieds van Pontremoli en Luuigiano aen 't hertogdom van Modena. De zaekcu van Zwitserland boeyën thans de algemeene aendagt. Eene proclamatie ouder vorm van Ultimatum is in uaem van den ryksdag aen de cantons van het Sun- derbundtoegestuerd, en eenen krygsopperbevelhebber is benoemd. Den oorlog is dau verklaerd en 'tkrygstrom- pet van Zwitserland zal eerlang steéken. Lucerne is tot de worsteling bereyd; deszelfs bataillons zyn voltal lig; zyne kragten vermeerderen zich dagelyks, en op de vaendels schryft menoverwinnen of sterven Eene versterking van 400 Carlistisehe opstandelingen is, onder 't geleyde van vyf fransehe officieren, in Spa niën gedrongen De tydingen uyt Engeland zyn onrustbaerendzy gc- waegen slegts van sluyting der werkhuyzen, opschorsing van beladingen, van onlusten in Ierland engeweldenae- ryen legen persooncn en eygendommen. De catholyke bisschoppen hebben zich in Ierland vcreenigd. Eene memorie die den neteligen toestand van 't land zal doen kennen, gaet aen de koningin voórgedraegen worden. Er is in de zelfde vergadering een adres gestemd om den II. Vader te bedanken over de goede gevoelens die hy jegens 't Ierseh volk betuygd, en om hem over zyn wys bestier geluk te wenschen. 'T is thans zeker dat de hoofdstad van den Mexico stor- mender hand is ingenomen en gedeeltelyk dóór de ka nonnen der Amerieaenen verwoest; ettelyke duyzende manschappen der beyde partyën hebben de dood in die bestorming gevonden. Abd-el-Iïader in een laetstelyk plaets gehad hebbende gevegt teenemael verslaegen, is met eenige overschot ten in de groote woestyué gevlugt. Twee Algerische stam men zyn ganseh en geheel omgebragt. Voorleden maendag heeft de eerste vergadering van de instellers der maetschappy van aenmoediging vóór hof-en landbouwkunde alhier plaets gehad. Er is gehan deld over het samenstellen van een doelmaëtig reglement en over de te neémën schikkingen betrekkelyk het eynde dat deéze instelling hoeft te bereyken. Hebbende 't'wel zyn en bevoordeling der hof-en landbouwkunde onzes districts voor byzonderen grondslag zonder 't algemeene best uyt 't oog te verliezen, durven wy ons vleyën dat deéze maetschappy eerlang talryke leden en voórstaen- ders zal tellen, en dat derzelver werkingen hoogst belang- rykevoórdeelen zullen opleveren. Zoo haest het reglement zal voórdraegen zyn, zuilen wy de belanghebbende hier mede bekend maeken. Binnen een paer maenden zullen waersehynelyk de nagtwaekers volgens gewoonte aen al de inwooners van sedert twee dagen dwaelen wy in deéze wildernis. Welke ook uwe gezindheyd zy, wil ons toch niet verwerpen. Catalina had van Gonzalez het spreekwoord geleerddoe het goed waer gy kont, en vergeel hel vervolgens. Zy aerselde geen «ogenblik oni het vermoeyde paer in te neémen. Zy gaf hun andere kleederen, want de hunne waren doorweekt. Neem zegde zy tot den ouder ling, hem een kleed van diercnvelleu aenbiedende, gy zyt van de zelfde gestalte van mynen Gonzalez. Zynen Pellico zal u zeer we! gacn. Eylaesriepen de twee oude uyt, wy hadden eenen zoon die Gonzalez heette, maer hy hééft ons veriaeten zonder dal wy sedert acht jaeren weélen wat hy geworden is. Ahhernam de jonge vrouw 't is zekerlyk mynen Gonzalez niet, want er verloopt geenen dag zonder bidden vóór Don Vineenlé, Llondrien, zynen vader, en voor zyne moeder dona Dolorès dé Arurzum.» Óp deéze naemen opglipte eenen verwonderings kreet aen de twee ouderlingen. Onzen zóón! onzen zoon! l iepen zy uyt. 'T was hun niet moeyclyk aen de jonge vrouw te doen verslaen dat zy waerlykdc ouders waren van haerenman. alsdan, hoogst verblyd, omhelsde Catalina de twee ouderlingen en beloonde hun de meeste genegendheyd. Ondcrtusschen was den nagt reeds gevoorderd, en zy dcéd het oude paer te ruste gaen. Vóór haer, 7,y was in den hof in eene kapel dóór haeren man gebouwd, liet overig des nagts in 't gebed gaert doorbren gen. Geduereitde dien tyd had Gonzalez zielt in eene spelonk verschoólcn, en daer leverde hy zich meer dan ooyt aen zyne jaloersche gedagten over. Zoo haest den regen een weynig ver minderd was, ylde hy naer huys, vast besloóten van'vraek te neémen over 't ongelvk dat eene 'helsche inbeelding hem zegde aengedaen te zyn, en dat hy geduerig onder d'oogen had. Aen zyne wooning gekomen, deed hy de deur open, en in de kamer ireédende, kwamen eenige kleedingstukkenhier en daer verspreyd, eerst zyne aendagt vestigen, te meer om dat hy er degeéne aen Gatalina toebehoorende, onder erkende. Twee half gedekte hoofden rustten op het oorkussen, en dan, kon de stad, en by gevolg ook diederMolenstraet eenen niuw- jaerswensch overhandigen waerin zy vóór de veyligheyd en rust der borgers gouden bergen beloóven maer het scliynt dat, als zy maer de nieuwjaersgiften beet hebben, al het overige hun weynig scheelt. Aldus was het zondag de tweede niael op korten tyd dat er in de Molenstraet, digtby de merkt, des nagts vegtpartyën hebben plaets ge had tydens welke de kampers de yslykste vloeken en be- dreygingen tegen eikanderen uytbraekten, der wyze, dat al de gebueren in 't midden hunner rust gestoord wier den. En, waer waren de nagtwaekers zal iemand vrae- gen? God wéét het, zullen wy antwoordenmaer 't géén wy weéten, is dat niet eenen te voórschyn is gekomen en dat de vegters al vloekende en tierende de straet zyn af getrokken.... Hebt gy dan nagtwaekers die betaeld wor den en die nieuwjaersgiften komen afhaelen. ■■■nyniii. MERKT-BERIGTEN. De Brusselsche merkt was gisteren wel bevoórraed, nog tans hééft de daeling in de graenpryzen geene merkelyke voor- dering gedaen. Het is gemakkelyk te merken dat die geéne die belang hebben om de pryzen hoog te houden, de daeling tegen werken. De tarwe is verkogt ten pryze van 4 guld 19 st. tot 6 guld. 15 st. den 4/2 heet. De rogge van 5 guld. 2 sl. tot 4 g. 8 st. De aerdappelen behouden hunne pryzen van 7 tot 8 fr. de 100 kilogrammen. Te Antwerpen was de merkt maer weynig vóórzien nogtans zyn de graenpryzen gedaeld. De tarwe wierd verkogt van 19 guld. tot 19 guld. 10 st. den zak van 1 1/2 heel. De rogge- pryzen hebben geenc verandering ondergaen. Den haverprys hield zich vast hy was van 4 guld. 73 cents tot S guld. nederl. Te Gend zyn de graenpryzen eenen guld. verminderd Gisteren avond was te Brussel het gerugt verspreyd dat het ministerie zich in eenen akeligën toestand bevond, en dit mo gelyk door de weygering die den koning zou geloond hebben van M. D'huart, gouverneur van Namen, af te stellen. Deéze geruglcn vergen bevestiging. Gisteren morgend is den genaemden Ralet te Brussel aen den sehandpael tentoongesteld. Ralet hcéft de ergerlykste on- beschaemdheyd geloond. Op 27 deézer is te Brussel eene geldbeurs verloóren. Den persoon die ze verloóren lieéft, mag ze gaen reclameéren naer de centraeie politieafdeling, op het stadhuys. Den koning had 1,000 actiën genomen in de natio- naele tentoonstelling. Z. M. hééft er 70 loten tnede ge wonnen wiër weerde ntogelyk het beloop der actiën zal overtreffen. By koninglyk besluyt van 22 October, word er by liet departement van binnenlandschezaeken een raedgeé- vend comité vóór de zaeken van Vlaenderen ingesteld. Zyn benoemd tot leden van dit comitéde heeren d'El- Iiougne, do Breyne en Manilius, representantenCools en Iiervyn, oud-representanten; Van Dammeen Van den Pereboomrespectivelyk arrondissements-kommissarissén te Gend en te Kortryk. Het komité hééft eergisteren zyne eerste zitting gehouden. M. d'Elhoungne is tot voorzitter gekoózen, en M. Kervyn is tot geheymschryver aengesteld. Men verzekert, dat het ministerie voórneémens is eene raedgeévende kommissie op te regten, om haer advies te vraegen, omtrent verschillende politieke wet ten, welke aen de kamers moeien voorgelegd worden. Den minister van justicie berigt aen de bedienaers des calholyken godsdienst dat de collectieve staeten, vóór den 5™ trimester 1847, hunner traktementen belael- baer zyn uytgegeéven by de heeren directeurs der schatkist. hy vóór 'taen hem aengedaen ongelyk niet meer Iwyfielen. Elkeen deézer hoofden ontving op staenden voet een schot van zyn geweêrVervolgens zonder om te zien, vloog hy in een aenpaelend kamerken en "wierp zich doodsbleek op eenen stoel. Daedelyk kwam Catalina loegeloopen. Ik het» twee geweerschoten gehoord, zegde zy hem, ik verhaest my u tegemoet te komenAgteruylAgteruyl l kommervolle ziel zegde Gonzalez, ik zal vóór u véél missen doen leézen. Mynen vriend, wat is er, riep de jonge vrouw; mynen vriend ik wil u eene goede tyd ing aenkondigen uwen vader en uwe moe derOp deéze woorden wierd het koud zweet dat reeds het voorhoofd van Gonzalez bedekte, overvloedigerzyne tan den sloegen op een.... He wel lie welzegde hy. Zy zyn daer, hernam Catalina, naer de kamer wyzende waer zy "té bed gegaen waren. Mynen vader riep Gonzalez uyt, en hy viel gevoelloos ter aerde. Toen de zorgen van Catalina hem tot bewustzyn had den weérgeroepen, verhaelde hy haer geheel de schrikkelyke waerheyd. Catalina ten prooy aen onbeschrylfelyke smerlen, drong aen op dat hy de vlugt zou neémen. Neen Zegde hy, de rechlveêrdigheyd Gods is volbragt, die der mensehen moet haeren loop hebben. En hy zelf ging zich by den rechter aen- klaegen, aen welken hy alles verhaelde wat er geschied was. Al deéze omstandigheden wierden egt bevonden, en Gonzalez wierd slegts tot vyf jaeren galeystraf veroordeeld.Dit vonni6 is aen 't hoog gerechtshof overgemaekt en ingezien de staet- kundige sehokken waeraen Spaniéns hoofdstad is overgeleverd, zal de oplossing van dit geding zich welligt nog eenigen tyd laeten afwagten. In hoe verre dit alles gegrond is, hoeven wy niet te onder zoeken, wy hebben slegts by verkorting deés voorval uyt een rechlerlyk blad overgenomen.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2