M. Coineyne, onderpastor te Oordegein, is onderp. te Marcke benoemd, en vervangen dóór M. Pelentan, priester in 't seminarie. M. Cruyl, onderp. te Clinge gaet in de zeilde hoedaenigheyd naer bt.-Jaeobs teGend;hy word te Clinge ver vangen dóór M. De Dycker, priester in 't seminarie. M. De Win ter, onderp. te Deftinge, benoemd tot onderp. te Schoonaerde, word dóór M. Daens, priester in 't seminarie, te Deftinge ver vangen. Het lyk en het hoofd van den geguillotineérden Breek, zyn maendag, onntiddelyk na de halsregting, naer den amphiteatre van de vrye universiteyt gevoerd, en aldaer heeft nten, op het lyk en hoofd, proeven met het galvanismuSgcdaen. liet hoofd van den geguillotineérden is insgelyks, volgens het stelsel van Gall, onderzogt. Wegens den ntoordenaer Dupuis-Dubois, is niets meer te verneémen. Gisteren leefde den man nog. De aenbesteéding vóór liyt voeder ten gebruyke van het leger, is dóór d'en minister van oorlog niet goedge keurd. Den minister hééft verklaerd dat, ingezien den guustigen oogst van dit jaer, de pryzen te hoog zyn. M. Chazal zal dus leegere oilers afwagten, vóóraleer dieaen- besteéding goed te keuren. Eergisteren zyn de ministers, MM. Rogier en Cha zal, te Gend aengekomen. Zy hebben eergisteren by M. llolin geëéten, en namen gisteren hel middagmael by M. den borgemeester. M. Rogier hééft verscheyde etablisse menten bezogt, en M. Chazal heeft de troepen van het garnizoen in oogbeschouw genomen. Zondag 11. had te Brussel pluets de 17o luchtreys van den heer Green. Hy was vergezeld van den kapiteyn Spueir en den heer Van Elewyck, zóón des directeurs van het gaz-gestigt. Den ballon is zeer snel opgereézen en omtrent twintig mimieten in het gezigt gebleéven. De reyzigers zyn omvyf ueren in hetdorp Scfarieck, tusschen Mechelen en Loven nedergekomen. Eene 23-jaerige meyd die met haere handen in den zak van eene dame betr'aept was, is dóór de correktion- neéle rechtbank van Brussel tot twee jaeren gevang en tot vyf jaeren waekzaemheyd onder de oogen der policie verweézen. M. Francies Stallaert, leerling van M. Navez, komt te Antwerpen, in den grooten pryskamp van schilderkunde, den prysvan het gouvernement (Vier jaeren lang 1200 guldens) te behaelen. Den heer Van derMeersch, advokaette Antwerpen, is benoemd tot rechter-plaetsvervanger by het vrcdege- regt van het 2 kanton diër stad, in vervanging van den heer Meeussen, die tot de betrekkingen van lid der bestendige Deputatiedes provinciaelen raedsis beroepen. Het was woensdag 11. de 17 verjaering van eenen hevlloozen dag vóór de stad Antwerpen dien van het bombardement dóór de Hollanders. Ondanks de aenmer- kelyke schade dóór de bombenen ballen tewege gebragt, zyn byna al de spoóren daer van uytgewischt. S!egts°in de Kloosterstraet, waer het vreeselyk gebrand heeft, ziet men nog puynen. Eenen Engclschman, eergisteren van Loven te Ant werpen aengekomen, waer hy zynen zóón aen de univer siteyt had besteed, was St.-'Jacobskcrk gaen bezigtigen, en had zynen mantel en regenscherm op eenen stoel nedergelegd, om meer op zyn gemak te kunnen rond wandelen. Den vremdeling meende, dat die voorwer pen dóór de heyligheyd der plaets genoegzaem te gen dieven beveyligd waren; maer toen hy eenigen tvd daerna wederkwam, waren mantel en regenscherm verdweénen. De policie is nu ter opzoeking van den dief. Men leest in de Sentinelle des CampagnesDe tydingen, welke onze korrespondcnciën ons van alle pun ten des lands mededeelen, zyn, met betrekking tot het zaeyën van wintergroenen, allergunstigst. Overal is men verheugd over de schoone opschieting der rogge, welke men op dit tydstip des jaers zelden zoo schoon zag slaen. M. Ch. Dubois, geweézen kolonel der borgerwagt te Antwerpen, is in zyn bed dood gevonden. - M. Froelich, majoor der artillery, is deézer dagen te Antwerpen van zyn pecrd gevallen, en heeft zich eene bil gebroken. De afzetting van dit lid wierd noodsaeke- iyk geóórdeeld, en de operatie is niet geschied. Den majoor is bezweéken. Den heer Veydt aen den heer Maiou gevraegd hebbende, of hy wilde deel maeken van de commissie gelast met een opstel betrekkelyk de kwestie der assuran- ciën dóór den Staet, heeft den exmiiiister van financiën het voorstel zyns opvolgei's gewillig aengenomen. Een avondblad wilt weéten, dat den baron d'Huart, gouverneur der provincie Namen, stellig zal worden afgezet De laetste visscherssloep met 5o tonnen aberdaen aen boord, is den 26, te Oostende, van Doggersbank, aen gekomen. Tydens het zomersaizoen, hoéft men geene onheylen of verliezen te betreuren gehad, en de visth- vangst mag vóór zeer overvloedig aenzien worden, aen- zien men de vangst op 14,000 tonnen van goede hoedae nigheyd mag rekenen. Menschryft uyt Poperinghen, datM. denabbé Hou wen, aldaer van zynereys naer Roomen terug is, na inde hoofdstad der christene wereld, twee jaeren verbleéven te zyn, M. Houwen, heeft vóór de kapel van het kollegie te Poperinghen, een stukje van het waer kruys, als reliquie medegebragt. Een weekblad van Audenaerde kondigde zondag het volgend af: liet winterfruyt, bezonderlyk de appels, zyn hier dit jaer zoo overvloedig, dat men er mede rond leurt en dezel ve aen de deuren aen 15 en 20 cents het honderd aenbied. Eene jonge engelsche dame had eenen man die zeer nieuwsgierig en zelfs wat jalocrsch was. Nooyt kon de dame uytgaen of zy wierd dóór haeren man, ofschoon hy een houten been had, gevolgd. Mme Bel, alzoo is haeren naem, hééft eenen aerdigen middel uytgevonden om zich van de waekzaemheyd van haeren man te verlossen. Üp zekeren morgend is zy zeer vroeg opgestaen en hééft het houten been van haeren man medegenomen, en het aen eenen oudkleerkooper vefkogt. Den man hééft zich by de policie beklaegd, en de vrouw is aengehouden en za'l vóór de rechtbank moeten verschynen. Te Kortryk is op de laetste merkt, den prys der groenen gedaeld. De merkt was overvloedig van alle slach van groenen vóórzien. Uyt Dottegnies, arrondissement Kortryk scliryft men het volgende Een verschrikkelyk ongeluk hééft op 2o Oct. onze gemeente in verslagendheyd gedompeld. Maria-Th. Seynave, oud 29 jaeren werkte op den wind molen luiers vaders, toen zy eensklaps met haere klee dwen in de lantern des molens geslingerd en dóór de raderwerken letterlyk verbryzeld wierd; in eenen oogen- blik was zy ontzield. Ter 'zeiver tvd is den vader van het ongelukkig slagtoffer op het zigt der bebloedde over schotten zyner dogter, stok dood gevallen. Zondag is in het arrondissement Dinant eene vree- lyke misdaed gepleegd. Een meysje, zoo men zegt uyt deéze laetste stad afkomstig, is tusschen Biesmerée en Falaën leévenloos aen eenen boom gebonden gevonden. Den staet van het lyk getuygde van eene regt onbegry- pelyke verfyning in vreedheyd en oimenschelykheyd Het volgende kan tot een voórbeéld strekken, hoe gevaerlyk het is beesten, hoe zagt van aerd ook, noode- loos te hinderen en toornig te maeken. Eenen jongeling van 18 jaeren, zóón eens slagters van degemeente Janville (in het Fransche departement Meurthe), vermaekte zich met aen een jong, vóór de kribbe stacndepeêrd, worte len, loof en stukjes suyker vóór te houden en het daede- lyk terug te trekken, zoodra liet dier er naer grypen wilde. Dit spel zette hy eenigen tyd voort, lot dat eyn delyk het peérd, vergramd over deéze bedriégelyke han deling, met eenen hevigen ruk de touw, waermedo het aen de kribbe vast was, verbreékt, op den jongeling toeschiet, hem by den arm grypt, neder werpt en zonder los te laéten hem vertrapt, liet geschreeuw van haeren zóón vernoemende, snelt, de moeder naer den stalzy néémt eenen stok en begint er het dier met verdubbelde kragt mede te slaen, dat egter voort gaet met zyne proov te verscheuren, die het eyndelyk in eenen laetsten aenval vanwoede een eynde ver wegwerpt. Den ongelukkigen jon geling bevindzieh in eenen hoogst bedenkelyken toestand. HALSREGTING VAN J. F. BRECK. Sedert dry maenden bevonden zich in de gevangenis der Kleyue Karmelieten te Brussel twee ter dood" ver oordeelde 1.° J. F. Breek, oud 21 jaeren, geboren te Opliasselt (Oost-Ylaendercn), herbergiersknegt, dóór het hof van assisen van Braband wegens zustermoord ter dood verweézen; en,2.» J. L. Ralet, werkman, oud 23 jaeren, geboortig van Aidiennes, wegens moordpooging op een vrouwspersoon gevolgd van diefstal insgelyks ter dood veroordeeldIn deéze beyde zaeken li'eéft den jury de omstandigheid van voórbedagten rade ter zyde ge steld. Na gehoord advies van de magistraeten ende minis ters, heelt Ralet zyne straf zien veranderen in levenslan gen dwangarbeid en eene uer pronking. De voorziening in gratie van Jan Frans Breek is verworpen geworden; hy hééft dynsdag morgend daervan de tiding ontvangen; en wanneer men zich de ysselyke omstandigheden zyner misdaed wilt herinneren, zal men moeten instemmen, dat den schuldigen zvn lot verdiende. liet is om een weynig geld te krygen, hetwelk hy zich haestte in wulpscheyd dóór te brengen, dat dien ellen deling de afschuwelykste en nauwelyks geloofbaere zustermoord volvoerde. Twee dagen te voóren had hy, zyne ongereldheden reeds moede, gepoogd zich te Gerid om het leven te brengen, korts na nvt een ontugtig lniys te zyn gekomen. Nauwelyks had hy te Brussel zyn grou- welstuk volvoerd, of hy keerde naer Gend terug, en poogde zich te bedwelmen in het modder eener dolle wulpschheyd, van naby gevolgd dóór geweétensknaegin- gen en openbaere vraek. Dit is den man, wiens hoofd in naem der samenleving dóór den scherprechter geëyseht wierd. oór hel hof van assien van Braband had hy overi gens alles bekend. Breek hééft de noodlottige tyding van den directeur der gevangenis en den eeriv. heer Gels vry gemoedelyk vernomen. Deézen laetsten had hem daer cloór de biégt op voórbereyd. Ily had den nagt als gewoonte doórge- bragt, en toen hy des morgends den geestelyken, met den directeur, zag binnen komen, dééd hy teeken, dat hy begreép dat het met hem gedaen was. Hy Iuysterde naer de vermaenigen zyns biegtvaders, hoordé de'mis en com- municeérde godvrugfiglyk. Daerna^ dronk hy eene tas kofiy; maer weigerde wyn en likeuren. Ten acht ueren wierd hy in handen des scherprechters gesteld, eu in vyf minuten was de toilette geëyndigd. Vervolgens stond hy moedig op en klom alleen in de kar. Vyf minneten vóór negen ueren verscheén den treyn op de Groote Merkt, waer het vrouwvolk wederom in overgrootemeerderheyd was Breek, alhoewel hy naer zynen biegtvader Iuysterde, aensehouwde de volksmenigte byna schimpend. Hy ging het schavot moedig op, zag eens naer het mes en eenige seconden daerna had hy zyn grouwstuk geboet. Zyne oudeis leéven nog, wat droefheyd moet het vóór die menschen niet zyn, zulk eenen boozen zóón te heb ben gehad 1 Men kent geene andere middelen meer om eenen oorlog in Zwitserland te vermyden, dan eenen bévelbrief van den Paus. Indien Z. II. om alle bloedstortingen, moorden en verdere oórlogsrainpen te vermyden, dè jesuiten bevel gaf om de verbondene kantons te veriaeten, alle vyandlykheden zouden nog konnen vermeden wor den. Men zegt dat er onderhandelingen tot hetbekomen van zulk bevel, gaen gepoogd worden. Dergelvke tydin- gen vergen nadere bevestiging. ®en October, om tien ueren s'avonds is het dorp Vaux, byMetz, geduerendeeen zwaer teempeest letterlik door de tweede plaeg van Egypte bezogt geweést: kik- vorschcn hebben eensklaps het aerdryk bedekt, en drongen bv gansche schaeren in de huyzen. Het gesprek van dendag loopt thans te Wezel geheel over eene ontdekking, die naer allenschyn de belaimrvk- ste gevolgen kan hebben vóór den landbouw. Het moet naemelyk aen den heer J. II. Van der Trappen, na veél- vuldige profneéming, eyndelyk gehikt zyn, een middel te vinden, hetwelk niet alleen een zeker voorbehoedmid del tegen de aerdappelziekte is, maer bovendien de opbrengst van dat nuttig voedingsmiddel byna kan ver dobbelen. J." de voórige maend gebeurde er in den omtrek van itebsk een groot ongeluk. Den adelsmaerschalk (ten lieer Giehanwecki, eenen zeer beschaefden man, die zonder ongeluk byna gansch Europa en ook Egypte dóór gereysd had, bevond zich met eenige zyner lieden op de jagt. Het toeval wilde, dat hy eene bruyne jagtpet of muts op had, welke een der medegenomené jaegers in de struyken zagbeweégen. Hy hield het zich beweégende voorwerp voor het wild waerop men joeg, en schoot zon der draelen zyn geweer af. Hoezeer ontstelde hy egter toen hy, nader by treédende, iu plaets van hét wild' zvnen lieer in zyn bloed baedende, op den grond za<' liggen. J ot geluk voor den onvoórzigligen jaeger, leefde zynen heer nog eenige dagen. Den braeven man maekte van een oogenblik van bewustzyn gebruyk, om de on- schuld van den jaeger te bevestigen. Onlangs kwamen dry Duytschers van Weissenau te Darmstadt terug, toen zy onder weg dóór verschey- dene beschonken soldaeten wierden aengetast die zv aen hunnen uniform vóór Pruyssen herkenden, üeézë soldaeten trokken den degenen bragten de dry revzmors nieer of minder zwaere verwondingen toe. Des anderen- c aegs leverden deéze eenen klagte tegen die soldaeten bv den kommandant van het kasteel Maintz in, diedaedelvk een onderzoek m het regement beval, ten eynde de schul dige te ontdekkenmaer dit blééf zonder gevol<* daer geenen militair zyne kamaraeden wilde verraeden' Den kommandant verzon alstoen een middel, dal hem volko men gelukte. Ily dééd het regement zich in orde schaeren op de wapenplaets; beval het de geweêren te presenteé ren en toen dit bevel was nagekomen, verklaarde hy de soldaeten, dat zy in de houding, waerin zy zich thans bevonden, zouden blyven, tot dat de daeders van hel misdryf legen de dry burgers bekend waren. Dn militai ren hielden het geduerende 2 ueren en 20 minneten uvt toen zes soldaeten zichzelve als de schuldige opgaven' Hunne verklaenngen waer bevonden zynde, wierden :,v voor de rechtbank gevoerd en keerden de overige naer buys terug. Den heer Cochet, advokaet-generael te Lyon en zwager van den afgeveërdigden Martin, hééft zich in'den nagt van 21 tot 22 October met een pistool dóór het hert geschooten. De reden deézer zelfmoord, welke natuerlvk groot opzien heeft gebaerd, is onbekend. Men hééft liet slagoffer in zyn kabinet gevonden, zittende in zynen zetel en het pistool op den vloer geworpen. Een ander pistool lag gelaeden op de schryftafel. Deéze zelfmoord is me zonderlinge voorzorgen voltrokken, welke van een koel en vastberaden opzet getuygen. Het gansche bovenlyf was ontbloot, op dat de ontploffing de kleederen niet zoude aensteeken en aldus brand verwekken. Den heer Cochet had de pistoolen in den dag gekogt en de kogels zelf gegooten; maer alhoewel het schot doodelvk was moet hy nog eenigen tyd geleéfd en geworsteld hebben' daer de keers op zyne schryftafel was omgeworpen. Vóór zyne dood had hy zyn testament en verscheidene brie ven geschreeven. De laetste tydingen uyt Zwitserland berigten dat de radicaelen, ingezien den wederstand dien zy onder hunne aenhangers zelve ontmoeten, voórneémens zouden zvn van hun plan van aenval tegen het Sunderbund aftezien en zich onderling te verstaen. Geéve den hemel dat deéze tyding egt zy, maer wv twylfelen er sterk aen

De Denderbode | 1847 | | pagina 3