553 ZONDAG 7 NOVEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG—IV 00 AELST, den 6 November. BUYTENLANDSCH STAETKUADIG 0VERZIGT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochüeren, schriften, boeken, prin ten, elCt waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy iii regie gedwongen wierden dezelve* te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Mere word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den- druk acngaet. CLIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE Indien het ministerie, zoo en gelyk het in zyn pro gramma zegt, em groot belang hegt aen de ontwikkeling van den publieken en nationaelen geest, het moet aen het volk zyne contitutioneéle rechten tot liet benoemen van zyne communaele overheden terug geéven; het inoet, met eene morale, maer eene weézenlyke vet antwoórde- lykheyd, aen alle de beambte en aen zich zeiven, opleg gen.—Het moet de deugd loonen en de ondeugd straffen. Het moet gespaerzaemheden invoeren, en vóór den staet handelen gelyk het vóór zicli zeiven zou doenhet moet de bedelary afschaffen, den armen werk geéven, en maeken dat deézen op den hals van zynen medeburger niet onmiddelyk weégen moet. Indien het aen deverslandelyhe en zedelyke (intellectuele et moraux) belangen, hunnen hoogen rang zeilt behouden het moet zyne wet op het leeger onderwys wederroepen, zyn ontwerp op het middelbaer in 't vuer steéken, en het onderwys teenemael vry laeten, enkelyk eenen geldelyken onderstand jaerlyks daer toe schikkende. Eene vyfjaerige ondervinding hééft reeds genoegzaem geleerd, dat de vryheyd alleen, in Belgiën, de weélenschappen kan uyt- brëyden. Ilet ministerie is niet min doordrongen van de groote rol die de stoffelijke belangen, in de belgische staetkunde moeten speélen... ook belooft bet er zich onophoudelyk mede bezig le houden. Den financieèlen toestand des ryks, zegt het programma, zal eerst en vóór al de geheele aendagt van het ministerie vestigen, iiet kabinet hééft vastelyk besloóten het even- wigt in de budjetten te verzekeren en te handhaevcn. Moet het dit evenwigt bekomen met liet verhoogen der schattingen, liet ministerie zal wei haest zynepopulariteyt verliezenhet moet dit evenwigt hereyken dóór gespaer zaemheden en daer toe schynen zyne eerste stappen niet DE BOETELINGE. VERHAEL VAN TWEE K.RUYS VAERDERS. In een schoon dorp, aen den oever van den Rhyn gelegen, woonde ridder Kuno. Hy sleet zyne dagen intreurigheyd en nam aen geene der jaglparlyën of gastmaelen, die de naburige edel lieden gaven, deel. Een verborgen zielsverdriet knaegde aen zyne levensdagen, en, even als den uyl het koesterende zon licht ontwykt, zoo ontvlood ridder Kuno de mensclien. Reeds waren er vyftienjaerenvervloógen, sedert hyzicli aldaer hadne- dergezel, en nog nimmer had iemand zicli konnen beroemen te hebben geweélen, waerom by zicli van de gelieele wereld afzon derde. Hy bad slegts eenen eenigen bedienden in zynen dienst, die, in navolging van zynen meester, met niemand, dan lioogst- noodzackclyk, in aenraeking kwam. Op zekeren avond, toen de zon reedsin bet walerdes Rliyns was gedaelden de maenliaeren sluyër had afgeworpen en vriendelyk aen den azuren hemel blonk, klopte eenen vremdeling aen de poort des kasleels en verlangde dringend ridder Kuno te spreéken. Berliam, zoo was don naem van Kuno's bedienden, kondigde zynen heer den vremdeling aen, en deézen beval hem den aengekomenen by zicli le brengen. Den vremden trad binnen en wierp zich, met den uylroep V,'eerden Kuno! in des ridders armen. Kuno drukte hem aen het hert, en beyde namen aen den heêrd plaels. Kuno beval Berliam den kostbaersten wyn te bren gen, en na dat aen dit bevel voldaen was, knoopten de ridders het volgende gesprek aen Myn weerden Ouo, begon Kuno, het is my onmogelyk de vreugd, welke uw bezoek my verschaft, uyt te drukken. Gedue- rende eene vyftien-jaerige afweézigheyd is u voorzeker veel merkweérdigs overgekomen; verliael gydus eerst, mynen vriend eu alsdan zal ik u ook myne ongelukken doen kennen. voordeehg te zyn. Het heeft begonstmet pensioenen te creëéren, die noodzaekelykden budjet bczwaeren moeten, en het evenwigt nog meer verbreéken. Verre Van ons zyne afstellingen te willen beknibbelen, doch hééft het generaels, die nog te peêrd konnen stygen en hunnen dienstverrigten eeniglyk afgezet om gunstelingen te verhellen, alsdan moeten wy deéze handelwyze openhcr- tiglyk afkeuren. Vóór Wat de civiele ambtenaeren raekt, de gouverneurs, districts-commissarissen, etc., deeze liebbon ofwel of slegt gehandeld. Hebben zv slegt gehandeld, zy verdienen geen pensioen hebben "zy wel gehandeld, waerom hun afgesteld? Zal men zeggen de vt et op do pensioenen hier in geraedpleégd te hebben, maer eene wet die de slegte ambtenaeren even gelyk de goede, met pensioenen beloont, is noodzaekelyk eene slegte wet, en men moet de zelve wederroepen of her zien. Dat men al de noodclooze en onmaetige pensioenen afschaffe, en men zal eene gespaerzaemheyd bewerken die alleen liet evenwigt misschen zou konnen te wege brengendoch daer zyn andere gespaerzaemheden in le voeren. Om alhier maer van eene te gewaegen, moeten wy de aendagt op het leger inroepen.Ons Belgiën is eenen onzydigen staet; wy mogen met geen hoegenaemd ryk oórlogs verbonden aengaenin tegendeel, hebben devyf groote mogendheden de verbintenis op zicli geno men onze grenzen te doen eerbiedigen. Wy bobben dus geen leger noodig 0111 onze grenzen te bewaerenliet kan tot niets strekken dan tot behoud der inwendige rust of regeltugt, en wel voórnaemelyk (want vóór deéze is er m Belgiën niet te vreezen, zoo lang wy ecnigzinls wel bestuerd worden) tot den luyster van ons koningrvk. Nu, wy hebben een voltallig leger van 80,000 mannen, 't géén iedereen vóór overtollig houden moet.—Als wv een voltallig leger van 00,000 mannen hebben, is dit niet meer dan genoegzaem? Men zou alsdan nog dc twee derde der manschappen naer hunne liaerdsteéden mogen zenden, zonder den dienst in lfet minste (e zien lyden, en de gespaerzaemheyd die het minder getal van officie ren zou te wege brengen, zou niet alleenelyk liet even- iv'gt bereyken, maer zelfs toelaeten eenige conlributiën al te schaffen of te verminderen. Wy verhoópen dus dat onze liberaele en vaderlandsminnende ministers dergelyke vermindering uyt zich zelveii zullen voorstellen, en mog- ten zy, uyt hoogmoed of anders aengedreéven, het niet doen, dat de meerderheyd der volksvertegeDwoórdigers, die zoo stellig beloofd hebben alle mogelyke gespaerzaem heden te handhaeven, den voorstel doen zullen cn kragt- daediglyk stand houden, mogt den minister van oorlog er zich, met bedreyging van zyn ontslag, tegen verzetten. W ill men het land in eenen ontzaggelyken staet van aerdediging houden; dat men de borgerwagten in alle gemeenten tot stand brengc, deéze wapene, en aide jong- heyd den Avapen handel leére kennen. Hier toe heélt men slegts bekwaeme olïicieren-onderwyzers in de gemeenten rond te stieren en te doen verblyven. De jongheden van tb tot 20 jaeren zullen zich alle in den wapen handel met genegendheyd laeten en doen onderwyzen, wilt men een decreet afkondigen dat al die geéne, iii den wapenhandel Yolkoinenüyk onderrigt, zullen vry zyn van den werkelv- ken dienst der milieie, en alzoo zullen wy, zonder kosten vóór den staet, strydbaere mannen, in tyd van nood, met overvloed konnen verzaemelen. Otto schoof zynen stoeldigter by liet vuer, en sprak: Toen ik u voor liet laetst in Palestina aentroi', was Jerusa lem reeds weder in handen der ongeloovige geraekt. Ziende dat al onze poogingen te vergeefs waren, maekten wy ons ge reed om naer ons geliefd vaderland, liet iTugtbaerDuytschland Aveder te keeren. Onder weg egler geraektcn wy in de hinder- laegen der Saraeenen, die onze geheele bende,"met uylzoiide- nng vail Adolf Vail Wolgau en my, van kant maekteu. O, hoe dikAverf Avenschten wy ook verslaegen te zyn geweest! Maer een ander lot was ons door den Hemel voorbehouden. Beyde wier den tyy gevangen genomen en naer eene naburige stad' gevoerd. Vyf jaeren lang versmagtlen Avy in ketenen. Wanneer wy liet Christendom al'zweèren en den Islam aenhangen wilden Avierd ons onze onmiddelyke vrystelling beloofd. Maer God'schonk ons kraglen en avv weygerden standvastig. Op zekeren dag ont- vliigtten wy; maer, lielaes! nauwelyks hadden wy dry neren afgeleyd, ol' wierden aglerhaeld, en, in ketenen geklonken, naer de slad terug gesleurd, lievig was den toorn van eenen ver gramden meester; Avy wierden gegeeseld, en Adolf, hy, die lin nen wankelenden moed aenwakkerde cn slaende hield', bezweek onder de slagen der beulen. Na een smertelvk en langdueri" lyden herstelde ik, en bet geluk zond my, in de dogier van mynen beul, eenen reddenden engel. Fatmé, zoo was liaeren naem, had my gezien, zy had medclvden met my, en dil mede- lyden veranderde in genegenheyd. Zy verzogt haren vader, die haer teeder beminde, en haer in ailes liaeren wil gaf. om my met er tyd aen haer te schenken, voórgeévenderdai zy van eenen haerer slaeven gehoord had, dal ik het hovenierswerk 111 den grond verstond, en zy iemand verlangde, 0111 liaeren heerlyken bloemenhof te verzorgen. Hacren vader bewilligde ill haer verlangen en myn lot was verwisseld. Fatmé was eene der schoonste maegden van het land, en als zuster en broeder leévende, smaekten Avy liet zaligst genot. Maer, liclaes! er be gonnen zich donkere wolken aen onzen gelukshemo! t ve<-- Den hertog van Modena hééft thans de inbezitneémin» van Fivizzano (Italian), gewaegd; hy heeft troepen en kanonnen derwaerds gestuerd.Te Turin hebben de troepen op het volk geschoóten omdat het ter eere van Pi"s IX- lofzangen aenhief en lecve de onafhanglykheyd van Italian uytriep. Den koning van Sardinian is op- zigtelyk de afteekening der douanenlyn met den Paus en Toskanen overeengekomen. Thans meer dan ooyt is den burgerkryg in Zwitserland loonen, die weldra in eenen vreeslyken donderslag over ons losborstlen. Eene van Fatmé's vrouwen was nayverig op ons geluk en verhaelde alles aen Agab, Fatmé's vader. Op zekeren avond,dat de duysternis lietaerdryk in haeren sluyër gehuld bad, en duvzende van vonkel, nde sterren aen liet firmament blonken, terwyl wy, als naer gewoonte, te zamen in ecu priëél, dóór eenen ryzenden palmboom g vormd, zaten le kouten, traden eensklaps Agab en dry gewapende slaeven te voórseliyu, en overweldigden 011s. Met een van gramschap gloeyënd gelaet beval Agab de slaeven ons in den stroom le werpen, die den hof van Fatmé omgaf, en oogcnblikkelvk wierd dit vreed besluyt ten uylvoer gebragt. Gelukkig was ik eenen goeden zwemmer, en Fatmé verzoekende my vast le houden, zwom ik naer eene gondole, die aen eenen pa'el in den stroom vast lag, en diende, om plaizicrlogtjes op het water ti- doen. Onder begunstiging van den nngt gelukte liet my met Fatmé ongemerkt de gondole te bestygen, en snel naer den anderen oever te roeyên. Ik vvierp myne muts en Fatmé hacren sluyër 111 liet ivater, opdat men zoude denken, dat wv onze dood in de golven hadden gevonden. Wy bereykleu behouden den overkant, en vonden eene rondreizende karavane, welke naer Constantinopolen vertrok. Onderweg liet Fatmé, ik toch had haer vroeger, zoo véél in my was, den katliolj ken gods dienst loeren kennen, zicli dóór eenen priester, die zich by de karavane bevond, doopen, en trok europesehe kleedcren aen, Zonder bezondere lotgevallen bereykten wy Constantinopolen. maekten de weynige kostbaarheden, welke" wy by ons hadden, tol geld, en vertrokken naer Duytschland. Op myn kasteel aengekomen liet ik my met Fatmé in den echt verbin den, cn, na Aerloop van een jaer, wierd ik vader van eenen zoon. Zoo leefden wy eenigen tyd, waerin myne lieve Fatmé my nog eenen zoon en eene dogtcr liaerdc, zoo gelukkig, als welligt ooyt een menschenpaer geleefd hééft. Op zekéren avond, de gebeurtenissen myns levens nagaende, dagt ik aen u.

De Denderbode | 1847 | | pagina 1