De ministers van binnenlandsche zaeken en justicie komen aen de bestendige deputatiën der provinciaele raeden eene circulaire te zenden, om liaer te verzoeken al de gemeenten, bureelen van weldaedigheyd, godshuy- zen, kerkfabrieken en andere soórtgelyke in tédingen uyt te noodigen1 ."al de buytenlandsche fondsen, welke die instellingen bezitten, te verkoopen; 2.° de sommen op te haelen, welke zy in de spaerbanken en ten laste van verschillende maetschappyën bezitten; 3.° al liaere beschikbaere kapitaelen te besteéden tot bet aenkoopen van nationaele fondsen en vooral rykskasbons4.° de Belgische obligatiën aen toonder te doen veranderen in opschryving by naeme; 5.° eyndelyk de magtiging om gelden in buytenlandschefondsente bezetten, zeer zelden en in gansch byzondere omstandigheden te verleenen. De rykskasbons, welke de genoemde gestigten zich zou den willen aenschaffen, zullen uytgegeéven worden op noem van het gestigt, en niet aen toonder. Daercnboven zal er uytdrukkelyk op vermeld staen, dat de voórafgaen- de magtiging der bestendige Deputatie van noode is, om liet beloop deézer bons te ontvangen, of er de negoeiatie van te bewerken. Men verneemt dat het geschil, hetwelk tusschen den minister van binnenlandsche zaeken en den gouver neur der provincie Namen was ontstaen, komt te worden afgedaen. Den baron d'Huart is afgesteld en zal zyne rechten tot pensioen mogen doen gelden. Hy is vervan gen dóór den baron Ad. üevrière, geweézen arrondisse- ments-kommissaris te Brugge, oud-gezant van Belgiën in Denemarken en Portugael. Al wederom eeuige duyzende franken jaerlyks op straet geworpen. liet is nu zeker dat den koning in persoon de sessie der kamers zal openen. Ter gelegenheyd van het openen der kamers, zal 'aenstaenden dynsdag, den koning de borgerwagt van Brussel in oogbeschouw neémen. Bv koninglyke besluyten, oificieélyk in den Moni- teur afgekondigd, zyn twee borgemeesters uyt het Hene- gauwsche, te weéten deézen van Gibecq, en dien van des Forges, van hunne bediening afgesteld; den eersten, vóór den distriktskommissaris beledigd te hebben, den anderen, om dat hy geld had ontvangen vóór het uyloef- fenen van akten die kosteloos moeten geschieden. liet standbeeld van Vesalius is voltooydhet zal binnen vyftien dagen te Brussel aeukomenen daedelyk op zyn voetstuk worden gesteld. Een schip, welks equipagie geheel uyt tnooren be- st.aet, is te Brugge aengekomen, en deéze zwarte mannen worden grootelyks bewonderd. Een verschrikkelyk noodlot komt twee huysgezin- nen van Antwerpen in rouw en droefheyd te dompelen. Dynsdag 11. was aldaer eenen notarisklerk met eene jonge juffer getrouwd. Des avonds, na de bruyloft was het jeugdige paer per spoortreyn naer Brussel vertrokken. Te Mechelen aengekomen zynde, trad den bruydegom uyt de diligencie om eene behoefte te voldoenmacr eer dat hy er wederom kon in stappen, liet zich de trompet des conducteurs liooren, en den treynwas reeds in vollen rid. Den jongen man, kost wat kost zyne bruyd willende vervoegen, sprong daedelyk in eene vigilante en reed naer Brusselden ongelukkigen ylde de dood tegemoet 1 Er heerschte naemelyk dien avond eenen dikken mist, en den voerman in de duvslernis verdoold geraekt, mee- nende de brug van Laëken over te ryden, stortte met peêrd en al in de vaert. Den ongelukkigen klerk is daer verdronken, benevens het peêrd; maer den voerman, volgens een schryven uyt Brussel, zou gered zyn. Den toestand der arme bruyd, haeren bruydegom angstig verbeydende en zyn treurig uyteynde plotseling verneé- mende, laet zich beter besellen dan beschryven. Eergisteren, omtrent den val-avond, hééft een twee- gevegt in een boschken, op de gemeente Gendbrugghe plaets gehad, tusschen MM. E..., officier by het 5e linie regiment en M. A. Rcnodeyn, bezonderën, woonende te Brugge. Men zegt dat de duellisten verscheyde mael op eikanderen gcschoóten hebben. M. Renodeyn is dóór eenen kogel getroffen, en dood ter plaets gebleévcn. Den officier, zegt men, hééft zich in de handen der justicie gesteld. Het is slegts des anderendags dat men 'het lyk gevonden hééft en dat de leden van liet parket zich ter plaets hebben begeéven. Omtrent een geheel voer wortelen, is in den nagt, te Oostacker, op den wyk Westveld, ten nadeele van den brouwer, M. Lieven Wille, gestoólen. M. Schouppe, schepen te Dendermonde, en lid van den provinciaelen raed van Oost-Ylaanderenis overleden. M. D'Hanins-Van den Brocck, boi'gemeester te Cappellen, had over eenigen tyd, terwyl hy in eene kamer zonder sletsen of schoenen op zyne kousscn ging, ia eene naeld getrapt. Eene iuflammatie is in zynen voet hier van het gevolg geweést, en M. D'Hanins komt aen deéze ontsteéking te overlyden. Maendag laetstleden wierd te Zele (Vlaenderen) eene zitting, in de herberg de Warande, gehouden, welke véél gelykenis met eene rechtbank had. Den voorzitter, in zwart gewaed, sprak versehëydene vonnissen uyt, ten laste van eenige jongheden, die zich niet al te best met de kermis jegens de jonge juffers gedraegen hadden, toen dezelve zich in de dansvergaderingen bevonden. Daer de veroórdeelingen in carbonaden bestonden, waren er meer dan 25 kilos te verteêren. Eenen verdediger wierd ins- gelyks verweézen, volgens een artikel uyt 's Snoccks- almanak, die ter tafel lag, tot verscheydene kilos canbo- naden, om in zyne pleytrede den voorzitter wat te bitsig toegesproken te hebben. (Gaz. van het Land van VEaes). -Eenen voorval die erge ongelukken zou konnen tot gevolg gehad hebben, is teMeerbeék, op den yzeren weg geschied. Dry koeyën zyn dóór de locomotieve verbry- zeld, en twee andere sterk gewond. De schuld hier van is aen den wagter te wyten, aengezien deézen de barreel had open gelaeten. Den 29 october zyn de dry groote klokken vóór de hoofdkerk te Brugge ëp het kerkhof van St.-Salvators, gegoóten. Te middag is het vuer van het forneys aenge- steéken, en om vier ueren des namiddags, was alles geëyndigd. Te Doornykwas er zoovéél graen ter merkt gebragt, dat hetzelve meestendeels onverkogt blééfzoo aenzien- lyk was er voórlaetstcn vrydag de daeling, dat den zak tarwe, die over dry maenden op 52 francs stond, slegts koopers vond aen 22 en 20 francs. In zyne geheyme zitting van voórlaetsten vrydag, hééft den communaelen raed van Luyk, een pensioen van 0000 fr. gestemd aen den geweézen borgemeester M. Jamme, ten eynde hem to beloonen over de diensten die hy aen de stad beweézen had. De werken van den yzeren weg tusschen Luyk en Namen zyn opgeschorst. Veélo Engelschmans waren in die onderneéming betrokkon, en de financieéle crisis in Engeland hééft de engelsche onderneémers wat kort van geld gezet. In den nagt van den 27 en 28 october is te Wauthier-Braine het papier-fabriek van den lieer II. geheel afgebrand. Twee persoonen, zynde vader enzoón, zyn daerby om het leven gekomen. In de omstreken van Yalencyn worden nu aenzie- nelyke hoeveelheden appelen en peèren, vóór rekening van engelsche spekulateurs, opgekogt. Eenen waggon die van liet konvoy van Ivortryk op Ryssel deel maekte, is langs den yzeren weg in brand gekomen. Deézen waggon was met vlas gelaedert, en is byna geheel verslonden. Men kent de oorzaek van dit onhcyl niet. Deézen brand hééft eene vertraeging van eene uer veroorzaekt. Een geweézen koopman te Glascow (Schotland)is deézer dagen overleéden, na zyn leven vóór 50,000 pond. st. (750,000 fr.) ten behoeve zyner weduwe te hebben doen verzekeren. Dry juffers, zich elke vóór weduwen des allyvigen uytgeévcude, en van hem kinderen hebben de, maeken te gelyk aenspraek op deéze som, welke het beste deel der erfenis uytmacklalle dry bezitten eenen huuwelyks-akt in behoorlyken vorm, onderteekend dóór den Anglikaenschen gcestelyken. Zy bewoonden dry verschillende kwartieren van Glascow, en den allyvigen ging beurtelings vyftien dagen in elk huyshouden door brengen. De kwestie, welk houwelyk het eerste is ge- sloóten, zal dóór de vertooning van de registers der parochiën ligt kunnen beweézen worden maer dan zal nog te beslissen blyven de vraeg, aen welke zyner dry huysgezinnen den geassureerden hééft vermeend het recht over te laeteu, om het bedrag der assurantie in te zamelen. De Bank van Engeland is in onderhandeling met den keyzer van Rusland, ten eynde eenen onderstand van 50 millioeuen fr. van dien vorst le bekomen. Den oorlog welken de Americaenen tegen Mexico ondernomen en byna voleynd hebben, hééft aen de Yereenigde-Staten reeds meer dan honderd millioeuen franken gekost. Nog nimmer zag men een ryker fruytjaer dan het tegenwoordige. In het departement der Aisne (Vrankryk) zyn de appelen zoo overvloedig, dat men gemakkelvk twee hectoliters vóór eenen frank krygt, en de meé ap peldrank, welke somtyds 40 fr. het stuk kost, word thans aen 5 fr. te koop geboóden. Daerentegen zyn de tonnen duer, en kosten tot 8 ii 20 francs, volgens kwaliteyt. Van de Duytsche hoogleeraers, welke de Oosten- ryksche regeéring aen de Krakausche hoogeschoól hééft aengesteld, hééft slegts eenen enkelen twee toehoorders gevonden; de overige hebben er niet eenen gekreégen. Ook eyschten de eygenaers van kamers zoo hooge pryzen van de professoren, dat deéze byna alle genoodzaekt waren hunnen intrek in de kazernen te neémen. Den heer Chirol, Anglikaenschen geestelyken ge- liegt aen St.-Pauluskerk te Londen, is met zyn huysgezin tot de Roomsche Kerk overgegaen. Deézer dagen hééft het hof van assisen van de Seine den tandmeester Aimé Lainé de Nevers, veroor deeld tot zes jaeren dwangarbeyd en 15,000 franken schade-onkosten, als schuldig verklaerd aenaenslagop de eerbaerheyd van een minderjaerig meysje en van een 28-jaerig meysje dóór middel van etherbedwelming. Men leest in den Echo Agricole, een Parysch weék- blad byzonder aen den landbouw toegewyd: Den zaeytyd is byna overal bestendig dóór het weder begunstigd geweéstook is men algemeen over den uytslag deézér gewigtige verrigting voldaen. Het graen schiet goed op en schynt zeer kloek. Deéze omstaudigheyd, gevoegd by ge nadering des betaeltyds, hééft vcél landbouwers hunne graenen ter merkt doen brengen. Tengevolge daervan is de daeling der graenpryzen voortgegaen, en luydens de ingekomene berigten zal zy zoo spoedig niet ophouden; want de zolders liggen vol en de houders agtcn zich ge lukkig, wanneer zyde löopende pryzen kunnen bekomen. -Over eenige dagen keerde te Bern den laetsten der naer de kantons van het afzonderlyke verbond gezondene Landdags-kommissarissen terug, en even als de overige onverrigter zacke. Te Bern geloofde men algemeen, dat den Landdag nu daedelyk het besluyt ter executie tegen de kantons des afzonderlyken verbonds zou neémen, en dat dan binnen 4 a 5 dagen het krygstooneel geopend zoude worden. UytLucern word inmiddels geschreéven, dat de troepen dóór biegt en communie op den stryd voórbercyd zyn. Den opperbevelhebber van de afzonder lyke kantons, den heer Von Salis-Soglio, is protestant en een zeer dapper man, die reeds véél jaeren dienst telt, daer reeds in den slag by Hanau, welken Napoleons lot in Duytschland volkomen besliste, eenen kogel hem het regter kaeksbeen verbryzelde. Ily hééft een dagorder uyt- geveêrdigd, waerin hy onder andere zegt: Het hoog- hertige volk der zeven verbondene katholyke kantons hééft besloóten vast te houden aen zynen heyligen gods dienst, aen zyne oude, van zyne helden-ouders verwor vene rechten. Deéze te handhaeven met goed en bloed, ziedaer onze roepingStaet pal onder de wapenen, ter wyl de vroóme vrouwenschaer in de tempels op de kniën ligt, om vrede of overwinning van den Heer der heyr- schaercn af te smeeken. God was met onze voorouders. Hy zal ook thans met ons zyn Hoe meer den dwaezen beoórdeelaer van den Loven- schen kampstryd schryft, hoe meer hy zyne laffe ziel en ezelsversland doet uytschynen; want nimmer edelmoedig om zyne sehandelykc vermetenheyd en vuyle kuypery te bekennen, ontbreékt hem bovendien alle behendigheyd om zyne faut eenigzins te dekken. Al wat dien' dóór drift verdwelmden en bemeesterden geest in een lang artikel voorbrengt, is in 't kort: ja toy honden bestaat 'l geénwy gezeyd hebben, en dit kun niemand loochenen. Wy ook zgn bevoegd om te ourdeelen Éven als of hy eene godspraek ware die niemand kan tegenspreéken, denkt den man dat een groot beslag van nytgezogtc wóórden met perioden, of zinneeynden, die eenen voet en half lang zyn, de redekunde uytmaeken. Wel is waer, hy kan hier door beperkte brcynen gelyk liet zyne begoochelen, maer eenen redèkundigen ver- eyscht dat het pennewapen vóóraleer het gebruykt worde, voórnaemelyk ter beoórdeeling, gedopt zy in den goeden zin en met scherpe looge van verstand gevreéven anders is liet slegts eene gebalde fleurette met kryt be- streéken die een wit tikjen aen de koude kloeren gééft, maer niet dóórdringt noch wonden maekt. Immers 't is 't wapen van koppige ezels die somtyds zelfs naergeene stokslagen luysteren. Zie hier geagte leézers wat den kundigen en aliezins bevoegden schryver van den brief dien wy over veertien dagen hebben afgekondigd, te antwoorden hééft aen 't laetdunkend gescbryfvan den verdoolden nydigaerd. Aen Mr den opsteller van den Denderbode. Antwoorden op het géén niet is gevraegd, is de gewoo- neelyke schadeloosstelling van lieden die op hun gemak niet zyn; zoo toch bestaen de kinderen van vader Adam. Den schryver van de artikels over den Lovenschen wedstryd, in het Verbond van Aelst gedrukt, hééft, naer wy uyt den laetsten N' van genoemd weekblad 'zien, zynen toevlugt tot dien ouden middel genomen, om ons geschryf te beantwoorden, of beter om het (e laeken, want eene antwoord hééft hy ons in liet genoemd artikel niet geleverd. Trouwens, wy vinden in 't geheel stuk geenc enkele geredeneerde zinsnede tot wederlegging van de punten over welke w y hem hadden ondervraëml Schryven zoo als hy gedaen hééft, dat het eene waarheid blyft, dat, dat, dut, dat en nog veéle andere dutten is naer ons inzien, niets meer straetjongenspraet. Men vind soms van die kwaede straeljongens die, al moeten zy ook hondermael de vaen stryken, cgter toch willen gelyk hebben, en ja die om het l'aetste wóórd vegten dat de hairen streéven. lly hééft een schoon voórbeéld ge- geéven gelyk hy het gedaen hééft, zal het voórtaen eenieder gemakkelyk vallen zynen tegenstreéver den bal in 'taengezigt te werpen. Men moet geene daedzaeken meer aenhaelen, onderzoeken en beredeneéren, geene bronnen tot staeving meer in 't midden brengen, men heeft niet te doen dan na wat perioden zonder zin 'neêr- geschreéven te hebben, er de wóórden onderstellen, welke onzen man onder zyn geschryf hééft gesteld dit alles houden wy staen als echte waerheid, dus wy heb ben gelyk Indien hy ons een geredeneérd antwoord had gegeé- ven wy zouden het onderzogt hebben, thans mogen wy ons die moeyte spaeren. Wat ons plaizier doet, is dat onzen vent van zyne kwaedaerdige uytvallen tegen den jury al zagtjes terug komt; den invloed der rechters laet zich thans nog enke- lyk onderstellen; hy hééft dus niet middagklaer bestaen Onzen man schynt er kwaed om te zyn om dat wy ons

De Denderbode | 1847 | | pagina 3