ZONDAG 14 NOVEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.—N 61. AELST, den 13 November. DEN HOND EN DEN PAPEGAEY VAN MARIE-LOUISE. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cenige stukken zouden begeèren mede te deelcn, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngact. CLIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE OPENING DER KAMERS. Zie hier de redevoering die dóór den koning tot de ieden der kamer is uylgesproken Ik mag my verheugen over de betuygingen van welwil- lendlieyd, vertrouwen en vriendschap, welke ik van de vremde mogendheden blyf ontvangen. Inonze betrekkingen met hethofvan Roomenisietsvoór- gevallen. Uytleggingen zullen er over deéze zaek gegeé- ven worden, welke de openbaere denkwyze heéftontsteld. MYNHEEREN Een traktaet van koophandel en scheépvaert is met het koningryk der Beyde Sicilién gesloótenhet zal uwer aendagt worden voorgelegd. Onderhandelingen worden met andere mogendheden gevoerd, om aen onze handels-betrekkingen uytbrcyding te geéven. De poogingen van myn Gouvernement lcyden daer héén, om vóór onze producten buytenlandsche vertier wegen te zoeken. Onder deéze betrekking mogen wy véél verwagten van den schrander geholpen omlerneé- mings-geest. Eene handelsmaetschappy, te samen met de daerstelling van kantooren, is een der mactregels om dit doelwit te bereyken. Eene postconventie, welke met Yrankryk op breede grondslagen komt te worden gesloóten, vermindert de vragt der brieven van de beyde landen, en verleent groote geriellykheden vóór het overzenden der buytenlandsche korrespomlenciën. Het vervoer der koopwaeren en Yle ontvangslen dos spoórwegs blyven in eene merkweêrdige evenredigheyd vermeerderen. Middelen worden er bereyd, om ze nog te vermeerderen, en verbeteringen in de ontginning van deézen gewigtigen dienst te brengen. Kredieten zullen gevraegd worden tot voltooying der statiën, dubbele bae- nen, de vollediging van hel materieél van transporten, en om de rekening der onkosten van eerste aenlegging bepaeldelyk te sluyten. De byzondere nyverheyd heeft zich met het Ryk vcr- eenigd, om aen liét land nieuwe gemeenschapwegen te geéven. Zy zal myn gouvernement geneygd vinden, om HERINNERINGEN VAN HET FRANSCH KEYZERRYK. Men wéét dat, in 1810, den marschalk Berthier dóór Na poleon belast wierd naer YYeencn de toekomende keyzerin Marie-Louise te gaen haelen, en haer naer P'arys te brengen. Nu, als al de pleglpleégingen en lange ceremoniën geëyndigd waren, begon men aen het afreyzen te denken. Maer, zoolang men zich bezig hield met de tocbcreydselen, zoolang ook, liield Marie-Louise niet op van weehen, tcrwyl zy altyd liet gedagt vóór oogen had van vóór altyd van haere familie afgescheyden te moeten zyn. Opgevoed volgens de grondstellingen van Maria-Tlieresia, de dogter van Francics II weende, niet alleen om dat zy haere zusters, haere broeders, haeren vader en misschien zelfs haere schoonmoeder ging veriaeten, maer oin dat zy gedwon gen wierd met eenen man le gaen leéven dien zy niet kende, die voor haer een voorwerp van schrik moest worden; want haere ooms hadden haer altyd herhaeld dat Napoleon twee- mael gepoogd had hun geslacht te vernielen. Oudertusschenden dag, vastgesteld om te vertrekken, was aengekomen. Marie-Louise, na den vaervvel van haere familie ontvangen te hebben, begaf zich naer haere kamer om aldacr op haer gemak te wecnen, in afwagting der aen- komst van den marschalk die haer, volgens de voórgeschreé- vene ceremoniën, iu haer rytuyg moest leyden. Als men Berthier in het kabinet van zync aenstaende keyzerin had (le uytvoering liaerer verpligtingen te vergemakkelyken. Uwe medewerking zal vóór hoogst nuttige openbaere werken worden ingeroepen. De buertwegen, zoo nauw verbonden met den bloey des landbouws, hebben recht op een rttym aendecl uwer werkzaemheden, welke aen de behoeftige en arbeydende klassen doclmaetige bestaenmiddelen zullen opleveren. Onder de bevolkingen, welke te recht de bezorgdheyd des gouvernemeuts en der kamers mogen opwekken, moeten wy op de eerste rey stellen verscheydene distric ten onzer Ylaemsche provinciën. Bestendige poogingen worden van ons verwagt en de natie zal niet terugwyken vóór de opofferingen, welke deézen moeyelyken toestand haer zoude kunnen opleggen. Na twee jaeren harde beproevingen is de voórzienig- heyd de arme klasse dóór eenen overvloedigen oogst ter hulp gekomen. Den onmeételvken invloed, welken den landbouw op 's lands lotbestemmingen uytoefent, word dóór myn gou vernement begreépen. Den landbouw hééft van zynen kant getoond, dat hy onze inzigten weet te beseffen. De drukte waermede hy by eene onlangsclie omstandig- heyd de tot hem gerigte oproeping beantwoordde, geluyg- de van zyn betrouwen in dc inzigten en akten der regeéring. Dóór eene gelukkige samentreffing is de tentoonstelling van landbouwproducten komen schitteren nevens de producten der nyverlievd, welke merkbaerc verbeterin gen hééft veropenbaerd. Landbouw en nyverheyd, wel verre van aen elkander vyandig te zyn, moeten zich onderlinge ondersteunen. Gelykelyk nuttig en eervol, zyn zy alle onze bezorgdheyd evenweêrdig. YYelhaest zal eene gemeenschappelykcpleg- tigheyd diegeéne' vereenigen, welken zich in die twee edele loopbannen dóór hunne werken hebben ondcr- scheyden. Ik zal gelukkig weézen, te diör gelegenheyd, in de oogen des lands, de werkzaemheden van alle stan den te kunnen beloonen. De aenstaende tentoonstelling van schoone kunsten zal aen de Belgische schóól gelegenheyd geéven to be- wyzen, dat zy zich haer voórledene blyft weördig toonen, en dc vergelyking met de vremde schooien kan doórstaen. Ilet openbaer onderwys, met hetwelk men kan zeggen geleyd, vond liy liaer weenende. Na eenen oogenblik slilzwy- gendheyd, zcydë zy, met eene stem die dóór zugteu en snik ken onderbroken wierd, tol Berthier Prins, is myne droefheyd niet natuerlyk, en belmoren myne traenen niet verschoond te worden? Vierp eenen hlik rondom u, en zie welke voorwerpen van onbesclnyllyke weer de my hier omringen. Deéze teekeniugen zyn 'dóór myne zusters gemaekt deéze yvoiren doos is het werk van mynen broeder Ferdinand; het is mynen oom Karei welken dit ta fereeltje geschilderd lieéft; en dit kussen is my door myne moeder, die liet zelf geborduerd hééft geschonken. En op deézeu toon ging Marie-Louise voort met alles te noemen, of een slach van inventaris te inacken van al de voorwerpen die haer kabinet inhield lol een vóet-tapyt toe, was luier door eene vriendin geschonken! Dan begon zy te spreéken van haere gemaekte bloemen die in kostelvkc vazen van saxiseh porceleyn prykten, van vremde vogelen die in muytcn van gevlogten zilverdraed zongen, van den papc- gaey die op eenen stok van mahonie-hout zat. Maer, liet géén zy van alles het meest lief had, en het moeyelykst kon veriaeten, was een leeuwhondje, met lang hair, van cngcl- sch ras, en wel meer gerugt maektc dan den snatereuden papegjey. Men Iiad de artshertogin te Weenen genoegzaem onderrigt over den afkeer dien Napoleon had van honden; men had haer bekend gemaekt welk het lot was geweest der honde kens van de keyzerin Josephine, en hoe sterk deéze honden, Fortune die den veldtogt van Italiën gedaen had en niet terug was gekomen, en, Fox, die na haere egtscheyding zync mees dat 's lands beschaeving in verband staet, moet eene onzer eerste bcmoeyingen zyn. De wetgeéving zal de maetregels te stemmen hebben, welke zyne inrigting moeten verbeteren en volledigen. Uwe bezorgdheyd vóór de behoeftige klasse zal u be- weégen om in deéze zitting te beraedslagen de ontwer pen van wet op de bergen van bermhertigheyd, de bedelaersgestiglen en het beheer der krankzinnige. Het penitentiare systeem vraegt hervormingen, welke ik uwer aendagt aenbeveél. De gewoone middelen der schatkist ontoereykend zynde om de bestendige behoeften 1c dekken en de on voorziene (e bcstryden, zyn er buytengewoone middelen noodzaokclyk geworden. Belgicn kan des te gemnkkelv- ker deézen toestand topselien, dat liet de financiecle crisis gelukkiger is doorgeworsteld, dan andere landen ge daen hebben. liet is te wcnschen, Myne Ileeren, dat de bndjetten, welke u vóór 1848 zullen voórgedraegen worden, vóór de opening van dit dienstjaer worden gestemd. YYy zul len aldus de ernstige ongelegenheden der voórloopige kredieten vermvdeii. Deézen gang is des te noedzaeke- lyker, dat gv binnen eenige maenden de budjettën van liet dienstjaer 1849 zult te onderzoeken hebben. Voorstellen zyn er aengekondigd, die de gemeente en kieswetten in zekere punten moeten wyzigen. YVets- ontwerpenzullen u met dit oogmerk worden aengeboóden. In de materieéle en financieéle, even als in liet morele en politieke orde zal deéze zitting, zoo ik hóóp, dóór talryke en nuttige werkzaemheden gekenmerkt worden. Ik vind geêrne deéze verzekering in 'de vlytige medewer king en oprechte ondersteuning, welke gy aen myn gou vernement zult bieden. Als men de troonrede in haer geheel beschouwd en by zich zeiven in overweegt, zal men vinden dat zy slegts eenen uyttrek van 't staetkundig ministerieel programma met eenige zinsveranderingen en byvoegingen daerstelt. \Vcl is waer Z. K. M. gewaegt er in van eene postale conventie met Vrankryk gesloóten, die aen 't land haer nut zal opleveren, van aenmoedigingen ter opbeuring onzer nationaele nyverheden akkerbouw etc., maer er word ook van zwaerigheden in [gerept die voorzeker lersse naer Malmaison had gevolgd, den keyzer mishaegd had den. Gelyk hel eenen voórzigtigen vader betaemt, had Francies II zyne dogter doen zeggen dat zy haeren hond, haeren papegaev en haere vogelen te YVeenen moest laeten, en naer Parvs 'niet een der fraeyedieren, welken zy zoo lief had, mogt mede- neémeu. Itaer, om wel te doen begrypen het géén hier gaet volgen, moeten wy hier het verluid een weynig onderbreéken, en een wóórd van de Uvee hondekens van Josephine, van Fortune en van Fox zeggen, welke hondjes eene belangryke plaets in dé geschiedenis der Tuileryén bekleeden. Forlunt' was een rosaglig, leelyk en bytaglig hondeken, welk Josephine, vóór haer houwelyk, van eene haerer vrien dinnen, van M",c Tallien, liad ontvangen. Madame Bonapar te geworden zynde, wierd de vriendschappelyke betrekking lusscheii de beyde vriendinnen gebroken; maer, zv bleef eene zoo bezondere genegenheyd liet hondje toedraegen, dat zy zich niet sterk genoeg agtte om afgescheyden van bei zelve te leéven, en hel naer Italiën, alwaer zy haeren gemael in 1707 ging vervoegen, medenam. Gevleyd, gestreeld en geliefkoosd van al de officieren van den stal', wierd dit hondje eene belangryke personnaedje van het hóófd-kiv'artier; doch, dit bacrde Napoleon, die bel hendeken verwenschte om dal liet dikwils in de lieenen beet der geéne die zyne meeslersse van te naby kwamen, groot misnoegen. Op zekeren dag, in eene der agterste opene plaetsten van liet paleys Passeriano, welk paleys Napoleon alsdan be woonde, had Fortune met meerdere bardnekkigheyd, dan na gewoonte, den hond van den opper-kok aengerand. Den

De Denderbode | 1847 | | pagina 1