ZONDAG 21 NOVEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.—N62. AELST, den 20 November. BUYTENLAM)SCH STAETKUNDIG OVERZïGT. Dit blad vcrschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Cr. "5 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De personnel! die vóór een geheel jae inschryvcn, mogen alle dry maenden kos teloos eene annorJ van 10 drukregelen in ons blad doen pi; et sen. Indien iemand regtverrdigc klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; acn deéze-zullen wy placls in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen.Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel acn deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naeinen derpersoonen die ons eenige stukken zouden bcgeêren mede te deelen, zullen gcheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve tc doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. l)e redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN CUIQUE SCUM. BODE Het vraegstuk der Vlaenderen dat M. Rogier als een vraegstuk van eer vóór bedhctueél gouvernement aenziet, is'in de hierna aengeduydde zitting van den Senaet niet vergeéten. Aen deéze plegtige verklaering, zegt M. Rogier, zal hij met zyne ambtgenoótcn getrouw blyven en alk mo gelijke middelen aenwenden om den ongelukkige» toestand der Vlaenderen te verbeteren. Maer, voegt er den staets- man by, wie van al de senateurs kan van liet ministerie eysschen dat op twee maenden armoede en ellende uytge- roeyd zyn Deéze wóórden schynen troostelyk, en om zoo te zeg gen geruststellend, maer valt te weéten welke middelen er zullen bewerkstelligd worden om deéze plegtige be loften te verweézenlyken. Zullen bet misschien wederom Imlpsommen zyn die als aelmoesen aen de Vlaenderen zullen toegeworpen worden, en die slegts verstrekken om het edel karacter van den Relg te verlengen en Item meer en meer aen de reeds ingewortelde bedelary vast te hegten Zal men misschcin deés doel willen bereyken dóór d'inrigting van mecaniek gestigten die gedeeltelvk d'oorzaek van Vlaenderens ondergang zyn Wy weéten het niet, maer 't géén wy weéten is, dat dergelyke mid delen ontoereykènd zyn, en zonder uytwerksel moeten blyven. "Nogtans, ons dunkens, is er nog eenen middel die by zvne kragtdacdighcyd tevens de duerzaemheyd zal voe gen,Want als men hoofdiglyk blyft beweêren dat de opbeuring der oude vlas-nyverheyd eene onmogelyke zaek is, hoeft aen andete gedagt le worden of wel den armen moet onder't gewigt der ellende bezwyken. Zie hier dan eeuige regels ter ovenveéging. Onder liet voór- maelig ministerie is er vastgesteld van al de heydon ten behoeve der gemeentens te verkoopen. Nu, deéze beslis sing, hoe men ze ook beschouwe, word zy uytgevoerd, zal cn moet noodzaekelyk deslegtste uytwerkselsbebben. Het gouvernement zal dóór deéze ontvranding vóór altyd den middel verloóren hebben van eens die heyden lot vrugtbaerlieyd te brengen en er gestigten en werk- huyzen op maeken die aen ettelyke duyzende arme een eerlyk bestaen zouden konnen verschaffen, en, men zal het ongeinkkiglyk te laet ondervinden, dat deéze onvrugt- baere gronden vóór altyd zonder opbrengst zullen blyven. Wilt liet ministerie Rogier werkelyk den armen ter hulp komen, dat liet deéze slegle en onbezonnene wet intrekke, en de kaniers voórstelie deéze heyden vóór rekening van 't gouvernement aen te koopen en dezelve onder 't opzigt van treffelyke cn onomkoopbaere be- stuerdersdoe tot vrugtbaerlieyd brengen. Het is waer, liet gouvernement zon hier moeten groole opofferingen doen, maer den is oogenblik daer om groote cn duerzaeme middelen ter uytroeying der ellende le be werkstelligen,' en als men die verbaczend gezwollenebud- jetten toch niet wilt verminderen maer integendeel ver meerderen, kounën evenwel die vermeerderingen niet beter besteéd worden dan aen voorwerpen die heter ruym zullen opbrengen 0111 de verhoogde lasten in even- red igheyd te verminderen. Er word ook gesproken van deontworpenc spoórlynen daedelyk aen te leggen en van de eerste noodzaekelyke werken onmiddelyk te beginnen. Dit gedagt is ook liet onzede uytvoering dier nuttige werken zal althans werk en brood verschaffen tydens liet aenstaetfèé guere wintergetyde aen een deel van 't onnoemgelyk getal wer- kelooze doch neêrstige arbeyders die niets vueriger ver langen dan zich zelve benevens hunne huisgezinnen dóór 't werk hunner handen te onderhouden, Wy neémendus deéze gelegenhcyd tebactom diegeéne onzer agtbaere inwooners, die reeds zoo véél opotlérin- gen en moeyte gedacn hebben, om den regtstreékseben yzeren weg van Brussel op Gend lang Aelst, tot stand te brengen, aen te porren hunne stappen te vernieuwen, het ministerie 0111 zoo le spreéken, geweld aen te doen 0111 in 't belang van handel, nyverheyd en voórnaemclyk van den werkeloozen arbeyder, deéze zoo gewiglige 011- derneéming niet meer langer te zien uytstelleii. ÜORTEN INllOCDDER NIEÜWSTYDIM'.l.N L'YT ZWITSERLAND Toebereydsels der federaele 0111 verseliillige punten te gelyk aen te vallen.Schcrmutsclinglussclien de troepen van Uri en die van TcSsini. Inneéniiug van eenen post der federaele dóór de troepen van Lucerne. Bezetting van een deel des grondgebieds van liet Sunderbund dóór de federaele. Overigens wéét men nog niet stellig of Fry- bourg reeds aengevallen is. Het gouvernement van Baden gaet een legerkorps op de Zwitserscbe grenzen by een rukken. P. S. Wy zyn nog altyd op bet punt 111 Zwitserland te zien niet een beslissend gevegt, maer den burgeroor log ernstiglyk beginnen. Lucerne, Krybourg of andere sleden konnen stóemender band ingenomen worden, zonder dat daerom de wapens zullen neergelegd worden. De burgeroorlogen zyn uyt hunnen aerd duerzaem; men vegt, men moord, men brand zoo lang er eenige slryd- kragten aeu de overwonnene overblyven, en alsdan ver anderen de veldslagen in guerillas. Getuygen hiervan Spanién, Portugael, Mexico. Indien den geestdrift der partyën in Zwitserland niet weerhouden had geweest dóór 111111 of meer gemaetigde aenleyders, reeds zouden er stroomen van bloed vergoóten zyn geweest. Geluk- kiglyk tragt den generael Du Four, bevelhebber des bondgenoótscliappelyks legers, tyd te winnen om hier door lot eene vriendelyke vereffening te geraeken. Het scliynt lei' anderen buyten twyffel dat, kwamen de 7 cantons de neérlaeg le krygen, Vrankryk en Oostenryk er zouden tussclien komen. Men kan de overwinning van d'eene of andere party betragten elk volgens zyne ge- zindheyd; maer in d'oogen van allen onpartydigen menseh die de slaetkunde van dit land nauwkeurig op gevolgd hééft, is liet groot ongelyk aen de federaele. De 7 cantons hebben in vriendschap willen overeenko men en stryden slegts vóór hunne vryheyd van denkwyze of geweéten. Hunne vyanden integendeel neémen de zaek der Jesuiten als een voorwendsel van oorlog, en willen die vryheyd van denkwyze aen hunne willekeurighcyd vastklinken. Oagelyks komen er groote geldsommen in Engeland aen hetgeen de financicéle crisis noodzaekelyk moet ver beteren. Toen wy in ons voórlaetste Nr den naem van koppigen ezel en venloólden nydigaerd aen den onbevoegden en tevens leugenachtigen beoórdeeler van dch Lovenseben kampstryd toepasten, hebben wy ons geenzins vergist, want den man spvtig ais den vos maer niet zoo rap, hornl Vóór geene arhaemte vatbaer, vóór geene eerlooze ver dedigingsmiddelen terugdeynzeud, zegl hy maer openlyk dat er mol redens kan vermoed worden dat aenbeveé- lingsbrieven by de treffelyke rechters vergenoegd hebben 0111 ten nadeele van M. liam en andere tooiieelisten, den eersten prys aen M. Sadones toe te kennen. Wel man, denkt gy 0111 dat zulks weliigt by u zou vergenoegen, dil ook het zelfde uytwerksel opeen onberispelyk geweéten zou hebben? Hebt gy dan zoo een ezelsverstand, of laet gy u zoo verre, dóór den nyd vervoeren datgyde sdian- volle doch zeer gegronde onderstelling niet ontwaert die uw gcseliryf opzigtens uwe slordige ziel doet inreken Gelyk men den boom uyt de vrugten kent, zoo kan den sehryver in kwestie hier ook nae weerde geschat worden en nogtans durft zulken man als zedeleeracr van regl- schapenheyden goede manieren spreéken.... Maer wagt, wy vergissen 011sle naturel revient ton jours.... toujours. zegt hy zelfs, zonder agl te geéven dat hy hier onweélens hulde aen de waerheyd doet, en met den anderen begint hy te lachen net als eenen nydigen ezel... lli! hi! hi! jammer dat er ha! niet bygevoegd is, 't zou nog een pereltje meer aen zyn ezelsverstand gevoegd hebben maer bah! daer vóór zal hy niettemin ezel zyn cn blyven. Nog een wóórd over de laelste zinsnede van zyn gesehryf: den man beweert dat wy hem over zyne bezorgdheyd jegens ons te danken hebben, dat zonder hem men sindts langs aldaer niet meer wist dat liet sukkelende Dcnder- bodeken nóg leefde.... Wat er van dit gezegde waer is, weéten wy niet, maer 't geéu wy zeer wel weéten, is dal hy slegts sedert eenige wecken aen den Dender-bode hééft beginnen te denken, waerover wy hem bedanken er hem nogtans In voegende, dat het hem niet onbewust is hoe véél meer liv integendeel aen den Dender-bode te verdan ken hééft, liil zy 11 genoeg, man, 0111 u nog eens uw mis verstand te bewyzen. Hebt gy 't beét, I;. Met eene leévendige voldoening woonden wy voorle den maendagde luySterryke prvsdeeling by der zondag- sehoól deézer slad. Deéze plegliglieyd voórgezeéten door Z. II. den bisschop van Gend, wierd geopend dóór eene hoogmis waeronder den eerw. lieer üst, professor in 't seminarie, een troostvollend, en treffend sei'moen hééft nytgegalmd. Den wclspreékenden redenacr hééft zich voórnaemelyk opgehouden met de noodzaekelykhevd en de verhevenlieyd der rhristelyke leering, byzonder doel der zondagschool, te betoonen, tack die den voórtreffe- lyken spreéker wonder wel volbragt hééft. Daerua is men overgegaen lot de uytdceling der pry- zen, en hééft elkeen zich konnen overtuygen zoo dooi de rvke belooningen die er wierden uytgereykl als dooi de goede order met welke de dry a vier-en-twiniig hon derd arme kinderen best uerd worden, dat dezondagselioól van Aelst, tot voorbeeld mag dienen aen al de zondag- sehoólen van ons bisdom. Wy zyn waerlyk verheugd in deéze haehelyke tvden, op welke den geest van verderf zoovéél kwaed aenrigt, zulke vleyëndc getuvgenis van onze stad te mogen geéven. En inderdaed, wie zal liet goed berekenen dat deéze nooyt volpreézene inrigting thans bewerkt cn laet er nog meer bewerken zal? Dit konnen wy niet cn zulks kan niemand, derhalve zullen wy ons hepaelen met de agtbaere geestelyke bestuerders. eii voórnaemelyk den zeer eerw. lieer Deken in naem der samenleving te bedanken over het groo! deel dat zv in de beschaming van 't opkomend geslacht neémen, en hen aen le moedigen om die lastige maer vrugtryke taek aen- houdend voort te zetten. Vóór wat de eervolle meesters, mecsterssen en verdere weldoeners der zondagschool betreft, deéze hebben even véél aenspraek op den lol' van alten vriend van beschaeving en op den grooten loon

De Denderbode | 1847 | | pagina 1