ZONDAG 28 NOVEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.—N'63. AELST, den 2 7 November. MARIË-LOUISE. BUYTËNLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit blad verschvnt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry macnden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- scn. Indien iemand reglveêrdigc klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen lieéfl, hy mag op onze onpai- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SUL'M. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gelicym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcenc stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DEN DENDER-BODE In de beraedslaegingen over het adres in antwoord op de troonrede, zyn meest al de politieke grieven die de oude oppositie "vóór de beenen schopten en ook deéze die de nieuwe oppositie te doen gelden heeft, vóór den dag gekomen. De geéne welke meest de aendagt der kamers verdienden en waerover meest gesproken is, waren het geschil tnsschen 't belgisch gouvernement en dat van Roomen, de volstrekte onafhanglvkheyd der Burgerlyke magt van de Geestelyke, het vraegst.uk van 't onderwys, dit der kieswetten, immers eene recapitu latie van het ministerieel programma. Vóór wat het geschil met Roomen betreft, dit diende aen de oude oppositie als een wapen met welk zy ge loofde het ministerie zegevierend te bevegten, doch de zich zoo noemende nieuwe staetlcunde heeft zich behen dig uyt deézen slag getrokken en fyne beweegredenen aengevoerd die haer gedrag in d'oogcn der meerderheyd verreehtveêrdigde. Anders was liet met het tweede vraegstuk, naemelykde onafhanglykheyd der wereldlyke magt van de geestelyke, vraegstuk dat wy als belachelyk aenzien, om dat de politieke' neygingen van het thans bestaende ministerie van al de wereld gekend zyndc, het ongerymd was vóór een uytsluytelyk liberael cabi net dergelyke voórdragt te doen. Ook aenzien wy al de ueren aen de woordenwisselingen over deéze stof be- steéd, als teenemael verloóren. Van den anderen kant, blyft te zien of het wel mogelyk zyn zal om zonder wan orders of gemor zulke gedragslyu in alle bcstuerlyke akten te houden; den tyd alleen zal ons'dit loeren. Het onderwys en de veranderingen aen de kieswet toe te brengen, zyn eyndelyk twee vraegstukken die insgelyks de puntigste zyden zullen opleveren, en waer van men slegts laeter het vóór- en nadeelige zal ontwae- ren.wel datzyhier ondernog al taemelykleévendige kleu ren zyn Aoórgpbragt. Hetonderwys voórnaemelyk, indien het teenemael van den geestelykeninvloed ontdaen word, zal ongetwylfeld meer kwynen als nu. Want hier zullen HERINNERINGEN VAN HET FRANSCH KEYZERRYK. DEN HOND EN DEN FAPEGAEY VAN (Vervolgen eynde. Ziet iY" C t van den Dender-bode.' Weynige oogenblikken na deézen voorval, ontmoette Bona parte zynen opper-kok, beneden den kleynen trap. A propos, hebt gy nog uwen grooten hond vroeg hem Napoleon. Maergenerael maer En den keuken-meester, vreezende dat deéze vraeg hem maer was toegeslierd, om dat den generael de dood van For tune op den grooten hond wilde vreeken, aerzelde, en durfde niet antwoorden. Ik vraeg u, herhaelde Bonaparte, of gv nog uwen groo ten hond hebt 't Antwoord ja of neen. Eh welja, generael En den opper-kok hield de oogen op den grond gevestigd, en rolde zyne katoenen koksmuts tusschen zynen vingeren. In dit geval, zeyde Bonaparte, tragi dat uwen'hond Fox ontmoete, gelyk hy Fortune hééft ontmoet; gv wéét wel.... by geval.... Gy zult my eenen dienst doen... gy moógl op eene vergelding rekenen. Laet ons nu tol Marie-Louise wederkeeren. Er was zekerlyk in het spyl der jonge artshertogin een bc- wys te vinden van goedhertigheydBerthicr hegveép al de droefhevd die de keyzeriu gevoelen moest by het veriaeten van alle die geliefkoosde voorwerpen. Niets dan' spyt en traenen vindende, daer, waer hy vreugd en gelach meynde te ontmoe- wy aen die onbezonnene stemmers vóór dit vraegstuk vraegen of de geestelyke de schooien onder 't uytsluyte lyk bestier van den staet ingerigt, zullen aenbevcélen wy gelooven zulks niet, en in dit geval, wat zal er ge worden van de schooien, wat zal er geworden van de staetspenningen die er aen besteed worden De onder vinding is daer om ons te zeggen dat, Willem met al zyn gezag de schooien en 't onderwys hééft moeten zien kwynen, en dat al ontzettende sommen die er aen be- taeld wierden, als verkwist hebben moeten aenzien worden Jammerlyk gedagt dat een ministerie hel welk nu dóór de meerderheyd van 't volk, en ten anderen, by beurtelingsch recht geroepen schynt, om de kreéten van 's volks verontweêrdiging te doen ophouden, zynen eer sten stap op eenen brooV.en grond stelt waeronder eenen diepen afgrond verborgen is. Wat er van zy, het komt ons 'onvergeéflyk vóór dat de mannen der oude oppositie zoo onbezonnen geweest zyn van zich te onthouden tegen dergelyke inzigten te stem men, onverlet de geéne die er vóór gestemd hebben. Op tyd en stond zullen wy hierop terug keeren. De koningin van Spanten hoéft op lo deézer de corlès geopend. In Engeland is 't. geldgebrek een weynig verbeterd. Het Parlement hééft op 18 zyne buytengewoone sessie geopend. Den keyzer van Oostenryk heeftop 11 den Hongaers- schen landdag in persoon geopend.Den aertshertog Stephanus is met eenpaerige stemmen Palatyn gekoó- zen. Den keyzer hééft deézen keus goedgekeurd. De tydingen uyt Ierland zyn allerbedroevendst. Moord en geweldadigheden van allerley aerd zyn in eenige dis tricten aen de orde van den dag. De kamers van Beyeren hebben zich vóór de vryhevd der drukpers verklaerd. Te Napels hééft men eene samenzweêring tegen 's ko- nings leven ontdekt. 8 persoonen zyn aengehouden. Het geschil tusschen de hertogen van Modena en Tos- canen opzigtens de bezetting van Fivizzano is nog niet vereffend Indien de wanorders en walgclyke buytenspoórighe- den die in Zwitserland gepleégd worden, het hert van allen waeren catholyken bedroeven, gééft Ilusland van den anderen kant, hoop van beternis. Een eoncordaet komt tusschen den Paus en keyzer Nicolaes gesloóten te worden; voórtaen zal er de kerk meer vryheyd genieten; zy zal regtstreéks met Roomen mogen onderhandelen. De Bisschoppen zullen dóór den keyzer worden voor gedroegen en den Paus zal het recht hebben den keus te bekragtigen of te verwerpen. Men schryft uyt Bern De inneéming van Fryburg is hier welvoegelykheydshalve slegts dóór eenige kanon schoten aengekondigd, en er hebben geene openbaére vermaekelyheden plaets gehad. De veêrdigeonderwerping der Fryburgersis een slcgt voorteken vóór de verdedi ging der hoofdplaets van het Sonderbund. De stad Lucern is wel tegen eene verrassing beschut; maer zou geen ge regeld beleg kunnen doórstaen. Zy is weynig bevoórraed in monden krygsbehoeften en lyd reeds duertevan levens middelen. De worsteling hééft zich aenvanglyk zoo onge- lyk opgedaen, dat de leyders van het Sonderbund volsla gen blind moesten weézen, indien zy niet vóóraf hadden gerekend op den byval van een goed gedeelte der Zwit- ser'sche bevolkingen, op het afvallen van eenige regenten- ten en di n opstand van eenige sleden. Tot dusverre eg- ter zyn zy in deéze hunne verwagting te leur gesteld. Den heer de Bois-le-Comte, gezant van Vraukryk, had vóór eenen zyner secretarissen een vrygeleyde gevraegd, om deézen naer Lucern te zenden. Den generael Dufoiir hééft hetzelve gewevgerd, waerover den Franschman zoo ten sprak hy tot zyne souvereyne Mevrouw, ik kwam, integendeel, Uwe Majesteyt ver wittigen, dat zy zich enkelyk binnen twee ueren kan op reys begeeven. Ten gevolge van deéze vertraeging vraeg ik oérlofom U. M. te mogen veriaeten, tol op den oogenblik der al'reys. Ben prins had nauwelyks de keyzeriu veriaeten, of hy begaf zielt bv den keyzer van Oosterrvk, aen welken by een plan, dat by gevormd had, kwam mededeel™. Francies 11 begreep aenstonds' wat men verlangde, en gaf spoedig bevelen om alles stiptelyk ten uylvoer Ie brengen. Eyndelyk de jonge keyzeriu verliet Weenen, en kwam in Vraukryk aen. Be feesten' en de plegtige onthaelingen welke haer overal vergezelden, deéden haer welhaest haer leeuw hondje en haeren papegaey vergeétcn. Het rvtuyg hield op eenige mylen van Contpiègne stil, en den keyzer, ofschoon Marie-Louise nog maer zyne verlóófde was, stapte in de koets, en nam nevens haer plaets. Napoleon, te Parvs aenkomende, nam de jonge artsherlogin by de hand en trok voórby geheel zyn keyzerlyk hof, welk in de groote galery van dé Louvre vergaderd was; de geroepen van: Leéve den keyzer! Leéve Marie-Louise! weérgalmden dóór de za'el. Alsdan vergat de keyzerin haere kleyne menagerie van. Weenen. Bes anderdags, op den balkon van het Pavillioen der Horlogie, hoód Napoleon zelf zyne gemalin de verga derde bevolking van Parys aen, en mderd duyzend mon den galmden te zanten de geroepen uyt van Leéve de keyzer Leéve Marie-Louise! Hy, het hert opgezwollen van vreugd.' kon niet antwoorden hy bedankte het volk iloór teekenen, Toen hy weg ging, zeyde hv, met de traenen in zyne oogen. lot zyne gemalin: Kom, inyne goede Louise, ik zal u vergelden vóór al het geluk dat gy my verschaft. En hv leydde haer langs donkere corridors, die, zelfs in den dag, met lampen verlicht zyn, en ging met groote slappen voord. Sire, waer héén leyd gy my? vroeg de jonge vrouw, ik ben benauwd ik vreeze hier En zy klampte zich aen den arm van Napoleon vast. Kom maer voord, zeyde hy; hebt gy iets te vreezen als gy by my zvt? Maer, eensklaps, blyft den keyzer stil staen vóór eene ge- sloólene deur. Louise! Louise, luyster! zeyde hy, terwyl hy de oor naer de deur wendde. Welhaest eene spraek die niets menschelyk schynt te heb ben, en het gejank van een hondje laeten zich hooien. Het dier had eerder geroóken dan gehoord, de aenkomende per soonen, en schrabte met zyne pootjes, langs den anderen kant, aen de deur. Napoleon opent deéze deur, en doet zachtjes de keyzeriu eene schitterend verlichte plaets bin nen trecden, al waer de te groote klaerte haer eerst belette van de voorwerpen wel te onderscheyden. Welhaest ziet zy alles in zyne bezonderheden. Alsdan, eene huyvering, dóór de zoete gevvaerwording van zoo veéle geliefkoósde voorwerpen ver- oorzaekt, doel de jonge vrouw beéven. Zy wilt spreéken maer haere wóórden sterven op haere lippen: alles watzy doen kan, is haer hoofd op de schouder van Napoleon leggen en weenen van blydschap. In deéze kamer vond Marie-Louise, keyzerin en koningin, verzadigd (loór de zegevierende feesten en pomperyën die

De Denderbode | 1847 | | pagina 1