verstoord is geweest, dat hy met liet gansche gezantschap Bern hééft veriaeten. Zoo het schynt, hebben er na de inneéming van Fry- burg in die stad ernstige gebeurtenissen plaels gehad rnacr liet ware zeer moeyelyk te zeggen, hoe de zaeken zich hebben toegedraegen. Volgens de voorstanders van het Sonderbund, zou het zoo erg gegaen zyn, dat eene stormenderhand veroverde stad niet veel meer kon uyt- staen. De kerken zouden overweldigd en degewyde vaten geschonden zyn geworden; de priesterlyke ornamenten zou men gestoólen, gescheurd en in het slyk vertreéden hebben, liet klooster der Liguoristen, het pensiónnaet der Jesuiten, en het seminarie zou men gansch hebben nytgeplunderd, alsmede een aental byzondere liuyzen. Uyt de kelders der godshuyzen zouden de bondssoldaeten den wyn hebben ontdraegen, en men was ernstig bedugt vóór moordery en brandstigting. De tolken van het algemeen Zwitsersch verbond daeren- tfgen schuyven al het ongelyk op den landstorm van het Sonderbund. Volgens deéze zouden vyf of zes soldaet.cn van dien landstorm twee ongewapende militairen van het bondsleger verraderlyk vermoord hebben. Deézegebeur- tenis zou de bondstroepen zoo zeer hebben verbitterd, dat zy zich tot allerley baldaedi'ghedcn zouden hebben uytgelaeten. Altyd is liet zeker, dat den kolonel Rilliel gedwongen is geweest, 0111 de wanorde te beteugelen, Fryburg in staet van beleg te stellen, de krygswette doen afkondigen en vyf honderd mannen van den Fryburgschen landstorm de stad te doen uytzetten. Deéze mactregels zouden het gewenschte gevolg hebben gehad; 0111 hier van de wanorders ecnig denkbeeld te geéven hoeven wy slegts te zeggen, dat eenen priester dóór de verwoedde overwel digers is vastgegreépen, vermoord en in stukken gehou wen eenen gendarme die alleen by het gonvernements- hotel op zynen post stond, wiérd dóór eenen boozen soi- daet genaderd en ontving dcézens bnyonnet in de keel. Eenen ambtenaer gctuyge van deéze vrywillige moord, vraegdo bescherming aen eenen officier; deézen lachte met den ambtenaer en wierp hem scheldwoorden nacr 't hoofd. Voorleden woensdag zyn twee deputation uyt onze stad naer Brussel gewéést en zyn dóór'de ministers vau justitie en van openbaerc werken in hyzonder gehoor ontvangen. De eerste deézer deputation hoéft van M. De Uaussy de verzekering beko men dat de wet op liet notariael binnen dry wecken zal bcraed- slaegd worden, aen de andere hééft M. Frère veéi lioópgegeéven dal de. gevracgde aen legging van den spoorweg van Brussel op Bend langs Aclst, eerlang op hel lapyt zal worden gebrast en eenen gunsligenuytslag zal hebben. Om de commissie gelast met 't onderzoek van bet peniten tiair stelsel te volledigen, heeft liet bureel der kamer MM. Brune iu en Dautrébande benoemd, en om vóór die der can- lonnacle omschryving, MM. Cogels, Van Iluffel, Fagnarl en Dcslriveaux. MM. De Clippele en Pirinez volledigen de cenlraie sectie gelast met bet wetsontwerp ter hervorming van het'tugt- en penael wetboek der marine te onderzoeken. MEltKT-BE 11IGTEN De Brusselsche graenmerkt van gisteren was overvloedig voorzien. 2651 zakken tarwe waren te koop geveyld en zyn verkogl met eene vermindering van 51 cent. den' 1/2 heet. Den zy met Interen gcmael, den magligstcn souvereyn tier we reld, gedeeld bad, haerc kinderlyke blydschap en vreugd, de herinneringen en gedenkenissen "van biter vaderland, Welke zy, eeuige dagen te voóren, zoo betreurd bad. Buyteu liacr hondje, Itaeren papegaey en llacrc voegelcn, trof zy in deéze kamer nog aen, in liet zelve order gerangschikt, al" de voor werpen welken zy, toen zy nvt Weeuen revsde, in inter ka binet geladen had; tot zelfs' de yvoiren doos die dóór Interen broeder gemaekt was, tot het klem kussen welk de keizerin van Oostenryk, luiere moeder, gc'borduerd en baer gcschon- ken had. Wanneer de kcyzerin nu een wcynig hersteld was, en dat den indruk, welken dit eerste gezigt op Itaer gemaekt had, renigzins was verminderd, vroeg Napoleon itaer: Zyt gylevreede, niyne lieve Louise? Eb! wel, ik Den hel ook. Ik geloove dat ik, iu deézen oogenblik, de lyding van eene overwinning met ovcrsehillighoyd zou vernoemen. Ondertussclien, de keyzerin doorliep inel blydschap, als verrukt, het kabinet, terwyl de vogelen zongom terwyl den papegaey op zyn slok klauterde en alle poetsen maekte, ett terwyl het hondje van blydschap jankte. Het arm dier sheén bevreesd, en durfde ltyna zyne oude nieestersse niet meer naderen. Alsdan riep Napoleon liet leeuwhondje tot zich, en streelde bet. Zoo! zoo! sprak Napoleon, terwyl hy bet diertje met de bad vleyddc, dat is welCv zyt een wel opgevoed, en een braef beestjegy geivkl in niets aen andere honden gy verschilt veéi van Fortune en van Fox. Gy inoógt verzekerd zyn dat ik u in de tegenwoórdigheyd van humien doodely- kei) vyand niet zal brengen. prys was 11 fr. 52 cent, par 1/2 heel. Dien der rogge van 7 fr. 10 cent., of eene dading van 15 cent. - De haver aen -4 fr. 50 cent. De aerdappelen hebben insgelyks eene ligle dading ondergaen. Voorleden dynsdag, 0111 vier en half uere des mor- gends, is een vreesselyk onheyl onze stad in verslaegen- lieyd komen dompelen. De óliestampery naemelyk van M. De Wolf-Portemont is dóór eenen geweldigen brand schier teenemael vernield. Alle mogelyke middelen 0111 liet vuer te blusschen, zyn aengewend doch vrugteloos, want do vlammen dóór eenen hevigen wind aengedreé- ven, en ten anderen dóór de meest braudbaere stollen aengevoed, beletteden van naby het ramptooneel te naederen. Al de poogingen die men dus kon aenwenden waren redmiddelen te beraemen 0111 hel Jieerlyk gebouw der stads kosteloozc schóól tegen.het vernielend element te verzekeren en aldus vérdere rampen en onbereken- baere schade le verhoeden. Derhalve hééft men onop- houdelyk den aen do óliestampery paelenden zygevel van 't laetst gemeld gebouw bespruyt en op deszelfs dak mannen geplaetst die den geduerigeu vuerregen bevrach ten en bluschten. Dóór dit middel en andere voorzorgen mag men zich vleyën het schoóllokael te hebben be- houden, want het vuer dat geducrig dóór de dakpannen op den zolder viel alwaer eene menigte ligt ontbrand- baere stoffen aenweézig was, altyd tydelyk is uytgedoofd geworden. Wy moeten hier den meesten lof toezwaeyën aen den heer Burgemeester, die door voorbeelden van onver- schrokkenheyd en geduerige aenmoèdigingen 0111 de inaiinen van den branddienst, militairen en borgers in goede orde te houden, veéi bygedraégen hééft om de ramp te keer te gaen. Verder verdienen veéi edelmoedige borgers en soldaelen ook eene eervolle melding over de werkzuemheyd die zy in deés akelig geval getoond heb ben. De geestelykheyd deézer stad mag voorzeker niet vergeéten worden; want wy ze insgelyks by luiere aen- moedigingen de meeste vlytigbeyd hebben zien aen den dag leggen. Het vernield gebouw dat tegen brandgevaer verzekerd was, hééft., zegt men, eene schade van 60 tot 70 duyzend frs. ondergaen. De oorzaek van den brand is onbekend. liet ongeval van den brand 'waervan wy liooger ge- waegen, gééft ons stof 0111 nog eens de bemerkingen le vernieuwen die wv over eenige maenden gedaen hebben. Wy willen spreéken van de onbedagtheyd die er bestaet in het acnvullen van de twee waterpoelen aen de Hout- merkt en aen de Leopoldpoort. Gelyk men nu duydelyk gezien hééft was hel water moeyelyk 0111 aenbrengen ofschoon het peêrdewater aen de Leópold-poort nog open is; wy vraegen thans waer men water zou gehaeld hebben, had dien put even als den geélicn aen de liout- merkt gevuld geweest? E11 wat het zou geweest zyn, had den wind by ongeluk uyt eenen anderen hoek ge- blaezen, het geen zou hebben konnen te weég brengen dat geheel de ry liuyzen die van agter aen het verbrand gebouw bangig zyn, dóór de vlammen zouden bereykt geworden zyn.— Wy bcveélen deéze aenmerking aen de aendagt der overheyd met dringend verzoek van hier en daer toch bluschmiddelen te hielen of te maeken. Op hóóp van beternis, vraegt men het volgende Léést den heer Politie-commissaris den Denderbode niet of verstaet hy onze klagten niet Moeten de bewooners van den Molendricsch gedoogen dat gedtierende het wintersaisoen de straet met verrotte bladeren en andere vtiylighedei bedekt zy Medegedeeld. Den feestdag van SK Cecilia is dóór onze dry inimekgc- noótscliappen met de gewoonelyke jaerlyksclie piegtigheden gevierd geworden. Ondertussclien blééf den papegaey, tegenstrydig aen de gewoonte van deéze gerugtmaekende vogelen, slilzwygend. M. Jactjuofzeyde Napoleon al lachende tol den'pape gaey, gy schynt my een weynig dom. ie hm ziek! antwoordde spoedig den papegaey, en dit met eene doove en holle stem. 0]i hel liooren van deéze woorden, borst Napoleon in eenen schetterenden iach uyt. Als nu den grooten lach gestild was, vroeg hy aen de keyzerin wie den leermeester van den papegaey te Weenen geweésl was. Zy antwoordde al grimlachende dat hel onder- wys en de opvoeding van den papegaey wat verwaerloosd waren. Abler, sire, voegde zy hier by, bet was M. de Melteruich alleen die den papegaey in bet franscb aensprak, en, onge- lukkiglyk heeft hy hem maer deéze wóórden konnen loeren; docli, iiv spréékt die goed uyt, gelyk Uwe Majesleyt daer aenstonds hééft konnen hooren. Napoleon en Marie-Louise begonnen, op nieuw en met even zoo veéi Iicrtelykheyd te lachen. En, daer de traenen niet verre van den lach zyn, kon de keyzerin hacren echlge- noot niet genoeg bedanken vóór de zoete, vreugd en het ge noegen welk hy haer verschaft had, en wierp zich in zyne armen. Zy waren alsdan omtrent de venster, en de. menime kon, van op uen cour der Tuilerycn, deéze beweéging aenschou- wen. Spoedig verliieven zicli duyzende vreugderoepen, en juyditen alle de aenweézige dit tooneel toe. Op den zeiven oogen blik boord e men een ligt gerugt aen de half open- stacude deur, en Napoleon zag het hoofd van den marschalk. Berlhier, zeyde den keyzer, gy xuoógl binnen trecden. Het gerugt loopt alhier dat er eenen Stccnkappersgast. die tot laet in den avond in de verbrande óliestampery gewerkt had, in de vlammen zou omgekomen zyn. Alen vermoed zulks om dat den man tot, lieden gemist word. Voorleden Zaterdag kwam eene arme vrouw eenen geneesheer ten zynen huyze alhier, over eene onpasse- lykheyd raedpleégen, den gedienstigen Esculaep de vrouw met geduld gehoord hebbende, keerde zich om ten eynde liaer een geneesmiddel voor te scbryven, maer deéze van dien oogenblik gebruyk mackende, snapte eene broek van den geneesheer die zich by geval onder liacr bcreyk bevond en verdween. Den geneesheer slegls laeter de diefte onlwaerende, ging in den berg van bermkertigheyd inlichtingen neémen en vernam dat de broek aldaer vóór dry fr. verpand stond. De politie van de zaek onderrigt, heeft de dievegge opgehaeld. M. Goewie, pastor te Leupeghem, is pastor te Bassevclde benoemd.— M. Gravez, pastor te Dadizeele is benoemd tot de pastory van Rousbrugge, in vervanging van M. Wouters die zyn ontslag gegeéven hééft. M. Colson, onderpastor van St Walburgis te Brugge, is benoemd tol pastor te Dadizeele en vervangen dóór M. Vermandèr, leerling der calholyke univer- siteyt. M. Lepoutre, professor in 't coliegie te Korlryk is onderpastor te llandzaéme benoemd. M'. J. B. Sienaert, schepen te Bambrugge, is lot borgemeester aldaer benoemd, in vervanging van wylen M. Ottoy. M. De Clippele is tot schepen te Aspelaere benoemd, in vervanging vanM. J.B. De Grave, overleden. Den minister van 't inwendig benoemt M. V. D. Sclnieren, als veearts van het gouvernement vóór 't can ton Ninovë.-M. Jouret van Sotteghcm, die met dit canton belast was, is dus uyt deéze bediening ontslaegen. Woensdag 11. is Al. De Taey,teMoerbeke,doórdenvaban eenen boom lelterlyk verpletterd en dood ter plaels gebloéven M. Lenaert, commies greffier by't vredegerecht van 't can ton Ninove, is dcurwaerdcr benoemd by de rechtbank van 1""» aenleg te Brussel, in vervanging van M. Huygli, overleden. Den minister van het inwendig hééft aen de gouver neurs der provinciën eenen omzendbrief toegesluerd, be- trekkelyk liet vraegsl.uk der Ylaenderen. M. Rogier wakkert in deéze circulaire de bestueren aen 0111 alle mo gelyke maetregelen te neémen om liet lot der arme lieden te verzagten en te verbeteren; hy doet opmerken dat veéle administration moeten geholpen en beter geleyd worden, en, daer dit de pligt der distrikts-kommissarissen is, roept liy de aendagt deézer ambtenaeren op die ver beteringen. Nog eenen anderen omzendbrief is aen de gouverneurs der Ylaenderen gezonden, in welke den minister het vol gende zegt: Dat de bevolking der Adaenderen met de uytgestrektheyd van den bebouwden enbezaeyden grond geenzins in overeenkomst is, en by gevolg, dat men moet poogen de zaeylanden i 11 Ylaenderen te vermenigvuldigen. Niet alleen de lieyden en dorre en onvrugtbaerë landen moeten in bouwland herschapen worden, zegt den minis ter, maer,ook de bosschen zouden moeten uytgerod wor den. Het gouvernement zal die werken begunstigen; en, daer deéze werken, het opregt.cn van nieuwe gemeentens lot gevolg zullen hebben, belooft liet gouvernement op elke nieuwe gemeente eene kerk en een schoól-lakae) te zullen opregten. DE DAEDERS DER DRYVOUDIGE MOORD GEKEND. Alles laet vermoeden, dat een groot schelmstuk niet ongestraft zal blyvenen dat de justicie te Brugge op het spoói gekomen is van de moordenaers van jufvrouw Evenepoel en haerc beyde dienstboden. Men schynt tot deéze ontdekking geleyd te zyn geweest dóór de onbe- scheydenheyd van iemand, die in de Klevne Karmelieten gevangen te Brussel zit, en wien men zelf, eenigen tyd vóór de moord, crimineéle voorstellen deswege zou heb- Bonapartc ging hem te gemoet, nam hem by de hand, en stelde hem de keyzerin vóór, zeggende Zie, myne goede Louise, het is hv die le Weenen ziende uwe trachea en spyt, hel gedagt. hééft gehad om alles wat gy hier ziet, uyt Weenen naer Paiys te doen overbren gen, ten eynde uwe droefheyd, die een goed hert te kennen gééft, te lenigen. Berlhier verdient wel dóór u beloond te worden, is het niet waer? Omhels hem, myne lieve vriendin. By het hooren van deézen orivervvagttcn voorstel, bloosde Marie-Lonise en, van aerd vreesaglig zyndc, sloeg, de oogen nederwaerds. Berlhier, meer wederhouden door den eer bied dan dóór liet ctiqnotie, bteéf op zyne plaels als ge nageld. Wel aen, dan, Berlhier! zeyde Napoleon, terwyl hv ligtelyk den arm van zynen vriend raekle zult gy hier vóór de eerste mael aen rnyn bevel ongelioorzaem blyven Sire Allons, allons het moest al gedaen zyn. Berlhier trad alsdan twee stappen voói' uyt, nam eerbie- diglyk de hand der keyzerin, om die aen zyne lippen ic drukken. Napoleon, die hel gedagt van den prins raedde, dwong hem nader te komen, en sprakmet de Iraenenin de oogen Neen! neen! mynen ouden vriend, het is dit niet omhels uwe keyzerin, zeg ik, ik wil het Ziet daer den man die, vier jaeren nadien, dóór Berthier veriaeten vvierdziet daer den man, die door zy ne vrouw verstoolen wierd, tot zoo verre, dat Marie-Lonise het als eene schande scheen te agten, nog den roemvollen naem van liaeren echtgenoól, van Napoleon Bonaparte, te draegen Naer hel fraüsch van Marco i>e St.-IIii.aire.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2