EEN SCHOOI HUYS Vau de Botiwing eener nieuwe.Kerk, AE\BESTEIH\<; VAN ACHT HUYZEN, ben gedaen. Dóór de aenwyzingen van"dien persoon ge- leyd, beeft de justicie over eenige dagen twee kerels doen vatten, en na eene onderhooring van vyf ucren, zou den ccnen de volle belydenis dergrouweldaed hebben afgelegd. Het schynt,dat deézen man. te Anderlecht een buys bewoonde, toebehoorende aen jufvrouw Evenepoel, en niet de betaeling zvner huergelden ten agteren was. Hy gaf zyne verlegeubèyd aenzynen medepligtigen te kennen, en deézen, mag men hem gelooven, zou hem het denk beeld des grouwelstuks, hebben ingeéven. Er wierd overeengekomen, dat zy zich in den avond van 2 september ten huyze van jufvrouw Evenepoel zou den begeéven, dat den huerder eerst zou binnentreéden en twee of dry dagen uytstel van betaeling vraegen dat vyf minneten daerna zynen medepligtigen zou bellen, 0111 insgelyks binnengelaeten te worden, en dat zy eens beyde in huyszynde, de moord zouden volvoeren. Dit ontwerp gelukte. Den huerder eerst binnen, deed zyn verzoek aen jufvrouw Evenepoel, die er mede te vreden was, en stond lieén te gaen, daer hy geenen moed had, om langer te wagten. Maerop hetzelfde oogenblik klonk de bel en den medepligtigen trad binnen. Den huerder, die reeds in den vloer was, keerde terug, en beyde traden in de lvamer der jufvrouw. Naluerlyk was zy over deéze onverwaglte terugkomst verwonderden vroeg zy aen den huerder wat hy nog hebben moest, waerop deézen antwoorddeWy komen u ducdelgk beladen. Aenstonds nam eenen der beyde booswigien een yzcren werktuyg, en gaf jufvrouw Evene poel eenen geweldigen slag op het hoofd, waerop zy in haer bloed nederzeég. Den anderen schelm trok een dolk mes en sneed het slagtoffer de keêl af. Terwyl deézen bietsten daermede bezig, was, ging den anderen naer boven, vond daer de twee meyssens, en sloeg ze de eene 11a de andere dood. Nademael eene deézer twee ongelukkige nog eenige leekens van leven gaf, hééft den moordenaer, die de jufvrouw reeds ge keeld had, met zyn bebloed mes de twee dienstboden insgelyks de keêl afgesneéden. Na de volvoering deézer dryvoudige moord beroofden de bandieten het gansche huys, en namen de kostbaarste voorwerpen mede; een gedeelte hebben zy verkogt en het ander gedeelte naer Brugge gevoerd. Dusdanig zyn, zoo het, schynt, de omstandigheden medegedeeld dóór den daeder, die zyn grouwelsluk be kend heeft, terwyl zynen medepligtigen alles blyft af- loohenen. De justicie is naer Brugge geweest en' heeft Rosscel, eenen der beschuldigde, die daer herberg hield, denvaerts medegenomen, om in zyne tegenwoórdigheyd het buys te doorzoeken. Volgens de Brugsche bladen zóu hy alles bekend hebben. Eenen kurassier wien liet wyf Bosseel eenen diamanten ring ter weerde van 600 francs zou hebben doen verknopen, is naer Brussel ontboóden, om alsgetuyge gehoord te worden. NADERE BïZONDERHEDEN. Zie hier hoe Rosscel zelf al lachende do omstandigheden der grouweldaed verleid heeft Na dat ik by Jofl'r. Evenepoel geleid was door de nieyd, zegde ik haer dal ik eene liaestige boodschap had te vcm'glen, en dat ik s' anderendags zou weerkomen. Vlings verliet ik de kamer in den gang ontmoette ik Van der Plassche, mynen makker, dien ik beneden de hvee dienst meiden had hooren aimaeken. liebl gy boven met de andere gedaen vroeg hy, en daer ik neen antwoordde, sprong hy op van gramschap en wy stoóven beyde de kamer binnen, j'ufv. Evenepoel had nauwelyks den lyd ons te vraegen Wal is dal? want wy greépen haer lieyde aeü. Van der Plassche gaf haer eenen hamerslag op het hoofd, en ik sneed haer de keêl af. Zyslackle maer twee flauwe krecten. ,V«, zeyde Van der Plas sche, gaen wy de andere afmacken. Ik liep naer de straetdeur en vond het zieltoógend licliaem der eerste meyd ik stak haer mynen dolk in de keêl, en sleepte haer naer de keuken, waer de andere meyd lag, welke insgelyks eenige teckcns van leven gaf; en ziende dat zy niet spoedig genoeg stierf, gaf ik haer zoo véél dolkslcékcn, dat ik my aen de bil kwetste—en nogtans deed ik dit alles met koelen bloede, en al lachende, gclyk ik het nu vertel. Wy zyn wéér naer boven gegaen, in de kamer vaujufvr. Evenepoel en haelden de sleutels uyl haere zakken, alsdan hebben wy de kassen in al de kamers geopend, en alles gesloó- len wal kostbaers was. Ik vergat u te zeggen, dat, terwyl iw in de kamer der jufvrouw bez'ig waren, men eene tweede mac'l gebeld heeft; mynen makker wierd hang, en had men nog eens gebeld, ik meende te gaen openen,' om dengëénen liet hert te doórstcéken, die zich zou aenbieden. Maer men heeft niet meer geheld, wacrschynelyk was het den briel'draegci'. Wy zyn met licht naer boven gegaen, en na alles doórzogt té hebben, stelde ik aen mynen makker vóór, in het hnys^zelf eens te smeêren; maer hy vond liet geraedzacmer te vertrek ken. Hy heeft my ccnig gèid gegeéveu, en ik heb twee gouden kelingjes genomen, uvt vrees van door Van der Plassche bc- droógen ie worden. Wy hebben liet huys veriaeten, na er onderhalf net' te zyn gebleéven. Dos anderendaègs ben ik met liet volk in het huys Evenc- poel geweest; ik hel) al de redeneêringen gehoord, ivelke men over deéze moord dcéd, en mengde my lusschen lie! «csprek, Jelyk de andere. Ik verzeker u," dat my dit alles niét met ai deerde, en dat ik op nieuw zou hebben begonnen. Den persoon, die de justicie op liet spoór van de daeders der moord hééft gebragt, héét Sylvester, en zit thans in de Klcvne Karmelieten gevangen, alwaer hy, wegens een correelionrieél misdryf, eene straf van twee macuden ondergaet. Dy deéze byzonderheden zullen wy nog de volgende voeden welke insgelyks word medegedeeld Eenen soldael van"het —TT" 1regiment kurassiers, in garnizoen te Brugge, vryde met de meyd van haes Rossecldeézen lactslen meende zonder ecuig gevacr aen den krygsman juwcelen te kunnen laeteii zien, welke hy wilde verkoopen. Ily vernam naer de middelen om goud te smelten, letters te etsen, enz. Den kurassier zich wil lende verzekeren, of den steen van eenen ring, welken Rosseel hem aenhoód, waerlyk diamant was, schrééf op eene venster ruit den naem van Hosseel, en verklaerde na deéze proef, dat de diamanten roozen waren. Den kurassier vertelde vervol gens de zaek aen zynen brigadier, deézen aen zynen kapilcyn, en eyndelyk w ierd de polieie verwittigd. De vensterrui t is in beslag genomen. SM KAM EB DE 11 VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 20.Even als in de voórgaende zittingen word er nog altyd over liet ontworpen adres in antwoord op de troonrede beraedslacgd- De zaek betrekkelyk Hoo rnen houd nog altyd de aendagt der redenaers gevestigd en geelt stof tot allcrley sóórten van aenmerkingen. Ver volgens worden de beracdslaegingen over de vier eerste zinsneden van't adres gesloóten welke zinsneden, met 95 stemmen zyn aengenomen. M. De Merode hééft tegenge stemd. Eyndelyk word de algemeene beraedslaeging ge sloóten en ivord er tot de stemming over 't adres in zyn geheel overgegaen. Zie hier den uytslag: MM. de Baillet-Lalour, de Bonne, de Breyne, de Clip- pele, Dedecker, de Denterghcm, de Haerne, Delehayc, Delfosse, d'Ellioungne, de Meester, de Muelenaere, De- saive, Destriveaux, de Terbecq, de Tornaco, de Viilegas, d liane, d Hollsehmidt, Dollez, Alberie Dulms, Dnmont, Eenens, Fagnart, Eallon, Frèrc-Orban, Gilson, Herry- Vispoel, Jonet, Lange, Lcbeau, Lehon, Lys, Maertens, Manilius, Mast-de Aries, Moreau, Oris, Pirmez, Pirson, Rogier, Rousselle, Sigart, Tielemans, Kind-de Nayer, Tremouroux, Troye, Van Glecmpnttc, Van Cutsem, Van Hitli'el, Van Reuninghe, Verhaegen, Veydt, Vilain Mill, Waljaert, Zoude, Anspach, Bricourt, Bruneau, Gans, Castiau, d'Autrebande, David, Lied ts. (64). Hebben zich onthouden van stemmen MM. Deschamps, dc Garcia, de la Coste, de Liedekcr- ke, Dcman-d'Attenrode, de Secus, de Theux, de T'Ser- elaes, d'Huart Hénot, Haveners, Lcjcunc, Malou, Mercicr, Orban, Raikem, Rodenbach, Schyven, Simons, Van den Eynde, Van den Steen, Biebuyck,' Clep, d'Anethan. (24). Waren afwezig: MM. Rrabant, Brocket, Coppieters, de Brotickere, de Chimay, de Corswarem, de Foere, dc Merode, dc Roo, Devaux, Donny, Dubus oudsten, Duroy de Blicpiy, Eloy, de Burdinne, Lesoinne, Loos, Nothomb, Ory, Thienpont. Het adres is dan by gevolg, in zyn geheel met 58 stemmen aengenomen. Zitting van 25.Den voorzitter laet de kamer iveéten dat den koning de volgende antwoord op het adres ge geéveti hééft: Mynheeren, de volkomenstc eensgezindheyd, heerscht onder dc groote niagten van den staet. Het'land is ver zekerd van het yreédzaem genot van alle zyne vryheden. Dit zyn gelukkige panden eu waerborgen vóór "de uyt- breyding van zyn moracl en niatcricél welzyn, en vóór de staeving van onze instellingen. Het vertrouwen van de kamer der volksvertegen woordigers in myn gouvernement, hai re tverkzaeme me dewerking en Interen regtzinnigen onderstand, zullen de wetgcévendé werkingen vergemakkelyken, en beloóven de gunstige uylslsigcn. lk iveusehe u geluk, Mynheeren, over de gevoelens met welke gy bezield zyt, en ik bedanke u hier over in den naeui van het land. Nadien wordt er verslag gedaen over eenige petitiën, onder andere over de volgende:Den gemeenteraed van Dendcrmonde hééft by verzoekschrift aen de kanier ge- vraegd het drukken van 't verslag der weétenschappe- iyke commissie gelast met liet onderzoek der theorie van 51. Dcsart betrekkelyk den yzcren weg van Brussel op Gend, en de kamer verzogt e'ene commissie te benoe men die een gemotivcérd gevoelen over een der twee ly- nen zou geéven. Zitting ran 24.— In deéze zitting lieéfl de kamer zich bezig gehóuden met over hel ontwerp van wet hclrekkelvk de postale hervorming te beraedslaegen. De kamer hééft aengenomen: 1°, Den gelykvormigcn taxe van 10 cent. vóór eiken énkelen brief van ivaer hy ook koine en welke zyne bestemming zy, w anneer den brief dóór hel zelfde bureel moet verzonden worden. 2", De afschafling van den landelyken deciem. 3", De magtiging onï brieven aen te beveélen, mits 10 een timen meer te beladen. 4" Itet inrigten en verkoopen van stempels of lakjes, met welke men, zyne brieven zelf zal konnen frankeéren. 5" Verminde ring op den prys van liet verzenden van geld met den post. Den artikel betrekkelyk liet verzenden der dagbladeren mei den posl, is byna niet beraedslaegd, en iveder naer dc centrale seklie verzonden, op dal er morgen verslag zou over gedaen worden. In de zittingen van25 en 20.— Heéftdekamerhetwctsontwerp datliel postael regiem wyzigl, verdcronderzogt en aengenomen. M. Cogels legt bel rapport desbudjels van openbaere schulden op liet bureel neder.—Het rapport van M. De Breyne beslui t lot liet inwilligen der vraeg van dengemeenleraed van Dendermon- de, hooger vernield. Den Notaris CRICK, te Assche, zal verkoopen op Maendag 29 deézer, ten 1 uere namiddag, by Egidins Cortemans, te Hekelgeni, 170 koopen SCUAERHOUT, dienstig vóór Hoppestaeken, Reephout enlloveniershotit. Alles van wege 41. De Wever, te llekelgcm. Op baefmis- dag van betaeling. TE MARIA—LIERDE. Door den Notaris MINNAERT, op Yrydag 7 January 1848, ten 10 uren voormiddag in liet Gemeente-huys. Dc aeiibestcding zal plaets hebben by gesloten inscbry- vings-biljetten, op zegel geschreven en behelzende de namen, voornamen en woonplaets van den aennemer. De gone van eene personnele solvabele borg in de pro vince Oost-Ylaenderen ivoonagtig en de som voluit ge schreven voor welke men voornemens is de ondernee- niing te doen. Welke biljetten vrachtvry, ten minsten veertien dagen voor de aen besteding ten kantoor van opgemeldcn Notaris Minnaert te Marialierde zullen moe ten toegekomen zyn. De plans, bestekken en voorwaerden, berusten ter in zage van de liefhebbers ten kantoore van het secretariaet. YERKOOPI1VG TE AELST AEX 11E ZOUTSTKAET-POOKT. Meester EVI'lNotaris te Aelst, zal ten verzoeke van jufvrouw Maria Theresia I an der Poorten, weduwe van tvylen d'heer Egidius lluylènbroeck, eygeuaresse teAelst, openbaerlyk verkoopen Onder den 1" koop. Een IIUYS, met zyne Erve te Aelst in de Ghceraertsbergsche-straet, zyiide een wel gekalante broodbakkery en specery winkel bewoond door de eygeuaresse voornoemd. Onder de koop 2-8— Zeven aen een hangende HUY ZEN, met hunne Erven, te Aelst in de Gheeraertsberg- sche-straet en in de straet daer nevenst, genaemd den Postweg, respectievelyk bewoond door Pieter Van de Velde, Frans De Brul, llonoré Berlangé, Victor Vera, J. Van de Meerssehe, Frans Liebaut en Picler Van Uit gang, te samen een revenu gevende van fr. 07591. ZITDAGEN. Instel Yrydag 26 November Verblyf Zaterdag 4 December Telkens ten 4 uren just namiddag ter herberg genaemd Waterloo, bewoond by Frans De Brul, voornoemd in de GHeraertsbergsche-straét. BY VERANDERING VAN WOONST. VRY WILLIGE YERKOOPLVG van MET ZEER GROOTEN HOF te Aelst in de Korte-zoutstraet en van een IIUYS, te Aelst, in de Lange-ridderstraet. De Notarissen EVIT, teAelst, zullen pnbliekelyk ver koopen, met gewin van palmslagen en gelagen. 1". Koop.Een schoon en welgelegen HUYS, Erve en Hof, te Aelst, in de Iioi te-zbutstraet, wyk 15, N° 119, bewoond den eygenacr. Het zelve Huys onlangs scliiers geheel op nieuws ge bouwd, hebbende een beneden verdiep, twee sfagien. twee volgende salons, schoonen nieuwen trap, magazv- neii, atelier, stagie daer boven twee aen een komende kelders, bakoven, fournys en andere geriefielykheden, cour en schoonen hof van eene óppervlakte van Tl aren 58 centiaren, met beste fruytboomen. (58 R.) Door zyne groote en afhangende bouwingen is bet zel ve Huys zeer dienstig voor alle soorten van fabrieken koophandel en bedryven. 2". Koop.Een HUYS, met zyne Erve en Hof te Aelst in de Lange-ridderstraet, bewoond door Marcelli- nus De Bruyn. ZITDAGEN. Instel Woensdag 1 Verblyf Donderdag 9 December 484/. I elkcnsom 4 uren namiddag ter estaminet liet Vissciiers- Hlys, by joufvrouiv weduwe lleyvaert, aen de Visch- merkt, te Aelst. Dc boven genoemde Notarissen zullen aen bel eerst gemeld huys, op Maendag 20 December 4847, om 9 uren voor en 2 namiddag openbaerlyk verkoopen, ver- sclieyde schoone Meubels, bestaende namcntlyk in Commodes, Kassen, Tafels, Stoelen cn andersints, als mede schoone Sehilderyen van vermaerde schilders, schoo ne Printen, en Boeken alle welke dry dagen voor 'de ver- kooping door dc liefhebbers konnen gezien worden.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3