ZONDAG 5 DECEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.N' 64. AELST, den 4 December. BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG 0VERZ1GT. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepacld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigbeyd rekenen; aen deéze zullen \\y plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, ele. waervau een afdruksel aen deszeifö Opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te doelen, zullen gelieym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe le zenden. De redactie van <lit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUlQL'l-: SL'L'M. Men lieéft ons verzekerd zegt den Vaderlander, dat veéle kleyne eygcnaers van eenige huyzen of van eenige partytjcs land, voorgenomen hebben zich tot de kamers te wenden, ten eynde hunnen ongelukkigen toestand te veropenbaeren, en te vracgen dat men de groote lasten, die op hun weégen, vermindere. Deéze bezitters van een of twee huyzen, van eenige partytjes land, welkers inko men nauwelyks toereykend is vóór hun om te konnen bestaën, gaen aen de wetgeéviug vraegen, zegt men ons dat den staet de renten, die opliet bureel van hypotheek zyn ingosclireéven belaste, om dat liet niet reclitveêrdig is dat renteniers die 20, 25, 50, 40 50,000 fr. en meer inkomen van renten hebben, geencn centiem aen de schat kist bctaelen, terwyl kleyne grondeygenaers, do winke liers, dë neêringdoende persoonen, de industrieéle en negocianten onder hunne jaerlyks aengroeyënde belas tingen, patenten en contribution gebukt gaen. Inderdaed, gaet het Gendsch blad voort, dergelyke vraeg zou allerrechtveêrdigst zyn, en wy twyifelen niet, of, wanneer men zulke petitiën zou in omloop brengen, zy zouden veel byval, ontmoeten. Den bezitter van het partytje land welk geene 70 fr. 's jaers opbrengt, den eygenaer van een kleyn buys dat 200 ii 250 fr. 'sjaers verluierd word, moet liooge belastingen aen den slaet betaelen, en den ryken rentenier die 40, 50, 60, tot 80,000 fr. inkomen hééft, betaelt niet eenen centiem. Het is dus tegen deéze beslaende onreelitveérdigheyd dat men op zoinmige plaetsen voorgenomen lieéft te pe- titionneéren. Gelvk wy het niecrmacls hebben doen opmerken, zou het belasten der bczelte renten niet alleen eenen recht- veêrdigen maetregel zyn, volgens welken den weézenlyk begoedden Belg den verschuldigden tol aen den staet betaelen zou, terwyl thans den geringen borger, den armen werkman vóór hem betaelt, maer dit ware boven dien een middel om de inkomsten der schatkist aenzien- lyk te vermeerderen, zonder dat men aen verhoog!ug van contributiën zou dienen te denken, gelvk het welligt vóór het aenstaende jaer het geval zyn zal. Wel dat wy derge- lyk petitionnement uvt al onze kragten zullen vuórstaen en zelfs al de dag-en weekbladeren des ryks aenporren in dien zin Ie schryven, durven wy egter glad af zeggen dat het waerlyk te bejammeren is dat zulke rechlveêrdige zaek, eene zoo billyke vraeg dóór een petitionnement' inoeto ondersteund worden, dit voórnaeniolyk onder een liberael ministerie dat het wóórd 'ni;ciiTvi:èi\niounv;> in alles en voor alle van zoo hoog opgenomen lieéft. Wy beroepen bier onze dry agtbaere afgevoêrdigde en herrinneren hun de plegtige beloften die zy vóór welstand van 't vaderland gedaen hebbendat zy de documenten der kamer nazien en zy zullen vinden dat deézeii voorstel in 't jaer 1841 of 1842 dóór den lieer advocaet Yan den Bossche is gedaen geweést en dóór de kamer in aendagt genomen, doeh tot dus verre zonder uytwerksel is gebleé- ven. "1" is nu den oogenblik om hunne aengegaene ver bintenissen werkstellig te maeken en aen de kiezers van 't arrondissement. Aelst te toonen of zy eenen goeden keus gedaen hebben of niet. Wy durven hoópen dat deézen oproep niet vrugteloos zal gedaen zyn, en dat den Vaderlander zich by deéze enkele afkondiging niet zal bepaelen, geheel lief land hééft immers belang dal dergelyke ontwerpen verwcézenlykt worden. zullen mogen mededingen in de leveringen van lynwaed vóór 't leger. Men rekent dat liet leger jaerlyks vóór 600,000 u700,000 fr. leveringen van lynwaed noodig hééft, en, om te be ginnen, zal de helft deézer leveringen openbaerlyk wor den aenbesteéd. Reeds lieéft dit gedeeltelyk plaets gehad, want den 25 nov. zyn te Brussel de volgende leveringen aenbesteéd: 55,000 henidens.50,000 meters lynwaed vóór voeyering.13,000 lynwaeden broeken.15,000 handdoeken. 25,000 calêgons of onderbroeken. De leegste soumissionnarissen waren MM. L. Velghe, en Raeps, welke het meestendeel der leveringen hebben bekomen. De tyding der verovering van Lucern (Zwitserland), is bevestigd dóór den volgenden brief uyt Aurau van 24 November. Lucern is gevallen Na den slag, gisteren voorgeval len, sloegen de troepen van het afzonderlyk verbond op de vlugt, en die uyt de Urkantons snelden mier hunne haerdsteden terug. Des nagts versclieén eenen gezant uyt Lucern in het generael hoofdkwartier te Sins en verlangde te kapituleéren. Den generael Dufour ant woordde egter, dat het te lact was, dat hy onvoórwaer- delyke onderwerping eyschte. Deéze kwam des mor gens ten tien neren tot stand en ten twaelf neren namen de bondstroepen bezit van de stad. Het, ministerie lieéft de reelitveêrdigheyd der reklamen van de vlpemsche weevers en spinsters begreé-pen, en komt toeteslacn dat de industrieéle en de negocianten der handelden lieyd. De regeéring ging op de vlugï, de bewooners ver keerden in angst, de manschappen van den landstorm in onzinnige woede.' Men will, dat Siegwart-Muller, Bernherd Meyer en Amman nacr de Urkantons gevlugt zyn, en wel reeds des maendags, daedelyk na den slag by de Gisiikonsbrug. Volgens liet Zofinger Volhsblatl egter zouden Bernliard Meyer, Siegwart-Mullcr en Am man aen een stang, met uytgerekle armen in Lucern dóór de straeten zyn gevoerd, eene zinsnede, welke zoo duys- ter van betëekenis is, dat men daeromtrent nadere in- liciitingeu afwagten moet. Uyt Frybourg word van den 25 gesdireéven, dat de voórloopige regeéring aldaer by de overncéming van liet bcstuer slegts 5000 frs. in" de kas vond, maer daaren tegen eenen deficit van 500,000 frs. Den lieer Rilliet Constant was mier de Wallisergrcnzon vertrokken, en den lieer Bundi is thans koininandant over de troepen. De Jesuieten zyn reeds vertrokken; den bisschop Mareili moet ieder hunner 100 frs. rcysgeld hebben gegeéven. Denzelfden prelaet lieéft een bezoek gedaen aen de voórloopige regeéring en de intrekking verzogt van het beshiyt tot opheffing der nonnenkloosters. Dit verzoek is in stellige bewoordingen van do band geweézen, en dien ten gevolge zyn de .Jesuieten benevens zes andere geestelyke ordens vóór eeuwig verbannen en hunne goe deren ten profyte van den staet verbeurd verklaerd. Dit voórloopig bestuer is slegts dóór 500 op 20,000 kiezers gekoózen. O ongereclitigheyd De expeditie tegen Valais en verdere andere staeten word liereyd. Nu, is hel oogwit der overwinnende party in Zwitserland bcreykt Neende Jesuilen en andere geestelyke ordens die den haet van 't protestantismus op zich getrokken hebben, zyn wel van 't grondgebied vcrwvderd, maer de stilzwygendheyd bnnner vyandeu die derzelver afiogt vergezeld, spell andere inzigten vóór; en welke inzigten Van bel bondgeuoólsebappe- lyk bestner in vereenigeng te veranderen. Onze onpartydighcyd doet ons zeggen dat het stelsel van 't Zwitscrscb gouvernenicnt slegts wanorders baert, en dóór dien zelfs hééft liet wyzigingen noodig. Maer moet zulks gebeuren met de vryheyd van geweéten in bocyén Ie klinken van een groot deel onderdaenen die niets vraegen ten zy bet voórreelil dat bun door de wetten hunner voorouders verleend word. Vóór wat de verandering uytsluy- telyk gouvcrnementael raekt, dit is een ander vraagstuk. Dat men zieli wille regelen volgens de amerieaensche grondwet, konnen wy, Belgen, vrv volk, zulks afkeuren? Maer van den anderen kant, zal dit wel de rekening der groote mogendheden maeken Wy gelooven neen, want reeds begint men te Londen hierover te proloeoüseérm. Den koning yan Reyeren hot. Lola-Montès politiek volgende, komt al de Zwitsersehe studenten die bv de Jesuieten hunne opvoeding ontvangen hebben, uyt de hoogeschoól van Munich teverjaegen. De Fransche. kamers zyn tegen den 28 deézer by een geroepen. In lhngeland zyn er wederom faillissementen aen den dag gekomen. be engelselie zeemagt word merkelyk in de middelandsche zee versterkt. M. Guizot lieéft hier over aen lord Palnierston uytlegging gevraegd en slegls een uyteenloopend antwoord ontvangen. Ierland is aen zoo lievige ellende ten prooy, dat lord John Russell ronduyt verklaerd lieéft tegen deéze volks ramp geen middel te weéten. Den Paus lieéft in persoon liet Consultum-romanum geopend. Uyt eene redevoering dóór Z. II, gebonden, lieéft men konnen opmerken dat deéze vergadering slegls raedgeévend zyn zal. De Russen hebben op de bergbewooners eenen groo- ten zegeprael beliaeld. In den Mexico word den oorlog met yerwoedheyd voortgezet. De americaenen hebben met de troepen van Santa-Anna verscheydene bloedige aenraekingen gehad. Als er uyt Ninove vuyl geseliryf, verwaendheyd, hoog moed en slordig gezwets in 'I openbaer verschynt, men zal meest altyd ontwaeren dat de walgelyke kliek I). Iiaeren modderpot ontstopt lieéft, en dat zy haere ge- woonelvke taktiek gebruykende, naemelyk van acn an dere haere cygcne dwarsdryvende en snoode driften te laste te leggen, niet gevoelt hoe zeer zy zich zelve be- morseht en haere eygene eerloosheyd aen den dag legt. "1' is géén een ieder in 't laetste Nr van 't Verbond hééft konnen opmerken. Over eenpaer weéken kondigden wy eenen ons toegezonden brief af bctrckkelyk de verplaet- sing van den landmeéter M. Miimens; deézen brief was eene allczins gemaetigde berisping gcrigt tegen den on- voórzigtigen vriend of verdediger van M. Miimens, en tevens tegen den naemloozen M. van Ninove, gehey- inen vvand van M. Minnens den Dender-bode ganscli vremd acn de zaek, dagt weynig dat acht nadien den naemloozen M. D. hem wegens die afkondiging de ver- woedste verwytingen en galvolste aentygingen waërtoe slegts liet schuvm der samenleéving bekwaein is, zou naer 't hoofd geworpen hebben. En nogtans het is zoo; maer de rede hiervan Wy kennen ze niet, Jen zy wy ze gaen zoeken in de ingekan'derde wonde van eennydig hert welkers stinkenden etler zelfs zuyverste zaeken bevlekt. En, nota bene, zulken man durft zoo maer rond af uyt- bazuynen dat dien of geénen onweérdig is zyne schoen riemen te ontbinden Geagtc inwooners van Ninove, dit is eene les zoo vóór UI. als vóór ons, want hier zien wy dat de nyd die ge- woonelyk modest in t openbaer is en slegts in 't donker vergiftige schigten durft werpen, bier eensklaps den kop opsteékt en zich aen de grcnzelooste spytigheyd overle verende, vóór de minste scliaemte onvatbaer is gewor- AImFc;-

De Denderbode | 1847 | | pagina 1