den, immersde waerheyd vervullende van 't spreekwoord dat de vuylste verkens altyd het schoonste strooy willen hebben. Overigens raeden vvy den zoo gezegden onvoórzigtigen vriend van M. Minnens aen zyrien naem niet te doen kennen, en dit eenvoudiglyk om dat hy eenen nydigaerd vóór tegenstreéver heeft die, slegts zync blinde driften raedpleégende, weynig zou ontzien om hem gelyk ons te behandelen; had hy overigens niet een rondborstig man te doen, vvy zouden hem macr daedelyk met den naem van lalfaerd betitelen, indien hy zynen naem langer verzweeg. Men leéze met aendagt den hieronderstaenden brief en men zal zich overtuygen of wy den scliryvelaer te leeg geschat hebben. DE PLUS FORT EN PLUS FOUT. Den Ninovschen pennenslryder M. D. begrypt niet dat zynen tweeden artikel nog slegter is als den eersten. Errure humanum est; sed perseverare diabolicum. Missen is menschelyk; maer volherden is duyvelsch. Vcór eerst, niets bewyst dat den eersten naemloozen aenrander, in zyne verwyten, M. 1). ten doel had deé- zen maekt hem die zelf eygen en verwyt van zynen kant alleronbeschoftst eenen derden die hy noemt zonder zich te noemen; is dat treffelyk gedaen Thans zegt hy dat de initialen M. D. egt zyn en herkend hem nog verder in do vague verwyten van den onverstandigen vriend, is dat verstandig En als den eersten aenvaller strenger moest gestraft worden als met de pen, waerom deed M. D. zulks niet, in plaets van de naemlooze vuylpen uyt den koker te trekken en daer mede eenen ambtenaer boos, ten ouregt, ongepast en ongerymd te willen bevlekken Verder als eenen leézer zich beklaegt van schandalige verwyten en ongehoorde personnaliteyten in de dagbla deren te vinden en daer over de anonyme verwyters, die hunne victiemen noemen en hun zeiven niet', lackt en berispt, is dat verblindheyd en dwaesheyd en vind M. 1). misschien beter het publiek met zyne schoone termen van schurk, brigandbandiet en soórtgelyke te blyveii vergasten Had nu de berisping aen het Verbond gezonden ge weest, zou dit, met alle reden niet gezeyd hebben adresseert u aen den 1 tenderbode die den brief van den onvoórzigtigen vriend hoéft opgenomen. Immers het is te veel redeneéren, met iemand die be roofd schynt te zyn van gezond óórdeel, of zoodanig dóór vraekzugl en vyandlyke driften verblind is, dat hy geduerig de grove fauten blvft bedryven die hy in andere zoo walgelyk vind. Zulke menschen met reden willen overtuygen ware vrugteloos werk, nogtans zullen wy nog een wóórd wae- geu om beterswil. Dat den man eerst wel overweége, als hy in zyne passie tot overweégen nog bekwaem is, de schoone ge drag regels Festucum vides in oculo fralris. (Evatig.) Gy ziet een grasken in het oog uw» broeders. Fallit quemque cacus amorsui. (Phsedri F.) Eik waent zynen uyl ccne valk te wezen. Ilabes injuriam gravius wquo. (Sail.) Gy heft liet ongelyk u aengedaen te hoog. Dat hy zich nu met bedaerdheyd verdedige men zal hem bewyzen en tragten te doen begrypen hoe leelyk zyne polemieken aen allen verstandigen en onpartydigen leézerzyn vóórgekomen en hoekleynhet is eenen schryver meestcrlyk te willen criliqueéren op eene drukfeil (over- heyden), als men brieven in het publiek werpt uic krie len van fauten togen spelling, stelling, bescbaefdheyd, reden en beteekenis der wóórden, zoo als deskundige het konnen bemerken in de twee snedige verdedigingen van don heer M. 1). die volgons hem nog te koel zyn. In ons voórig Nr merkten wy op dat de regecring zou wel doen in verschillige wyken'dor stad blusclnniddolen tegen brandrampen te maeken of Je Iaden, aemnerking die wy thans vernieuwen om aen 't dringend verzoek van verscheydene onzer agtbaerste ingezetene te voldoen, tevens ónzen gemeenteraed op de dringendste wvze te verzoekende hieraen te willen denken. Eene andere niet min belangryke aemnerking is den vervallen staet der wa tertrappen van liet naer 't walerleydende straetje in de Pontstraet. Men had ons gezegd en vvy hebben ons dóór oygene oogen verzekerd dat het water langs dien kant volstrekt ontoeganglyk is; nu, indien er in de Pontstraet brand moest ontstuen, waer zou men water haelen? Aen alen Dender langs gezegd straetje? O men zou zich deêr- lyk bedroógen vinden, want men zou zich eerder hals en beenen breéken of in den Dender versmooren dan eenen enkelen eemer water te kunnen scheppen, 't is het zelve met de watertrappen aen de steenen brug op den mo- lendiiescli. Wy denken onnoodig hier verder op aen te drin gen verhoópende dat het collegic van Burgemeester en Schepen ten spoedigsten hierin zal vóórzien. De choorzangers van het genootschap les Amatêtrs- éjhoristes deézer stad, gczamentlyk met de choorzangers der Congregatie van O. L. V. alhier ingerigt, hebben voorleden zondag in onze groote kerk eene zeer fraeye mis gezongen in choorzang of plain chant, welke dóór M. Schelfhout op accoórden was gesteld en die uyt dien hoofde een statig efl'ckt, aen den zang gaf. Eenige instru menten welks begeleydde volgens zommige kenners, wat te sterk was, gaf aen de uytvoering een religieus karac- ter dat in 't kerkmuziek vereyscht word om de inge- keerdheyd der aenweézige niet te stooren, maer integen deel op te wekken. Trouwens, zulk slaeh van muziek is dat geéne het welk vóór de weérdigheyd des tempels en de Verhevenheyd van al wat er in gebeurt, verre dit ligt Iheatèrgespel overtreft en overal zou dienen ingevoerd te worden. Om de choorzangers der Congregatie te bedanken over den beweézen dienst, heeft M. Schelfhout hun eenen fraeyën Tantum ergo opgedraegen, en het genoot schap 's avonds met eenige leden aen een vriendenfeest vergaderd, eerst op de gezondheyd van zynen president, M. Nooy gedronken en dan eenen gezondheydsteug ter eere der choorzangers van de Congregatie voorgesteld aen welken eenpaeriglyk is beantwoord geweest. De volkomenc eensgezindheyd en waere verbroedering der kunstminnhers hebben eiken aenweézigen gast véél ge noegen bygezet. MER KT-BERIGTEN. De Brusselsche graenmerkt was gisteren min vóórzien dan voorleden vrydag, nogtans er was véél voórraed en de pryzen zyn wederom gedaeld byzonderlyk die der tarwe die van 5 tot O guld. '19 st. den 1/2 heet verkogt wierd. 500 zakken acrdappelen zyn ten pryze van 7 fr. 25 c. tot 8 fr. 50 de 100 kilogr. aen man gezet. Op de Aiitvverpsehe merkt is de tarwe ook een weynig in prys gedaeld; zy wierd verkogt van 19 tot 20 en 21 guld. den zak van 1 1/2 heet. De rogge van 10 tot 12 guld. den zak; de haver hééft liacre pryzen behouden. Den Impartial de Bruges schreeuwt tegen de uytvoe ring der spoórlyn van Brussel op Gend langs Aelst, den- kelylc omdat dit partydig ministerieel blad aen 't cabinet eenen dienst wilt bewyzen met de moeyelykheden te ver- wyderen die dit vraegstuk omringen.Hééft den Impar tial vergeéten dat de verweézenlyking der spoórlyn deel maekt van de beloften dóór 't ministerie van 12 Augusty gedaen Den koning van Pruyssen hééft aen den Zwitserschon landdag eene nota doen overhandigen die deéze vergade ring sterk schynt verbitterd te hebben. In dit document néémt den pruyssiechen vorst de onzydigheyd van het canlonNeufchatel onder zyne bescherming. Deéze week is dcór de politie deézer stad aenge- houden, Romanus Tillon, 10 jaeren oud, zonder bedryf van alhier, verdagt van diefte; hy hééft, reeds vier ma'el v erweézen geweest vóór verschillige diefstallen. Bv koninglyk besluyt van 22 Nov. is den heer G. Parent, kommies van 1° klas in het penitentiaire govan- genhuys van Namen, tot onderbestuerder in het krygsge- vani alhier, benoemd, in vervanging van M. VanHerber- ghen, tot eene andere bediening geroepen. Het Brusselsch Nieuwsblad keurt hoogeiyk af, en wy moeten het hierin bystennnen, de wyze op welke sommige ministers zich jegens de Vlaemsehe moedertael gedroegen. Den nieuwen minister van openbaerc werken, naemelyk, heeft deézer dagen een besluyt genomen, dat ai weder eene schreeuwende onrecbtveèrdigheyd tegen het Vlaemsch daerstelt. In het programma vóór de per soenen die als aspiranten der mynen, als leerlingen- ingenieurs, enz., hun exaem willen afleggen, staet er naemelyk, dat die persoonen het Fransch zuyver en keurig moeten kunnen schryven, en dat zy Engelsch en Duytsch moeten spreéken; maer van het Vlaemsch word er niet - gerept. Zoo dat, zegt niet zonder reden het Brusselsch Nieuwsblad, een Engelschman hier meer te huys is dan eenen Belg zelf. Het verslag der centraele seklie over de vroeg van 500,000 franken dóór het ministerie ten behoeve der Vlaenderen gedaen, is gedrukt en uytgedeeld. Men verzekert dat de inhuldiging van het stand beeld van Vesalius maer den 31 December, geboórtendag van deézen geleerden, te Brussel, zal ingehuldigd worden. Voorleden maendag, omtrent een uer des namid dags kwam eene vigilante, die eenen heer en eene dame naer de statie des yzerenwegs van Gend op Antwerpen voerde, mierde Dampoort te Gend, gereden, en den koet sier gaf geduerig het peêi d van de zweep. De vigilante was geheel en lotterspeekte, zoo als men aen het gerugt genoeg hoorde en toen zy omtrent de Dampoort kwam, viel den bodem van het rytuvg aen stukken, en den heer en de dame vielen dóór den bak op de straet. Gelukkig' lyk kon den vigileur nog in tyds het peêrd stil houden, en dus ontkwamen het de reyzigers met eenige kneuzin gen en met groote vrees. Eenen jongen, die eergisteren, in den avond, te Gend, vóór eene vigilante liep, is gevallen, en de wielen zyn over zyn lichaem gepasseerd. Men meynde dat den jongen doodclyk gekwetst was, doch, tot ellis verwonde ring, ondervond men dat hy geen letsel had bekomen. De afbraek van het Spanjaerds-kasteel te Gend schynt bepaeldelyk beslist. Keyzer Karei had hetzelve in 1540 ten koste der Gentenaers doen bouwen. Er loopen te Antwerpen zonderlinge gerugten over eene vergiftiging. Het schynt dat den heer Van Schilde, die op de Meir gewoond' hééft, en die byna dry jaeren gestorven is, zoude vergiftigd zyn. Hoe het zy, men hééft op het kerkhof te St-Willebrords het lyk van dien per persoon opgegraeven; aldaer stond eene tent gespannen, in welke men de operatie hééft gedaen en de ingewanden naer de stad gebragt. Er is bevonden dat de gerugten ongegrond zyn. - M. Gowie, welken eerst tot pastor te Bassevelde benoemd was, hééft gevraegd om zich niet te moeten verplaetsen, en nu is M. Bekaert, onderpastor van St. Baefs te Gend, tot pastor te Bassevelde benoemd, én zal maendag plegtiglyk worden ingehaeld. De belgisehe akademie van geneéskunde hééft eéne kommissie benoemd, belast met te onderzoeken deéze kwestie In welke tael, in hetlalyn, of in het fransch. moet de belgisehe pharmacopée opgesteld worden De mèdicaele kommissiën van al de provinciën zyn geraed- pleégd, en van de negen provinciën, hebben acht zich vóór de latynsche tael geuyt. De kommissie zal nu een verslag hier over moeten doen. Deéze kommissie is za- mengesteld uytMM. Demeyer, Gouzée, Francois, Lom bard en Van Cntsem. Den genaemden Dupuis-Dubois, die in eene vlaeg van dolle krankzinnigheyd zyne vrouw en zyne nigt ver moord, en zich vervolgens de keël afgesneéden liad, is thans in gang van geneézing maer ten gevolge van nieu we aenvallen van doizinnigheyd, lieéft men hem moeten overbrengen naer het krankzinnigen kwartier van St.- Jansgasthuys te Bussel. Overigens verzekert men, dal de justitie bepaeldelyk alle vervolgingen tegen dien ellen deling gestaekt lieéft. Een Luyksch dagblad herinnert, dat den grootva- vader der dogter Smeets, een der mevssen.s van jufvrouw Evenepoel, die in 1801 burgemeester te Curange was, dóór zynen veldwagter en vier andere schelmen 'ingelyks is vermoord, en zyn huys uytgeplunderd. Den veldwag ter wierd alleen gevat; maer weygerde zyne medepligtige te doen kennen, en wierd te Maestricht geguillotineérd. Een aen onvoórzigtigheyd toe te schryven ongeluk is den 27 november te Rouvaux onder Chevalogne (Luxemburg) gebeurd. Joseph Ghoefsmid, bevond zich met zynen vader en eenen gast in liet werkhuys hy had eenen ouden geweerloop vol buskruyd gepropt hy hield dit wapen, terwyl den werkman er met den ha mer op klopte eensklaps ging het schot af, den geweer loop berstte, en Joseph Gin den onderbuyk getoflen, overleéd korts daerua dén werkman is aen de regter hand zoodanig gewond, dat men ze hem zal moeten af zetten en ook den vader is aen eene hand vóór zyn le ven lang verminkt. Men verneémt dat den ontvanger van Seneffe, wiens vermoorden gemeld is, aen zyne wonden niet is bezweéken, maer in eenen zeer bedenkelyken staet verkeert. Even als Leopold, koning der Belgen, dikwils tot bemiddelaer hééft gediend, om de botsingen tusschén Engeland'en Vrankryk te vereffenen, zoo zal Lodewyk Philips, koning der Franschen thans het verschil Uisschën Roomen en Belgiën tragten by te leggen. Uyl Parys is eenen buytengcwoonen koerier naer Roomen gezonden met instruction vóór den graef Rossi, om de diploma tische betrekkingen tusschen Belgiën en Roomen weder op eenen goeden voet te brengen. Maendag laetstleden, zoo schryft men uyt Cher bourg, tusschen II en 12 neren, kondigde den uytroeper der stad in de straeten en op de merkten het volgende af: Btrigt aen de jonge meysjesVier timmerlieden, van Havre aengekomen en werk hebbende aen de militaire haven (hier volgen de naetnen) vinden het vervcélend nog langer kostgangers te zyn, en wenschen te trouwen. Zich te vervoegen om ze te zien by M. Sion, herbergier in de rue Chantier. Hier is, riep den uytroeper, er een staelje!» en hy wéés twee jongelingen aen die hem vergezelden. Hel Fransch gouvernement schynt van voórneémen, de bank der bisschoppen in de Kamer der Pairs te her stellen. Volgens een loopend gerugt zouden dry prelaeten lot het pairschap worden verheven. Men schryft uyt Wclkenraed (Luxemburg) Op 25 Nov. is jufvrouw de weduwe Peltzer, oud 80 jaeren, in liaere wooning vermoord gevondenzy was verworgd en eene ribbe ingestampt. Deéze dame was taemelykrvk want behalve hetgeén kan gestoólen zyn, hééft men ui eene kas nog eene som van zes duyzend fr. gevonden. Den Journal de Toulouse van den 18 november behelst het volgende Maendag kwam de diligencie van Marseille in het Ilotel de Messageries te Toulouse aen. Terwyl de reyzigers hunne goederen wilden zoeken, kwam uyt een hok eene hyena te voórschyn, die zich los had weéten te maeken. Den schrik was zoo groot, dat niet alleen de menschen schreeuwende wcgvloóden, maer

De Denderbode | 1847 | | pagina 2