GROOTE BOOMEiV. Over te neémen en le Hueren. ook de pcêrden voortgingen. Het dier zelve verschrikte dóór liet geschreeuw en snelde in een magazyn, alwaer men het opsloot. Den volgenden dag verscheen den eyge- nacr, zynde eencn officier der comptabiliteyt van het leger in Afrika, omzyne hyena te haelen. Hy opende ge- rust het, magazyn, en liet verblyde dier sprong, even als eenen hond, tegen hem op, hem liefkoózende. lly deed eene koorde om den hals en geleyde het dier weg. Zondag 11. is de baei van Foynes, aen de monding der Shannon (Ierland) het tooneel van een treurig on- hevl geweest. Eene kleyne kustsloep met eétwaeren ge- laedcn en elf persoonen aen boord lag vóór anker, als zy door eenen rukwind wierd omgeslaegen. Al de per soonen die er op waren, nytgezonderd éénen vonden de dood in de golven. ZAEK DER MOORD VAN JUFVROUW EVENEPOEL. Sedert de aenhoudingen van Rosseel en Van der Plas- sche hebben de instructiercchters byna dagelyks tot diep in den nagt getuygen te onderhooren, zeventig per soonen zyn reeds gehoord geweest, en men zal er nog andere moeten dagvaerden. De min of meer verdagte persoonen, welke met de betigte betrekkingen hebben gehad, worden overhoord en hun word eene strenge rekenschap gevraegd van het gebruyk van hunnen tyd in den avond van 2 septemberwant men meent, dat Ros seel alle zyne medepligtige niet wilt doen kennen. De beyde beschuldigde zitten altoos in het strengstegeheym. Ondanks de vlyt dei' instructiercchters gelooft men niet, dat de zaek spoedig zal klaerzyn. De openbaeringen dep dienstmeyd van Rosseel beloóven eene groote rol by dit proces te speélen. Deéze meyd verhaelt, dat Rosseel herhaelde macl te Brugge het bezoek ontving van Van der Passche. Zy heeft ook verklaerd, dat zy Rosseel te Sluvs had verge zeld, toen daer een gedeelte der juweelen verkogt waren. Rosseel en zyne meyd waren in eene vigilante uaer Sluys gereden, en zie hier hoe zy deéze rcys vertelt Ik wist niet van wacr de voorwerpen kwamen, welke wy naer Sluys gingen draegenmaer Rosseel deed my dezelve in mynen boezem verbergen, zeggende, dat zyne vrouw dit niet moest weéten. Te Sluys stapten wy af aen een huysje, en ik herkende daer daedelyk eenen man, die alle weéken te Brugge kwam. Do juweelen zyn hem i verkogt en geleverd, en hy heeft het geld geteld. Ik weet niet meer lmeveélmaer het geld was goud, en ik heb het t met Rosseel opgeraept, en droeg het by my, toen wy naer Brugge terugkeerden. 1 Van der Plassche blyft alle medepligtigheyd hardnek- kig loochenenmaer de meyd verzekert, dat hy niet zal kunnen ontkennen hetgeen zy aen de juslieie bekend maekte. Men hééft wederom eene menigte juweelen en zilver- werk ontdekt. Rosseel is naemelyk uyt de gevangenis ge- t' haeld, en gekoord en gebonden onder goed geleyde in - een celrytuyg naer het Louisakwartier gevoerd. Den prokureur des konings en den instructie-rechter volgden in eene vigilante. Na eene haeg, op eenigon afstand buy- ten de Louisapoort te zyn gevolgd, heeft Rosseel dejoyste s bergplaets aengeweér.en, naemelyk op eene helling vyf t voeten bezyden den steenweg. Inde lengtenevens deézen slaet eene kleyne hut, waer eenen armen metsersdiender I met zyn lmysgezin woont. In dit ellendig kot woonde Van der Plassclie, tydens de misdaed daer had liv den li hamer geliaeid, met welken hv de slagtoffere der dryvon- dige moord had doodgeslaegen, en dit werktuygbehoorde js den herbergzamen metser toe. De justicie heeft dan den n 21 november dien hamer met eene broek en eenen kie' gevonden, welke den 2 september in het bezit van Van dei' Plassclie moeten zyn gewéést. Rosseel hoéft aen de instructie-rechters, buyten de Anderlechtsehe-poort, de plaets aengetoond, waer hy ,j. niet zynenmedepligligert, terugkoerende vanSt-Goorickx- pleyn, was blyven stii staen. Daer hadden zv in eenen n gragt vol water het dolkmes geworpen, waermede zy de •e dry slagtoffers de keêl hadden afgesneéden. Ook dit ,g moordtuyg is na scherpe opzoekingen wedergevonden. h De Brugsche dagbladen behelzen eenen brief van den (e kurassier Boghaert, .ten doel hebbende dien kurassier vrv te pleyten van het vroeger gemelde, dat hy zou belast zyn geweést met het verkoopen van baergoud, voorts- i, komende van dóór Rosseel gesmolten juweelen. Den p. kurassier eyndigt met te bewcêren, dat hy de eerste ■n openbaeringen gedaen hebbende, de belooning van 5000 fr. hem van rechtswege toekomt. !o Verder blyft den beschuldigden Rosseel eene bewon- in derensweêrdige koelblocdigheyd toonen. lly kent nog- m tans het lot dat hem wagt en zegt zelfs Ik heb de dood verdiend, en de guillotine is vóór my nog eene te zagte in straf. Ik lwóp dat de juslieie haer teat zal spoeden. Ik sterf liever heden dan morgen. Rosseel hééft overigens er verklaerd, dat hy korts na de moord eene som van 50 m fr. aen Van der Plassche hééft gezonden. Den directeur n. van liet postkantoor, dit in de dagbladen Ieézende, licr- n, rinnerde zich, dat onder de weggeworpen brieven eenen os was, gerigttot. zekeren Van der Plassclie. Deézen brief is at wedergevonden, en hééft tot adres Monsieur Van der er Plassche, rue de l'Étoile, d Bruxelles, woonplaels van Rosseels medepligtigen. Den brief was aen adres be steld; maer Van der Plassche was toen verhuysd. Den briet is aen den procureur des konings besteld. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 29 November. Vóór dagorder word de beraedslaeging over den budjet van buytenlandsche zae- ken aengenomen. M. Osy hééft het wóórd en doet in kragtdaedige bewoordingen aenmerken dat deézen te zeer gezwollen budjet moet verminderd worden; ook wyst den redeuaer een rechtveêrdig middel aen om de inkomsten van den staet te vermeerderen. Dit middel bestaet naemelyk in het doen betaelen van edeldomstilels die men verleent. Vóór den enkelen tytcl van edelman, 1000 fr. vóór deézen tytcl, als by erllyk is, 2000 fr. vóór den tytel van baron, 5000 fr. voor den tytel van burggraef, 4000 fr. vóór dien van graef, 5000 fr. vóór dien van markies, 0000 fr. voorden tytel van hertog of prins, 20,000 fr. Volgens den redeuaer, zou dit omtrent een half millioen 'sjaers opbrengen. M. Rodenbach ondersteunt den voorstel van M. Osy. MM. DelehayeCastiau etc., neémen iugelyks het wóórd en dringen aen dat het gouvernement de gezantschaps- onkosten verniimmre en aldus den budjet van die nulte- looze uytgaeven verlosse. Nadien word de algemeene beraedslaeging gesloólcn en de geéne over de art'ik, be gonnen waervan de eerste aengenomen worden, na -e aenmerkingen van den heer Delfosse, over de nood -;e- lykheyd der beambte by het centrael bestuer te - .min deren, dezelve meer te doen werken en behoorlvk te vergelden. Zitting van 50. Het order van den dag is het voort zetten der beraedslaeging over de artikels nes budjets van buytenlandsche zaeken waervan alle die met de ambas sadeurs in verband staen, aengenomen worden. Men gaet dan over tot 't hoofdstuk betrekkelyk de consuls en be- taelde agenten. Over deéze stof haelt M. Delehaye eenige misbruyken aen onder 't voórmaelig ministerie ingesloópen, en zegt B. V. dat onzen eonsul te Algiers slegts twee maenden by jaere op zynen post is, terwyl hy er tien te Parys overbrengt, dus slegts naer Africa trek kende om er zyne solde te gaen ontvangen. Deézen arti kel benevens nog andere zyn aengenomen en er word tot de algemeene stemming van den budjet overgegaen. 69 leden tegen 2, MM. Defoere en Castiau, neémen den budjet aen. Zitting can I Dec. lieden is de kamer met de be raedslaeging over den budjet der openbaere schuld be gonnen. De ministers cytferen de zaek zoodaenig uyt, dat er volgens hunne berekeningen eene schuld of "te kort van 22 millioenen fr. op het land weégt. Welken gaependen afgrond en nogspaert men niet. In de zittingen ven 2 en 5 hééft de kamer de algemeene beraedslaegingen over den budjet der openbaere schuld voortgezet en geëyndigd. Den minister van financien hééft aen de vergadering een deel bekend gemaekt der docu- mentei die hy een de centraele sectie medegedeeld hééft strek! nde 0111 te bewyzen dat de voóruytzigten en de financiecle calculs van 't ministerie egt zyn. Uyt Ninove wierd ons Donderdag lactst vóór het vol gend artikel eene plaets verzogt. De verpheising van den landmeéter Minnens kittelt nog aen het lipje van iedere tong, nu te meer daer zy het. weékorder der Aelstersche nieuwsbladeren is gewor den elk tragt de oorzaek op te spoóren waerdoór dien menscli de veragting van zoo veéle treffelyke en tevens jeugdige heeren onzer stad heeft op zich getrokken. Gisteren nog hield een gezelschap zich met'dic groote zaek onledig. Maer wat mag dien Minnens toch misdaen hebben om zoo bref crplaelst te worden en dóór zich zoo haetelyk te hebben gemaekt?. Wie wéétmogelyk eenen steenweg aen brand ge stoken, zegde den eenen. Of misschien wel de maen uyt- gepist, vervolgde oenen anderen gewoonelyk, Doch, een en ander sloeg mis het geldt hier noch steenweg noch maen; beyde zoude men lieden als ont- bcêrlyk kunnen aenzien; den steenweg zou dóór de spoórbaen en de maen dóór den gaz kunnen worden vervangen (bv manierc van spreéken, ziede wel) Maer den heer Minnens hééft op het onontbeêrlyke, te weéten op de vriendschap eencn aenslag gedaen, en deéze, is dóór niets te vervangen. Den booswigtden kanarievogel van zynen vriend Hugo van honger bieten sterven Denkt "eens goedwillige leézers, dat dien zeiven Minnens, van zyn cher ami Hugo, eenen kanarievogel ten geschenk kréég, om zich zyner, (daer hy toch niet steeds by hem konde zyn,) dóór het gelluyt of geschutter diens vogels te doen gedenken, en peyst eens daerby als het u belieft, dat denzelfden Min nens op zekeren dag uytging zonder den vogel eélen te geéven en dat men het beestke, naer dat het 24 ueren op hef kruymlooze bord had gepikt, op den rug cyndelyk uytgestrekt, endood vond Hewelmoet men niet bekennen dat de artikelen uyt Ninove groote zaeken ten doel hebben Het geld hier geenen hond meer, neen hooger op als het u belieft; het geldt hier eenen kanarievogel uyt vriendschap ge schonken en uyt snoode vergetenheyd omgekomen, en dit, ongehoorde vermetenheydom gelykelykden dood- steék aen de vriendschap te kunnen brengen Is het te verwonderen dat den patroon van Hugo onder de initialen M. D. in het Verbond op zynen poot spéélt Even als hy sta ik te gaepen by het zigt, hoe een wangedrogt, dat zich toelegde om de vriendschap vóór eeuwig in het menschenhert te dooden twee vrienden hééft die hem durven verdedigen het moeten wel twee individus weézen welke zyn veragtelyk stelsel reeds hebben aengenomen: Wie weet ofzyook geenen kanarie vogel van honger hebben laeten sterven, de schurken O, indien den te Zomergem gebreveteérden der neuzen nog lust kréég naer grootere eer te dingen, hier is stof indien hy er het koddige niet in neémen wilt, treédehy in treurgezang op en verbeelde ons in eene hertscheurende Jeremiade het lyden van den kanarievogel, offer der snoodste vergeétenheyd, in zyne kruymelooze kooy; doet 's beestjes traenen in zyne weeklagt als beékjes van zyne wimpers vlieten, zyn stemmetje langzamerlyk verflau wen, zyne beentjes verzwakken en eyndelyk pamend op den rug vallen en den snik geéven. K. BURGERLYKEW-STAND. van 19 Nov. tot 5 Dec. GEBOORTEN. Mannelyk 5 Vrouwelyk 8 HOUWELYKEN. Felix Bened. Bern. D'hoïr, jongm., oud 19 j., blikslae- ger, met Maria Virg. Van den Bonne, jonged., oud 2ü j., particuliere. Petr. Fr. Van der Poorten, jongm., oud 28 j., koop mansklerk, met Philippina De Gcytcr, jonged., oud 22 j.. particuliere. OVERLEÉDENE. Jean Pr. Maria Boel, oud 5 weéken Mylb. Andr Steeman, man, van Francisca Lanckman, landb. oud 52 iJ* R- De Clerck, wed. van Anna Maria Podevvn, en echt. van Joanna Henrica Gossé, weever, oud 56 j.' Lan geridderst. Des. Van Neck, oud 16 maenden Mvib. Jud. Dc Smedt, echt. van Maria L. Baccaert, garentw oud 54 j., Langeridderst.— Georgius De Creé', zonder beroep, oud 44 j., te Dendermonde overleden. Anna M. \an Geem, echt. van Abdon Sonck, spinster, oud 47 j., op den Dam. Seraphina De Fraent, eelit. van Ho- nor® Berlanger, zonder beroep, oud 55 j. Geeraerdsberg- schest. Christiamis Lud. Van de Meerselie, huydevet- lersgast, oud 59 j., Hoogst. Theresia De Neef, zonder beroep, oud 60 j„ Langeridderst.Joannes B. Calle- baut, echt. van Jacquelina Van den Wyngaerden zonder beroep, oud 68 j„, St.-Job.Joanna ilingoir, oud 57 j. Pcperst.Francisca DeKoerker, oud 25 maenden Mylb' Const. Van Huylebroeck, oud 5j., Mylb.—Jh. Troch oud 2 niaeiid. Gendschestr. Jac. Michiels, man van c' Petroii. Van Branteghem, winkelier, oud 56 j., Molenstr Paulma Verleysen, oud4j., Geeraerdsbergschestr.— A. Catli. De Meersman, dagloonster, oud 58 j„ Mylb.— Ph. Paschal Maes, zonder beroep oud 29 j., Zoutstr! Ph. Podevyn, zonder beroep oud 76j., Leopoldstr P Van Damme, man van Petron. F. Backaerl, daglooner ond i0 j., Peperstr.—Anna Bomon, oud 15 maenden' Vischmerkt.—Jan B. Van Assche, wed. van I. Jo Van der lleyden, oud 78 j., Kerkestraet. PENSIONNAT d'eSSCIIE S .-LIÉVIN. DiRIGË PAR R. DE ROEUK. L'enscignemeiil embrasse la doctrine chrétienne avec tous les développemenls que réclament les devoirs future des élè- ves; les langues Flamande et Fran{aise, la lecture, le stvie en general, 1'art Epistolaire, 1'hisloire Sainte, l'arithméliaüe la tenue des livres etc. 1 r La pension pour la premiere table est de 240 frs. par op celle de la demi-pension de 114 frs. On demande pour le même pensionnat un sous-maitre capa ble d'enseigner le Francais. F VERKOOPING VAN 70 KOOPEN Bmnen tie aemccnte Wieze agler liot Kasteel op eeneo blok van 4 4 dagwand Land, den 45 dezer maend Novem ber ten negen uren's morgens door het ministerie van den IN otaris LUTENS, residerende te Dendermonde en op langen tyd van betaeling. Eenen welgekalanten KRUYDENIERS-WINKELge- staen aen eene derbyzonderste uytgangen der stadAelst. Men bevraege zich ten bureele deézer.

De Denderbode | 1847 | | pagina 3