ZONDAG 12 DECEMBER 1847. TWEEDEN JAERGANG.N1 65. AELST, den 11 December. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag.— l)èn prysder inschrvving, by trimester, is bepaeid op 1 Ir.' 75 c., dien dor annoneen op 20 eentimen den drukregel'. De persoonen die vóór een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos ceno annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand rrglveerdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gowaegön van alle braehueren, schril'ten, boeken, prin ten, ete. waervan een afdruksel aen des/.elfs opsteller zal wor den toegezonden. De noemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeére» mede te de'elen, zullen gehevm ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoneen, geld ete. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SL'l'M. DEN DENDER-BODE BEKENDMAEIÜNG. De persoonen die tegen den 1 January aenstaende ten bureele van den Dender-bode inschryving mimen, zullen al de nummers van heden tot Nieuwjaer naestkomende gratis ontvangen. Elk N'. van den Dender-bode afzonderlijk genomen, kost 25 centimen.De niet gefrankeerde brieven of mede- deelingen aen den Dender-bode toegezonden, worden ge- loeygerd. Het ministerie, in zyn programma, stelt, tot genoegen van alle, liet hoogste belang in den bloey van den landbouw. n De nyverheyd van den landbouw, zegt het, stap! aen >i het hoofd van alle andere-nyverheden, dóór luiere wer- ken en door het oneyndig nut van luiere voorlbreng- seis. Den landbouw heeft dus recht op de werkzaeme d en aenhoiidende bezorgdheyd van het gouvernement te rekenen. Macr het cabinet zal zich in het alge- meen verzetten tegen alle nieuwe verhooging of be- zwaering van tarieven, en zal poogen eenliberael stelsel in voegen te brengen voor wat de levensmiddelen aeri- gael. De wetgeévingvan 1854 zal niet hersteld worden. Wy zullen de welvaert van den landbouw niét doen bestaen inveranderlyke of hooge tolrechten. Den land- bouw moet ecne kragtdaedigere bescherming genieten, deéze zal hy bekomen. Schoone beloften niaer hoe ze verweézenlykt Het cabinet zal zich verzetten legen alle nieuwe verhooging van tarieven vóór wat de levensmiddelen aengaet Den invoer der tromde graenen en eétwaeren moet dus vry blyven. Alzoo kan men verlioópen goedkoope eétwaeren, hoe schracl de oogslen in Belgiën ook zyn mogen, zoo lang er in eenige dcelcn van onzen halven wereld-bol, zal overvloed bestaen; maer kan dit ooyt voórdeeligaen den landbouw zyn? Dewetgeéving van 1854 zal niet her steld worden Nogtans hééft deéze wet vóór eenig oogwit den landbouw ter hulp te komen. Ware het bchoorelyk de zelve te herstellen? Dit zyn wy verre van te beweêreii; maer is den goedenkoop der eétwaeren wenschelyk vóór den gemeenen werkman, het is noodzaekelyk vóór den landbouw dat de zelve altyd op oenen redelyken prvs ge houden worden, en hier toe beslaet er ecne volkomene onmogelykheyd met de volle vryheyd van invoer. De eétwaeren zyn den voórnaemsten voortbreng van den landbouwstaen deéze aen te leegen prys naer advenant van de pagtpryzen, den landbouw moet nood zaekelyk kwynen.Zal men zeggen dat de grondeyge- naers hunne pagtpryzen regelen naer de duerte der vrugten; dat den landbouwer alzoo uyt die duerte eyndelyk geen voordeel hoéft; dat de vrugten goedkoop zynde, de pagtpryzen in evenredighcyd zullen verminderen, en dat aldus den landbouw zvneii bloey behouden zal Maer even gelyk de duerte der vrugten in evenredigheyd moet staen met de pagtpryzen, moeten deéze in evènredig- lteyd staen met dc köopweêrde der gronden. De ver mindering dérpagtpryzen moet noodzaekelyk vóór gevolg hebben de vermindering der koopweêrden, en de ver mindering der koopweêrden van de gronden is eene weé- zenlyke verarming van het land.Deéze dry zaeken, den prys van 's lands voortbrensels, den prys der pagton en de koopweèrde der gronden moeten dus t'saemen over- woógen en in evenredigheyd behouden worden. Zyn de pagtpryzen bovenmaetig? De gronden geeven maer twee, twee en half, tot dry ten honderd hunner koopweèrde die meer trekken zyn nytzonderingén, ongevoeligegierigaerds die den boer zyn laetstc zweet afpersen.Men kan dus vóór de pagtpryzen, in 't algemeen, geene vermindering verlangen.— Staen de pagten hoog, den prys der vrugten moet gelykelyk hoog slaen. Doch vóór walde eétwaeren, de mondbehoef ten raekt, deeze moeten in evenredigheyd slaen met de dagioonen; want eenen werkman moet ten allen tvde kounen winnen om le leéven. Men moet dus de eétwaeren aen eenen gemaetigden prys behouden, dienden werkman betaelen kan en ter zeiver tyd den landbouw bevoórdec- ligd.Au, deézen prys kan-niet bekomen worden dan middels tolrechten op den invoer der vrctnde levensmid delen, ook zyn het. die tolrechten welke eeniglyktot weé- zeulyke begunstiging en aenmoediging van den landbouw strekken konnen.Tolrechten moeten dus noodzaekelyk bestaen, en deéze moeten uyt hunnen acrtl aen verande ringen onderhevig zyn, wilt men den landbouw daedelyk oegunstigen en ter zelrcrtyd in de behoefte van den ar men werkman vóórzien. Wy zeggen werkman, ont dat de duerte of goedenkoop der levensmiddelen, als er maer geene schaerscheyd is, vóór den bedelaer, in zicitzeiven, onverschillig zyn. Dacr bestaet dus 1 onderzoeken welke de pryzen der eétwaeren dienen te zyn om in het bercyk van den werkman te blyven en tevens den landbouwer naer het betaelen zyner pagten, eene treffelyke vergoe- denis vóór zyne landbouwkosten, arbcyd en zorgen over te laeten. Wy gaen hier niet sprcéken van al de verschilligc le vensmiddelen in den tarief van 31 jttly 1834 verhandeld, wy zullen ons bepaelen aen de voórnaemste de tarwe en de rogge. Indien de wetgeévende kamers onze gevoelens konnen deelen, zy zullen de overige naer evenredigheyd behandelen. Hoe duer de eétwaeren ook zyn mogen, dunkt ons dat den landbouw eene bescherming verdient van 80centiinou den hectoliter tarwe, en van SO centimen den hectoliter rogge, inkomende tolrechten. Vóór wat de duerte deézer graenen raekt, oórdeelen wy dat, tot den bloey van den landbouw, de tarwe mag en dient ten minsten 19'l'rs. den heet. te gelden, en 12 fran ken den rogge, en dat men hun tot deéze pryzen moet tragten te behouden. En hoe? .Mits de vremde graenen tot dit beloop met invoerrechten te belasten. B. V. de tarwe IS francs geldende, zou de vremde larwe-4 franken den hectoliter vóór invoerrechten betaelen, enz. Den rogge 10 franken geldende, zou den vremden rogge 2 franken den hectoliter vóór invoerrechten boeten enz. Daer is, wat men zeggen mag, den eenigslen middel om den landbouw le beschermen en te doen blocyên. Het ministerie zegt, het welvoeren van den landbouw niet te zullen doen bestaen in veranderlijke of hooge tol rechten. Den landbouw moet eene kragtdaedigere. bescher ming genieten. Mogt het ministerie, in zyn programma, óns eenige daedelyké middelen van bescherming hebben voorgesteld, wy zouden de zelve hebben tragten te weèrdeéi'en, maer nu, dat liet ons van bescherming, en niet van de midde len van bescherming gewaegt, en dacr wy, buyton de in voerrechten op de vremde graenen, geene bescherming vóór den landbouw vinden konnen, vreezen wy groote- lyks dat het ministerie niet gelukkiger zal zyn ais wy, en dat zyne grootc voorwerpen van bescherming op ecne hersenschim zullen alloopen. Tentoonstellingen van vrugten en landbouw voort brengsels, met uytdeelitigen van pryzen ter dier gelcgen- heyd, moeten eenen voórdeeligen indruk doen, en den landbouwer aenmoedigen; het opregten van landbouw kundige maetschappyën, en het verspreyden van land- bouwkundige beoórdeelingen, moeten hem noodzaekelyk .verlichten, maer dit tillcs levert geene bescherming voél den landbouw op. Of het liberacl stelsel dat het ministerie wilt poogen in voegen te brengen vóór wat de levensmiddelen aen gaet, in de noodwendigheden van den armen zal vóórzien, zullen wy verders onderzoeken. •T IS ER OP IN ZWITSERLAND. Onder dit opschrift gaf den Schrobber van Antwerpen in zyn bietste A' een walgend artikel dat niet alleen lot oneer en schande strekt vóór de liberaele denkwyze die den Scrobber waent te belyden, maer tevens doet onderstellen dat zommige zich zoo noemende bclgischc liberaelen ergere dwingelanden zouden zyn dan Je bc- lydcrs van welkdaenige denkwyze geweest hebben of zullen zyn Den Sehobber treéd op als evangelische» Jeeraer, doch met eene gal- en spytvolle schynheyligheyd redeneérende, schuyft hy zoo maer gladaf de schuld van den burgeroorlog in Zwitserland op de Jesuiten, vóór eenige reden ter staeving van zyn trouweloos gezegde aenvocrende dat er de Jesuiten de oorzaek van zyn om dat zy dit land niet hebben willen ontruynien in weerwil de vryheyd der cantonnaele souvereynitevt hun het volle recht toekende er zoo wel als de liberaele te verblyven. Den Volksverdediger van Geeraerdsbergen onder dén in vloed zyner politieke driften en bygevolg aen de walge- lvkslc parlytlighcyd ten prooy, discht die vityligheyd van den Schrobber aen zyne leézers vóór. Vergeet den "Volks verdediger misschien dat hy do wóórden van covstitctij:, wktteis' i:> c.EiiKctiTiGiiKVD voor kenspreuk heeft aenge- nomeu? hééft hy deéze aen 't ltoofd van zyn blad geplaetst om ze tegen te werken of om ze te verdedigen V Indien hy het artikel van den Schrobber goedkeurt, gelyk zyne enkele afkondiging het aendnyd, pronken deéze schoone wóórden tot zyne schande op 't voorhoofd van 't Gee- raerdsbergsch blad, want aen den Volksverdediger zoo Wel als aen den Schrobber zullen wy vraegen welk artikel van liet bondgenoótschappelyk verdrag aen den Landdag een zoo imytenspoórig als "vernielend recht tegen de cantonnaele vryheyd en souvereynitevt toekent Welk artikel toelaat de in Zwitserland geheyligde vryheyd van denkwyze zoo roekeloos te schenden ?'Welk artikel eyn- dclyn magligt dc gereehtiglieyd zoo jammerlvk niet de voeten te treédeu dóór 't gebruyk van 't wolven axiom; la raison du plus fort est toujours la meilleure Niét dal wy hier als dc verdedigers der Jesuiten willen optreed™, neen zulks is ons inzigl niet, ofschoon wy dit als liberaele zouden hebben mogen doen; mstercitique snum elk het zyne, en daerotn willen wy aen gazetten die gedtierig -over LIBERALISM US spreékeu, die alt vd de woorden vryheyd GKitEcnnGBF-YD en meer andere schoone dingen uylki-aetuén onder voórgeéving van ze te verdedigen, vraegen of liet genoeg is'de wóórden van Zaligmaker, galgenhout des krui set, evangelie enz. in den mond te hebben, en in 't hert Judas- en Pilatusvrokke» te voeden \4 y willen aen dergelyko bladen die als leermeesters yan 'I. volk optreed™, vraegen of liet geene dobbele dwaeslteyd is die of geene inbreuk aen d'eene of andere vryheyd van een deel des volks toetejuyehen en dit enke- b.kom dat dit deel hunne slaetkundige dcnkwvze niet bylreéd Immers, of het wel rcdclvk is vóór eene moer- derheyd die de overhand krvgendc de voórslaenders eener andere denkwyze dan de haere, met geweld van eenen vryi-n bodem te vordryven, en den weg te baenen aen elke nieuwe meerderlieyd by vorm van represailles te handelen Want lieden jacg-a de Zwilv-rsche liberaele de Jesuiten wcch, morgen zullen de rath' hke de protes tanten verdryven, ovi-riiior wordende liberaele dooi de radicaclë verjaegd er, aldus is cc 'ti Zwitserland eene aenhoudende oorzaek van wanorde, volk doaet, Bloeistor- ting en andere rampen die vroeg of K szelfs onder-

De Denderbode | 1847 | | pagina 1