KOOP OF HI ER BEKOMEN. OVERLEÉDENE. I In de eerste dagen van november is op den spoor weg van JBoston naer Worcester (Noord-Amerika,) een deérlyk onbeyl gebeurd. Eenen treyn was in vollen rid, als de as van een rytuyg van tweede klas brak, en bet f - rytuyg, na nog eenigen tyd gerold te hebben, nederstort- te, in stukken brak en zeven reyzigers verpletterde. De gewelddaedige aenrandingen van persoonen in Ierland, zyn by voortduering aen de ord^ van den dag. In het graefschap Roscommon wierdVen lieer Arthur Wellesley Young, stcmopneémer en agent van lordMount- sanford en M. Wills, dóór een schot van het leven be roofd, terwyl in Mayo eenen ryken pagter insgelyks ver moord wierd. Be Manchester Guardian bestatigt mot schrik, dat zekere sóórten van Belgische lakens, van dezelfde grond stof geweéven als de Engelsche, egtervan meerdere weer de zyn geschat en duerder betaeld worden als deéze laetste. Uyt Italiën is belangryk nieuws ontvangen. De mn- nicipaliteyt of sledelyke regeéring van Roomen is den 24 november dóór den Paus aengestéld, by welke gelegen- hevd hy het vaendel van Ferrara wydde. Den Heyligen Va'der 'heeft aen keyzer Nicolaes eenen brief geschreéven, ter zaek van het concordaet met Rusland. .Ren verzekert dat in deézen brief de volgende zinsnede voorkomt: Indien Uwe Majesteyt magtig is door kanonsen bayon- néttcn, dat zy niet vergeéte, dat ik magtig ben dóór de openba'ere denkwyze, niet alleen in myne staeten, maer ook in gansch Europa.» liet groot Polen-proces is te Berlyn geëyndigd. Acht persoonen zyn ter dood veroordeeld; maer liet is te verhoópen, dat de vonnissen niet zullen ten uytvoer ge- bragt worden, en even als de andere, welke over het al gemeen zeer streng zyn, dóór de koninglyke gocdertie- renheyd zullen verzagt worden. Sir Robert Peel heeft deézer dagen gelegenheyd gehad, om in de Gemeente kamer van Engeland iels te vertellen, hetwelk een zonderling denkbeeld moet geéven van dewyze, op welke men in Ierland de medepligt'igheyd verstaet. Eenen ryken man had naemelyk vyftien kerels uytgelnierd, om eénen magistraet te vermoorden; ieder deézer schelmen had hy twee gouden guineëu (80 fr.) gegeéven. Zyr.e maetregels waren zoo wel genomen, dat den magistraetspersoon zyn lot niet kon ontsnappen en werkelyk vermoord wierd. De justicie, van de daed on- derrigt, beloofde 1000 pond. sterl. (25,000 fr.) vóór eiken der moordenaers, welken men zou kunnen aenwvzen de moordenaers alleen wierden van dit voordeel liytge- sloótcn. Wie denkt men nu, dat hen verried?Juyst den lieer, die hen bezoldigd had, en die 'daerenboveu onbe- schaemd genoeg was, om de uytgeloófde 'belooning te vraegen. Dóór zyue aenwyzingen geleyd, wierden er twee gevat, en aen huiinen bezoldiger hoéft men 2000 pond. sterl. (50,000 fr.) moeten uvtbelaelen. Was dat geen goed baentje? Ook mag men veronderstellen dat hy niets zal verzuymd hebben om de andere te doen vatten'; ware hy daerin gelukt, hy zou de totale som van 575,000 fr. hebben getrokken. In Ierland is het wel degelyk de Verkeerde wereld terwyl men in andere landen de aen- stoókers der misdaedenzoo strengelyk straft, alsdegeéne die ze volvoeren, vinden zy daer middel, om zich beloo ningen te doen geéven. ZAEK DER MOORD VAN JUFVROUW EVENEPOEL. Van der Plassche blyft met de grootste hardnekkig- lieyd loochenen aen de dryvondige moord te hebben deel genomen, en geen wonder, want dank aen dit systeem, is de schcèlen bakker eene eerste mael ontkomen by cene tegen hem ingebragte beschuldiging van brandstigting in zyne bakkery.Men verzekert, dat eenen bakkersgast die daertoe expres van Paryszou gekomen zvn, véél moet hebben bekend gemaekt omtrent de betrekkingen van Ilosseel en Van der Plassche. Deézen laetsten is met den gcluyge de halsrcgling van Breekgacn zien, en hééft zelfs aerdigheden daerop gezegd. Den/elfden dag wees Van der Plassche aen den gctuyge het huys op St.-Goorickx- pleyn, en zeyde in tegenwoórdigheyd van verscheydene persoonen, datdegeëne die dé drvvoudigemoord hadden begaen, eene zwaere straf verdienden. Anderzydszvn eenige persoonen van Tervneren komen getuygen, dat Van der Plassche er buytenspoórig verteer dec I en het zelve in goud betaeldé. Wat Rosseel betreft, deézen scliynt berouw te krygen, en brengt byna den ganschen dag met bidden dóór. Hy betuygt als Christen te willen sterven, en bereyd zich zyn lot te ondergaen. Zvne vrouw is zeer ziek cnblyftoverbaercpnpligtigheyd protesteéren. Deéze vrouw behoort tot eene vermogende llollandsche familie. Eenen liaerer broeders is priester en directeur van eene godsdienstige congregatie te Breda. Zy wenscht met vneriger, dan naer Holland te mogen terugkeeren. Do Indépendunce heelt eenige inlichtingen ingewonnen omtrent de wvze op welke de moordenaers ontdekt zyn. Het is stellig den genaemden Sylvestre, die de justicie de eerste aenwyzingen hoéft gegeéven, waerdoór zy op het spoor der misdaedigers is gebragt. Deézen man kwam in de maend augusty jongstleden wegens een jagtmisdryf tot gevangzitting te worden veroordeeld. Uyt de gehoorzael treédende, kwam Van der Plassche hem op zyde, en ftoodigde hem uyt eenen halven liter te gaen drinken. Vervolgens ging den boer met Van der Plassche dóór de stad wandelen. In eene der volkrykste straeten ontmoet ten zy eenen man, die Van der Plassche aensprak. Syl vestre blééf wat op zyde, en hoorde op het eynde van het gesprek slegts de wóórden paspoort, kar vol goud, liet geld het leven, en voorts liet antwoord van Van der Plas sche: Aldus komt het op liet leven aen? Zy scheydden, cn na nog eenige straeten te hebben doorwandeld, verliet Sylvestre den scheèlen bakker, die hem had gezeyd, dat den man, welken hy had aengesproken, eenen Duytscher was. Deéze omstandigheden, dóór Sylvestre aen den centra- Jen policie-koinniissaris Van BeerseJ bekend gemaekt, begai deézen zich daedelyk by den instructie-rechter Bemelmans, die met liet onderzoek deézer zwaere zaek is gelast. Den magistraet herinnerde zich, dat hy tegen Van der Plassche, de vervolging wegens brandstigting be- stuerd had, en den kerel ten vollen bekwaem agtende tot zulk een grouwelstuk als dat der moord op St.-Goo- rickxpleyn, toefde hy niet een mandaet van aenbrenging uyt te veêrdigen. Het signalement dóór Sylvestre omtrent den gewaenden Duytscher gegeéven, dééd raeden, dat liet Rosseel was, men herinnerde zich dat deézen met Van der Plassche betrekkingen had gehad en dat hy in den tyd was veroordeeld, om eenen persoon te hebben sre- kwetst. b Deéze nieuwe en eenvoudige aenwyzing bewoog den rechter, om ook een mandaet van aenhouding tegen Ros seel uyt te veêrdigen, en nu kan ieder zien, hoe zeer de errezigtigheyd van den heer Reinelmans hem in deéze omstandigheyd is te stade gekomen. Het is ten gevolge van dit mandaet, dat Rosseel te Brugge is aengehouden. Twee weétensweërdige daedzaeken zyn lot dusverre nog niet verhaeld geweést. Eenige dagen na de moord, verhuysde eenen policie-beambten, en had Rosseel geno men, om hem te helpen. Terwyl men met de verhuyzing bezig was, ontving den beambten een bevel, om de moor denaers op te spoórenhy deelde dit bevel acn Rosseel mede, die koeltjes antwoordde Vriend tragt die vluggen maer te ontdekken, het ware voor u eene treffelijke zaek. Toen Van der Plassche zich op dn kermis van Vilvorde bevond en er zvne vrienden onthaelde, zeyde den eenen schertsende en Van der Plassche aenwyzende: Ik geloof, dat indien men aen deézen de hand sloeg, men gewis de hand zou leggen op eenen der moordenaers van jufvrouw Evenepoel.\an der Plassche grimlachte en ging voort met het kermis-onthael,- hetwelk slcgls ophield, na dat men veertig flesschen wyn had geledigd. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. 'lilling van 4.— In liet begin der zitting hééft de kamer aen- genomen_ den _liudjel van openbaere schuld beloopende lot *r" ceot-' verder is een supplementaire krediet van l,o 19,560 IV. voor het departement van justicie zonder beraed- slanging aengenomen.— Als dagorder word dan aeugenomen het wetsontwerp waerby hel ministerie eene som van 500,000 lr. vraegt 0111 de beyde vlaenderen een deel van llenegauw en braband ter hulp te komen. Verscheydene redenaers beloóven voor hel ontwerp Ie stemmen, maer geéven hunne vrees te ken nen dat deéze som outoereykend zyn zal en slegts verstrekken om de bedeiaery voort te zetten.—M. De Hacme spréékt teil voórdeele der oude lynwaednyverhevd en zegt dat deéze indus trie in zul ken wanhoópigen toestand niet is, als zommige per soonen wel willen doen gelooven. Hy dringt aen op eene goede inrigting van het werk.M. Rogier liet woord noemende zegt dal de kamer meermaels over liet vraegstuk der vlaenderen zal le handelen hebben, dal dit vraegstuk thans nationael gewór den zynde, door het ministerie als zulks beschouwd, zal behan deld worden. Hy zegt verder dal de 500,000 fr. niet zullen he- sieed worden om als aclmoessen uytgcrcykl te worden, maer om werk le verschaffen en aldus het geld als loon van den ar beid le laden dienen. Den minister beoogt hier de verbctcriii» van buerlwegen, het gracven van kanaelen en aenlegging van spoon,aenen. Onder de aengeliaelde yzeren wegen die den mi nister in zin hééft, drukte hy zich opzigtens dien van Brussel op Gend langs Aelst, op de volgende wyze uyt; Deéze lyn zeyde den minister, aenzien ik vóór zeer belangrijk zoo onder materieel als morael cn politiek betrek. Vervolgens spreékende over den landbouw, pryslden minister de luiidbouw-assoeiatién aen, ge- lyk wy hier te Aelst hebben ingerigt, en zegt dat deéze instel lingen allezins van groot nut zulfen zyn. (Zie overigens ons hoofdartikel). Na de revoering van M. Rogier is het wels-ont- werp met algeineenc stemmen aengeinjmen. Zitting van 6.De leden zyn niet genoegzaem in gelalen bygevolg kan er geene beraedslaeging gehouden worden. Zitting van 7.De beraedslaeging over den budjet van fi nanciën, van onweérdèn en remboursement zyn aen 't order van den dag. Niemand het wóórd vraegende, hoéft er geene al- gemeene beraedslaeging plaets, en is men tol de hezondere ar tikels overgegaen die alie aeugenomen worden. De budjelten worden met eenpaerige stemmen aeugenomen. Zitting van 8. lied('11 heeft de kamer slegts over eenige petitiën verslag aenhoord en aen eenige vrcmdelingen de na turalisatie toegeslaen. Zittingen van 9 en 10. In deéze vergaderingen hééft de kamer bcraedslaegd over een wetsontwerp dat het contingent van het leger bepaeit op 70,000 in plaets van 80,000 mannen. M. Osv, hééft de grondigste bemerkingen aengevoerd oin dit contingent nog meer te verminderen. M. Delfosse hoéft de aenmerkingen van M. Osy ondersteund doch hééft zich voorbe houden zyn gedagt te ontwikkelen ais er over den budjet van oorlog zal bcraedslaegd worden. Niettemin is het wetsontwerp met 72 tegen 7 stemmen aeugenomen, cn liet effectief van 't leger bepaeld op 70,000 mannen. BURGrERLYKEN-STANB. GEBOORTEN. Mannelyk 5 Vrouwelyk 4 HOUWELYKEN. Joseph De Vriendt,jongm. oud 31 j., wcéwersgast met Maria Petr. Ghysbrecht, jonged. oud 22 j., kantwerkster. Jo. Ad. Callebaut, oud 5 maend. SchaerbeékPetr. Jh. Van Cleemputte, particulieren oud 34 j., Zoutstraetp. G, l r. Amandt, wed. van Jo. Van Ilover, en man van Jo. an der Stock, olislaegersgast oud 41 j., Gendschestr. Fr. Van der Ileyden, schryver, oud 2D j., Vaert. A. Cath. Verbestel, echte.van Car. De Smet, kantwerkster, oud 22 j., Vrouwenstr. Frans De Hues, kraemcr oud „„J-' Hoogstr.Coleta Schollaert, zonder beroep, oud oüj., Zoutstraetpoort. g DE VEREENIGDE BELGEN. Elkander verzekerende .Maetschappy tegen Brand, Bliksem en Gaslicht uytberstingen voor roerende en on roerende Goederen, huerders en gebuermans verant- woórdelykbeyd, door den koning der Belgen bemagtigd by besluytvan den 7 february 1B44. Zetel der Maetschappy, Nieuwe BrvggestractN'>8, te Brussel. RAED VAN ADMINISTRATIE. MM. Evain (Baron,) Luytenant-generael, minister van staet, voorzitter. Souvage (Ridder De) voorzitter by het hof van cassatie, ondervoorzitter.—Hooriekx (Willem grondeygenaer, burgemeester van Anderleeht, ondervoor zitter. Z. H. Den prins De Eigne, Belgischen gezant te Parys. Baillet Latour (Graef-Georges De) lid van de kamer der volksvertegenwoordigers.— Bosquet advo- kaet by het hof van Cassatie. De Vis (Eugeen) fabri kant van gekleurde papieren te Brussel. Pieard, advo kaet by liet hof van appel, leeraer by de Hoogeschool te Brussel.—-Soudain De Nudenverth, algemeen secretaris by liet ministerie van binnenlandsche zaeken.Theys- sens, advokaet by liet hot van appel. Toussaint, op- pergreflier der rechtbank van eersten aenleg le Brussel Van der Linden, notaris te Brussel.—Van Gelder- Parys, grondeygenaer te Brussel. Vautier (Jules,) advokaet by liet, hol' van appel. De IIoux (Pierre aldeelings hoofd der civiele Ivst.— Gaussoin (Eugeen') kapileyn der artillerie. Mahieu (Ridder,) generaei. Michotte (Edmundus.) koopman.De Linge (Gns- taef,) advokaet by 't hof van appel. Bestucrder: M'. I.mile Hermans, Kortekunst-straet, A°8, bij de Leuvensche-poort YOOUDEELEX DER MEDEGEASSOClftERDEN In deéze Maetschappy verzekert men eikanderen- dus onmogelyk van verlies of bankeroet. Er bestaet geene speculatie, dus geene speculanten zakken liet "eld in Ai het gemccne geld ligt in de geril eene kas; men be- taelt de voorgevallene ongelukken en de kosten van liet bestaenzy worden beyde jaerlyks byeengerekend, dit bedrag wordt dan onder de geassocieerden, par duyzend verzekerde waerde, verdeeld; en zoo betaelt dan cenider zyn juyst aendeel, en niets anders; dus hoe min onge lukken en hoe meerder het gelal mede geassocieerden is, hoe nun men betaeld. In alle andere Maetschappyen betaeld men jaerlyks eene vastgestelde som, dacrvan betaeld men de geledene scha den en kosten van besluer, het overige is voor den zak der stichters der Maetschappy, dus hun oogwit is geld- winncn, en waerlyk zy lukken er wonderwel in. Verders die Maetschappyen konnen bankeroet maeken en reeds vyf in Vrankryken tweeinBelgenland hebben liet gedaen. Met een woord, de Maetschappy der Vereenigde Bei gen, is de zekerste, de zedigste en de profvtigste van alle die lot heden in stand zyn gesteld. Om verzekeringen te nemen, in de Maetschappy te komen en zich als onder agent voor liet kanton Aelst yen te bieden, vervoege men zich by des zelfs principalen agent, Jan Ble. De Grauw, zaekverrigter, Lange-Zout- straet, N° d, ter gezeyde Aelst. 8 BY DE NOTARISSEN EVIT, KAN MEN IN De gebouwen uytmakende, den wel gelegen Olie Gracn en Schors, Molen, met kostelyk Stoom-Werktuyg in goeden staet, Magazynen, geteraste Olie-putten, met de Molensteenen, en al de noodige gereedschappen, ook met Woonhuys enHof daeraen, Schuer, Stallingen, Remisiën en vele andere gerieffelyheden, groot in gronde, 23 aren le Aelst, bnyten de Zoulstraet-poort/op St.-Job, lost gebruvkt geweest, by de heeren De Tramasure en Josse Boone. Den kooper zal alle gemak hebben tot betaling zyner koopsom men kan van die panden gedeeltelyk koope».

De Denderbode | 1847 | | pagina 3