IWtWwiwnwMmiwwr™» nwa—mum n dat wy 7.00 lievig tegen alle vrylieydskrenkende en grond- wetschendende akten protesteéren. De geschiedenis levert ons voorbeelden van ondervinding op die ons doen voóruytzien. 'T was om de vrylieyd van geweéten te be- stryden, dat Spaniën ons eertyds den hertog van Alba, bloediger gedagtenis, zond, even als de overwinnaers van Waterloo ons Willem den 1gezonden hebben. De Engelsche zeemagt is versterkt, de landtroepen worden insgelyks in getal vermeerdert. Het geschil tusschen Buenos-Ayres en Montivideo staet vereffend te worden. De gouvernementen van Engeland en Vrankryk zyn op het punt zich onderling te ycrstaen. Den hertog van Toscanen die juyst zoo véél toegpél't als er noodig is om eenen algemeeneu opstand te ver- myden, heeft de voórzigtiglieyd niet deézen te voorko men, hééft eyndelyk zyn gezag zien miskennen en d'open- baere rust zien stooren. In Porlugael zyn de kiezingen geëyndigd. De gemae- tigde party ligt er boven. Abd-el-Kaders zaeken staen maer slegt, men kondigt zyne aenstaende onderwerping aen. Toen wy in een onzer voórgaende IN", spaermiddelen aenduyddén om de drukkende lasten der borgers te ver- ligten, vraegden wy ernstig!)k dat de kamer zich zou verzetten tegen de haetelyke pensioenwet waerby er aen de ministers die twee jacren öp den kost van 't land ge huisvest, gewarmd en mcermaels gevoed zyn geweest, buyten dat zy eene jaerwedde van 21,000 fr. op- stryken, nog een levenslang pensioen van 5000 frs. word toegelegd. In plaets dat de kamer, die thans overluygd is dat het land eene leening van 75 millioenen frs. moet aengaen om zyne schulden te konnen betaelen, in plaets dat de kamer, zeggen wy, die werkelyk ziet dat Belgiën van dag tot dag verarmd en reeds op den boord van zynen onder gang staet, zich tegen dergelyke pensioenen zou verzet ten, zwygt zy stil; noch liberaele noch catholyke spreé- ken een wóórd, en deézen artikel slibbert dóór even als eene oester dóór de keel van eenen lekkerbek. Waer- agtig, dit is niet te verwonderen, er zyn er immers te veel in do kamer, aen wie eene zoo 'lekkere beet te smaekelyk voorkomt, en die zich weynig met gazetten aenmerkingen bekreunen als deéze hun vóór de scheéneu der opstrykzugl komen schoppen. De stoókers van Belgiën vernomen hebbende dat den minister van financiën de stoókeryën nog meer wilde belasten dan zy thans belast zyn, hebben eene deputatie tot den minister gezonden om deézen ambtenaer van zyn noodlottig stelsel te doen afzien. Den minister hééft de stoókers zoo veel mogclyk gerust gesteld, hen beloó- vende dat de stoókers hierover eerst zullen geraedpleégd worden. Wagten wy dus naer den uytslag. Het koninglyk muziekael genootschap deézer stad, onder kenspreuk al Groijend Bloeijend, hééft voorleden zondag eene luystervolle serenade gegeéven aen den agt- baeren heer Van Santen-Van de Wiel, ter gelegenheyd zyner benoeming tot Voorzitter des genoótschaps, be noeming die aen talryke trefl'elyke persoonen ofschoon geen deel van 't genootschap maekende, véél genoegen hééft bygezet. Geen wonder, elkeen kent te wel M. Van Santen, elkeen kent te wel zyne populariteyt en schat de poogingen te hoog die deézen treffelyken borger in het belang onzer stad heeft aengewend, om hem niet alle eer toe te draegen. Wy denken dat het tydstip niet verre afgelegen is waorop M. Van Santenoenen der Aelstenaers algemeenen wenscli zal intewiiligen hebben, waeraen liy, zoo wy ten minsten verhoópen, zal beantwoorden, De Ids posted. Ter gelegenheyd der zeven-eu-vyfligste verjaeriijg des konings is alhier voorleden donderdag eenen plegtigen Te Deum gezongen, welken dóór de communaele, rech- ferlykeen krvgsoverhedeii is bygewoond geweest. Nadien hééft ons kleyn garnizoen op de merkt eene militaire parade gehouden. In de uytdeeling der bëlooningen vóór de nationaele tentoonstelling, heeft onze stad ruym haer aendeel ver worven. Vóór wat de naeygarens betreft, hééft den heer .lelie, fabriekant onzer stad, een zilveren eeremetael be komen wegens imitatie der zydc en nieuwe uytvinding van luster aen 't garen toe te brengen. Deéze uytvinding is te belangryk dan dat wy ons hier by deéze enkele aen- haeling bcpaelen zouden; wy zullen dan hierop terug keeren. Een zilveren eeremetael is insgelyks aen den heer Cumont-De Clercq, wegens volmachten vorm aen 't ga ren tegeéven, toegekendgewordenDeéze hoedaenigho.yd verdient ook allezinsin aendagt genomen te zyn. Eenen aenmoedigiiigs prys is aen B. Cornells, meesterknecht by d'heer Eliaert-Coóls, toegekend geworden. Vóór de buytengewoon schoone mecaniek-lynwaeden hééft M. T. Dommer, fab. alhier, eene zilvere medalie bekomen, en de heereri Meert-Moens, Legeren de Vlieger insgelyks een bronzen eeremetael van eerste klas, vóór de damaste-lynwaeden en tafclkleedsels. Voorde tentoonstelling der Valencynsche kanten, heeft Mmc Arents-Van de Meerssche, koopvrouw in kanten alhier, ook een bronzen eermetael bekomen. Vóór de meeanieken en verschillige werktuygen, is aen M. Goudeaux deézer stad eene eervolle melding toege kend, alsook aen M. B. Meert, alhier, vóór verschillige tentoongestelde voorwerpen. Aen den landbouwer Kiekens, te Aelst, is eene zilve ren eeremedalie vóór zynen besten tabakkweek toegekend. De bewooners der Pontstraet hebben zich over een pacr dagen by ons beklaegd dat er tydens den nagt tot een of twee neren aenhöudend geschoóten is geworden. Zv vraegen aen de naglwaekers als zy deéze scheuten niet hooren of zy ook niet zouden hooren als ergens in die straet met geweld dóór dieven zou ingebroken wor den Deéze vracg scliynt ons nog al gegrond, wy roepen dus de aendagt der nagtwaekers over deéze fey- tcn, hun herrinnerende dat hunne doofheyd niet al te wel recommandeert tegen Nieuwjaer. De volgende persoonen zyn dóór de politie deézer stad aengehouden en vóór dén prokureur gezonden Francois Verlé, oud 18 j., van Nieuwerkerkenverdagt van brooddiefte en braek, ten nadeele van de weduwe Van Yperzeel, deézer stad; Fred. Berhardt, zonder be- dryf alhier woonende, verdagt vandiefte. Op dit oogenblik heerscht er te Brussel en om- streéken eene soort van ongesteldheyd die men de Grippe noemt en waervan een derde der bevolking aen- getast is. Deéze ziekte moet wel niet gevacrlyk zyn aen- gezien de overlydens niet vermenigvuldigen. Den Impartial de Bruges berigt dat eergisteren te Landvoorde eenen man van honger gestorven is. Uyt Homburg schryft men dat eenhuys alleen diër slad een verlies van 200,000 marken banco lyd, ten ge volge der bankeroet van 't buys de Bruyn, te Amsterdam. Gisteren avond is te Brussel op den Lovenschen steenweg eene oude vrouw dóór eenen wagen verpletterd geworden.—Eenen melsersgast is insgelyks onder de peêrden eens rytuygs geraekt en hééft zwaere wonden bekomen. Eenen kerel, beschuldigd van. op het buytengoed van den heer de Guétrv, onder Mortsel, by Antwerpen, met braek gestoólen te hebben, is eergisteren nagt op den Mechelschen steenweg aengehouden. Den diefstal bestond in eene pendule en twee kandelabers. Twee medepligtigen van den dief zyn ook gevat, en de gestoó- lene kandelabers zyn in een berghuys weder gevonden geweést. '1 en gevolge van de wet van 8 mey laetst moeten de jongelingen, wanneer zy zich vóór de milicie doen inschry- ven, 19 jaeren zyn gewordendiensvolgens zal er vóór het jacr 1848 geene loting, noch milicie-ligting plaets hebben de milicie-raeden zullen zich dus in 1848 niet moeten vereenigen, en de in 1847 uytgestelde mili ciens eerst in 1849, andermael worden onderzogt. Den eerw. heer Maenhout, onderpastor te Herzele, is tot pastor van Munekzwalm benoemd en te Herzele dóór M. Maesfrancx, onderpastor, te Aeltre, vervangen. Een dagblad zegt dat Rosseel te Brugge met zyne vrouw, korts na het bogacn van het schelmstuk, eenen hevigen twist hééft gehad, en dat de vrouw haren man zou bedreygd hebben hem aen de justicie aen te klaegen. Rosseel hier over verlegen, meynde dat de moord gekend wasis spoedig naer Brussel vertrokken om Van den Plas te raedpleégen. Van den Plas zeyde dat de vrouw alles zou konnen uytbrengen, en dat het dus noodigwierd de vrouw om te brengen; Rosseel was ook van dit gevoe len, en keerde met dit gedagt naer Brugge terug. Indien Rosseel zyne vrouw niet omgebragt hééft, het is enkelyk geweést omdat hy de verzekering had bekomen dat zyne vrouw slcgts zyne brutaliteyten, jegens haer, en geenzins de moord, de justicie had willen aenklaegen. liet is dus aen deéze omstandigheyd dat de vrouw Rosseel haer leven te danken hééft. Te Brussel en te Brugge is de instruktie der zaek- Rosseel-Van den Plas ook viytig voortgezet. Meer dan veertig getuygen zyn dóór den regter ter instruktie te Brugge onderhoord, en nog dagelyks worden er getuy gen ondervragd. Het zenden van een briefken van 50 fr. door Rosseel uyt Brugge naer Brussel aen Van den Plas is nu daergesteld, en kan dóór Van den Plas niet meer geloochend worden. Nog andere omstandigheden zyn te Brugge ontdekt, welke onwederleggelyk bewyzen' dat, na het begaen van het drydubbol schelmstuk, Rosseel en an don Plas nauwe betrekkingen met eikanderen on derhielden. Het is nu daergesteld dat, sedert de aenkomst van Rosseel te Brugge, waer hy zoo véél depenses hééft gedaen, Van den Plas, insgelyks vóórzien van veel geld en van verscheyde goudstukken, te Brugge is gekomen, en dat, eenige dagen vóór zyne aenhouding, Rosseel en zyne dionstmeyd, Antonia B'erckmans, Vanden Plas naer Brussel zyn gevolgd, en in die stad weynige dagen zyn yerbleéyen. Alle de werktuygen en den' schrynwerkers- halm die zich in het huys van Rosseel bevonden, zyn dóór de justicie te Brugge in beslag genomen. mnwmnminiir ■m.iiMjij De Brusselsche associatie, genaemd I'Alliance, is tegen den 20 deézer, in algemeene vergadering byeen- geroepen, ten eynde te beraedslaegen over een ontwerp van potitie, waerby er aen de kamers zou gevraegd wor den dat er spaerz; lamheden in de budjetten tot stand gebragt worden, en naemelyk met de uytgaeven te verminderen. Tydens de maend november, zyn er te Brussel 395 kinderen geboren, en 369 persoonen zyn, tydens die maend, overleden. Het getal der houwelyken hééft tot 77 beloopen. Te Brussel had eene jonge juffer gewed, dat zy de Galerie S. Hubert :ou doórgaen met eenen hoed sedert dertig jaeren bu ten de mode. Maendag om zes ueren 's avonds verscheé i zy in de galery met eenen zyden hoed zoo breed als e< ïen regenschermdaer het nog geen V asten-Avond w; i, kréég zy daedelyk liet gejouw der straetjongensagtirna, zy vlood in eenen winkel, maer men zette haer ai n de deur, en zy stond wederom bloot aen de moedwilli ;heyd van het janhagel. Eyndelyk wierd zy dóór de poli. ie opgevischt en naer de permanencie geleyd, waer zy, na haere weddingschap te hebben uyt- gelegd, in vryhe; d is gesteld geworden. By koning yk besluyt van 10 december, is te Ype- ren eene militair s ryschoól ingesteld. Den zóón van den graef Felix de Merode, officier by het keurregement, hééft zyn ontslag gezonden en den krygsdienst veriaeten, om té Roomen de godsgeleerd- heyd te studeéren. Er is grootelyks spraek, tydens de kermis van Gend, eene cavalcade verbeéldendeden intrede van Philips-den- Goeden in te rigten. Het is de koninglyke maetsehappy van rethorika, gezeyd der Fonteynisten, welke zich met dit feest hééft willen belasten, om aldus het 400 jaërig jubileum van haere instelling te vieren. De Fransehmans van de Indèpcndance hebben zoo véél kennis van de bestaende letterkundige maetschap- pyën in ons land, dat zy niet weéten wie of wat de Fon teynisten van Gend zyn. De fransche sehryvers van dit miniterieél blad, noemen de Fonteynisten, «Fontynstee- nen.n En nogtans, het zyn deéze Fransehmans die ons de wet willen geéven Van verschillende zyden word verzekerd, maer ook tegengesproken, dat den ingenieur Bidaut in zeventien gemeenten van Oost-Vlaenderen, overvloedige Iaegen van yzererts ontdekt hééftmogelyk van dezelfde sóórt, welke men in eenige gemeenten benoorden Antwerpen opgraeft. Het zyn niet 7000 zakken, maer slegts 2000 hecto liters rogge, welke wekelyks in de stokeryën van Hasselt verbruykt worden. Men leest in den Vaderlander De volgende om standigheden, bctrekkelyk het vieren van den plegtigen jubilé der honderdjaerige juffrouw Anna Francisca (en niet Joanna) d'Huyvetter, zyn ons medegedeeld, met verzoek van afkondiging: Daer de jubilares zoo klibber niet meer te been is als over 90 jaeren, is zy in een koetsken, voordgetrokken dóór twee persoonen, naer de St.-Michiels-kcrk gevoerd. De eeuwelinge was dóór eene rey maegdekens voórgegaen, en dóór eene ontelbaere menigte volk vergezeld en ge- volgd. Meer dan 130 bloedverwanten maektcn deel van den stoet, en hebben in den koor, rondom den versierden zetel der jubilares, plaets genomen. De mis is in groot muziek gezongen, en, na het eyndigen der zelve, is juf- frow d'Huyvetter, met do zelfde ceremoniën, naer haere wooning geleyd, alwaer alle de bloedverwanten, den eenen na den anderen, volgens ouderdom en bloedver wantschap, hunne oude moeyezyn komen gelukwenschen. Hoe vermo.eyend deéze receptie ook was, nog hééft de honderdjaerige juffrouw de zelve willen uytstaen, en heeft op elk kompliment met goedheyd en lieftalligheyd geant woord. M. Buys, leeraer by de primaire schóól 'te Aelst, had eenen dicht verveêrdigd, en hééft den zeiven afge- leézën. De jubilares hééft met véél aendagt die leézing aenhoord, als ook het liedje welk tot haerer eer wierd gezongenMeermaels hééftjoitrouw d'Huyvetter herhaeld, dat den dag van haeren jubilé, den gelukkigstcu dag was, welken zy beleefd had. Eenen herbergier van Elsene by Brussel, kogt onlangs een kleyn schilderytje in eene venditie. Het is nu gebleéken dat dit tafereeltje, welk zeer vuyl was, eene» Gerard Dow is. Den minister van justicie hééft aen de gouverneurs der provinciën eene circulaire gezonden, waerby hy hun herinnert, dat het genot van de goederen der pastoryën voórloopig aen de titularissen is overgelaelen, op voór- waerde van op hunne jaerwedden af te houden de som geëvenredigd met de inkomsten deézer goederen. Die afhouding zou egtcr niet behoorlyk gedaen worden, by gemis van genoegzaeme toelichting, omtrent het bestaen of den weézenlyken opbrengst diër goederen; daerom worden de gouverneurs uytgenoodigd, de titularissen van pastoryën succursalen en kapellen te aenzoeken, onmiddelyk te laeten weéten, of zy, buyten de pastory en den daeraen behoorenden hof, nog andere goederen, renten of cynsen ten zelfden titel bezitten, en zoo ja, de aengiftc te willen doen van den jnysten jaerlykschen op brengst, op dat er eene gelyke som van hunne jaerwedde zou konnen afgehouden worden, te beginnen met 1 January 1848.

De Denderbode | 1847 | | pagina 2