TWEEDEN JAERGANG*—X'" 68, AELST, den 31 December. 1847—1848. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prvs der inschryving, by trimester, is bepacld op 1 lï. 75 c., dien der annoncen öp 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te <Joen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen vcrlcenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwaegen van alle brochüeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De nacinen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad'gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIOL'E SLTM. DEN DENDER-BODE Geene beweégbaere zaeken ter wereld grenzen digter aen elkander dan den vervliegenden en aensnellenden tyd; nauwelyks is het jaer 1847 in de peylloozc diepte van't verledene verzonken, of zie 1848 komt met eene statige weêrdigheyd opdaegen en scliynt den sterveling toe te roepen: ik ook, mack deel van de keten des tyds; ik ook, ga getuygen zyn van uwen voorspoed en tegen- spoed;ik ook, ga van eeneontelbaeremenigte den laetsten tol eysschen enz. Den plegtigcn intrede van een nieuw jaer verschaft aen arme en rykc de gelegenheyd om zieli onderling véél geluk te wenschen, 0111 elkanderens inbeel ding dóór beloften van gouden bergen te bestormen, zonder na te letten dat het toekomende alleen over alles beslist. Nu, dit is iets waer tegen wy weynig of niets ver mogen, althans zyn oprecht grondhertigè wenschen van zegen aen 'smenseliens hert zoet cn aengenaem, want zy de duerbaere broederliefde! tot dryfveèr hebbende, ver strekken om de banden die de samenleving aen een hegten te vernauwen en te versterken. Wy dan ook, wenschen aen onze geagte leézers die tot den bloev van 011s blad zoo veel, ja om zoo te zeggen, alles liebbcn bygedraegen, allen voorspoed en zegen; wy ook, wenschen hun grondhertig dat zy in hunne onder- neémingen zoo wei gelukken als wy in liet stigten en voóruytgaen van den Oender-bode gelukt hebben, immers dat zy op elk eynde van nog ettelyke nieuwe jaeren met troost en volle tevredenheyd eenen blik op 't verledene mogen werpen. Intusschen, met hert en ziel aen ons geliefde Vaderland verknogt, verlangen wy niets vueriger dan dat het betere dagen zie oproyzen; dat de heerschzugt, den partygeest en andere voflab essels ganseh en geheel verdwynen om plaets te maeken aei, 'en geest van vrede, gemaetigheyd en goede verstandhouding die hetgèlukeener natie alleen kan uytmaeken. Want, bedriegen wy 011s niet, 't is dóór de boven aengehaelde geessels dat zommige onzer duer- baérste vrvheden thans gevaer loopen van in boeyen ge klonken té worden die welligt onmeétbaere rampen zou den vergen om te konnen verbroken worden. 'T zyn immers die zelfde geessels die van Zwitserland een oór- logstooneel, een bloedbad, hebben gemaekt; 't zyn die zelfde volksdriften die, eylacs, reeds diepe wortels in 't edel Belgiën geschoóten hebben, welke by onze nabue- ren de vertrèédingvangoddelyke en menschelyke wétten, en doordien eenen inkankerend™ volkshaet hebben te weeg gebragt waervan den tyd alleen de onberekenbaere gevolgen zal aentoonen. Derhalve herhaelen wy het, niets vueriger verlangen wy dan de vcrdwyning van 'tgeén het staetsgebouw in 't donker ondermynt en deszelfs val heymelyk voórbereyd. Konden wy eyndelyk dóór wenschen onze staetsman- nen eenen afschrik van talloóze geldverkwistingen inboe zemen, wy zouden aen de onder drukkende lasten gebukte schatpligügc verminderingen mogen beloóven; wy zouden den geringen borger die, ofschoon in 't zweet zyns aen- schyns dagelyks werkende, nog met het grievendste hert zeer zich het noodige moet onttrekken, eenige verzagling mogen aenkondigen. Maer, eylacs! wy moeten het regtuyt zeggen, zulks yerwagten wy niet, of ten minsten, wy bemerken dat het er niet word op aengelegd om die zoo vuerig gewensehle gevolgtrekking te zien venveézen- lyken, weshalve wy slegts onze landgenoóten in 't alge meen aenporren te betrouwen op dien die over den worm zoo wel als over 't lot der natiën beschikt. Den minister voortgaende over de middelen tot het bezorgen van werk aen den armen, zegt«Mynheercn, ik heb beloofd de algemcene voórneémens te ontvouwen, waer van wv, in deézen oogenblik, de bewerkstelling mogelijk aglen, cn waer van wy rer- hoópen kragtdaedigc gevolgen le mogen venaagten. Onder de eerste middels die zich aenbiedenenw aervan wyde uytvoeriiig verstaen voort te zetten, zal ik de publieke werken aenhaelen, de publieke werken uytgevoerd, Af™". op eenegroole schacl (t Onder de voórdeeligste zal ik bybrengen de werken be.trckkc- lyk de buerl-wegen.» Waer van hy onder verscheydeue opziglen de voórtreffelykheyd doet kennen. Een deel van den onderstand van de 500,000 franken zal wcwrschynelyk aen de verbetering der, buerl-wcgcn werden loe- gewgd De buert-wegen zoo min als al de andere publieke werken konnen in den winter eenen aenvaog neémennogtans is het in den winter dat den armen voórnaemelyk moet ondersteund worden; dunkt den minister een deel van de 500,000 fr. aen de buert-wegen te besleéden, welk denkbeeld heeft deézen man toch opgevat of wegens de armoede der Vlaendercn, of wegens publieke werken?—Óórdeelt hy dat publieke werken in alle saisocnen konnen aenvang neémen, of wel dat den armen tol 11a paesschen vasten kan, en zich in de sneeuw warmen —Onze stad Aelst is van de ongelukkigste plaelsen van de twee Vlaenderen niet, nogtans hééft haeren armen binnen de vvf guere maenden, van half november tol half april, van elk der twee voorlede jaeren, in publieke en byzondere aelmoesseu meer dau honderd duyzend fr. gekost. Wat zouden de twee Waenderen met 500,000 IV. doen, mogten zy aile in den winter besteed worden, en mogt een groot getal gemeenten van Hene gouwen, Brabaud en Antwerpen in de zelve niet mededeelen —Den minister hééft ook eyndeling van hiiyswerken, van weé- ven en spinnen gesproken, van werken die in den winter kon nen verrigt worden, maer niet gelyk wv reeds gezevd hebben met eenen onderstand van 500,000 fr! W y zullen hier van in 't vervolg bandelen, 11a de publieke werken, waer van by gewaegt, en die hy voorbrengt als de voórdeeligste middels om onmiddelyk gebruylct le wordenondcrzogl le hebben. Onderdo werken van een tweede slach, zegt den minister, zal ik aenhaelen die geéne van caualisatie, die, zy ook, ach den landbouw zeer voórdeelig konnen zyn voor liet verzenden zyner voortbrengsels en het vervoeren der meslvelten.Onder de werken van caualisatie bobben er reeds verscbeydcne aenvang genomen; andere zyn acugsweézen als gelykeivk konncuuè voórdeélig zyn, en zoo haesl de wetgeévende magl hel gouverne ment in stael zal gesteld liebbcn om inde nieuwe kosten le voorzien die deéze werken moeien veroórzackcn, zullen wy de hand aen 'l werk konnen slaen. De bestekken zyn gemaekt, de koeien begroot; 't geld alleen ontbreekt er; en zoo hacit deéze ziel van de publieke werken aen hel gouvernement dóór de wetgeévende magl zal gc- geéoen zyn, zal men, langs deézen kunt, zeer kragldaediijlyk de Vlaanderen konnen helpen Veéle werken vóór wal aengaet de groole en kleyne eana- lisatie staen er le verrigten.Boven de voltrekking" van bet canacl van Deynze nacr Scltipdonck ennacr de zee, van bei ca- nael vanZclzaelc, vande werkenin 'l zuydenvan Brugge, hebben wy nog de afleyding der Leye, de reglmacking der Oppcrschelde het canacl van Lichlercclde tot gen de voert van Bruggeiry hebbende camliscéringdermandcljneenesUeékdieitmgrmmeu nood van werk hééfticy liebbcn het canacl van Slrkcne nacr Sint A icolaes, de uylbaggering der nucr, ww y hebben evndo- iyk de uylbaggering der haven ren Brugge.Voor ai deéze werken moet noodzaekelvk de wetgeévende magt subshliën toestaen, maer voor wat de administratie, vóór wat de adminis trative bewei kingen cygënlyk gezeyd, rackt, is alles gereed of z.tl in bel kort gereed zyn.» .Niet alieeuelvk moeten er veéle water werken in deVlaen- deren verrigt worden, maer daer zyn er gelykelyk in andere doelen van Itet land, cn die zouden konnen eene definitive ver plaatsing van clc Ylaemsclie bevolking veroorsacken. Ik zal er eenige van aenhaelen de voórnaemste zyn, de Macs, hel camel ran de Kempen narr Hasselt, een ander, dit van Herenthals op Antwerpen, cam el dat acnzienelyke werken moet veroórzac kcn, aengezien het in verband stael met eene nicuur kom, zoo nood/a. kelyk geworden ja onontbeêrlyk sedert de acngroeying der kuopvaerdy van Antwerpen.» Daer zyn, MM. middels 0111 veel bevolkingen voórdceliglyk vóór haer, en vóór liet land bezig te houden.» Wy hebben daer boven, MM. in slach van publieke wer ken, (en ik zal my deswegens uyten; daer moet maelighcydin alles zyn; geen misbruykilc verstaen niet al clc weevers ran Vlaenderen in tehrassieks te herscheppen, dit zou hét kwacd bewinpelen maer niet geneézen.) Wy hebben in de Vlaenderen, yzere wegen reeds loegestaen en andere nieuwe te maeken. Onder dc toegestaene blyft ons over de afdecling van Kortryk tol Popcringlie langs eenen en Yperen. Daer blyft ons over eene afdecling van gelyk groole aen- gelegenheyd, ingezien de streéken die zy moet dóórtrekken, 'l is deéze van LichUrcelde nacr Deynze langs Thiell. Wy hebben 1lm yzeren weg van de Denclervallcy vóór welken eene borgloot is gi - stort, en die moet worden voltrokken.Eymlclvk hebben wv eenen yzeren weg van een allergrootste 'nut, ibel alleen ten opzigte van de materieéle, maer ook ten opzigte van de morale en politieke belangen, wy hebben den rcglstrcékschcn yzeren weg van Genei op Brussel langs Aelst.» Mogten al de publieke werken die den minister alhier komt aen te haelen, worden uytgevoerd, zy zouden meer dan honderd millioeneu ir. kosten, en nog heeft hy een dervoórnacinstc vergcélen by te brengen, te weétcnde caneilisnticvan de rivier den Dundee, welkers nulligheyd, volgens liet algemeen gevoe len, verre overtreft den yzeren weg der Dendervalley, lioè wen- scbelyk liy ook zyn moge. Tot liet aenvangen van al zyne aengehaelde publieke werken is liet ministerie gereed, en bel wagt maer de verleening, dóór do kamers, der noodige geld sommen af 0111 de band aen 'twerk le slaen. li» in welke omstandigbeyd doet by al deéze voorstellen? I11 den moment dal de schatkist zonder geld is; dat de contribution niet verge noegen 0111 in de gewooniyke onkosten le vóórzien; dat 111011, om de bestaende scliulden te kwyten van geld ontleeningen spréékt. Dat den staet zyn crediel vermindert ziel, 0111 reden dat men moet oórdeelcn dat ministers en kamers vóór gooue spaerzaemlteyd vatbaer zyn. Dat onze vyf percenters omlei den pari zyn gcdaeld, maer 97 ten honderden meer opbren gende.111 den moment dat wy niets dan ruineuse geld 0111- lceningen konnen doen, zegt den minister liereyd te zy n 0111 vóór honderd millioeneu werken aen te vangen, waer toe men den laetsten stuyver by onlleening moet bekomen, indien de ka mers hem gunstig zyn! kan men hier, nieynens, wel eene gezon de slaetkundein merken? Moet men den ondergang, do hanker,>et van den stael te gemoed loopen 0111 den armen 1'helpen met vonr 'rt hge werken le verrigten? Als een huyshouden ten afle ren gaet liet is niet met geld te ligten ofzyiie goederen bel 'een vóór en 't ander 11a te verkoopen, 1:11 'l geiil op le céten dat bel zynen voorspoed zoeken moet, maer wel mclgespaei-zaembeden in voegen te brengen. 'T geen vóór een iiuysbouden waerheyd is, moet ook aen een land worden toegepast. Laet ons dus ge- spaerzaemheden invoeren, wy konnen er genoeg bew erken, om geene nieuwe onlleeningen te moeten vaegeii,'en ons crcdiet als mede onze agtbaerheyd zal zoo in onze eygene oogen als in de geene onzer naebueren vergroolen. Den lieer minister van oorlog wiens budjet deéze wéék inde kamer der volksvertegenwoordigers beraedslaegd is, hééft de beraedsbeging met eene redevoering begonnen die onder betrek van nationaelc gevoelens zeker luvd- sjireékend was; want mier luyd deézer redevoering, zon men gezegd liebben, of vel dat den vyand reeds gelcérsd en gespoord stael om in Belgiën te rukken, ofwel dat de Belgen zelve wegens liet genot hunner vrvheden, gevaer- lykaen het behoud van den statu quo zyn. E11 waerom

De Denderbode | 1848 | | pagina 1