ZONDAG 9 JANUARY 1848. TWEEDEN JAERGANG.Nf 69. AELST, den 8 January BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG 0VERZIGT. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekeuing van den (hierop volgenden Zondag.—Den prys der inscliryving, bv trimester, is bepacld op 1 fr. 75 c., tiien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschreven, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van I ff drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwaege» van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wei den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede ie deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aebgaet. DEN CHIQUE SliCM. DER-BODE Den minister zoo men ziet, heeft groole ontwerpen in den mond, al de plans en bestekken zyn reeds opgemaekt of be- "unst en gereed 0111 voltrokken te worden; by wagt maer de toestemming der 'kamers af, om de band aen 't werk le slaeu. Mogt den minister binnen zyne beheering al deéze publieke werken aen de kamers voorstellen, ongelwyffeld zullen zy alle worden aengenomen en gedecreteerd, maer eens gedecreteérd zynde, hoe het geld by een gescbraefeld 0111 ze uyl te voeren Iieni"e maer wcynige zullen geldschieters ontmoeten die lot verzekering hunner 'intresten en capitaclen zich met de op brengsten zullen te vrede houden, zonder de waerborgvan den stae' daer by le eyschen. Zal dus den stael daertoe gemeene geldontlceningen w'aegen, daer by zich van schulden overlast bevind, en, in de omstandigheyd, dat zyn crcdict oogblykelyk slabakt Zal den minister maelschappyën zoeken om de zelve by vergunning uyttevoeren Maer waer die gevonden Den regtstreékschen yzeren weg van Brussel op tiend langs Aelst is het eenigsle ontwerp dat eerie maetschappy, by ver gunning, zou bekomen, maer deézen yzeren weg mag den siaet stoutelyk ten zynen koste omlerneémen, hy zal hiertoe de noo- dige penningen "bekomen, mits aen capitael en intresten, den opbrengst le verpanden, zonder iets anders hoegenaemd te moeten waerborgen, en aldus ook zonder eenig bezwaer voor den budjet. Èen tweede ontwerp waer vóór men op de zelfde wyze bet geld zou konnen verkrygen, ware de eanalisalie van den Dender,'maer niet de vaert van Dubois-Nioul. Deéze twee ontwerpen dienen wel overwoógen le worden, ook zul len wy laeter hier op terug keeren.Al de andere moeten op eene verschrikkende wyze, in d'omslandigheden waer in wy ons bevinden, den budjet van den staet bezwaeren; onmidde- lyk de zelve uvtwerken alwaer zy niet volstrekkelyk noodzae- kelyk en dringende zyn, ware eene onderneéming vóór welke eenen minister die den financie staet van het land dient te kennen, noodzaekelyk zou moeten agteruytwyken. Den minis ter kan dus het voórneéinen niet hebben van hun onmiddelyk uyt te voeren of te ontginnen; liet kan maer by verstroeydheyd zyn, dat hy al die ontwerpen hééft aengehaeld als geschikt om aen den armen, in 1878, werk te bezorgen. Maer hééft den minister, vóór de twee Vlaenderen in 't by- zonder en vóór den armen in 't algemeen wel weézenlyk de genegenheyd, die hy zoo mildaedig schynt uyl te bazuynen Zyn gedrag moet hier aen grootelyks doen twyü'elen, of, indien hy regtzinnig is, zoo moet den toestand der twee Vlaenderen hem leenetnael onbekend zyn, en hy moet zich geen denkbeeld vormen, wat den armen en tevens het land benooéigt. M y willen niet herhaelen liet crediet van 500,000 franken, dat zoodaenig ontoereykend is, dat het vóór belachelyk mag ge houden worden, maer zyn gedrag voor eerst, opziglens de pu blieke werken, naezien. Voor de gemeenschappelyke betrekkingen tussehen de vol keren, welkers uytbreyding 'den minister zelf, lol hunne mate rieels moraelc en politieke belangen, zoo voórdeclig, 7.00 noodig agt, moeten de buertwegen op de eerste ry gesteld worden. Mogten al de gemeenten van het land lol elkander eenen gemakkelyken toegang hebben, de betrekkingen tussehen de volkeren zouden menigvuldiger en levendiger worden, dan dóór het land met groole en proviuciaele kassyhacnen ledoór- kruyssen. En inderdaed, wat helpt hel den ongclukkigen land man, dat hy, misschien eene myl van zyn buys, eene groole kassybaen kan ontmoeten, als hy de zelve maer langs onbruyk- baere wregen genaeken kan. Den minister bekend dat de buertwegen ook magtiglyk don landbouw bevoórdeeligen, in 't vervoeren zyner vrugten en mestvetten; by bekent ook dat de werken der buertwegen de voórdceligste aen den armen zyn, vermits hy zonder verplactsing, er kan worden aen werk stellig gemaekt. Den minister wéét of dient te weélen, boe veel de buertwe gen in de Vlaenderen en in geheel het ryk te verlangen over laden en wat gebeurt er?Den budjet brengt voor het gemeen crediet van 500,000 franken vóór de buertwegen; den agtbaeren beer Eloy de Burdine, wilt er cnkelyk 200,000 fr. byvoegeu, en don minister die vóór 100 millioenen publieke werken aenkondigt, verzet zich tegen den voorstel, daer hy den zeiven, bad hy den toestand van het plat land en'de noodwen digheden van den armen gekend of hun willen behulpzaam zyn, met twee millioenen zou hebben vermeerderd. Het vier dobbel van dergelyke som zou men op het bewind van oóriog alleen hebben konnen inspaeren, had het ministerie de waere belangen des lands willen raedpleégen, of had de meerderheyd der kamers zich van de gezonde reden laelen overheerschen, in plaets van zich aen den wil der ministers blindelings t'onder- werpen; had zy de belangen van het land beoogd, den intrest van hel liberalismus behertigd; en haer nieuw politiek willen doen eerbiedigen en eenige duerzaemhevd verzekeren. Tol bier toe hééft den minister niets voórgebragt dat hem vóór den redder van de Vlaenderen mag doen aenzien, of dat aen het land weézenlyk voordeel kan by brengendoch hy hoéft eyn delyk ook van nyverheden gesproken. Wy zullen verders onder zoeken of by in zyne bespiegelingen ten deézen opzigle geluk kiger is geweest. Het groot nieuws van den dag is de onderwerping van Abd-el-Ivader aen Vrankryk. Op 22 december 11. heeft deézen prins zich aen den generael Lamoricière overge- geéven. Aldus heeft den Jugurtha onzer eeuw zynen Marius gevonden. Eenen man minder, en Algerïën word eene vreédzaeme fransche bezitting. Het moederland verheugt zich te recht over dergelyken zegeprael, want 't is byna onzeggelyk hoe veel bloed en goud dien man aen 't zelve gekost heeft. Daer den naent van Abd-el- Ivader thans meer dan ooyt gaet vermaerd worden, tot dat hy eyndelyk in vergeétenheyd zal vallen, gelyk tal- ryke andere onsterfelyke helden op 't eynde hunner rol van roem ketens gevonden hebben, schetsen wy ligtelyk zyn portret af, elkeen immers ziet geêrn rocmryke on gelukkige. Verbeeld 11 dan eenen man van kleyn gestalte, bleek, wel gespierd, hebbende fyne witte handen, een rustig en zagt aengezigt., blauwe oogen, eenen zwarten langen baerd, eenen turban op 't hoofd, voeg er by eene btty- tengewoone scherpzinniglieyd gepaerd met veel helden moed; aenzie hem als eenen marabout of persoonaedje die by de weétenschap tevens de heyligheyd bezit en wiens invloed onbepaeld by de gcslagten is; mack er een weézen van half monik en half soldact, daer by den bes ten arabischen ruyter en behendigsten krygsman, en gv zult Abd-el-Kader kennendien man die sedert een vyftiental jaeren Vrankryk in onrust heeft doen verkee- ren. Wonderlyke zaek Hy had slegts zyn peêrd vóór vaderland, vóór schuylplaets zyne tent, vóór koningryk onbewoonbaerc woestynen, en toch hebben er aenhott- dend van 60 tot 100 duyzend mannen noodig geweest 0111 hem te bewaeken O Abd-el-Ivader hoe roemvol is uwen naem De kabinetskwestie die M. Guizot van de benoeming van M. Sauzet tot het voorzitterschap gemaekt had, is gelukt. Deézen laetsten is met eene meerderheyd van 227 tegen 140 stemmen tot voorzitter gekoózen. O111 den ministerieélen zegeprael volkomen le ntaeken, is den marschalk Bugeaud eenen der vier ondervoorzitters be noemd geworden. Rusland heeft geweygerd aen de conferencién noópens de zaeken van Zwitserland, deel te neémen. Den schoonen Italiuenschen hemel vóórspelt thans erns tige staetkundige onweders. Wat wilt men geénerzyds de Alpen? Wat zeggen de ons dóór de dagbladen aen gc- bragte tydingenIs het waer dat het bloed te Aapels stroomt? dat de Oostenrykers tegen Modena aenrukken? Dat reeds deéze stad, benevens Reggio en Panna be zet zyn? Dat den hertog van 'i'oseanen, den kardinael Feretti en zelfs den grooten PiuslXvan agteruytkruyping beschuldigd w orden Dat den berugtten Ctceracchio, denwaeren tribunus plcbis, zyn gezagverliest enbedreygd word met het lot van J. Van Artevelde? Isdri alles waer, begrype dan wie kunne, maer voorzeker is het dan dat de martelaersrol der staetkundige wereld nog niet teenemael al'geloopen is. Den Zecilserschen Umddag gaet, in weerwil der somma- tién van de groole mogendheden, zynen bondsakt van 1815 veranderen. Het Grieksch gouvernement is eyndelyk 't Ultimatum der ottomanische Porte bygetreéden. Den graef Bludow, wiens nam by Russische Catholyke in eerbied en agting staet wegens de zending die hy by den II. Stoel vervuld, komt dóór keyzer Nicolaes met het order van St.-Andries vereerd te worden. Den americaenschen voorzitter Polk vraegt in eene briefwisseling aen beyde kamers van 't congres dat de vyandlykheden tegen den Mexico voortgezet worden tot dat den vrede gesloóten, zy waervan de voórwaerden zyn, den afstand van den nieuwen Mexico en van Californiën. Dat den eetlust al eétende komt, is een spreekwoord dat van al de wereld gekend is, maer dat het amcricaensch ryk allengskens eenen kolossus word wiens schaduwe vroeg of laet Europa zal bevreezen, is iets dat de groote mogendheden zich tragten te verduyken. De hollandsche taelgezinde beklaegen zich jammerlyk over den geringen voordgang van hun pseudo-vlaemsch, naemelvk hollandsch, zonder aa, uu. De klagten gaon zoo verre dal een nieuwsblad, in dit uytlandsch stelsel gesehrcéven, onlangs als eenen leeuw brulde, om dat men uyt dien hoofde geene groote ingetoógenheyd tot deszelfs blad gevoelde. Eylaes vremde taelminnaers, men heeft het ti van over lang gezeyd, wilt gy dat 'tvlaemsch voordgang doe, verlaet de oude en onspraekkundige regels en spel ling aen 't hollandsch ontleend, met deszelfsprononciatie die in 't spreéken geen onderscheyd meer laet hooren tussehen Relg of Hollanderdoch maekt uwe vaderland- sclte tael aengenaem aen de vlaemspreékende en aen hunne broeders van Henegouw, Luyk, Kamen, Bergen, enz., die ze zullen aenneémen 0111 haere hationalïteyl, baere hcdendagsche logieke regels, haere moderne spel ling die onze vlaemsche tael zoo gemakkelyk maeken, regels en spelling zoo algemeynlyk met drift aengeno men in alle onze provinciën, toen 't onderwys eene groote verbetering bekwam onder de regeéringvun Maria- Theresia. Onze nieuwe taelbeleveraers hebben eene 7.00 groote spraekverwarring veroorzaekt dat van tien onderschcy- dene boekwerken, er ten minsten acht merkelyk ver schillen in regels, in spelling; en dit -is hel eènigste resultact van al de subsidiën en voordeden 7.00 mildèlvk vóór dn 7.00 gezeyde gezuiverde tael uvtgereykt. Men hééft gegronde reden dat de vlaemsche regels en spelling, vóór de tweede inael, d'overhand op d'liolland- sclte zullen bekomen ten zv de menners deéze zoeken te

De Denderbode | 1848 | | pagina 1