grondvesten als gedenkenis eener vervallene vremde re- geéring, dat zy d'ovcrtreffelyklieyd der overmoerdyksclie regels en spelling op de belgische doen zien, dit is hun gevraegd geweest in 4816, tydstip der eerste pooging, en in 1856 tocii zy herbegonnen hebben, deézen lang- duerigen tegenstand zal eene roemrvke plaets in onze •vaderlandsche geschiedenis bekleeden. Medeg. Z. Em. den kardinael-aertsbisschop van Mechelen komt den Journal de Bruxelles eenen brief toe te stueren, in welken hy verklaert, innig overtuygd te wéézen, dat liet acn de wereldlyke magt behoort onafhanglyk van de geestolyke te blyven, en alles te regelen wat hét wereld- lyk geluk der volkeren aenbelangt, in een wóórd, dat hy by alle gelegenheden den stelregel des Zaligmaekers geif den Keyzer wal den Keyzer toekomt, getrouw heeft ingevolgd. Den prclacl protesteert vervolgens tegen ze kere redevoeringen in de Kamer gehouden, in welke den heer Nothomb word uytgemaekt als de voorrechten van de wereldlyke magt niet genoegzaem hebbende doen eerbiedigen, waeruyt zou volgen, dat de bisschoppen op die voorrechten hebben inbreuk gemaekt. Den kerk voogd verzekert, met de hand op het geweten, dat hy nooyt de gedagte gehad hééft, het minste recht der re- geéring te krenken. Hierna zegt hy, dat de bissehoppe- lyke tusschenkomst in de benoeming der onderwyzers slegts ten doel had te weöten, of deéze zedelyke en gods dienstige waerborgen opleveren, en dat de regeéring meester blééf, het gevoelen der bisschoppen al ol niet te volgen. Betrekkelyk de beletsels gesteld aen het inrig- len van normale leergangen en tie pryskampen tusschen de schooien, twee andere bezwaeren tegen de bisschop pen, beweértden kardinael, dat die leergangen in Vrank- ryk en Duytschland zyn afgekeurd, en de pryskampen insgelyks, wanneer men deéze laetste uyt een zedelyk oogpunt beschouwt. Den prelaet klaegt ten slotte, dat de eenvoudigste vraegen der bisschoppen dóór hunne vy- anden als zwaere staetkundige misbruyken worden afgc- maeld, en eyndigd met den wensch te betuygen, dat het onderwys in ons vaderland steeds zedelyk en godsdien stig moge blyven. Gelyk men wéét en ziet is er in de kamer dóór de beyde partyën getwist en gekcéven; dóór de eene om te bewyzen dat de bisschoppen de wereldlyke magt over- heerscht hebben in het benoemen der leeraers vóór 't onderwys enz., en dóór de andere om het tegenstry- dige te beweêren; by zoo verre, dat deés vraegstuk wederom gelyk eertyds eenen vuerigen kanker van on- cenigheyd tusschen de gezindheden heél't te weég gc- bragt, die, wy vreezen niet het luyd op te zeggen, verre is van geneézen te zyn en welligt rampzalige gevolgen zal na zich sleépen. Wat kan ondertusschen eenen wae- ren Delg, eenen vriend van vrylieyd, eenen oprechten liberael uyt dit alles anders besluyten ten zy dat de noodzaekelykheyd van het onderwys volkomen vry te laeten, thans dringender is dan zy ooyt geweést heeft. En inderdaed, welk gezond óórdeel kan of mag dit an ders vóór de rust van Kerk en Staet, vóór 't welzyn der zedelyke en financieéle belangen van Belgiën wenschen? Geen, volstrekt geen. Overigens, 't géén wy vroeger ten overvloede beweézen hebben, komt nu dóór onweder- leggelyko daedzaeken bewaerheyd worden. Wy zullen hierop terug keeren, niet om te bewyzen het geen vóór het geringste verstand te klaer blykt, dat het onderwys moet vry zyn, maer, mogt er nog iemand aen twyfelcn, om te doen zién dat het beheer der minis ters over 't onderwys acn welstand van zeden, aen uyt- breyding van kunsten en weëtenschappen volstrekt nut teloos en bovendien vryheydkrenkend is. MERKT-BERIGTEN. De Brusselsche graenmerkt van gisteren was zeer wel bevoórracd; er waren meer dan 1000 zakken van 1 en l d heet. tarwe te koop gesteld. De pryzen stellen eene ligte dueling vóór. Den midden prys dér tarwe is geweést 41 fr. par 1/2 hectoliter, en 6 IV. 75 c. vóór de rogge. Er zyn meer dan 500 zakken aerdappelen verkogt ten prvze van 7 fr. a 7 fr. 50 c. de 100 kilogr. De weddingen zyn hier aen 't order van den dag M. P. D. W. had deézer dagen gewed tegen M. V. D. B. dal eerstgemelden in eene tier tyds van Aeist naer Assche zoude gereéden hébben. M. P. D. Yvheeft zyne wed ding gewonnen en is zelfs eenige minuntcn vroeger of bestemde plaets aengeko.nen. Eene andere wedding is insgelyks aengegaen, MM. V. 1). B. en B. hebben ge wed tegen MM. A. D. T. en J. M. d at eerstgenrelde in eene halve nor tyds van aen 't zacgsken alhier tot aen den Ezel te Ninove zullen ryden. Wy zyn nieuwsgierig te weétcn wie dit mael deéze wedding zal winnen. Nog andere wed partyën zyn aengegaen en allo zullen te soc men eene som van 170 fr. opbrengen. N. B. vóór dit sommeken zal er lekker gepeuzeld worden. Op zondag, 25 deézer maend, zal de koninglyke Societeyt, deézer stad een hiysterlyk Concert geéven, ge volgd van eene dansparty op de groote zael van het stadhuys alhier. De Grippe néémt in onze stad, gelyk elders gewel dig toe. Er is byna geen liuys het welk geéne gegripte persoenen bevat. Deéze kwael levert egter geen gevaer op, en kelyk spéélt zy in de kaert der geneésheeren en apotekers. -Is dóór de politie deézer stad aengehouden en vóór den prokureur gezonden, Bomanus Tillon, oud 16 jacren, van alhier, verdagt van diefte; het is reeds de zesde mael dat deézen jongeling dóór de politie is aen gehouden telkens vóór diefstal. De volgende zyn nog dóór de politie aengehouden J. Wolf, I. Ringoir, J. Van den Brouck, en R. DeSmet, alle mestraepers alhier, verdagt van aftroggelary. Als iets wonders hééft men ons berigt dat deézer dagen te Denderhautem een kalf is ter wereld gekomen dat twee koppen had. 'T is dóór de zorgen van M. Van der Kelen, koeymeester te Idderghem, dat de koey is verlost geworden.Het twee koppenkalf is gestorven. De gemeen! Haeltert, by Aelst, komt haeren byna honderdjaerigen pastor die aldaer zeer geagt en bemind wierd, eyndelyk dóór de dood te zien wechgerukt worden. Yrydag, om elf neren des morgens, is het stand- beékl van Vesalius, te Brussel op de Barrikaden-plaets ingehuldigd. Het bcstuer der stad en de leden der acade mie benevens veéle artisten, bevonden zich ter plaets, en den minister van het inwendig is ook aengekomen, die dóór eene kommissie is onthaeld. Den koning die men verwagt hééft, en die beloofd had de inhuldiging by te woonen, is niet gekomen. In weérwil van het koud weder, liéeft men nog veéle nieuwsgierigen die stonden tebeéven en te drupneuzen, op de Barrikaden-plaets gezien. MM. Uyttcrhoeven en Vleminckx, hebben eene redevoering afgeleézen, en nadien is het standbeeld dat in lynwaed gebunseld was,iontdekt. Onder het voetstuk heeft men dan een kofferken, inhoudende de munslukken van het ryk, en eene koperen plaet op welke het proces-verbael der inhuldiging gegraveerd staet, gemetst engezegeld, en eenige minuten vóór den middag, was de plegtigheyd geëyndigd. De koopmans en de fabriekanten in tabak, hebben aen de kamer der volksvertegenwoordigers eene petitie gezonden, in welke zy vraegen dat de rechten op den tabak niet zouden verhoogd worden. De officiëren en militaire bedienden leBrussel heb ben ditjaer geene visiel- of nieuwjaer-kaertjcsaenelkan- deren gezonden. Zy hebben dit dwaes gebruyk dóór eene inteckening ten behoeve van den armen vervangen. Het ware te wenschen dat dit gebruyk alom gevolgd wierd. De zilveren vergulde remoiistrancie welke in de t entoonstelling van 1844 is geëxposeerd geweést, en dóór M. Froment-Meurice was verveêrdigd, is dóór den ko ning gekogt. Leopold gaet die remonstrancie aen den paus tot geschenk zenden. Den budjet der openbare schuld en het buytenge- woon krediet vóór het ministerie van oorlog, zoo als bey de dóór de kamers zyn aengenomen, komen dóór het ministerie oflicieélyk in den Moniteur afgekondigd te worden. Valsche vyfl'rankstukken, met de beéldtenis van Lodewyk XVIII en het jaerta! 1825, zyn te Gend in om loop gekomen. Uyt eene opnoeming der sterfgevallen, welke in 1847 hebben plaets gehad, blykt dat veertien sonverey- nen, vorsten cn. vorstinnen den tol aen de natuer be- taeld hebben. Overigens hebben weynige jaeren eene grootere menigte aenzienlyke persoonen uyt het leven gerukt, dan het thans ten eynde geloopen. Dóór verscheydene koninglyke besluyten worden er subsidiën verleend aen versclieyde gemeenten van Vlaenderen vóór het kassyden haerer buertwegen; aen anderen vóór het oprigten van leerwerkhuyzen vóór het wee ven van lynwaeclen en batisten. Andere niet min ge- wigligc regelen de inrïgting van modolwerkhuyzen te Kortryk vóór gebrocheérde shalwls, neteldoeken en ka toenen fluweel; te Deynze, vóór zyden en te Eecloo vóór wollen stoffen Tydens het jaer 1847, zyn te Thielt geboóren 202 kinderen, en 642 persoonen zyn overleden. Er zyn slegts ■24 houwelyken gecelebrcérd. In 1845 beliep het getal der houwelyken tot 57, en in 1844 tot 60. In den nagt van 29 tot 30 december hééft te Nyvel eene pooging tot moord en diefstal plaets gehad. Vier of vyf mannen, mot zwart gomaekfe aenziglen, zyn langs een keldergat in de wooning der egtelingen Bossart ge komen, en vervolgens in den vloer. De vrouw Bossart, eenig gedruysch hoorende, stond sehiedelyk op, juyst terwyl eenen der bandieten de kamerdeur opende; zy greép hem in het aenzigt cn stiet hem de kamer uyt, iii weérwil van twee mes- of dolksteéken, welker hy luier aen de kin toebragt; versperde de deur by middel van twee gëweêren en eenen hooyvork, op welke zy ging zitten, worstelende uyt al haerc kragten tegen de poo gingen der roovers, en luvdkeéls om hulp roepende. De kwaeddoeners, dóór dit geschreeuw verschrikt, zyn al vloekende vertrokken. Tien minneten Iaeter waren de gendarmen in buys, cn men vond een bewysstuk, hetwelk tegen de schelmen zal getuygen. Er is wederom spraek van eene verandering in het ministerie zegt den Vaderlander, en ditmael is het van de verwydering van M. Veydt alleen niet dat ergewaeg word gemaekt; M. d'Hoffschmidt, zegt men, gaet ook plaets maeken vóór eenen nieuwen minister indien eenige moeyelykheden niet konnen vereffend worden. Deéze moeyelykheden spruyten voord uyt de wèdereysching van de borgtogten die vóór het maeken van yzere wegen zyn gestort, en die nu dóór de byzondere maetschappyën gereklameérd worden, terwyl 'M. d'Hofl'smidt beweert dat hetgeén legeéveu is, gegeéven blyft, en dat de borg togten den eygendom van den staet zyn geworden. By koninglyk besluyt is er eene subsidie van 585 li'. 69 c. verleend aen het consistorie der protestantsche kerk te Antwerpen, om hetzelve de onkosten van de her stellingen aen den protestantschen tempel aldaer verrigt, te helpen bestryden.—Item aen den stedelyken raed van Mechelen eene subsidie van 5555 fr. ter gemoetkoming der herstellingskosten van den toren der metropoli taene kerk.Item aen den gemeente raed van Lillo eene sub sidie van 2000 fr. ter herbouwing van eene kerk aen den Kruysweg. Item aen het kerkfabriek van Merlaer, onder Vorst, eene subsidie van 1500 li', ter gemoetko ming in de kosten der herbouwing der kerk. Onze leézers zullen zich nog herinneren het droevig eynde van den notaris klerk De Haes, van Ant werpen, die op den dag zelve zyner bruyloft met zyne vigilante in de Brusselsche vaert stortte enverdronk. Ten gevolge van dit verschrikkelyk onheyl had zynen vader zich by de Broeders van Liefde vertrokken, en is daer zaturdag schielyk overleden. Op Nieuwjaersnagt is te Zelc (Oost-Vlaenderen) eene pagthoeve den roof der vlammen geworden. Het verlies is op 1200 fr. geschat. Den Moniteur kondigt versclieyde koninglyke be sluyten af, by welke er onderstanden worden verleend om de onkosten van vergrooten en herbouwen van ker ken te helpen betaelen. Dus zyn toegestaen 5000 fr. vóór de kerk van Ste.-Maria-Lierde; 1500 fr. vóór de kerk van Sint-Antelinckx; 1500 fr. vóór de kerk van St.- Amandsberg. M. Cavenaille, onderpastor te Lokeren, is tot pas tor te Amougies benoemd. Eenen persoon welken zondag, in den morgend te Gend, naer de mis ging, is op de straet schielyk dood gevallen. M. Rens, geheymschryver der stad Geeraerdsber- gen, hééft zyn ontslag gegeéven, en don communaelen raed van die stad hééft den zóón van den demissionnaris, in vervanging van zyn vader, benoemd. Den genaemden Jan Poelman, ongebouwd, oud 55 jaeren was maendag, inden avond, naer zyne wooning, te Oostacker, wyk Drieselken, gegaen, en daer hy een wey- nigje te voél in het glas gekeéken had, is hy in eenen gragt gevallen cn verdronken. Des anderdags hééft men liet. lyk opgevischt. De doodstraf dóór het hof van assisen van Hene gauw tegen den genaemden Van Mol wegens vergifti ging uy'gesproken, is dóór het hof van assisen van Braband bevestigd. Ten onregte heeft men aengekondigd,"dat het ver mogen van mevrouw Adelaide onlangs overledene zuster van den koning van Vrankryk, meer dan honderd mil- lioenen bedraegd. De inkomsten der prinses bedroegen 1,800,000 frs. Verbééldende een kapitael van 60 millioe- nen, hetwelk, kragtens het testament der aflyvige, zal. verdeeld worden als volgttwee millioen aen den jongen hertog van Chartres, tweeden zóón van wylen den hertog van Orleans; tien millioen aen /den hertog van Nemours;- een millioen ter belading van ondérscheydene legaeten; het overige der naclaetenschap zal verdeeld worden tus schen don prins van Joinville en den hertog van Mont- pensier. Den hertog van Aumale, en zyne zusters, de koningin der Belgen en de hertogin van Saksen-Koburg, schynen van de erfenis geheel te zyn uytgesloótcn. Geduerende 1847 hééft dè Parysche spaerhank 32,910,479 frs. ontvangen, en 47,644/125 frs. uytge- keerd. Den 51 December laetst, blééf zy nog schuldi™ 80,146,351 frs. By eenen brand, welken te Cplmar twee-eii-veertig huyzen komt te verslinden, hebben twee lanciers met levénsgevaer eenen ouden man en een kind uyt de vlam men gered. ZAEK ROSSEEL EN VAN DEN PLAS. Omtrent Rosseel en Aran den Plas verneémt men heden nog de volgende byzonderheden. Uyt de instructie by hun proces dienende, moetgebleéken zyn, dat er'savonds vóór de dryvoudige moord eene andere even grouwzaeme misdaed gemist hééft dóór dezelfde moordenaers volvoerd te worden, in een liuys op de Wolvergragt; maer dit mael zouden zy geholpen zyn geweést dóór eenen geweé- zen slotmaeker, die deézer dagen te Brussel in St-Jans- gasthuys is overleéden. Rosseel en Aran den Plas hadden met deézen kerel kennis gemaekt, en alle dry hadden eenen slag beraemd tegen mevrouw T... Deéze dame bewoonde op de Wol- vengragt een buys met twee nieyden en eenen knegt, en bezat, naer het zeggen van den slolmaeker, eene som van

De Denderbode | 1848 | | pagina 2