30,000 fr. in geld. Het plan der dry booswigten was in dit liuys te dringen, de dry dienstboden te vermoorden en den schat te rooven. Zy hadden te dien eyndc eeue sóórt van kapmes gemaekt, hebbende eenen houten hegt, aen het eynd vóórzien van eeue koord, met welke men dit moordtuyg aen den arm moest binden. De aengeweézene .slagtoffere moesten eerst met eenc yzeren staet' neerge veld en vervolgens met het kapmes hot hoofd afgehon- i- wen worden. Den 1 september, by het vallen van den avond, be- igaeven Rosseel, Van den Plas en den slotmaeker zich nacrdeWolvengragb ieder was vóórzien van zyne moord- tuygen, en droeg bovendien onder zynen kiel eenen zak, om het te stcélen goud in te stoppen. Maer het liuys van mevrouw T. naderende, vonden zy er de meyden aen de deur staen klappen, en de moordenaers durfden niet binnentreéden. Den slotmaeker blééf op den hoek der straet staen loeren, terwyl llosseel en Van den Plas hier én daer rondwandelden. Den knegt van mevrouw T. bet onhcylspellend gezigt des slotmaekers gemerkt hebbende, ging regt nacr hem toefen vroeg hem wat hy daer zoo langdeéd.Dit gaet u niet aen, antwoordde den slotmaeker, ik ben op straet en j gy hebt my niets te zeggen. Den knegt hervatte, dat hy zich maer kon wegpakken, wilde hy niet aengehouden worden. Den slotmaeker wierd daerop dóór vree ze be vangen, verwyderdezieh,en het afschouwelyk moordplan der dry booswigten bleef steéken. Na deéze mislukte pooging stelde Rosseel aen Van den Plas vóór eenen slag by den heer Evencpoel te doen, en men wéét boe zy daerin gelukten, llosseel heeft de mis- I lukte pooging veropenbaerd. Van den Plas heeft deéze gelyk al het overige geloochend,- maer woensdag hééft men er het bewys van gehad: ten huyze van den aflyvigen slotmaeker hééft men het verschikkelyk kapmes gevon den, en de twee zakken, welke zyne medepligtige onder hunne kielen droegen. Voorts is er beweézen, dat Van den Plas, op den dag j der dryvoudige moord, de schoenen van den genaemden Van Ilove aen had, by wien hy woonde; die schoenen passen juyst op de bloedige voetstappen in het buys Evenepoel nagelaeten. Den hamer, by denzelfden Van Hove in beslag genomen, en gediend hebbende om de dry slagtoffers néér te vellen, draegt, ofschoon gewas- schen nog menigvuldige bloedplekken. De_bewyzen der medepligtigheyd van Van den Plas zyn, zegt men, allcrbaerblykclykst. Op eenige eentimen na heeft de justicic het gebruyk ontdekt, hetwelk hy van liet gestoóleh geld gemaekt heeft. Van den Pias hééft wel beweerd, dat hy de goudstukken, welke hy verteer de, sedert lang in zyne kleederen genaeyd droeg, maer hééft de afkomst diër munten niet voldoende kunnen bewyzen. De justicie hééft ten huyze van Van den Plas, 111 de Vyf Sterrestraet, in beslag genomen al de aldaer staende meubelen, welke by middel van een gedeelte van het gestoólen geld waren gekogt. Eenen verlmyzings-wagcn lieéft al die meubelen nacr de rechtbank van eersten aenleg gevoerdzy bestaen in vier heddebakken, dry springmatrassen, dry oorpeuluwen, eene gewoone matras en verder beddegoed, achttien stoelen, vier tafels, eene keukeukagchel met keukengerief, eene kist met kleede ren. rol- en sclniyfgordynenenz. De meubelen der herberg, dóór Rosseel te Brugge geopend, zyn insgelyks in beslag genomen, om by de talryke bewysstukken des proces te dienen. Daer Van den Plas de hem aengetegen fcyten hard nekkig is blyven loochenen, komt de justicie nog een groot getal getuygen te onderhooren. Twee werklieden 'kobben, zegt men, de gewigtige verklaering gedaen, dat zy Van den Plas dry dagen nacr de moord ontmoet, en op zyn hemd bloedplekken bespeurd hadden, omstan- digheyd, welke hein zeer onthutste, toen zy hem dezelve deéden opmerken; maer hy zou hun nogtans geantwoord hebben, dat hy 's avonds te voóren aen eene vegtparty had deel genomen. ONDERWERPING VAN ARDEL-KADER. Luydens de j.ongste berigten was den toestand van Abdel-Ivader in Marokko niet meer hoübaer. Thans is dóór den stoomboot Asmodée eene tyding aengëbragt, welke geen gering opzien zal boeren. Den ex-emir is aen boord van dit schip te Toulon aengekomen. De Toulonnuis behelst de volgende omstandigheden, om trent de onderwerping van dien vyand van Vrankryk. Abdel-Ivader, na uyt het kamp en de hinderlaeg der Marokkaenen ontkomen te zyn, waerby by 250 zyner beste ruyters op liet veld liet, was tegen de" oevers der Malwia in liet nauw gebragt; zyne volgelingen vielen hem de eene na dé andere af, gaven zich acn de Fran- sclie over, en hy zelf wierd in eene diepe sloeht of hollen weg gedreéven, waervan al de toegangen dóór spahis bezet waren, welke hunne roode mantels liadden af gelegd, om niet vóór Fransche erkend te worden. Den generael Lamoricière, die de Fransche ruytery aenvoerde, had nog andere maetregels genomen. I11 deii aagt van 22 tot 25 december 11. beproefde Abdel-Ivader, firn langs eene der bergengten weg te geraeken; maer hy wierd daerin verhinderd dóór den luytenant Konïa, die aen het hoofd van twintig spahi's de engte bewaerde, en den verwonnen emir aenraedde zich over te geéven. Op het zegel des emirs in teeken van overgave aen den generael Lamoricière gezonden, antwoordde deézeu door het zenden van zynen sabel en de belofte dal hy lyf en goed zou behouden. Na herhacld over en wéér ryden, gaf Abdel-Kader zich eyndelyk over, en wierd aen de Fransche voorposten dóór den kolonel Montauhau ontvangen. De» emir wierd oumiddclyk op Djemma-Gazawat ge- stuci-d, waer zich den hertog van Aumale bevond; ver- kogt daer zyne peêrden en bagaedjes, en wees de per- sooneuaen, welke hem mogten volgen. Hyis met dezelve op den Solanaer Oran vertrokken, alwaer hy op Kersdag 'smorgens vroeg aenkwam. Eenige uereri daerna stapte hy over op den stoomboot Asmodée, op dar wel ken by to Toulon is aengekomen. Maer alvorens vóór altoos den Afrikaenschen bodem te veriaeten, heeft den emir acn den hertog van Aumale eenen brief geschreéven, 0111 hem te bedanken vóór het hem beweézen ontzag, en hem zyne vermaerde zwarte merrie ten geschenke te geéven. Den overtogt van den Asmodée is zeer slegt geweést; al de passagiers waren zeeziek. Abd-el-Kader met zyn gevolg, bestaende uyt 92 persoonen, onder welke vier zyner oilicieren en veéle vrouwen en kinderen, is tc Tou lon in het Pesthuys ontscheept, in afwagting van de hevelen des gouvernenients. He aenspraek van den Paus in het consistorie van 17 december 11, komt te verschynen. Dezelve handeld vooreerst over de zaken der Spaensehe Kerk, welke liet denPausgeluktis te verdiénen, met hulp van den apostoli- sehen nuucius, wien uylbnndingen lof word toegezwaeyd. Vervolgens wordt er melding gemaekt van Rusland, met welke mogendheyd nog geen eoncordaet is gesloóten, wat de dagbladen ook al gezeyd hebben; maer den Tl. Vader hóópt, dat God zyne bermhertige oogen op de kinderen der Kerk van Moskoviën zal werpen. Hierop volgt, na een protest tegen eenen Franschen bisschop, die de be vestiging van dc vryheden der Fransche Kerk gevraegd had, eene hevige uytvaring tegen de apostels der val- sclie verdraegzaemheyd, onder welke men Pins IX had gerangschikt; den Paus' zegt, dat zy zich grovelyk ver gissen, degeéne die zulks nvt de kwytschelding "hadden opgeniaekt. Eyndelyk betreurt den souvereynen Opper priester de betooningen, welke by gelegenheyd der ver overing van Lucern hebben plaets gehad; hy zegt, dat den burgerkryg iets afschuwelyks is, en beweent den- zclven des te meer, dat hy in Zwitserland voél kwacd aen het geloof lieéft gedaen, en grouwelyke heyligschen- deryën hééft verwekt. !)e Pauselyke rogeéring lieéft deézer dagen twee zeer helaugryke bcsluyten genomen. Den 1 January zal het Diario di Roma liet onicieéle blad zyn, hetwelk tot dusverre niet, geheel het geval was, en op liet zelfde tyd- stip zullen al de bladen, die lot dusverre nog geenen zegel bctaelden, vóór elk nummer twee bajocchi beta'e- len. Overigens heersclit er steeds gisting te Rootnen. Men sprak er veel van het eynde van liet proces betrek- kelyk de saemenzweéring van den 16 July. Den ridder Minardi en den graef Bertola, welke in het fort St. An gels gevangen zitten, zouden vrygelaeten worden. De overige beschuldigde, ten getalle van 16 a 17, zouden tot kortere of langere gevangenisstraf veroordeeld wor den. Mgr. Ferrieri, die den Sultan in naem van Pius IX hulde zou gaeu toebrengen en over het oprigten van eene nunciatuer le Konstantinopelen handelen, lieéft den 20 Hoornen veriaeten. Ilet lyk van Maria-Louisa zal van Parma naer Wee- nen vervoerd en in het graf nevens haeren zóón, den hertog van Reiehstadt, hygezet worden. De aertshertogin hoéft den van Keyzer Napoleon ontvangen tooy en ande re kostbaerheden, ter weerde van 6 millioenen aen hae ren broeder, den Keyzer geschonken, met verzoek dezel ve, naer zyn goedvinden, onder de verdere leden der keyzeriyke familie te verdeden. Op 27 december 11. lieéft den crimineélen Senact te Hallo, (Duytschland) uytspraek gedaen in de zaek van den volksoploop, die in april jongtsleden te Eilenburg hééft, plaets gehad. De veroordeelde zyn ten getalle van '159, en daeronder een groot aental vrouwen. De meesten zyn tot de straf van een grooter of kleyner aental zweep slagen vcrweézen. In den loop der aenstaende lente zal er eenen dienst van overzeeschen paketboot tusschen Hamburg en New-York beginnen. —De regtsgeleerde faculteytderhoogeschoólle Berlyn, lieéft zicii verklaerd tegen liet toelaeten der Joden als Iceraers van liet regt, en wel op grond, dat het Romeyn- sche regt, den grondslag van alle andere regtstclsels, op Christclyke grondbeginselen berust. Welonderrigte persoonen willen weéten, dat aen de veroordeelde Polen eene algemeene gratie zal worden geschonken, onder voórwaerde, dat zy zich daedelyk naer Amerika zullen begeéven, en dat echter ook waerschyne- lyk de voltrekking van twee doodvonnissen zouden plaets vinden. De dagbladen van Petersburg van 24 december II. melden, dat deNewa in minder dan vier en-twintig neren volkomen is toegevroózen, alhoewel zy nog geen ys kruy- de. I11 weynige beren was de koude op den thermometer van Reaumuer tot 16 graedeö beneden liet vriespunt ge- daeld. Sedert veéle jaeren was de vorst in de noordelyke landen zoo laet niet ingevallen, en had zoo spoedig ire hevigheyd niet toegenomen. I11 de Vereenigde Staeten lieéft men vóór eene pas gebouwde gevangenis in liet graefschap Berk van eene nieuwe uytvinding gebruyk gemaekt, welke bestemd is, 0111 te beletten, dat de gevangenen, dóór de mueren dóór te booren of de stem te verheffen, met elkander in ge meenschap kunnen treéden: De gesprekken hebben ge- woonelyk plaets tusschen de cellen onderling, of in an dere gevangenissen dóór middel van de lucht- of vcrwar- mingspypen. Maer in deéze nieuwe gevangenis lieéft men die pypen verwyd en in hun midden oen aerden vat in den vorm van een langwerpig rond geplaetst, zoo dat het gehivd, wanneer het op dit vat valt, vernietigd word. Dc leden der kommissie, welke deéze uytvinding zouden onderzoeken, hebben zich in de onderscheydene cellen versprcyd en bevonden, dat het onmogelvk was, zich te doen hooren, zelfs wanneer men de stem zeer sterk verhief. Men moet maer eene gelukkige gedagte hebben Eenen kleermaeker te Dublin, is op het denkbeeld ge komen de volgende advertentie in de dagbladen der hoofdstad te doen plaetsen Daer moordenaryën thans aen de orde van den dag zyn, en de moordenaers niet behoorlyk gestraft worden, zoo heb ik eene kleeding laeten verveêrdigen, waerdoór geen kogels kunnen he- nendringen, zoodat men het vuer des moordenaers kan beantwoorden, en niets van het zyne te vreezen hééft. I11 weynige dagen zal dit kleedingstuk, tegen maetigen prys, in mynmagazyn voorhanden zyn.» Men isverbaesd over zulk eene uytvinding, zeggen de dagbladen van Du blin, en den uytvinder zal, 0111 allen twyfel weg te neé- men, binnen kort, by het schyfschietén le Rigley, een gansch peloton op zich laeten vuren. Den dag is evenwel nog niet bcpaeld. De sterfte te Londen is in de bietste wéék acnzien- lvk verminderd. Het getal overledenen, hetwelk twee wecken vroeger meer dan 2400 bedroeg, is tot 1247 gedaeld, hetgeen evenwel nog rnym 200 boven bet mid- delbaer getal is van de herfst wreken in de vyf bietste jaeren en nog 50 boven het getal der geboorten. De maetschappy van den Rondenschon en Noord- Westerschen spoorweg lieéft te Wolverton een rnym ge bouw vóór luiere werklieden doen aenleggen, hetwelk wel 75,000 IV. zal kosten. Men zal in hetzelve eene sclioól- zael, eene leészael, eene bockzuel, eend vërgaederzael, enz. aentrellén. - Te Franckfort zyn dry failliten verklaerd, en het passief der zelve word op zes millioenen guldens geschat. Den volgenden brief is uyt Gend aen eenen onzer in- schryvers te Ninove gezonden op dat doezen vóór dit stuk eene plaets in den Demieu-wuie zou verzoeken. Zonder ons met de zaek te willen bemoeien, konnen ivy evenwel niet naelaeten onze verwondering te betnygen dat dit artikel of wel ons niet regtstreéks iiyt Gend "toe gekomen zy, of wel dat liet niet eerder in Gendsche bladen verscheénen zy. Onderlusselien of liet werkje waervan den brief gewaegt in deézens zin moet beoór- deéld, worden, iveéten ivy niet, liet werkje is ons onbe kend w v denken dat er al iemand uyt Gend deéze be- oórdeeling zal ondersteunen of tegenspreéken. Zie hiel den brief: Ninove, 5 January 1848. Acn Mynheer den Opsteller van den Dexdeu-bode. Het vyftiende jaergung van het iicderduytsch letter kundig jaerbockje vóór 1848 komt te verschynen; maer nog aityd in zynen ouden rimram opgesteld. Eene bollige, drooge poëzy, die aen letterkundige slegls kan behaegen, lofreden van den eenen schryver acn den anderen, hOttwelyks gezangen, zonder een wóórd van het volk, van zyne rechten, van den voortgang te melden, is alles hetgeen men vind in dit werkje hetwelk een zoo groot nut zoude kunnen tc iveég brengen. Zelfs, schande men vind er stukken in die dóór do laegste vleying bemorsd zynstukken die dóór het veragtelyke en laffe doelwit des schryvers eenen walgryken afkeer verwekken.. Het is wonder. Die schryvers weéten nogtans, indien niet beter, toch zoo wel als wy wat er aen het land, aen het vlaemseh volk ontbreekt 0111 hunne begrippen te doen gevoelen. Maer zy hebben liever hunnen dwaezen hoogmoed te voldoen; zy hebben liever hunnen roem en eerzugtigen dorst tc verzaeden. Nogtans, hun doel is heden alhoewel meer uvtgebreyd, schooner dan ooyt. Het is aen het volk dat zy moeten spreek en. liet zyn zyne rechten dat zy moeten verdedigen. Daer, ligt hnn'ne magt, hunnen roem. Daer alleen, zit de redding der vlaemsche lael, zonder dit is de vlaemsche beweéging, slegtseene begoocheling, eene hersenschim. Eenen vriend zyner moedertael

De Denderbode | 1848 | | pagina 3