ZONDAG 16 JANUARY 1848. TWEEDEN JAERGANG.—N 70. AELST, den 15 January DE VERGELDING. BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZJGT. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen "vvy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN CLIQUE SLUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wei den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begecren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy iu regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DER-BODE BELGIË* F.* ZYNE 118 MILHOENEN FRAVCS JAERLYKSCIIE CONTRIBUT1ËN lloo zal iemand zeggen, Belgiën, het verarmd Bcl- giën dat alle dagen zyne wonden ziet verergeren, en niet reuzenstappen naer zynen ondergang voordert, moet jaerlyks 118 millioenen franken betaelen .Ia, zullen wy eenvoudiglyk zeggen, niet minder ais dat. En hoe is het mogelyk, zal men vraegen, dat dit eyll'er tot. eene zoo vreesselyke hoogte geklommen zynde, men nog niet aen gespaerzaemlieden begint te denken? Hoe begreépen dat over een tiental jaeren de dóór het volk hctaclde schatting slegts tot 86 millioenen fr. beliep, en thans tot 118 millioenen geklommen is? Dc nooclzaekelyke en natuerlyke gevolgtrekking hiervan zou dienen tc zyn, dat het volk nu meer uytgebreydheyd aen zynen handel moet gegcévcn hebben, dat er nu meer beladende leden in 't huyshouden van den staet gekomen zyn, dat den voorspoed zich in Belgiën neergezet hééftmet een wóórd, dat er de gouden eeuw is komen herlcëven Eylaes lieven leézer, wy moeten het u niet zeggen, gy wéét zoo wel als iemand en bv gevolg, zoo wel als wy, geheel dcéze natuerlyke redeneéring moet omgekeerd worden en het tegenovergestelde zonder tegenweer wor den aengenomen. Wel duyvelzal den te recht ontmoedigden Belg zeg gen, als alles verslegt is, als koophandel en nyverheyd tot verval gekomen zyn, als een goed vyfde der betae- lende klas tot armoede vervallen is, wat hebben wy dan met die sedert verscheydcne jaeren meer betaelde 32 millioenen franken gewonnen Waer toe hebben die kostelyke millioenen, vóór welke wy gezwoegd en ge zweet hebben, vóór welke wy meennaels droog brood geëéten hebben, vóór welke wy ons alles, zelfs hetonont- beêrlyke ontrokken hebben, waer toe hebben die milli oenen gediend Dit is eene billyke eene groote vraeg maer die nog al moeyelvk om oplossen is, noglans zullen wy er zoo veel het de beperktheyd eens weéksblads toe- laet, op antwoorden. Luyster dan. Eenen onzer vrienden, zegt den Débat Social, die ter gclegenheyd van het Wieuwjaer de receptie in 't hof by- woonde, hééft ons bekend dat het geen hem aldaer het meest verschrikte, de verbaezende vermenigvuldiging der geborduerde kazakken was Overeen tiental jae ren, waren het de zwarte kazakken die er meest te l in den waren, thans zyn het de gouden galons, gouden Op den V> april 1523, eene scliuyt dobberde op de golven der Noord-zee. Eene vrouw, twee kinderen en eenen matroos bevonden zich alleen in deéze brooze sloep; liet vacrtuygje wierd eiken oogenblik bedreygd van op de rotsen verbryzeld ol' van dóór den afgrond verzwolgen te worden. De vrouw, omwenleld in eenen breeden mantel, verborg, onderde plooyén van deézen, haere kinderen, bad en weende; den matroos, na lang tegen den stront geworsteld, en te vergeefs gepoogd tc hebben eene goede rigling aen dc scliuyt tegi-cvén, bad de riemen nedergeieyd, en, met de armen vóór de borst gekruyst, verwagtte in stille den stond der naderende dood af. Eensklaps, regl den stuerman hel hoofd op, en roept niet vreugd De kust! Wy zyn aen land! Spoedig herneemt hy de riemen, en werkt met verdobbelden moed om het land te bereyken. Eylaes! zyne póogingen zyn vrugteloosboe meer hy roeyt om den oever te bereyken, boe meer bet scltuytje bel land scliynt te vlugten. Eene halve iter lang lileéf den matroos zyne mutelooze poogingen voortzetten; eyndelyk, liet hy zyneriemen streépen, bloemen, kransen enz! Eenen ouden abbé herhaelde ons meennaels, spreékende van geeslelyke en andere ordens, dat men mag zeker zyn, als men eenen uniform ziet, dat den geénen die hem draegt op de kos ten van 't publiek leeft. Wel nu, onzen budjet sedert tien of twaelf jaeren van 86 tot 118 millioenen geklom men, bewyst dat den ouden abbé volkomen gelyk had. Wéét gy nu bedrukten Belg wat gy met die verhoo ging gewonnen hebt? geborduerde kazakken niet waer? Een ander vraegstuk zal uniet min dan het hierboven- staende onderrigten. Den yzeren weg van den staet verslind jaerlyks by de acht millioenen franken; wel is waer, dat hy er integenfeel 'vyftien opbrengt, het géén in scliyn eene winstgeéving van zeven millioenen duer- stelt; wy zeggen in schyn, omdat de daerstelliug van den yzeren weg boven de twee honderd millioenen fr. aen de publieke schuld gekost hééft; den budjet der openbaere schuld betaelt jaerlyks circa twaelf millioenen intresten aen de kapitalisten- die het geld geschoótcn hebben ter daerstelliug van dit werk. De stadskas verliest dus jaer lyks vyf millioenen franken aen de groote operatie van den nationaelen railway. Doch deéze uytgaeven hoeft men niet te beklaegen, elkeen geniet er het voordeel van, evenwel moeten zy betaeld worden; wy brengen deéze uytgaeven by om op ons onderwerp te blyveu. Gy hebt dus, armen schatpligtigen, ten tweeden yzere wegen gewonnen. Verder, hoeft gy slegts de pensioen wet te raedpleégen, en dan, schande zult gy ten der den zien itoe ettelyke honderde duyzende franken er moedwillig naer 't hoofd van mannen geworpen Worden die ze zoo min verdiend hebben als gy verdient van u dagelyks het noodige te moeten onttrekken, te zwoegen en te zorgen van den morgend tot den avond, van den maendag tot den zaterdag; van January tot Decemb. enz. Eene vierde daedzaek gaet meer bewyzen dan al wy zouden zeggen, ook zullen wy ons bepaclen met de zelve enkelyk aen te haelen, en den leézer te laeten oórdeelen In 1835 was de administratie der openbaere werken onder de afdeelihgen van het ministerie van binnenland- sche zaeken begreépeudeés ministerie vervatte alsdan, buyten de thansbestaendedivisiën, nog de geénevan gods diensten en koophandel; deszelfs uytgaeven beliepen slegts tot elf millioenen fr.; heden verslind liet ministe rie van 't inwendig, zonder de godsdiensten en dc divisie van koophandel die nu tot de buytenlandsche zackou is' overgegaen, medeterekenen, en ongeminderd de openbae re werken thans tot byzortder ministerie ingerigt, meer ,a~:fr. liet ministerie van openbaere werken, tytgaefvoórvan 16mil. fr. in'tgeheel 28 mill. dan 12 mill Drengt eeneuy nog eens uyt zyne handen slibberen, ontlastte zich van de kleederen die lient zouden konuen belemmeren, en bereydde zich om zich in de zee te werpen. Ob! vcrlaet toch aldus myne kinderen niet! riep de be droefde moeder uyt. Den matroos wierp zyne blikken in bet rond, bekeek de ongelukkige in den boot, en beschouwde den verre afgelegen oever, liet was onmogelyk vóór hem eenen der dry persoonen die in desloep waren, le redden; hy was vandieouniogelykhevd ovcrtuygd, en wierp zich in de golven De bark, bewo'ógeu dóór deézen schok, snelde plotseling agter uyten was óp bel punt van om te slaen. De ongelukkige moeder wierp eenen blik ten hemel, eenen van die blikken vóór welken den kwacden geest zich vol mede- lvdcu zou gevoeld hebben. Als zy uu haere oogen wederom op de golven nederwaerds vestigde, wierd zy iels stvl' en be bloed, dal op bet water dreef, gewaer. Het was liet Ivk van den matroos. Den ongclukkigen had zich op eene rots onder liet water het hoofd verbryzeld Op den zeiven oogenblik botste en haperde de scliuyt op die zelfde rotsen, en blééf tusscbeii de zelve onltcivcégbaer. De moeder stak hoeren arm in het water, en voelde vasten fr., zonder de godsdienstenen den koophandel mede le rekenen waervan de uytgaef over de 4 mill, bedraegt; dus 'tgeheel 32 millioenen IV.,in plaets van elf mill; een ver schil van 21 mill.!! en dit enkelyk vóór twee ministeriën. Wy zouden onze navorsehingen verder uythreyden, maer by dergelyke overweéging, wy bekennen hel, wor den wy moedeloos, en dit om dat men nog aen geene spaerzaemheyd wilt denken, ofschoon alles zulks zoo ernstig vereyscht. Oridertusschen, zyn wy niet meer ver wonderd dat de Grippe in ons land zoo talrykê mensehen hééft aengetast. Over eenige dagen was llnomen in gisting om nieuwe toegeévingen tc bekomen, 't. is te zeggen, de toelaeting van wereldlvke persoonen tot alle openbaere ambten. Den Paus komt deéze vraeg op de liberaelste wyze inte- willige'n, en de rust is wederom hersteld geworden. Nogtans zyn dóór den volksleyder Cicervacchio andere vraegen gedaen naemelyk vóór doe 1 hehbende het beko men eener onbepaelde vryheyd vóór de. drukpers en de verdryving der Jesuiten. De laelst ontvangene tydingen uyt Hoornen berigten dat er op 2 deézer van eene gc- lieyme zamenzweèriil'g guwaegd wierd; dat den II. Vader lydend was en niemand in gehoor Icon ontvangen. De tegenwoórdigheyd van Pius hééft vergenoegd om alles gerust te stellen. Den groolen Paus heeft de straeten dei- hoofdstad doorwandeld en is overal met geestdriftige toejuyehingen onthaeld geweest. Dit was genoeg om de aenstoókiTs van onlusten te doen begrypen dat lu-1 hoofd van het Christendom niets van zyne popularitevt verloóren heeft. De bezetting van Modena dóór de Oostenrykers, hééft ernstige onlusten in Toscanen en te Milauen veroorzaekl. In Engeland word de protestantsche massa aenge- stoókt dóór de catholyke ncygingen van 't engelsch volk. Een verzoekschrift in overdreéven stvl opgesteld is in omloop om van 't gouvernement te bekomen dal het met den H. Stoel in geene onderhandeling treéde. Is dit nu verdracgzaentheyd De Americaensche republiek is den voórspoedigsten staet dos aerdbols; de federale republiek van Zaritserland grond. Alsdan li-ad zy uyt de sloep, ging tot halven lyve in hel water, nam haere kinderen op haere armen, en poogde aldus den oever le bereyken. Zomwylen verhief het water zich tol aen de borst der sehipbretikelinge, en dreygde de kinderen te zullen verstikken; zomwylen trad de manhaftige vrouw mei afschrik terug, voelende onder haere voelen eenen afgrond die inter kon verzwelgen. Eyndelyk, na onhesehiyflyke angsten, na oilbegrypelykc benauwdheden, tydens welke zy van de wanhoop lol de vreugd, van hetgevaei- tot redding, overgin", bereikte zy den oever, trad uyt de zee, en wierp zich op haere knieën, ont God le bedankenïlaerekinderen waren behouden Zy had eenige stonden noodig om nog een weynig kragt en moed tc verzamelen, want zoo veel- arbeyd en vernioeydltevd, gevoegd by de aendoetflngen, hadden haer verbroken. AV'el- liaest nam zy een besluyl, greep haere twee kinderen by de hand, en ging de streékén onderzot-kén op welke zy dóór bet tempeest geworpen was. liondom zich onlwaerde zy niets dan water, zand en rotsen. Ondertusschen, den wind blies met geweld, d n regen viel met storlviacgen; de kinderkous klampten zich, vol vrees en schrik, aen hunne moeder vast. Bel gevaer en het gebrek ver toonden zich op nieuw; de zee zelve, als of ze haere ontsnapte

De Denderbode | 1848 | | pagina 1