- nimmer zonder burgerlyke oneenigheden konuende bc- staen, wilt de stappen volgen der vereenigdc staeten. Waerlvk, de Zwitsers hebben niet heel en ganseh onge- lyk, en niemand zou hen konnen berispen dat zy hunnen bondsakt willen veranderen, had de reehtveördigheyd aen 't hoofd hunner omwenteling geweest. Maer de ver andering hoéft slegts acnvang genomen cn is voortgezet met de vryheyd van geweéten aen te tasten, met gewel- denaeryën te pleégen op de catholyke minderheyd, ja zelfs op dn menschlievende religieusen van den Berg St.-Gothard die dóór de woestsle overwinnaers van in de 10®. eeuw zyn geëerbiedigd geworden. De herberg- zaemheyd van St.-Gothard is thans veriaeten"Nu, wat is of zal de uytkomstder Zwitsersche zaek zyn? Volgens eenen paragraef der troonrede van Lodewyk-Philips, zal rankryk niet gedoogen dat Zwitserland eenen vereenig- den slaet worde; egter zal Vrankryk niets zonder zync bondgenoóten verrigten. Maer Engeland en Rusland hou den zich ouzydig; Pruyssen, en Oostenryk treéden de inzigten van M. Guizotbv. Doch kan Oostenryk wel met rankryk overeenkomen om eene gewapende tusschen- komst in Zwitserland te bewerken, tenvyl er openlyk oneenigheyd tusschen de bevde rykeu bestaet wegens de bezetting van Ferrare? In Spaniën is er al wederom een ander ministerie op- gevormd.—Dit land zou. wel een pareeelken ministers mogen zaeyën. Het effectief van 't fransch leger in Algeriën gaet thans verminderd worden. In Persian is eenen openbaerenopstand tegen den koning dreygend. Reeds verscheyde gouverneurs hebben zich tegen den vorst verklaerd. De tyding eener aenstaende ministerieéle wyziging word dagelyks meer en meer waerschynelyk. Volgens zeggen van zommige wel onderrigte persoonen, zou M. Fi ére, minister van openbaere werken, slegts de beraed- slaeging van zynen budjet afwagten om zyn ontslag te geéven en zou M. Roussel deézen minister vervangen. Men spréékt ook van de aenbieding eener ministerieéle portefeuille aen M. D'Elhougne, afgeveördigden van Gend, welke deézen heer gladaf zoü geweygerd hebben. Met een wóórd men verzekert dat eene groote oneenig heyd onder de ministers is uytgeborslen. liespice finem, aenzie het eynde, zegt den Hollander. MERKT-BERIGTEN. De Brusselsche graenmerkt van gisteren wasbuytenge- woon wel bevoórraed liet géén ook eene nieuwe dueling in de pryzen hééft te weég te gebragt. Meer dan 500(1 zakken graensels waren te koop geveyld en by het eyn- digen der merkt, waren nog verscheyde hond'erde hecto liters die geeue koopers vonden. Het grootste gelal kleyne pagters is gedwongen te verkoopen om dat zy gebrek aen geld hebben. De tarwe wierd verkogt van 10 tot 11 i'r. den 1/2 heet. Sommige tarwe van mindere hoe- daenigheyd is zelfs onder de 9 fr. verkogt. Er was véél meer rogge dan naer gewoonte. Den middelprvs was (i fr. 60 c. den 1/2 heet. De aerdappelen wierden van 7 fr. 50 tot 8 fr. 50 de 100 kilogr. aen man gezet. Geduerende het jaer 1847, zyn te Aelst 423 persoo nen overleéden440 kinderen geboren waeronder 58 doode. Er zyn 88 houwelyken gecelebreerd. De bevol king was o[> 31 December 17,098 inwooners. Den genaemden P. Rnyssinck, woonag.tig te Aelst, verdagt van diefte, is dóór de politie aengehouden en ter beschikking van den procureur des konings gesteld. prooy O)) nieuw wilde gi-ypen, wierd holler, en overdekte hel strand. Op deézen «ogenblik liet eene slem, in de verte zich hooren. Welhaest lain men de slem van den roeper verstaen Eenen man verscheen op de rotsen, en dééd aen de schipbreu kelingen verscheyde teekeus. Wevnige ogenblikken nadien droeg den man de in bezwymenis gevallene vremdeUnge weg, en eene vrouw, die deézen man vergezelde, nam zorg voor <Fc kinderen, en levddc hun op 't, hoogste der kusten. Ilèt was Imo gen tyd, want de zee overstroomde welhaest de plaels waer zy «enige stonden te voóren, zich gevonden. De hut van deézen visscher, welken God gezonden had om de onbekende met hacve kinderen te redden,'de hut van deézen visscher verhief zich in de nabylmyd. De zorgen welke deézen weérdige» man zync gasten toediende riepen' de schipbreuke- hnge welhaest tot het leven terug. Den eersten blik deézor vrouw was voor haere kinderen; zv drukte imn met drift in ltaere arineit, en kon zich niet vermoévën met die te omhelzen Nadien, eene kostbaere keien, die hel klevn mevsken om den hals droeg, losmaekende, revkte zy den visscher'toe. Neem dit aen, zeytle zy tot den visscher, als eenen pand uiyner herkentenis. Aenveèrd deéze keten; het is aen u dal Reeds verschcydene merktdagen agtervolgens is onze lvnwaedmerkt bdytengewoon wet vóórzien geweest, de verkoopers konnen taemelyk goede pryzen van hunne waeren bekomen. Onze graenmerkt was heden overvloedig bevoór raed benevens de boter- cn aerdappelen merkten, ook is alles eenen weynig in prys verminderd. - M. Willems onderpastor, en M. Wille geneesheer te Knesselaere, zyn dóór de. Typhuskoórst uyt het le ven gerukt. Te Antwerpen komt een magazvn dat overlaeden met graenen was, in te storten. Gelukkiglyk hééft dit voorval geene ongelukken veroorzaekt. Het bal, dóór de Société Philantropique te Brussel gegeéven, hééft 5000 fr. voorden armen opgebragt. Het bestuer van den gaz hééft 600 hectoliters coke aen de arme lieden van Brussel doen uytdeelen. Er zyn beveélen gegeéven, aen al de bedienden by den yzeren weg om alles aen te wenden ten eynde alle vertraeging der konvoys te vermyden. Wel onderrigte persoonen hebben ons verzekerd dat dan M. Olinger die zoo deêrlyk onze vlaemsche tael in zynen woordenboek verknoeyd en vermarteld hééft, en die ten hove in ltooge gunst stond, van daer is ver- wyderd; dat nog andere taeiverbasteraers in d'ongenade hunner voórmaelige patroonen zyn gevallen; met een wóórd, dat de hollandokliek aen M. Rogier het voor zitterschap hacrer maetschappy had aengeboóden en dat deézen minister zich zelfs niet geweêrdigd heeft te ant woorden. Dit alles zal zich meer verklaeren, wanneer het oogwit van zoo talryke als schandelyke kazakkee- ringen zal gekend zyn. Dy arrest in dato 12 January, hééft het hof van be roep van Brussel den genaemden Frans Rosseel en Wil lem Van den Plas vóór het hof van assisen van Braband verzonden, als genoegzaem betigt van de misdaeden van moord en diefstal ten huyze van den heer Evenepoel ge pleegd. Het sehynt, dat deéze zaek maer eerst in Fe bruary vóór het hof zal kunnen komen. Geduerende het jaer 1847 zyn te Brussel, op eene bevolking van 123,000 zielen, 5825 kinderen geboren, en hebben 5201 sterfgevallen plaets gehad; dus zyn er 570 persoonen meer gestorven dan geboren. Dit is gewis het gevolg van den ditereu tyd des voórigen jaers. La Sociélé du Lion de Flandregeheel samenge steld uyt. West-Vïaenderaers, en welkers voórnaem oog wit is hunne ongelukkige medebroeders ter hulp te ko men, heeft zondag 11. te Brussel de eerste verjaering liaerer instelling gevierd. Ter diër gelegenheyd hebben verscheyde artisten, leden des genoótschaps, ryke giften gedaen ter verciering der zael. Eenen voórtreffelyken leeuw van natuerlyke grootte, benevens de busten van Breydel en De Coninck twee vermaerde vlaemsche volks- levders, zyn dóór den veélbeloóvenden beéldhouwer De Vreeze van Kortryk verveêrdigd en aen het genootschap geschonken. M. Mestdag van Brugge, heél't eenen prag- ligen met de pen geinaekten tableau waerin de verschil- lige ziunebeélden der maetschappy allerkundigst zyn uitgedrukt, geschonken. M. Coensgraveerder van Brugge en te Brussel gevestigd, hééft insgelyks eenen ryk geëiicudrcérdeu tableau, verbeeldende den blazon van West-Vlaenderen ten geschenke aengeboóden. Na dat er verscheydene redevoeringen hebbende alle de meuschlie.vendheyd vóór onderwerp, waren uytge- sproken, is er eene inzameling ten behoeve der vlaemsche noodlydende de hoofdstad bewooneude, gedaen. De opbrengst deézor inzameling hééft allo verwagling over- trollen, en deéze gevoegd by de weékelyksche die er in het genootschap geduerende het afgeloopen jaer zyn ge daen geworden, zal de maetschappy in staet stellen eene groote uytdeeling van brood en kleederen te doen. Deéze uytreyking zal in den loop der aenstaende wéék plaets hebben. Dergelyke akten sprocket) te luyde aen t hert van allen mensrhenvriend om niet de grootste rugtbaerheyd te verdienen op dat zy overal navolgers vinden. ik In t leven van deéze zoo teerder beminde kinderen te danken ben. Den urmen visscher wevgerde bet geschenk te activeerden. Ik zou met dergel yken rykdom, zejde by, niet weéten wat noen. Mynen arbeyd is voor myne behoeften toereykend. Dit goud en die kosbaere gesteenten zullen u nuttiger zvu dan aen m\. lleliouddie. De onbekende reykteden visscher de hand loc. Hel was eene jonge vrouw van eene uylsleékende schoonheyd, cn die, nielte- genstaemle de siegle kleederen met welke de visschersvrouw naer opgeloovd had, nog vol statighevd en majesteyt schéén te zyn., Dank.' dankzeydc zy. Ja, ik hegrype het; diensten, gelyk iie geene die gy my beweézen hebt, konnen met geen goud beloond worden. God, dit verhoop ik, zal my eens toelacten u mine herkentcnis te bewyzen, op eene andere wyze, die tt zal weerdig zyn. Onze vergelding zal onze zaligheyd zvu, antwoordde aen armen manandere vergelding vraegen wy' niet. /.eg my, myne vrienden, op welke kusten het tempeest my heelt geworpen? Op de kusten van Denemerken. Eenen achttienjaerigen jongen was maendag, in den namiddag, op den Dok te Gend, gaen schaverdynen, en dóór onvoórzigtigheyd was hy omtrent eene opening genaderd en in de zelve gevallen. Toen hy onder het vs verdweénen was, bemerkte men (het ys was sterk doór- schynend) - dat hy zwom, en men kapte in de rigting welke hy bv het zwemmen volgde, eene opening, en men was nog zoo gelukkig van den drinkeling levendig aen wal te brengen. 'S anderdags, in den morgend, is op de zelve plaets, nog eenen jongen dóór hetys gevallen. Men hééft groote moeyte gehad om den onvoórzigtigen schaetsenryder te redden. Ongelukkiger was eenen jongeling van 16 jaeren die op zelfden dag het op devaert by Herdersem, gewaegd had en dóór 't ys gevallen was. Meer dan een kwaert tiers klauterde den drinkeling en tragte zich aen de ge- duerig afbreékende kanten vast te klampen, maer eyn- delyk vermoeyd en versteéven van koude, is den onge- lukkigen ten gronde gezonken en deêrlyk verdronken. Z. II. den bisschop van Gend, komt openbaere ge beden te beveélen, om van den hemel te verkrygen dat de bemettelyke ziekten die in zyn bisdom heerschen, mo gen ophouden. Wy lazen met voldoening, ledent acht dagen, in de nieuwsbladeren, dat de aenbesteéding der delvingswer- ken van het deel der alleydings-vaert tusschen Noorden- wal (Dcynze) en Oostbroek (Nevele) ging plaets hebben den 14 deézor, om dat deéze belangryke werken niet te spoedig konden aenvang neémen, zoo tot bemiddelen der rampvolle overstroomingen, als om daedelyk werk en gevolgendlyk brood, aen de talrvke inwooners van Nevele, Meyghem, Bucht, Zeveren, Deynze, Peteghem enz., die een en ander verlangen, te verschaffen; maer thans leézen wy met verwondering en misnoegen in do zelve bladeren, dat de voormelde aenbesteéding onbe- paeldelyk in opschorsing gehouden word zonder dat het berigt de reden daer van kenbaer maeke; het Provin- ciael bestuer van Oost-Vlaenderen had zich deswegens wel behooren te uyten, zyn de redens gegrond zy mogen het betaelende publiek wel medegedeeld worden. Het bevestigt zich, dat Vrankryk, Oostenryk en Pruyssen eene nieuwe nota aen het Zwitsersche Vorort hebben geschreéven, waerin deéze mogendheden pro testeéren tegen alle wyziging in de bondsakte en het ver der bezetten der kantons van het voormalige Sonderbund. Men schryft uyt Antwerpen Er gaet byna geenen nagt voórby, of er worden hier in de 5 wyk diefstallen gepleegd. Deéze week hééft men by dry ingezetenen diër wyk lynwaed, konynen en savooyën gestoólen. Den typhus doet eenen woedenden voortgang fn veéle gemeenten en byzonderlyk te Waereghem, Anse- ghem, Worteghem, enz. In de eerste gemeente zyn er in hetzelfde buys by welstellende menscnen dry persoonen op acht dagen overleden. De ziekte hoéft op eenige plaet- sen zooveel schrik ingeboezemd, dat men de lyken ter aerde besteld, zonder dezelve in de kerk te laeten komen. De besmetting hééft zich ook met eene nieuwe hevighevd verklaerd in het arresthuys van Brugge, in hetwelk zich 500 persoonen bevinden, en daer men in dit gestigt slegts 700 hemden bezit, is liet onmogclyk de gevange nen behooi'lyk van linnen te verschoonen. In den loop van 1847, zyn er te Brugge 1408 kin deren geboren, en 2116 persoonen zyn in de stad over leden. liet getal der houwelyken hééft tot 298 beloopen. In de omstreéken van Brugge zyn, in eene gemeente, twaelf huysgezinnen geheel uytgestorven, zonder dat er eenen enkelen persoon is overgebleévcn. Te Kortryk zyn, tydens het verloopen jaer, 118 houwelyken gecelebreerd. Er zyn 568 kinderen geboren, en 910 persoonen overleden. Te Ardoye, meld men, ,zyn er, tydens 1847, 440 persoonen overleden en maer 122 kinderen geboren. Er zyn 19 koppels getrouwd. Te Ooostende zyn er in 1847, 15 kinderen meer geboren daft er persoonen gestorven zyn. Er zyn ook 12 koppels meer getrouwd dan het voorleden jaer.' Op het hooren van het woord Denemerken, liet zy vrees en wanhoop uytschynen. Denemerken riep zy uyt. Denemerken0 rampO on- heyt! Myne kinderen zyn verloórenMyne arme kinderen! Öp deeze wanhoópige wóórden, antwoordde den visscher Zoo lang Finn en zvne vrouw Ieéven, hebt gy niets voor u, mevrouw, of voor uwe kinderen te vreezen. Maer, myne goede vrienden, gy wéét niet dat ik Dene merken ontvlugte; dat myn hoofd en liet leven myner kinderen op prys zyn gesteld. Ik hen Verppenbaer my uw geheym niet; ik moet het niet weé ten om u te helpen. Laet het tempeest zich bedaeren; de kusten der Nederlanden zyn niet verre van hier verwyilerd. Morgen, misschien nog deézen avond, zal ik u, in veyligheyd, naer uw gewest overbrengen, alwaer de vervolgingen uwer vyandeu, wie zy ook mogen zyn, u niet zuilen konnen bereyken.' Begeef u ter rust, en betrouw u op myne herbergzaemhevd. Tenvyl Finn aldus sprak, had hy, nevens den boord, een bed of ligstede van vellen berevd, op welke de onbekende zich te rusten leyde, niet zonder haere kinderen aen haer hert te drukken. (Het vervolg in den opvolgenden N'°.) t

De Denderbode | 1848 | | pagina 2