m ZONDAG 25 JANUARY 1848. TWEEDEN JAERGANG.N1' 71. AELST, den 22 January DE VERGELDING. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteckening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inseliryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenén en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SUU.M. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeèren mede te deelen, zuilen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle ariikeis, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. ER-BODE Den minister van 't inwendig over de nyverheden spreéken- de, vind dat de Vlaenderen al hunne armoede aen zich zelve toeteschryven hebben; hy wilt ze onderrigtendaer is, volgens hem, alles wat zy noodig hebben.—Ten dien eynde wilt hy hun de oude werkwyze in 't verveêrdigen hunner voortbrengsels doen veriaeten én eene nieuwe aenneémen of om beter te spreé- ken, in alles de mecanieken den voorrang geéven verders wilt hv min voortbrengsels van zelfde soort en meer verseheyden- heyd in de zelve. Echter bekent hy dat vóór het verveêrdigen van Batist, het welk hy als eene nieuwe nyverheyd aenbeveélt, het handgespin zeer voórdeeliglyk kan behouden worden. Heeft 'den minister wel een enkel denkbeeld van de vlas nyverheyd in de Vlaenderen?Het vlas gezwingeld en gehe- keltzynde, bestaet de vlas nyverheyd vóór de vyf zesde inliet handgespin, want ecuen weever kan aen vyf spinsters w erk leveren.—In de Vlaenderen maekt men lynwaeden van 8 fr. d'elle en meergradatim afkomende, maekt men er ook van 50 centimen en min; het eerste kwaed van de Vlaenderen, te weéten. dat zij alle de zelfde sóórt maekenis dus louter hersenschimmig. Hy wilt de oude werkwyze dóór de nieuwe, dat is, vóór het spinnen, het hand-gespin dóór hel meeaniek-gespin doen ver vangen en vóór hel weéven, demueaniek-getouweu,of ten min sten de vliegende schietspoel doen in voegen brengen. Vóór wat de vlas nyverheyd raekl wy hebben spin'slers en weevers in overvloed, in genoegzaem getal, om al onze vlassen te spinnen en al onze garens te weéven, met onze oude spinnewielen, met onze gewoonlyke getouwen.—Welk voordeel hebben de nieuwe werkwyzen, óf mecanieken opzigtens de vlas nyverheyd lot heden te wegc gebragt Werktuygcn hebben de handen ver vangen. Een meysken kan in eene möcaniek-spinnery 40 klos sen oppassen, en aldus ook vóór 40 spinsters werk afleggen een kind kan, zonder aerbeyd twee mecanick-getouwen bestie ren, en daer by nog op elk getouw het dobbel weéven zoo dat het een werk van vier mannen kan voortbrengen; vóór wat de vliegende schietspoel met een gemeen getouw betreft, deéze vergemakkelykt bet werk, en laet toe een goed derde meer, in een dag, té weéven. Al de nieuwe uytgevondene werktuygen zyn dus geschikt om het handwerk te verminderen, by ons, die handen tevéél hebben; zy hebben dus, en moeten noodzaeke- lyk vóór uytwerksel hebben, een overgroot getal arme zonder werken zónder brood te laeten en vervolgens die verschrikken de bedelary, die de Ylaenderen teystert, te veroorzaeken. Zy moeten dus, (die nieuwe werktuygcn) andere hoedacnigheden hebben, als de vermindering van liet handwerk, om dóór eenen gezonden en redelyken slaelsman te konnen worden aenbe- voólen.Wy moeten aen de buytenlandsche verbruyking de producten verschaffen die zy begeert! maer welke producten (Vervolg en eyiule. Zie IYr 70.J Eenige ueren nadien, wierd de vrouw dóór een gerugt en een geklank van wapenen ontwaeki; krygsmannen omringden de hut, en ondervroegen den visschcr. Honderd goudstukken, vóór die haer ontdekt, sprak den oplevderder bende. Honderd goudstukken! antwoordde Finn. Iiapiteyn, wat zou het aengenaem weézen dergelyke somnie te winnen Wéés niet bevreesd, ik zal goede wagt houden niet eenen schipbreukeling zal op dit strand aenlandcn, zonder dat ik hem aen boude en naer den post brenge dien gy, in het na burig dorp, hebt ingerigt. Dit alles zeyde Finn koelbloedig, en voegde er by Kapiteyn, wilt gy eenige stonden in myne hut komen rusten? Neen, antwoordde denollicier; houd goede wagt, en poogt my eenige hoofden, die op prys gesteld zyn, aen te brengen. Finn liet de soklaeten vertrekken, en trad zyne hut binnen. Mevrouw, zeyde hy, wy mogen geencnoogenblik ver liezen bet tempeest is byna over, wy moeten ons spoedig in- scheépen. De golven zyn nu min te Yreezen dan de menschen. begeert zy Zoo de buytenlandsche als de inlandsche ver- bruyking begeert de lynwaeden van garen met de hand ge- j sponnen. Dit blykt op alle de. lynwaed-merkten, alwaer de lynwaeden van garen met de hand gesponnen, en aldus erkend, altyd de eerste en het best verkogt worden. De overlrcffelyk- lieyd van het handgespin moet den minister zelf erkennen.fly raed aen het verveêrdigen van batist.Maer wat is batist? Het batist is zeer fyn lynwaedvau garen met de hand gesponnen verveèrdigd, en welkers voórnaeme hoedaeuigheyd oestaet in zyn handgespin. Ook beveelt hy het handgespin vóór het batist^pytdrukkelyk aen; maer kan hy wel regtmaeliglyk vóór het Kamervksch lyn- waed, dal men batist noemt, liet handgespin aenbeveélen, zonder het zeilde handgespin gelykelyk, voor de fyne lynwae den van Korlryk, öosterzeéle enz., aen te beveélen?Het is aen het handgespin dat het batist zyne overtreöelykheyd op alle andere linnen-weefsels verschuldigd is, en, dat bet tot als nu, in weerwil van het mecaniek-gespin, de weevers en'spin sters, in zoo veéle arrondissementen van Yrankryk, een eerlyk beslaen verschaft. Mogt men daer toe mecaniek garen gebruy- ken of mengelen het zou weldra zyne agting verliezen en de kwyning ondergaen die wy, vóór onze vlas nyverheyd zoo zeer te betreuren hebben. Hel batist is lynwaed, niets anders, bel moet dus met onze l'yne vJaendersche lynwaeden noodzaekclyk vergeleéken worden. Is het handgespin betér dan het me caniek garen, vóór het fyn Kamervksch lynwaed, 't géén den minister duydelyk bekent, moet hel ook niet beter zyn vóór de fyne lynwaeden in 't algemeen'? Kan dew'«ninisler, als redekundigen, naer zyne eygene geluvgenis,voórde fyne vlaen- dersche lynwaeden, wel het mecaniek-garen verkiezen Is het handgespin beter vóór de fyne lynwaeden, kan men wel redekundig onderstellen, dat het ook niet beter zou zyn vóór de min l'yne, vóór de middelinaelige of zelfs de grove Dal mecauiek-spinners hunne waeren pryzen is natuerlyk maer is het wel begrypelyk dat eenen slaelkundigen minister aen een land dat met honderde duyzende handen dóór de kwy ning van hei handgespin, zonder werk bevat, het mecaniek- gespin zal aenbeveélen, T géén vóór eenig uytweksel hebben kan den arbeyd te verminderen, zonder de voortbrengsels te verbeteren, maer integendeel de zelve te vcrsleglcn Nieuwe nyverheden willen doen zoeken, en eene bekende nyverheyd, die eeuwen lang het geluk van Belgiên hééft uytgemaekt, en nog alleen geschikt is om zyuen roemden aerdbodem rondte draegen, willen doen veriaeten, is dit niet den armen rnoed- williglyk willen onderdrukken en in zyne verschrikkende nood wendigheden vasthaeken De mecanieken willen leenemael het handgespin vervangen, haere uytzendelingen en roervinken schreeuwen, dat het hand gespin te niet is en het niet meer kan worden heropgeregt dat de mecanieken den voortgang bevatten, en dat wy deézen moeten opvolgen willen wy de mededinging staende houden, en ons van de vremde merkten niet zien verwyderen.Die al dus spreéken zyn den geld-adel van het land, de magiige be- Dc onbekende had nu al haere kragt, al haere manmoedig- heyd, terug gekreégen. Zonder een wóórd te spreéken, nam zy haere kindereu by de hand, beval hun dóór een teeken de vol- komendste stiizwygendheyd, en volgde Finn, die haer, langs rotsen en kronkelende omwegen, naer het strand ieydde. Zy kwamen aldus op den oever der zee, ter plaets waer de schuyt van den visscher vast lag. Daer scheepten zy in, en Finn begon met zoo véél kunde en kragt te roeven, dat zy, zes ueren nadien, de kusten der Neder landen in het gezigt"kreégen. Op deézen oogenblik wierd hy gewaer dat twee gewapende sloepen daer kruystén, en op zyne schuyt jagl maeklen. Zonder zich te ontstellen, en willende niet verschrikken de vrouw, welke hy voorgenomen had te redden, zelfs ten pryzevan zyn eygen leven, zeyde hy Mevrouw, ik heb ballast noodigleg u met uwe kinderen beneden in de sloep, en maek geene beweéging. Nauwelyks had zy opgehouden hier aen te volkomen, of ballen der afgeloste snaphaenen schuyffelden langs de ooren van Finn. Den onbeschroomden visschcr mat met de oogen af den afstand die hem nog van de kusten scheydde, eu zag dat hy den oever niet kon bereyken zonder in de magt der gewa pende snelzeylende yaertuygjes te vallen. Ten gevolge van een .stoutmoedig en wanlioópig besluyt, hield hy op van viugien zitlers van grootemecanick-spinneryën, of spreéken in derzei ver naem, en zy worden, als evangelisten, aenhoord en gelooid zonder eens hel gezond óórdeel te raedpleégen, 't gcén ons naluerlyker wyze vóórspelt, datwygeenen aftrok onzer waren konnen blyven verhoópen, als wy op de vremde merkten geene hoegenoemde byzonderheden konnen verspreyden, maer slegts die even weézen lyke waeren voorbrengen die zy zelve maeken. En wal wilt ïiet handgespin Het heeft veéi te verlangen, maer in de omsla udighéyd waer in het zich bevind, veragi en bespol van al wat groot is, vraegt het eeniglyk dat de lyuwaf- den van zuyver handgespin, op de merkten, in de winkels en by allen verkooper mei zekerheyd zouden mogen ondersebeyden worden van de lynwaeden inet mecaniek garen verveèrdigd of waer onder mecaniek garen gemengeld is; het vraegt, dat allen kooper weéle wathy koopt, en dat er voórtaen niemand in de eygenschap van het lynwaed nog zoude konnen bedroógen worden.Daer toe stelt het vóór al het lynwaed van zuyver handgespin dóór eenen stempel te doen kenmerken.Indien den minister eenige genegenheyd vóór de Vlaenderen, vóór hunne arme en vóór den bloey der vlas nyverheyd hééft, hy zal graeg deéze gunst aen het handgespin toestaen, zoo niet,mogen wy al zyne betuygingen van belangstelling inliet lot der Viaen- deren, vóór eene loutere liuychelary aenschouwen, en hem zoo min als zyne voórzaeten, in weérwil al het geklater zyner tol ken, als den redder of voórstaender der Ylaenderen aenzien. De aenliangers van het nieuw ministerie beginnen hunne -pa troon en op eene wonderbaere wyze vóór te staen. De mannen der coterie, zegt den Vaderlander in zyn blad van 12 11. en den Volks verdediger heeft den artikel, zonder eenige aenmerkingen overgenomen in zyn blad van IGdaernae, de mannen,Der coterie beginnen dagelyks meer en meer gerugt te maeken tegen de libe- raele, en vallen heviglyk tegen het bestaende ministerie, uyt, om dat liet de belastingen nog niet verminderd hééft. Deéze verwytingen en beknibbelingen, in den mond onzer tegenstreévers, zyn misplaetst, want wy zouden hun kon nen vraegenwaeromMM. Nothomb, Maloü en De Tiiei x die lang genoeg aen het ministerie geweést zyn de belas tingen niet verminderd hebben? Zy ook waren ministers en konden doen het géén zy aen hunne opvolgers, om dat deézen het niet doen, te laste leggen. Zy konden het doen, zy hebben het niet gedaen, daerom zyn zy ook beknibbeld geweést en eyndelyk van hunne zetels wecli- gejaegd.Doch hoe kan men de belastingen verininde- ren ten zy met gespaerzaemheden in te voeren en het verminderen der uytgaven?Maer het nieuw ministerie heeft de uytgaven vermeerderd. Op een punt alleen hééft liet bespaerzaemheyd willen aen den dag leggen, en, beyde zyne handen trechtervormig aen zyn mond hou dende, riep hy uyt alle magt Eh! Oli"! V>al wilt gy van my? Gv zyl alleen aen boord niet, riep men hem toe. Zoud gy misschien verraeynen dat ik eene goede laeding visch heb? NVilt gy er van hebben, komt nader, en néémt wat u belieft. Gy moet hierom geen vuer op my geéven. Kom nader! ontvang myne bevelen. Ik kome, zie! En Finn riglte zich aenstonds naer de sloepen. Naby de eer ste gekomen, veynsde hy zyne bark niet meer meester te zvn om haer eene andere rigting te geéven, en kwam met geweld, stoutmoedig en slim, regen het schuytje botsen, en dééd het omvallen. Terwyl de matroozen en de soldaeten poogingen aenwendden om hunnen boot al zwemmende weder te 'berey ken, roeyde hy, naer de andere schuyt, en het gelukte hem, dóór zyuen moed en dóór zyne kunde, dit sloepje ook te doen omslaen. Tien minueten nadien, ontscheepten de onbekende en haere kindereu op de kust van Nederland. Des avonds, terug in zvnc hut, en nevens zyne vrouw zittende, vertelde Finn lachende zyne gevaeren van den dag, eu spotte met de deénsche krygs- lieden Zes jacren waren verloopen, sedert den dag, op welken

De Denderbode | 1848 | | pagina 1