BUYTENLANDSCIISTAETKUNDIG 0VERZIGT, •te weeten opzigtens de onderstands gelden vóór deVlaen- deren waer toe liet, vóór 1848, nmer 500,000 fr. beschikt heeft in plaets van 2,000,000 of 1,800,000 fr. die zv de Voórledene jaeren bekomen haddenzoo dat erop deézen artikel 13 a 1500,000 fr. zyn bezuynigd, en des niet Wgenstaende zyn de uytgaven vermeerderd gebleéven waer uyt volgen moet, dat hoe berispelyk het voórgaendé ministerie is vóór de belastingen, tydens zyn bestier, met te hebben verminderd, en schulden te hebben aeu- gekweekt, het werkelyk ministerie in zynen toomloozen liberabsmus met mag worden aengemoedigd, willen wv in den afgrond niet dompelen op wiens boord het voóri" ons gebragt heeft. üoch, dit ter zyde gelaelen, zegt den Vaderlander moeten wy hier nog eeue andere aenmerking maekeu. c liberale en liet iiberael ministerie zouden geérne de uytgaven van den staet verminderen en die iivt<»aven zouden zelfs reeds verminderd zynmaer de voórgaende ministers papa De Theux met zynen aenhang hebben het land m schulden gedompeld, hebben eenen aenzienelyken deficit gelaeten, e.n om in de betaelingen van dit alles te voorzien, moeten er millioenen zyn. Ziet daer waerom dit jaer de belastingen nog niet kpnncn verminderd worden. 'at den. «fint die er bestaet moet gedekt wordenis 'hit de belastingen, dit jaer, nog niet konnen verminderen, is aenneémeiyk; maer kan men wel regt- zmnigiy en met gezonde hersens beweêren dat de uyt gaven onafhangelyk van den deficit, uyt deszelfs hoofde, geéne vermindering konnen ondcrgacn? Wel hoe om dat er eenen deficit bestaet, moeten wy ons nutteloos leger op 80 of 70,000 man behouden Om dat er eenen deficit bestaet, moeten wy onze gezanten dobbele jaer- wedden blyven geéven en hun als princen by andere hoven doen leéven? Om dat er eenen deficit'bestaet moeten wy die noodlottige wet op de pinsioenen blyven behouden?Om dat er eenen deficit bestaet, moeten wy de wetten op liet hoog en leeger onderwys, die zoo kostbaer vóór den staet, vóór de gemeenten en vóór de provinciën zyn, zonder herziening laeten bestaen Om dat er eenen deficit bestaet, mogen wy op geéne hoege- naemde gespaerzaemheyd meer denken Waer uvt is dien aenzienelyken deficit voortgesproó- ten uyt dergelyke en andere verkwistingen, waer van de voórgaende ministcrien den grondsteen gelegd hebben, maer waer op de tegenwoordige ministers nog schynen te willen verhoogen. Aen den weg dien zy zyn inge slagen moet men noodzaekelvk zien dat, hadden zv zoo lang aen het roer geweest als hunne voórzaeten er 'geze ten hebben, de belastingen van overlang reeds zouden hebben vermeerderd geweest of dat den deficit no" grooter zou geworden zyn. Het is dóór gespaerzuemhe- den dat den deficit moet gebekt worden; het is dóór gespaerzaemheden dat men tot de vermindering der be lastingen komen kanliet is dóór gespaerzaemheden, dat wy ons verloóren crediet moeten terug bekomen. Als de liberale en het Iiberael ministerie geêrne de uytgaven van den staet zouden verminderen, zoo den Vaderlander be- weêrd, alsdan mogen zy geene vermeerderingen voorstel len ol aenveêrden, en dit doende, moet men, van den duyvel gewiegd zyn, om hun, bier in, gelvk te geéven voórtestaen en aentemoedïgen. bet volk meest begunstigd is geweest en waer liet thans ook meest eysschcn wilt doen gelden. Als liet eene toe- geéving bekomt, liet viaegt eene andere, immers er heerscht eene regeéringsloosheyd waervan men tot dus verre het eynde niet kan vóórzien. De Jesuiten hebben uyt eygene beweéging Genua veriaeten. Volgens zeggen van M. Guizot, zou Vrankryk zich in de zaek van Zwitserland bepaelen by den Vororl te re- klameéren ten voórdeele der monikken van den Berg St.-Bernard en der zusters van St.-Vincentius d Paulo. Op hel minste gerugt, 't zy waer of onwaer, der on- passelyklicvd van Lodewyk-Philips, is de Fransche beurs benevens de staetkunde in volle opschudding. liet Spaensch gouvernement heeft eene expeditie naer do kusten van Africa gestuerd om zyne bezitting van Mellila ten ïiadeele van Marokko, te vergrooten. Den ex-minister Salamanca gaet wegens ontrouwigheyd in beschuldiging gesteld worden. De gisting is thans in Italian allerbedenkelykst; byna eiken staet bied een verschillend karacter van ernst aen. Er zyn er waer het gouvernement dóór het volk is over rompeld en in eenen staet van nietigheyd word behouden er zyn er integedeelanderewaer betvolk eene bedreygen- de houding toont en 't geweld dóór geweld beantwoord nog in andere word allen patriotiekeu geestdrift dóór dé Oostenryksche troepen beteugeld, maer eiken dag wor den er bloedige wanorders gepleegd en alles in 'l werk gesteld om het jok af te schudden; cyndelyk zyn er waer de onbekende schikbreukelinge l<y Finn de herbergzaemheyd gevonden en genoólen had, als, op zekeren morgend', den vis- sclier en zyne vrouw veéle soldaden in hunne arme wooaine zagen komen. Zonder dat men de eglgenoóten een enkel woord uytleggmg wilde geéven, wierden man en vrouw op eenen wa gen geplaetst, en, gekoord en gebonden, naer eene stad gevoerd die huil onbekend was. Aldaer ontslasttc men hun van de koorden, en wierden zy aen boord van een vaertuyg welk daer zevlveèrdig lag, gi bragt. Men plaetsle hun in eene cel waer hun alle gemeen schap met. de matroozen verbonden wierd. Eiken dag, eenen zeeman, wiens tael zy niet verstonden, en die geen 'wóórd deensch sprak, bragt bun spys en drank. Den overtogt duerde lang. Als men aen land was gekomen, en dat Finn met zyne vrouw ontscheept ware», deed men hun in een gesloóten rytuygtreéden. Na eene tamelyk lange revs, slaekte men hun uyt hun rondreyzend gevang, en men bra°i hun in een pragtig paleys. Zonder dat zy (len lyd gehad hadden om te herkennen waer zy zich bevonden, zagen zy zich in de tegenwoórdighevd van een talryk hof, en omringd van ryk uytgedoschte heeren." Zyt gy den visscher Finn vroeg hem den hooggeplaet- *len persoon, met eene statige stem. lk hen den visselier Finn, antwoordde al bcévönde den Blik op Ierland. Zie tot welk punt van verlaeging die streek vervallen is. De moorderyën vermenigvuldigen er zich dagelyks de justicie is er om zoo te zeggen aen- hotidend, wyl de veroördeelingen ter dood zich onafge broken opvolgen. Is Engeland dan magteloos om dien boezemkanker te heelen, ont dien worm die zyn hert knaegt uyt te rukken Ach! hadden de voórzaeten der koningin Victoria weéten te vóórzien hoe zeer bun stelsel van vernedering legens Ierland, de schoonste perels der Engelsche kroon zon bezwalkt hebben Maer toch, dat de ondervinding van liet verledene aen liet despolisé mus in 't algemeen leere dat de omwentelingen die uyt de verdrukte volksklassen opryzen, als onwederstaenbaere en vernielende vuerstroomen zyn die op de weêlde en rykdonnnen der verdrukkers komen losbreéken. Ierland dóór de wapens overwonnen, onderwierp zich oodmoe- diglyk aen't jok der VassaelenIerland ontwaekt dóór de stem van den grooten O'ConnelI, eyschte zyne rechten weer doch bekwam slegts een gering deel der zelve Ierland verhongerd en uytgeput, vraegt brood en balsem om zyne wonden te heelen, zonder dat liet iets bekome. Al de wyslieyd van Jonh Russell deynst voorde ellenden van Ierland agteruyt. -Het catholyk Vrankryk gaet aen de nagedagtenis van O'ConnelI zyn eerbewyzingen doen. Op lO febry aenst. gaet den vermaerden pater Lacor- daiie in de kerk van O. L. V. te Parys de lykrede van den lerschen volksleyder uytgalmen. Op dit tydstip zul len de de catliolyke der Fransclie hoofstad zich op een banket vereenigen onder voorzitting van den geleerden MonUlembert. Den zoóu van wylen O'ConnelI zal met deszelfs familie tot deéze Godsdienstige en broedermin nende feest genoodigd worden. Concordid res parvte crcscunt, cendragt doet kleyne zaeken groeyën men op dat dergelyke slegtc voorbeelden zich nimmer vernieuwen. Hetschynt dat er hier metzommige politie mannen altyd wat te doen is dat niet al te pluvs mag «e- heeten worden. Nu, er zyn ons nog andere zaeken me degedeeld waervan wy zullen gebruyk niaeken in geval soortgelyke beestigheden nog kwamen vernieuwd te wor den, t spel zal dan acht hebben. Berigt aen wien hel 1 acngact. Onzen hoog edelen en wel eerweêrden stadsgenoot den neer Lcfevre, sinds lange jaeren pastor te Velsique' is deezer dagen na eene korte ziekte in den heer ontslae- pcn. Onvergelykelyk voorbeeld van eenvoudigheyd, ou- uytputbaere mildaedigheyd en zelfsverloocliening, is dien nooyt volpreezen herder al te vroeg uyt liet midden zyner kudde geroepen die liy zoo zeer beminde, dat hy zich liet noodige onttrok om derzelver arme en noodlydende scliaepen by te staen. Voórwaer, wy durven het openlvk zeggen, dat hy den mail was die vyf talenten van zynen heer ontvangen hebbende, er vyf en meer andere in alle soorten van deugden lieéft bygewoonen ook is het zeker dat de nagedagtenis van dien man als do geéne van den rechtveêrdigen, by al die bom gekend hebben zal in ze«c blyven. Den bescliuldigings-akt over de moord Evenepoel cn alle derzelver grouwzaeme omstandigheden, is aen Ros- seel en Van den Plas beteekend geworden. Dit uvtge- strekt document vervat geene verdere omstandigheden waervan onze leézers geene kennis hebben; 'tis het VP I' ll O DI rl on cl imirr.K - I 1 1 o. Men hoéft ons de volgende vraegen gedaen met ver- zoek van afkondiging Is het waer dat dry politie agenten geduerende den ganschen nagt van zondag tot maendag in een verdagt liuvs hebben doórgebragt Is liet waer dat zy aldaer gezongen en lawyt gèmaekt hebben als de verkons Is het waer dat dergelyke nagtronde tot schande onzer politie strekt Indien deéze vraegen met ja moeten beantwoord wor den, waéraen wy geenzins twyffelen, ingezien de bron waeruyt zy voortvloeyën, geloöven wy dat de bevoegde overlieden zouden wel doen ernstige maetregeleii te neé- armen man. Gy bewoont dus de zeekusten van Denemerkeii. bv het dorp van Loi'gcn hoofd k°" "iCl Spreéke"' Cn mackte ecne beweéging met zyn Gy hebt dus eene vrouw en twee kinderen in uwe hut ontvangen, en hun de herbergzaemheyd verleend Ik heb dit gedaen. Zonder agt te neémen op de bevelen die hunne hoofden op prys stelden, gy hebt hun niet alleen aen de vraek van het deénsch volk ontrokken, maer gv hebt, om hun te red den, nog tegen de zeelieden die ter hunner opzoeking gezon den waren, gevogten, en hunne schuvlen omverre geroèvd Dit alles is de egte waerheyd. Vist gy welke straf'.gy inlicpl De dood Kende gy de bannelingen die gy gered hebt Ik wist dat het II. M. Isabella, koningin van Denemer keii, eglgenoóte van mynen souvereyn den koning Christian was. Ik had ook liaere twee kinderen herkend. Heb ik slegt gedaen, myn leven is in uwe handen. Een gemor verhiel'zich dóór gansch de zael. Film geloofde dal het met hem gedaen was, en dal men de doodstraf tegen hem en tegen zyne vrouw ging uytspreékeri. verhael der dry voudige moord, der diefte, geldkwislingcn cn slemperyén waeraen de moordenaers zich 11a 't vol- oei en hunner schelmstukken hebben overgegeéven immers de wyze op welke de schuldige zyn ofttdekt ce- worden, hoe zy zich by de ondervraegingen der justicie hebben gedraegen en de berekeningen huns verteérs eensdeels bekend en andersdeels geloochend, zie daer in "en "'houd van dit belangryk document. Eerlang zal die zaek voor 't hof van assisen worden opgeroepen met welkers gang en uytslag wy onze geëerde leézers zullen bekend maeken. Eenen agtbaeren vriend lieéft ons eene fraeye le vensschets van den vermaerden Andreas Vesalids toe gezonden, het welk wy in een opvolgende Nr aen onze geagte leézers zullen tragten mede te deelen. Men zegt dat er in den nagt van maendag tot dvns- dag by zekeren De Bruyn, bygenaemd St.-R. alhier woonagtig, een vet verken gf stoóien is dat nauwelyks in de kuyp gesteéken was. Heden, om vier ueren, zulllen de belooningen die de heeren exposanten onzer stad in de nationaele ten toonstelling van nyverheyd en landbouw verdiend heb ben, in 't raedhuys alhier worden uytgedeeld. De bewooners uyt de Kieuwstraet alhier beklaegen zich dat alle nagten bet mest of strooy waerniede zy hunne keldervensters stoppen tegen de vorst, gestoóleh word. Onnoodig te zeggen dat zyhier dóór schadelydcn. Bengt aen de nagtwaekers. Men heeft ons de weéte gelaeten dat in den nagt van woensdag tot donderdag, den genaemden J. B. De 'clm zyn arm httysje op een weynig bladeren is ver- steeven gevonden. In 't liuysje van den ongelukken was mets hoegenaemd van eét- of brandwaeren te vinden. Morgen, zondag, om 6 neren des avonds zal het eersle lnysterryk winterconcert dóór 't genootschap al Groeijend Bloeijend, op de zael van 't raedhuys gegec- ven worden. Er zal eene inzaemeling ten behoeve der armen onzer stad gedaen worden. Wy agteneenen oproep tot de liefdaedigheyd der Aelstenaers onnoodig. liet genootschap van de 1IH. Cosmas en Damianus deezer slad heelt dit jaer al wederom bet eerste vóór-, beeld van openbaere mildaedigheyd gegeéven door 't uyt- deeleri van een goed tiental brooden aen de armen. Dit genootschap hééft de hoogst Ioffelyke gewoonte aengeno- nien van jaerlyks by 't aenbreéken van 't guere winterge- tyde, het signal van broederliefde te geéven waerdoór andere genootschappen daedelyk aengespoórd, ook hun- Finn, zeyde den man die hem ondervraegd had, gy zyt eenen cdelmoedigen en hraeven man. Gy hebt, met g'evaer van uw evgen leven, de neven van lvarêi V, gered; keyzer Karei zal ook dien dienst niet vergeéten. Sta op, Finn", en kom de hand kussen die ik u toereyk. Rykdommen cn eereamb ten staen u te wagtenzeg wat gy verlangt, spréék, en ik zweer vóór op, dat uwen wensch zal voldaen worden. Sire, antwoordde Finn, ik hen oud, en heb niet an ders meer noodig dan eene hut op den oever der zee. Heb ik wel gedaen, en heb ik myne pligt gekweéten als eenen getrou wen onderdaen, met het leven ecner vrouw Ie redden, met myn leven te waegen vóór myne koningin, de wóórden van goed keuring door Uwe Majesteyt in deéze vergadering uytgesproken, zyn vóór rny eene roemryke en voldoende vergelding. Is het genoeg vóór u, het is vóór my niet genoeg. Ik be- noeme u tot opperhoofd van myne visscheryën te Oostende, en ik slae u den rang van edelman toe. Regt u op, ridder Finn. By het eyndigen deézer wóórden, wierp keyzer Karei V, ron dom den hals van Finn, eene kosthaere gouden keten, die hv zelf droeg.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2