ne spaerkassen aen de arme openen. Wy verlioópen dat de menschlievende Cosmasgasten, wederom veel navol gers zullen hebben. MERKT-BÊRÏGTEN" Gisteren hielden de graenpryzen te Brussel zich min of meer staende; er waren 1200 zakken tarwe te koop gesteld wacrvan de middenpryzen gelyk aen die van vrydag II. waren, 't is te zeggen van 10 fr. SO tot 11 fr. den 1/2 heet. De aerdappclen zvn een weynig in prys verhoogd.—Te Gend hebben gisteren de graenpryzen eeue ligte dading oudergaen.Te Antwerpen ïnsgclyks zvn de graenpryzen van 5 lot 10 st. den zak van 1 1 2 heel. verminderd. De tarwe wierd verkogt van 18 guld. 10 st. tot20 guld. den zak; deroggevan lOguld.'ost. tot 11 guld. 5st. Men lcést in den Vaderlander van gisterenHet ontslag van den minister van financiën is zeker; men ma" zich verwagten van dit ontslag deézer dagen ollicieét te kennenWat de andere ministers aengaet, oogenblik- kelyk zyn hunne geschillen gestild, maer die goede gezindheyd sr.hynt nogtans van niet zeer langen dtter te zullen zyn. Wie weet of de oogenblikkelyke kalmte niet de voorloopster van een geweldig tempeest kan worden l)en minister van binnenlandsche zaeken, heeft in den Moniteur Beige het volgende besluvt doen afkondigen: Art. 1. Alle soorten van jagt zullen te rekenen van 1 February aeustaende verboódeu zyn. Art. 2". By afwyking van het 'voórig artikel blyft de jagt op water- en trekwild in de moerassen en langs de stroomen en rivieren tot 1 Mey open, en de ry-jagt zon der vuerwapens tot 1 April aenslaende vóór do provin ciën Luyk, Luxemburg en Namen, en tot 15 Maert, vóór de andere provinciën des ryks. Art. 3. De te koopstelling, veyling, kooping, vervoei en leuring der fezanten, palryzen, kwakkels, bosehhoe- nen, veld- en bremrallen, veldhaenen, haezen, reebok ken, herten of damherten zyn en blyven verhouden, te rekenen van 3 February; eveneens zal het weézen met de kivetten, poel- en watersneppen, te rekenen van 3 Mey aenslaende. Den Koning heeft maendag den raed der ministers voórgezeten. Men verzekert, dat in dien raed eenige der ontwerpen zyn vastgesteld, welke aen de Kamers zullen voorgelegd worden, en onder andere een ontwerp van wet betrekkelyk de uytvoering van verschillende open- baere werken in Vlaenderen. By koninglyk besluyt van 3 january, is den minister van oorlog gemagtigd, om in 'sRyks geschutgietery te Luyk, te doen maeken, voor rekening der Nedetiandsehe regeéring, 17 yzeren kanons hauwitsers, eik van 2176 kilog. en 50 middelmaetige kanons van 1654 kilog. Den prys deézer kanons zal by den ontvanger der domeynen te Luyk betaeld worden. 'By koninglyk besluyt is aen de gemeente Wieke- vorst, provincie Antwerpen, eene som van 1000 frs. voór- geschoóten, uytkeerbaer binnen dry jaeren, om haer in staet te stellen, de armen dor gemeente aen de uytrod- ding der heygronden bezig te houden. De Hundel Maelschuppy te Brussel, komt te beslis sen de somme van 12,000 frs., welke zy vóór de armen in gereedheyd heeft, aen het geéven van een luysterryk bal te besteéden. Over twee jaeren hééft zy dat ook ge- daen, en boven de voórdeelen welke de winkels hierin gevonden hebben, hoéft de maetschappy eene somme van 20,000 frs., voortskomende van de inga'ngkaerten, aen de armen kunnen uytdoelen. By koninglyk besluyt van 14 january wordt aen ie- deren der gouverneurs van Oost- en West-Vlaenderen een krediet van 100,000 frs. geopend, om besteed te wor den in subsidiën aen de gemeenten en de instellingen van wcldacdigheyd. Te Brussel was een zevenjaerig mcysken dóór zyne ouders alleen t'huys was geladen, te naby het vuer "a- nadërd en zyne kleederen zyn in brand gekomen. Toen de moeder t'huys kwam, was haer dogterken dood ge brand. Een ander kind, nauwelyks vier jaeren oud, welk ook alleen t'huys by het vuer was gelaeten, is dood ver brand gevonden. Men heeft te Gend de proef anet den chloroformc genomen, en de proef is wel gelukt. Men wéét dat den chloroforme dient om iemand in slaep te breimen en tevens ongevoelig aen pyuen temaeken. Zulks is geschied op den persoon van eenen tienjaerigen jongen, aen w el ken men eenen nagel moest uytpellen. Deéze pynelyke operatie is gebeurd, zonder dal den lyder iets gevoeld heeft. In den loop van 1847, hééft het bureel van wel- daedigheyd te Gend, eene somme van 14,947 fr. moe ten betaelen vóór mcdccynen die aen de arme zieken geleverd zyn. Vóór doodkisten heeft dit bestuer 2900 fr. betaeld. Tydens hetjaer 1846, hebben de inspektenrs van den yzeren weg 137,261 fr. 67 cent. gekost, verdeeld als volgtVóór inspektie der yzere wegen, 64,890 fr. 03 cent. Vóór inspektie van het arsenael te Mechelen, 61,031 fr. 60 cent.Vóór inspektie der kolen-ovens waer men coke maekt, 11,340 fr. 04 cent. Het hout vóór het aensteöken der locomotiven heeft gekost in het jaer 1846, 20,201 fr. 08 cent. Vóór werk, zeep en afval van katoen om de rytnygen in 1846 te kuysschen, hééft men 41,531 fr. 81 cent uyt- gegeéven.Aen dekuysschers is eenesomme van 109,580 tr. 40 cent. betaeld. Men hééft in 1846, vóór olieverw, vernis en schilder borstels, 34,424 fr. 75 cent. gegeéven. Yoór het betaelen der gardes-convois hééft men in 184b, eenesomme van 208,219 fr. 58 cent. moeten uyt- gecven. J Dagclyks maeken de gazetten melding van soirees en danspartyën die te Brussel by den eenen of anderen grooten oi hoogen ambtenaer gegeéven worden. Den 25 zal men by M. den hertog d'Aremberg dansen. De sterfgevallen vermeerderen te Brussel nog da- gelyks. Van den 1 tot den 14 january 1848, zyn er m die stad, 253 persoonen overleden. Ais den cholera zoo sterk woedde, zyn er op een jaer 4600 persoonen te Brussel gestoi venin 1847, zyn ero:202 persoonen overleden. M. Coflin, geweézen anglikaenschen doininé, welken het anghcamsmus hééft afgezworen, en te Rooinen is priester gewyd, hééft in St.-Jacobs-kerk Ie Brugge ge predikt, en eene groote menigte Engelsclnnans was dit sermoen komen bywoonen. M. Cofliu keert naer Eime- land terug. Zyne Iloogw. den bisschop van Doornyk hééft voór- ledene wéék, ter gelegenlieyd van zyn naemfeest, dry duy- zend vyi honderd brooden, elk van drvpond, aen'de ar men zyner bisschoppelvke stad doen uytdeelen. Al wederom een"slagtoffer van de zorgllosheyd le Antwerpen naemelyk is eergisteren een kind dat bv het vuer alleen gelaeten was, doodgebrand. Hef bestuer van den gaz, te Gend hééft aen het bureel van weldaedigheyd dier stad 500 hectoliters coke behandigd, 0111 aen den armen uytgedeeld te worden. Te Antwerpen was men eergisteren bezig met eene oude wooning af te breéken, toen eensklaps geheel het gebouw met een donderend gekraek instortte. Vier werklieden wierden onder de puynen begraeven, eenen deezer, vader van vier kinderen is dood gebleéven de dry andere zyn van onder de puynen gehaeld doch d'eèr- lyk verminkt. —Het blad van het ministerie, de Indépendance van Brus sel verzekerde gisteren dat M. d'Hotlsclnnidt, minister van buytenlaudsche zaeken, geene aktiën in yzere wegen meer bezat; dat het waer is, dat hy^jelang in eenen toe- gestaenen yzeren weg hééft gehad, maer dat die belan gen opgehouden hebben te bestaen. Omtrent eene te Rummen, by Doornvk, gepleé"de moord, verneémt men de volgende' byzond'crheden Den vermoedelyken daeder Alexander Delennin is woonagti" te Orcq, en werkte als lmydevettersgast te Doornyk. Ter P'aelse waer de weduwe Maertens is vermoord, heeft men in eenen plas bloed een stuk broekstof gevonden, hetwelk erkend is uyt den pligtigen zyne broek te zyn gescheurd. In het bosch is zynen stok gevonden, a'en welken nog eenig hoofdhair van het slagtoffer kleéTde. V erscheydene zyner kleederen zyn met bloed besmeurd gevonden. Den beschuldigden is 111 tegenwoórdigheyd van van liet hondeken gesteld, hetwelk by het lyk der "vrouw gevonden was. Zoodra dit beestje Delennin gezien en ge roken had, deynsde liet vol schrik achleruytwel kwam het hondeken weder by, toen den betigtehhet riep, maer het was om te bassen en te knorren en eyndelyk sloóp het vol schrik onder de tafel en wilde niet meer vóór den M' JnC B(ï""e wydioopig uytgelegd en deéze hebben zich in elkanderens voórdraglen ondersteund, zoo dat op nieuw de kamer van haere bedoelde werking is moeten afwyken. MM. De Foere, De Merodc en D'Anethan heb ben de beweêrmgen der opgemelde heeren bestreéden, en dan heelt de kamer in oenen slag de algemeene be raedslaeging gesloóten. Zittingen van 20 en 21De beraedslaeging over de afzondelyke artikels des budjets vail justicie, is be- gonnen. De kamer heeft zich voórnaemelyk bezig ge houden met het koninglyk besluyt dat de helft van het testament van wylen M. Lauwers, pastor der Finisterrw te Brussel, aen de arme familie van dien weerden gees- telykcn toekent. Verscheydene redenaers hebben vóór andere tegen dien maetregel gesproken. 5-€X£H5*« Thans verneémen wy dat de verlangde acnbesteéding der vaert van Noorderwal regtstreéks na Nevele, welke den 14 deezer moest plaets hebben, is uytgesteld geweest, niet om twee redenen, maer om twee oorzaeken. De eerste dat de Devn- zenaers zoodaenig pro en contra en noch pro noch contra in pelitien, noodkreélin en deputatiën het hoofd van zommige invloedhebbende representanten en van den gouverneur ver- dwelmd hebben tegen het onverbcterlyk plan van het gouver nement; dal zy, gelyk Jupyn in de fabel, eenen balk in den üeynschen poel geworpen hebben, al was het maer om den blinden egoïsmus vóór eenigen tyd te doen zwygen. De tweede is dat men liet niet eens is geworden op den artikel in het kohier van lasten betrekkelyk de wyze van belooning der ar- beyders, by voorbeeld aen zooveel per meter, oi'zoo véél per dag ten minsten, en meer werkende, loon na advenanle per meter, dus dat allen aenveérdenden werkman ten minsten verzekerd zou zyn eenen geringen dagloon gewonnen te heb ben als hy neêrstig gewerkt heeft, het geen nu, zegt men dikwils ontbreekt. b dag komen. Men wéét dat den paus eene nota aen hetZwit- sersch gouvernement gestuerd had, en dat den ryksdag over die nota eene beslissing moest neémen. Den i vksdag heeft den 14 deézer beslist van op de nota van dcii paus niet te antwoorden. Eenen pastor van Macon, op Kersdag preékende zeyde onder andere De negentiende eeuw, weêrdè broeders, word gezeyd eene eeuw van licht te zyn. Ik zal die bcweêring niet tegenspreéken; maerik zal zeggen dat den dtiyvcl de keérs vast houd. Abd-el-Kader is uyt het Pesthuys van Toulon naer het lort Lamalgue overgevoerd, en zal daer voórloopig met zyne familie blyven. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 18.De kamer hééft heden haere werk- ..cmheden hervat en de beraedslaeging over den budjet van justicie als dagorder aengenomen. M. De Bonne begint met eene lange redevoering over den toestand der desservitors en andere leege klassen van geestelyke in Betrek met de Bisschoppen. Den redenaer wilt aen dien toestand een eynde stellen, 't is te zeggen hy wilt ze on- atzetbaer maeken. M. D'Anethan, hééft de aenvoeringen van den heer De Bonne bestreéden, by zoo verre dat de kamer geduerende vier ueren eerder een concilie dan staetkuudige vergadering geleék. Ook is den budjet van justicie geheel uyt het oog verloóren geweést, en is deeze zitting die nogtans 2000 fr. aen 't land gekost neett, m nuttelooze woordenwisselingen, verspild ge worden. i i, Zitting van 49.—Al wederom van zelfden derden. Heden begon M. Lys met te beweêren dat het wereld- lyk Bestuer der semiuariën aen de wercldlyk en niet aen de geestelyke overheyd moet toevertrouwd worden. aenj3 hervutte M. Yerhaegen de stof gisteren dóór Over veertien dagen kondigden wy eene ons medegedeelde kritiek af betrekkelyk het r/endsch jaerboekje. In zvn Nr van zondag II. vervatte bet Verbond van Acht een antwoord aen die kritiek, welk, ofschoon geteekend eenen boer van buitten bet geheele Nmofsche schryfryk in beweéging gebragt heeft' want vier brieven zyn ons deéze wéék nvt Ninove toegezonden om den zich zoo noemenden boer van buyten te hekelen De vier schryvers mikken op eenen en zelfden persoon Doch daer ons blad zou te kleyn zyn om dit alles op te neémen zullen wy slegts de antwoord geéven des schryvers die ons <l.' eerste opmerking over 't jaerboekje hééft toegezonden. EENE KOORDE OM IIEM TE HANGEN. Hot Vosken, melde ons over eenige weéken, dat don dompeleere van Ninove met den typhus lag. Al dengeénen die Zondag laetst hem in liet Verbond van Aclsl hééft hooi en woelen en raezen, moet bekennen dat deézen dompeleere nog buyten gevaerniet is. Wy zullen beginnen met hem eenige treksels te loggen. Deézen sehryvelacr van liet Verbond van Aelst, denkt misschien dat liet genoegzaem zy, van schimpen, spot reden, naer iemands hoofd te werpen, van zinsneden naer zyn goeddunken te veranderen, om een artikel te wedei leggen. Dat deézen grrrrooten man vooreerst weéte dat het belachelyk, kinderachtig cn zelfs zeer onverstan dig is van met eenige kleyne taelfeylen te willen spotten die ik zeer dikwyls aen de onaendagligheyd desschrv- vers toewytdaer men van tien anderen kant, zelfs on- bekwaem is, zich zuyverlvk uyt le drukken. Zie hoe nauwkeurig deézen verstandige» heer is In den Dender- bode las men: Zij hebben liever hunnen roem en eer- zugtigen dorst te verzaethn zoo is het niet moeyeiyk dok lor Sprinkk, van iets te beknibbelen. Maer wast hier hééft hy het gevonden Zy hebben liever hunnen roem en eerzugtigen dorst te verzaeden. Hunnen roem ligt in de regten van 'tvolk tc verdedigen.» Welkegékke welke tegenstrydige redenen vind gy daer Wéét gy nog met by ondervinding, dat men zeer wel eenen roem en eerzugtigen dorst kan bezitten, trngten denzelven te verzaeden, en nogtans de waere middelen niet gebrtiv- ken; misschien al niet kennen, om zyn doelwit te berev- ken. Gy, by voórbeéld, edelen heer, gy overloopt oók van hoogmoed, gy verstikt ook dóór eenen roem en eer zugtigen dorst; gy hóópt deéze haetclyke driften te kun nen voldoen, door uwe lafheyd, dóór uwe vleyery dóór uwe pluymstrykery. En nogtans gy zyt in dwaeling- want van lacg dat gy reeds zyt, maekt gyu noglaeger, nog veragtelykerYerstaet gy my nu grrrrooten man Ja, er vinden zich stukken in die dóór dc lae<fsto vleyery bemorsd zyn. Ylzinnigen menseh indien deéze wóórden u met te zeer getroffen hadden; indien gy niet gevoeld had dat ik de waerheyd schrééf, dat ik u onder uwen dekmantel van schynheyligheyd deed bloózen voorzeker zond gy u weynig niet het artikeltje over het jaerboekje, bekommerd hebben. Gv moest immers niet antwoorden indien het u niet raekte. Uwe antwoord maekt u schuldig. Uwe antwoord overtuygd my dat ik waerheyd geschreéven heb. Ja, gy, opsteller "van dit artikeltje van zondag laest, zyt ook den schryver van dit schandryk stuk, gelyteld Aen de nagedachtenis van ma nen vriend L. H. en geteekend D.D., een stuk dat men zoude beter gedaen hebben van in Snoecks-Almanach vóór dagklapper te plaetsen. Waerom, indien gy onder eene gevevnsde vriendschap geen veragtelyker, geen

De Denderbode | 1848 | | pagina 3