ZONDAG 50 JANUARI 1848. TWEEDEN JAERGANG. Nr 72. AELST, den 29 January Andreas Vesale's korte levensschets. Dit blad verschynl des Zaterdags in don namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 eentimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekta- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze koton- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochneren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeils opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden, De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk a en ga et. CUIQUE SUUH. BODE Den kanker van partygeest die tegenwoórdiglyk 't hert der staetkunde verteêrd kan thans zynen besuiettenden etter niet meer ophouden, en dreygt eerlang alles te zullen verpesten. Gelyk eenen vuerkrater die uytwèndig in volle rust schynt te zyn, terwyl in deszelfs ingewan den de vrecsselykste uytberstingen bereyd worden, is het zoogezeyd liberalismus van zommige tolken sinds cenigen tyd te werk gegaen, zonder agt te geéven op het géén er by andere volkeren omgact en waervan soórtge- iyke tolken tot stoókvuer hebben verstrekt. Aldus hebben wy met eene hertgrievende droefheyd het laetste Nr van 't Verbond van Aelst geleézen, het welk ten prooy aen de toomelooste partydigheyd zyne denk- wyze met eene sóórt van lasterzout komt besprengen dat allen weidenkenden en vredelievenden vaderlander moet verontweérdigen. Want, men begrype liet wel, de grouwelen waervan Zwitserland onlangs het tooneel is ge weest. de onlusten die thans Italien verscheuren, on lusten die de volkeren verarmen en ongelukkig maeken, neémen allcngskens hunnen Oorsprong in het uytbraeken der politieke drillen van eenige dóór partygeest be- heerschte tolken.Wy willen hier klaer zyn, derhalve zullen wy over het gedrag van onzen confrater een weynig uytweyden hem ernstiglyk aenbeveélende in 't toekomende beter te overweégen wat liy doet; hy ook heeft zyne pligten, hy ook hoéft de verantwoórdelyk- heyd aengenomen zyne pen te gebruyken om de rust van kerk en staet te eerbiedigen en te handhaeven. In zyn Nr van zondag 11. brengt liet. Aelstersch blad eene soort van proclamatie vóór die in Italiën dóór de Jesuiten zou afgekondigd zyn en waerin dit order op de Andreas Vesale, vermaerden geneesheer wierd le Brussel in 1514 geboóren; hy was zoon van Andreas Van Wesele, apotheé- ker va"n Karel-deh-Vyfden en van Isabella Crabbe. Vesale word met recht als den uylvinder der menschelyke ontleedkunde aengezienwelke by de oude en in de middeleeuw, door de voóroórdeeien eens godsdiensts, slegts verstaen, verbannen wierd. Nog zeer jong, bestudeerde Vesale le Loven, de schoól- weétenschappen en de wysbegeêrte, niet eenen drift die hem al het ongenoegen en zelfs de gévacren dééd te boven komen. Hy muntte uyt in de naluerkunde en in de studie der grieksche en latynsche laelen. Ily verliet Loven en begaf zich naer Parys, alwaer men hem, op bet kerkhof der Onnoozele, of op het heuveltje van Montfaucon, in bet midden der doodc licbaemen, gèhccle dagen zag doorbrengen, en aen de gieréifederzelver prooy be twisten, ten eynde geraemten op te maeken met de beenderen der pligtige, tot de doodstraf venveézeii. Daei na begaf hy zich naer Italiën, wierd, van 15-40 tot 1544, belast de ontleedkunde in liet openbaer te onderwyzen, vooreerst te Pavia, dan te Bolo- niën en eyndelyk te Piza. Tevergeéfs tydens de italiaeusche gemeynbesten, vertoonde Mujidinus, (1) leeraer inde geneeskunde le Boloniën, van 1315 (1) Mondino (verkorting van Rimondiuo), in 't latyn Mundi- nus, italiaen, ontleédkundigen, te Milan en geboórên, of vol gens andere le Florenliën, omtrent het eynde der 15"1'eeuw- stierf le Boloniën in 1326, had geduerende langen tyd en met goeden uytslag in deéze laetste stad, onderwys gegeéven. Men 'hééft van hem Anatome omnium humani corporis intcriorum membrorum, vóór de eerste mael, te Pavia, 1478, gedrukt, in- fol.; ibidem, 1512, in-4° en in- 8°, met uvlleggingen van Mat- llieiis Curtius, enz enz. Men kent nog eenen anderen persoon van den zelfden naem, diegeneésheer, en leeraer te Venetiën, over leed omtrent 1650, schryver van schriften noópens zynekonst, beden geheel vergeéten. snoodste wyze, in de goddeloosste bewoordingen tegen Pius IX,zou uytgevallen zyn, immers waerin 'dit order den opstand tegen den Paus zou aengepredikt hebben. I er zeiver tyd is dit stuk voórgegaen door eenige beden kingen die luydkcêls ten voórdeele der wereldlyke gees- telykheyd spreéken, en die uyt dien hoofde des te ver- giltiger, des te gevaerlyker en trouweloozer zyn. Wat is er van die proclamatiewy weéten het niet,- maer 't géén wy weéten is dat meest al die Italiaensche tydingen gesmeed worden dóór de onverzoenelyke vy- anden der Jesuiten, dat die tydingen maer in 't publiek geworpen worden om ligtgeloovige mensclien tc verley- den, en meermaels op dat de uytstroeyërs in troebel water zouden konnen visschen, met een "wóórd, Italiën krielt van oproerige scheurmaekers die van de gemeen- sehappelyke kerk afgesneéden zynde, hunnen boozen haet tegen al wat kerkelyk is onder den dekmantel der scbynheyligheyd.'en valsche ieverzugt uytwerken. En toch aen zulke listige trekken liegt het Verbond geloof, aen zuke verderfelyke afkondigingen verkwist het zyne kolonnen zonder eens de bron te onderzoeken waeruyt deéze tydingen voortvloeyën en bygevolg zonder vóór dei zelvcr egtheyd het minste te konnen instaen; immers dóór eenen blinden fanatismus aengestouwd, gaet het ziclt zeiven verliezen in den doolhof der vuylste vleyery jegens de wereldlyke geestelykheyd en der snoodste lasteringen tegen de Jesuiten. ls het aldus, confrater, dat gy het liberalismus wilt doen eerbiedigen Is dit de gerechtigheyd in atles en vóór alle, de verdediging van den zwakken legen den verdrukker, welke gy zoo dikwils hebt aengepredikt Eylaes gy gevoelt niet hoe deêrlyk het liberalismus dat gy zegt te belyden, hierdoor geschandvlekt word, gy ontwaert niet hoe zeer die vermoedelyke lastertael de stad onteert waer dergelyke bladen leézers en onder tot 1318, een tot clan toe ongezien schouwspel van dry do ode lichaëmen vóórhel publiek onllii; de verergernis wierd niet lierhaeld. Mundinus zelfs, verschrikt dóór hel onlangs uylge- geéven edict van Paus Bonifacius-den-Vierden, trok uyt deéze ontleédingen niet al het nut dat dezelve hem scheénen te beloóven. In 1543, verscheen, te Bazel, de eerste uytgaef van Vesale's groole Ontleedkunde. Welhaest zag men, van alle kanten, de leerlingen, en zell's de leeraers totzynelessen snellen.Eersten geneesheer van Karel-den-Yyfdrn benoemdvergezelde hy deézen monark in al deszelfs reyzen, en, na deszelfs kroonaf- 'egging. g'ng hy tot dén dienst van Philip-den-Tweeden over. Hoveling, en byna vremdeling aen de Ontleedkunde geworden zynde, begunstigde hy egter, uyt al zyn vermoogen, de studie deézei' weétenscliap. Doelt zyne benyders zogten eene gelegen- lieyd om zyn verderf te bewerken, en vonden de zelve. Men beschuldigde hem liet iichaem eens edelmans nog leévend geopend le hebben. De inquisitie óórdeelde Item pligtig, gevolgelyk wierd des zelfs dood gevergd en Philip-dcn-Tweeden bekwam met grapte moeyte dat den gewaenden pligtigen deéze onwaerschyitlyke euveldaed, dóór eene bedevaert naer bet Heylig Land zou boe- ten. Vesale vvierd, by zyne terugkomst van deéze gevaerlyke revs, op de kusten van het eyland Zante geworpen, waer hy van honger, op den 15 October 1564 stierf, vyftig jaeren oud zynde. Vesale liet na uyt zyne egtgenoóte, Anna Asseliers, eene dogter, zyn eenig kind, Anna Vau Wesele genaemd welke egt genoóte wierd van Jan Van Mol, groot Valkenier des konings van Spaniën. Het huys der familie van Wesele diende sedert tot klooster aen de Capucienen van Brusseldeéze moniken hielden liet tot eene eer hunne brieven te dagteekenenex cedibus Yesalianis uyt Vesale's gebouwen. Welligt zouden zyne overblyfsels het aes der wilde dieren geworden zyn, zoo eenen goudsmid, welken hem by toeval ge- steuners vinden, gy ziet niet hoe roekeloos de inbreuk is die dergelyk gedrag op de reclitveèrdigheyd en goede faem des naestens pleegt, met een wóórd, gy sehynt niet te begrypen hoe zeer gy u zeiven bcmoddert met een ander op eene zoo lafl'e wyze te bezwalken, Wy willen hier niet verder gaen, enkelyk voor slot zullen wy het Verbond andermael aenraeden deéze han- delwyze te veranderen en voórtaen nimmer den party- digen weergalm der lastertael te zyn, op dat het geen oorzaek zy dat de persoonen zelve die deel maeken van 't genootschap waervan het den tolk is, op het zien of hooren van zoo walgryke snoodheden niet schaemrood moeten worden gelyk er zyn die ons zulks eygenmondig bekend hebben. DEN YZEREN WEG, DEN BORGEMEESTER EN VÉMANC IP A TION. De Gazette van Aelst zegt in haer nummer van zondag laetst spreékende over den yzeren weg, dat 1 Emancipa tion meer geschreéven heeft tot voordeel van onzen yzeren weg dan alle de andere dagbladen te samen, ïlierover zyn wy het volkomen eens, maer waer over wv het niet eenszyn,is dat men ter deézer gelegenheyd durft zeggen, dat onzen agtbaeren Borgemeester byzónderlyk zoo véél moeyten hééft gedaen op dat er aen 9e vuerige wenschen der stad zoude voldaen worden, terwyl de liberaelen alles aenwenden om tegen te werken. Verder zegt zy, welk is de dankbaerhevd, weiken is den loon die dit blad alhier te beurt vallen De verban ning onze clubs mannen gaen zoo verre dat zv in alle plaetsen waer zy de heerschappy hebben de aenneéming van dit blad verbieden. l'ot hoe verre dit waerheyd is weéten wy niet, maer wat wy weéten, is dat er waere liberaelen zyn die dit kenil had, en in het eyland op dien stond aenlandde, hem geene begraefplaets in eene kapel der heylige Maegd Maria verzorgd had, waer deézen het bier volgende omschrift op deszelfs graf slede liet snyden TUMULUS Asdre.e Vesjllii Bruxellessis qui obiit idibus octobris, anno M. D. LXIV AElalis Verb suoe L. Quirn Hierosolymis rediisset. Zyne ontleédkunde, de corporis humani fabricd libri V7/, wierd eene tweede mael met vermeerderingen en verbeteringen des scliryvers, te Bazal, in 1555, in hei licht gegeéven. Sedert dan, wierd zy verscheydene maelcn herdrukt. Doch er bestaer geene uytgaef nauwkeuriger en volmaekter dan die geéne welke men te Leyden in 1725, in 't licht gaf 2 boekdeelen in-folio, met plaelen, dóór Hermann Boerhaaveen Bernaerd Sigefred Albinus. Deéze bevat daerenboven al deszelfs andere werken. Het leven van Vesale is dóór een groot aenlal sclirvvers be- schreéven geworden, doeh deszelfs oneyndige werken zyn nog niet behoorlyk opgelost geworden. Hel onderzoek dat Portal in zyne Beschryving der ontleéd- en heelkunde daer van gedaen heeft, is heden gansch ouder- wetsch. Zoo dan onder het gezigtspunt der hedendagsche weé tenschap behoeft men onzen Vaderlander te bestudeéren en te beoórdeelen; dit open vak is, dóór M. Bruggraeve, vervuld geweest. Deézen onverinoeyêlyken schryver had reeds in zyne Geschie denis der Ontleédkunde Vesale's werken onderzogt; heden, in plaets van eene schets, is het een volkomen tafereel dat hv ons aenbied. Mogten al de geneésheeren dit werk aenmoedigen en dóór hunne medewerken aen M. Burggracve hewyzen, dat zy in hem herkend hebben den man weêrdig de schriften des onsterffelv- ken Vesale's by het volk in gunst te brengen. Dóór F. Bóv

De Denderbode | 1848 | | pagina 1