BUYTËNLANUSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. blad nog leézen en al tyd voórgestaen hebben, en dit by- zonderlyk om dat FEmancipation onzen yzeren weg met zoo veel moed et) in weerwil haere vrienden verdedigd hééft. \Vy verstaen niet hoe men hier den invloed of de poogingen van'onzen Borgemeester, durft inroepen, ter- wyl het algemeen gekend is op welke wyze hv ten opzigte onzer iverigste inwooners is te werk gegaen,'toen onzen yzeren weg in de kamers moest voorkomen ja, wy dur ven het zoggen, indien het onzen Borgemeester had moe ten doen, de voóruytzigten tot het bekomen van onzen yzeren weg zouden niet zoo gunstig staen, als op dit oogenblik. Indien er eenige liberaelen zyn die Y Emancipation zou den willen verbieden, om dat dit blad niet ten vollen hunne denkwyze deelt, kan men hun den naent van libc- raef niet toepassen, dit is eene andere sóórt van gezinde die tegen het wclzyn onzer stad werken; wy ook, zyn liberael maer verstaen het liberalismus niet gelyk hel Verbond of gelyk zommige andere bladen die den naem hebben en niet de daed. Den feuilleton dien wy heden mededeelen, verschaft ons de gelegenheyd van een wóórd te reppen over de betreurensweèrde onverschilligheyd waervan de nage- dagtenis van eenen der voórnaemste geleerde, van eenen der byzonderste beieveraers en voortplanters dei' wee- tenschappen, het voorwerp is. Wy bedoelen den grooten Thierry Mertens, dien zelfden Mertens onzen stadsge noot, die met gevaer zyns levens eerst de drukkonst in de Nederlanden heeft ingevoerd, dien zelfden Mertens die zulken overvloedigen tol aen de verspreyding van al wat nuttig, al wat groot en verheven is, bêlaeld heeft; dien zelfden Mertens wiens geleerde stem niet alleen de gewelven der oud vermaerde hoogc schóól van Loven heeft doen weergalmen, maer zelfs dóór gansch Europa in zyne schriften en werken is gehoord geworden. Wel nu, dien man die zoo véél tot onderrigling der jeugd, tot beschaeving der volkeren, tot verheerlyking niet alleen zyner geboórteplaets, de stad Aelst, maer van gansch Belgiën, gedaen heeft, dien man, word nu vergen ten, terwyl er hedendngs in alle plaetsen gedenkzuylen worden opgeregt aen de geheugeiiis van mannen welkers verdiensten op verre na met degeéne van Mertens niet mogen vergeleéken worden. Mogt den geest der erkentenis eene waere nationaele liefde in eenige aglbaere persoonen onzer stad ont vlammen en hen aenporren zich te vereenigen ten eynde maetregelen te beraemen 0111 aen onzen grooten held een gedenkstuk weêrdig van zyne groote diensten en lichtverspreyding op te regten, de weélensi liappelyke wereld in 't byzonder, de openbaere erkentenis en de natie in 't algemeen zullen hun dit weëten aen te reke nen, en zy zelve zullen de zoete voldoening smaeken de verheerlyking van eenen hunner verdienstelykste en roemweêrdigste stadsgcnoóten te hebben bewerkt. Zoo als wy in ons voórig Nr aenkondigden, heeft zaterdag II. de uytdeeling der belooningen door den jury der nationaele tentoonstellingen toegekend, aen de expo santen onzer stad, alhier plaets gehadDergelyke uyt- dnelingen zouden dienen met luyster gedaen te'worden om de industrieéle exposanten aen te moedigen, maer 't schynt dat zulks hier heel anders verstaen word, want men zich by eene drooge overgaef bepaeld hééft. Nog- tans als alles geëyndigd was, en als elkeeu agter zyne kachel gekroópen was, is het beyaerdgespel de plegtig- hevd komen aankondigen. Proficiat, M. Eredericus, maer toch man, '1 waren vygen na Paesschcn. Het eerste winter-concert dat onze koninglyke maet- schappy Al Groijend Blouexd zondag laetst gegeéven heeft, mag stoutelyk een Concert genoemd worden en verdient een min of meer uytgebreyd overzigt. Vooreerst om de verdienstelyke maetschappv benevens debyzoudero amateurs den welverdienden loi' toi; te zwaeyënten tweeden 0111 hen tot voortgang aen te moedigen 'en tevens in naem van al wie het zelve hebben bvgewoond, te be danken over den aeugenaemen avondstond dien wy er hebben doórgebragt zonder de veélbeduydende inzae- meling ten behoeve onzer noodlvdende broeders te ver- geéten. Dan, elkeen hoorde met vernmek de bnstuvtgrvoerde ouvertures, waerin het talryk personneél baerblvkelvkste bewvzen van welbeoeflende muziekkunde en trellenden ensemble gegeéven hoéft. Vervolgens is Joffr. Van den Haute, onze kunstvolle stadsgenoóte, opgetreéden en het uytgeleézen gezelschap met eenige zangstukken ko men vergasten, welkers morkweêrdige uytvoering en betooverende indrukwekking aen die zanggodinnen der fabel deed denken; wel is waer, dèéze jonge artiste heeft eene zoeiluvdende en kragtvolle stem die zy keert, draeyt en wend naer alle gevoelsuyfdrukkingen, maer evenwel is er eene aenhoudende oeffening eene wcrk- zaeme studie noodig geweest om op zoo korten tyd tot den graed van volmaektheyd te geraeken waer zy'thans gekomen is. En wat zullen wy nu over de twee ehoor- zangen zeggen die dóór eenige byzondere kimstmin- Baers zyn uytgegalmd In weynige wóórden dat deéze twee stukken met zoo voél juystheyd en gevoel, ensemble en smack zyn uytgevoerd, dat niet alleen elks verwag- ting is voldaen, maer zelfs verre overtroffen geweest. Immers, wy durven het luydop zeggen zonder vrees van tegenspraak te ontmoeten, dat hier nooyt stukken op onze Concerts zyn gezongen geworden die zoo voél vol doening hebben 'bygezet en meer toejuyehingen en tee- keus van algeincene goedkeuring verworven. In naem van eenige zangminnaeren verzoeken wy volgeêrne de herneémiug van '1 laelste koorgezang op 't eerst te geé- ven Concert; wy verhoópen dat den heer J. Siron, pro- lessor van piano, die 't aenleeren der stukken zoo goed willig had aangenomen en zich met detzelfs bestuer be last, de liefhebbers zyne vrienden, zal aenspoóren 0111 aen deézen wenseh te voldoen. Wy eyndigen dit overzigt met aen den jongen kunstminuaer M. Van de Maele, onze welgemeende gelukwcnschingen toe te stieren over den snellen voortgang dien by in 't behandelen van zyn moeyelyk muziekinstrument gedaen hééft; zyne Fantaisie pour trompette a cylindres, mag eene meesterlyke uyt voering gebeeten worden en hééft te regt de algcnieene bravo's en aanhoudend handgeklap verworven. Het Fransch gouvernement hoéft openlyk verklaerd dat het geeuc kiesliervormingen zal aenneémen. Deéze daed- zaek zal ongetwyll'eld eenige onzer ministers die aen de staatkunde van 51. Guizot vyandig zyn, in kwaede luym jaegen, want zy in hun programma kieshervormingen hebben beloofd. Op welken vorm zullen zy thans de her vormingen gieten Zal het misschien op dien van Zwit serland zyn V Oh 1 dit ware iets fraey De Zwitsersche ultra-liberaelen, die gezwoófene vyanden van alle ver- draegzaemheyd, van alle vryheyd, die zich met hunne aenliangers de ultra-reformisten, onder de bannier dei- Belgische ministers niet vervoegen, zyn alleen bekwaem aldus te kiezen. Niet dat wy w illen zeggen dat wy tot dergelyke buytenspoórigheden naderen, verre van ons, maer toch 't is het tegenwoordige dat het toekomende voórbereyd. Men moet op zyne hoede zyn. De kiesher- vorming mag in geener voegen inbreuk aen onze grond wet dien geheyligden schild onzer rechten, toebrengen, want, hoe kleyn deéze inbreuk ook zy, zal zy niet min de taek vergemak'kelyken der geéne die ze in 't vervolg zou den willen schenden. Egter zullen wy met verzekering zeggen Catholyke laet u dóór de oprecht liberaele be- stueren, verleent hun zelfs al uwen onderstand zoo lang zy uwe grondwet eerbiedigen, en gansch het land zal er by winnen. De kamers der Pairs heeft liaer adres in antwoord op de troonrede met eene groote meerderheyd gestemd. Lord Palmorston, Engelschen minister van buyten- landsche zaeken, komt aen 't grieksch gouvernement eenegalvolle nota toe te stueren. Deézen minister, wiens bedriegelyke staetkunde onlangs in de fransche kamers, dóór den welspreékenden graef de Montalembert ont maskerd is geworden, dien minister, zeggen wy, schynt niets anders te beoogen dan de vernietiging van den Eranschen invloed al waer deézen bestaet; en ondertus- srhen is de nationaliteyt der kleyne staeten in gevaer. Griekenland uylgeput dóór eene 9 jaerige worsteling tegen Turkyön, worsteling die het dóór den bvstand zyner Miltiades, Leonidas, etc., die te Marathon wisten Ie overwinnen en in de engtens der Thermopyles te sneu velen, het herboren Griekenland, zeggen wy, verdient eikeens medelyden. Is het niet genoeg sedert de IS" eeuw slaef gewéést te zyn van Turksche hoofd-aSflaegers Nu, zou den minister eener groote natie die, eensgezind met Vrankryk en Rusland de onafhanglyklieyd van Grieken land erkend hééft, zou hy wederom dit land onder het bloedgierig jok der Turken willen doen bukken en dit eenigiyk 0111 Vrankryk aldaer te vervangen Engeland versterkt zyne kusten en vermeerdert zyne slrydkragten even alsof het eerstdags ging aangerand wordenda'gelyks worden er vergaderingen gehouden waervan de eene petionneéren tegen die krygstoerustin- geu, en de andere om de catholyke de zelfde rechten de doen bekomen die do protestanten genieten. Den Paus hééft zyn ministerie ingerigt, doch zonder dat ei- een wereldlyk lid deel van maeke.Deézen maat regel beantwoord geenzins aen de verwagting van mannen gelyk Cicervacchio. De Siciliaensche opstandelingen hebben gezegepraeld. Vrankryk, Oostenryk en Pruvssen hebben aen den Zicitsersehen landdag eene collectieve nota toegezonden waerin deéze dry mogendheden aen den landdag het recht ontkennen zyne bondsakte te veranderen, en waerin zy het inzigt eener gewapende tusschenkomst Iaeten doórschynen. Engeland integendeel, kent dit recht aen den landdagtoe, doch beveelt de gemaetighevdaen.Den landdag 11a geweygerd te hebben te antwoorden aen eene nota d:e den pauselyken nuncius hem ten voórdèele der catholyke had overhandigd, hééft op het punt geweést aen deézen gezant zyn passeport te geéven. In Spaniën hééft het ministerie eene stemming van vertouwen bekomen. Den koning van Denemerken, Christiaen VIII, komt te overlyden. I11 Ierland is eene nieuwe staelkundige party tot stand gekomen die nog meer gevoórderd is dan het Jonge Ier land.Zyn programma is dreygend en spottend ten opzigte van Engeland. Volgens een concordaet tusschen den Paus en den Iveyzer van liusland gesloóten, zal er eenen 7,lon bisschop- pelyken stoel in Rusland gevestigd worden waeraen eene dotatie van 4,500 zilveren roebels is vastgehegt. MERKT-BE RIGTEN Gisteren was de graenmerkt van Brussel zeer wel be- voórraed. Circa 2800 zakken graensels waren te koop gestelder wierd eene ligte helling tot vermeerdering der pryzen ontwaerd, welke waren vóór de tarwe 5 guld. a 6 guld. 10 st. vóór de rogge 5 g. a 3 g. 18 st. vóór de haver 2 guld. 2 st. a 2 guld. 5 st. den 1/2 heet. Ie Hasselt hebben gisteren de graenpryzen eene nog al merkelyke dueling ondergaen. —Te Gend zyn de prv- zen insgelyks een \veynig verminderd. Een vyf-jaerig kind, van Frans Verbeken, werkman alhier, is deéze wéék dóór eenen wagen bespannen met 2 peêrden byna overreéden geweésl; het kind was tus schen de peêrden dóór de ketingen ten gronde gesmcé- ten, en was op het punt van dóór de wielen verpletterd te worden, wanneer den voerman zyne peêrden schielyk hééft stil gehouden, en het kind is er gelukkig met eeni ge ligte kneuzingen afgekomen. (Medeg.) liet genootschap der Alliancedeézerstad hééft voor leden zondag eene treffelyke drooduytdeeüng aen de ar me deézer stad gedaen, en hééft voorgenomen dit lofweêr- dig liefdewerk van tyd tot tyd te vernieuwen. Zulke akten konnen gemakkelyk allen lof ontbeêren. Men schryft ons uyt Maria-Lierde, 26 January Het is met de gevoeligste droefheyd M' dat ik UI. bekend maeke het verlies van onzen zeer eerweêrden en beminden heer Adrianus Josephus lloosens, in zyn leven onderpastor van Maria-Lierde, die den 25 deézer maend aen de gevolgen der typhus koorts na bediend geweést te zyn van HH. Sacramenten der stervende, m den Héér ontslaepen is. In 'tbureel der Organe des Flandres is eene inschry- ving geopend ten behoeve der arme en zieke noodlvdende der vlaenderen. Eergisteren waegde eenen jongen digt by Rupel- monde de bevroózene schelde over te trékken, en viel dóór 't ys. Dóór buytengewoone poogingen uyt de plaets des gevaers geraekt, was hy tot op den oever geraekt wan neer hy eensklaps dóór de koude bevangen stok dood viel. Men verneémt, dat het Z. M. den koning van Hol land behaegd heeft, eene som van duyzend guldens, uyt zyne partikuliere fondsen te bestemmen vóór deoprigting van een nieuw standbeeld ter eerc van Laurens Janszoon Coster, te Haarlem, eeneu der geéne die de edele boek drukkunst hebben uytgevonden. Den Journal de Bruxelles hééft aengekondigd, dat er groote veranderingen in het persooneél der provin- ciaele en kantonaele inspecteurs van het leéger onderwvs op handen zyn De zaek Rosseel en Yan den Plas zal den 8 february vóór het hof van assisen van Eraband opgeroepen worden. Den genaemden Van Mol, dóór de hoven van assi sen van Henegauw en Braband agtervolgens ter dood verweézeii, wegens medepligtigheyd in de vergiftiging op den persoon van den ouden Bureau, van Pommeroeuil, hééft zich wederom in cassatie vóórzien. Het hof van assisen van Braband hééft den genaem den A. Pinel, bygenaemd Lainé, agent in Belgiën van de fransche maetschappy van onderlinge assuranciën la Concorde, wegens schrift vervalsehing en aftroggelarv ten nadeele van vyf persoonen, tot vyf jaer opsluyting en honderd francs boet verweczcn. Men zal zich herrinneren de instorting van de her berg te Antwerpen, waervan wy in ons laetste N' spraken welk onheyl aen eenen werkman het leven kostte. Juf vrouw Bdie regt over het ingestort huys eene mevs- jesschoól houd, was getuyge van het ongeluk en van "de wanhoop der weduwe van het slagtoffer. Daedelyk hééft zy zich aen het hoofd eener inschryvingslvst gesteld, is de ouders liaerer schoólmeysjes gaen bezoeken, e'11 is gelukkig genoeg geweést, om eene som van over de 300 IV. byeen te verzamelen, welke de arme weduwe met haere vier kleyne kinderen zullen toelaelen, den tegen- woórdigen gucren winter tegen de nypende ellende be schut dóór te brengen. De koude word steeds vinniger. Gisteren en heden morgend, om zes ueren, wees den thermometer 12 en 13 graeden beneden het vriespunt. Te Loven is eene nieuwe sóórt van bedelaers op<>e- staen. Eenen jongen wandelt destadrond, met eene fleseh vol water, zorgende hier of daer tegen te loopen, ten eynde de fleseh te doen bersten. Dan stelt hy het op' een kermen, kwansuys als luidde hy eene pint olie verloóren waervoór hem t'huys een pak slagen te wagten slaet. De meédoogende voórbygangers geéven by wvze van schade loosstelling eenen hoop centen aen den sliinmen en dóór-

De Denderbode | 1848 | | pagina 2