Bibliothèque de bons Livres. trapten straetbcngel, die zich wegmaekt, en op eene andere plaets met eene andere Hescli dezelfde grap gaet speélen. Te Brussel had deézer dagen eenen dicnslknegt, woonende in de Coniediantenstraet, een kondoor met koóleu in zyne kamer gesteld 0111 die te verwarmen, en is des anderdags in zyn bed verstikt gevonden. Het gouvernement komt aen verscheyde gemeen- tens der provincie Oost-Vlaenderen onderstand te ver- lcenen. Deézen onderstand is genomen op de gestemde 500,000 fr. ten behoeve der Vlaenderen, Indien wy wel onderigt zyn, beloopt de somme welke komt ontvangen te worden, tot 30,000 Ir. en binnen kort verwagt men nieuwen onderstand. Deéze subsidiën worden maer verleendaen de gemeen- tens welke onderstand vraegen, en bewyzen dat haere middelen niet toereykend zyn 0111 werk en bestaen aen de arme lieden te verschaffen. Met is dus hier het geval, aen de gemeenten te doen herinneren dat zy moeten j vraegen om wat te bekomen. Den Thicltenaer verhaelt het volgende voorbeeld van de ysselykheyd dei' heerschende ziekte. Eene moe der van vier schamele kinderen, waervan het oudste nog gcene acht jaeren berevkt hééft, lag deézer dagen reeds sedert 24 ueren dood nevens haeren van den typhus be smetten echtgenoot, die zelve zoo ziek was, dat hy on- mogelyk zich zeiven helpen kon. De kinderen kermden van honger by het lvk hunner moeder en hunnen ster venden vader, toen 'den eerweêrden heer onderpastor Van Hollebeke de arme woonst binnentrad. Dank aen zyne bezorging, is den ongelukkigen vader tot het leven teruggeroepen geworden. Dit is een der duyzendsle ramptooneeien die ons Midden-Vlaenderen verwoesten. Eenen mulder, Gilson genaemd, die by middel van krvt en andere zelfstandigheden, zyn meel vcrvalscht had, is dóór de rechtbank van Brussel tot een jaer gevang en 301) fr. boet verweézen. Den Moniteur verkondigt een koninglyk besluyt, waerby om de vyf jaeren eene landbouwtentoonstelling word ingesteld. De eerste zal plaets hebben in de rnaend September deézes jaers. Voórledene wéék hééft eene treffende plegtigheyd in de hoofdkerk van Antwerpen plaets gehad. Eene Engelsche moeder met vier kinderen, waervan het oud- ste 1G jaer oud was, hééft aldaer de Ariglikaensche leer afgezwoóren en den Roomscli-Eatholyken godsdienst omhelsd. Dit huysgezin, 11a voórafgaendelyk dóór den eerw. heer Commerbach, onderpastor der Augustynen- j kerk, onderweézen te zyn geworden, is dóór den eerw. lieer Plebaen gedoopt. De nieuwbekeerdc hadden tot j peters en meters eenige der voórnaemste burgers deézer stad. Des morgens hééft men de doopelingen op een I ontbyt en des middags op een treffend noenmael, by eenen der peters, onlhaeld. Tvdens de 21 eerste dagen van liet jaer 1848, zyn er te Gend 120 persoonen meer gestorven dan er geboren zyn. Indien men zulke groote sterfte te Gend ziet, waer zoo véél vóór de arme lieden gedaen word, moet.men dan nog verwonderd zyn dat er op de gemeente van Maen- I deren zoo véél persoonen sterven Te Zerkeghem, gemeente niet verre van Brugge, telde meii jaerlyks 13 a 16 overlydens. Tvdens de eerste week van dit jaer, zyn er aldaer reeds 7 persoonen overleden. Van den I tot den 20 january 1848, zyn er te Pit- them 32 persoonen gestorven, en 30, op den zeiven tyd, te Ardoye. Uyt Denterghem schryft men aen den Thiellenacr de volgende droevige omstandigheden De beweéging van den borgerlyken stand, gedue- rende het voorleden jaer, levert overal, in Vlaenderen, eenen schrikkelyken uylslag op. Egter schynt de gemeen te Denterghem, evenrêdiglyk, het duerst haeren tol aen de ellende en den typhusbetaeld te hebben. Sedertl840, op eene middenmaetige bevolking van 2893 zielen, tolde men er jaerlyks dóórgaans 88 geboorten, tegen 89 sterf gevallen. In 1847, op 2841 inwooners, zyn er slegls 34 geboorten, tegen 264 sterfgevallen geboekt Xe Ardoye waren de berriën, die men vóór de be grafenissen gebruykt, niet toereykend; men heelt de doodeoo leederen moeten leggen, en aldus naer het graf draegen. Op die gemeente liggen de twee onderpastors, dóór den typhus aengedaen, ziek. Deéze wéék zyn er aldaer 25 menschen gestorven! Te Cachtem is de geeslelykhoyd byna niet toerey kend 0111 de zieken en stervenden by te staen. Op die gemeente telt men vyf a zes beregtingen daegs. Den kapiteyn Scott, over don Amerikaenschen drymaster Adrian bevel voerende, te Ilavre van Mobile aengekomen, lieéft geduerende zyner. overtogt den kapi teyn en equipagie gored van het Amerikaensch schip Cöncord, kap. Scudder, van Liverpool naer Boston be stemd. Deéze ongelukkigen, nog op 400 mylen van hunne bestemmingsplaets zynde, hadden zich genood- zaekt gezien hun schip te veriaeten, dat dreygde alle oogcnblikken te zinken, enzy bevonden zich in de groote sloep geduerende eenen zwaeren storm, wanneer den kapiteyn Scott, hunne seynen bemerkt hebbende, hen aen zvn boord heeft opgenomen. Lodewyk-Philips, wien het niet onbekend is, welke gerugten de speculanten over den staet zyner gezond heyd uytstrooyën, liet onderdag 11. eenen zyner minis ters ontbieden, ondei voorwendsel van met hem over gewigtige zaeken te spreéken, en geduerende twee ag- tervolgende ueren wandelde hy met deézen minister héén en wéér in eene der groote galeryën van het paleys der Tuileriën, waerdoór den slaetsman zoodanig ver- moeyd wierd, dat hy zyuen koniuglyken medewandelaer moest om genade bidden. Dit mag ten bewys strekken van de kloeke gezondheyd, welke den monark nog steéds geniet. Mcjufvr. Deluzy, had tegen de erfgenaemen van den hertog van Choiseul-Praslin eenen eysch ingesteld tot aengifte van het legaet van 3000 frs. jaergeld, dat den hertog aen haer gemaekt lieéft, en tevens tot aen gifte van verscheidene voorwerpen, welke zy beweêrt aen haer toetehooren. By een vonnis is haeren eysch toegestaen. Luydens eenen brief uyt Weenon, hebben de ge zamenlijke buskruydverwerkers in alle provinciën van Oostenryk liet bevel ontvangen, om in den loop van deézen winter in hunne werkhuyzen alle werkzaemheyd te ontwikkelen, ten eynde de voorhanden amunitie vóór de infanterie (32 millioenen stuks patroonen), geheel 0111 te werken. TY DINGEN UYT ITALIËN. De tyding van den opstand in Siciliën is volkomen be vestigd de expeditie, naer dit eyland gezonden, bevind zich onder bevel van 'sKonings broeder den graef d'Aquila. De omwenteling, welke te Palermo is begonnen, schynt van alle buytensporigheyd vry te willen blyven. De bevolking bivakkeert in de straeteri, welke men géiilumineérd hééft, en overal is eene proclamatie aen- geplakt, waerby in strenge bewoordingen alle aenranding der eigendommen word verboóden. Het Siciliaensche volk zóu de Constitutie van 1812 en de loetreéding des Iionings tot een Italiaenscli Verbond vraegen. De meeste Engelsche kooplieden zouden zich ondertussehen hebben ingescheept op een Engelsch oorlogschip, dat den dag zelve van den opsland vóór Palermo zou zyn verscheénen. Een paryseh blad, la Patrie, kondigde eergisteren eenen Postscriptum af, in welken er gezeyd wierd, dat den koning van Napels verpligt was geweest aen boord van een engelsch schip te vlugten. Te Napels, zegt men, is ook eenen opstand uytgeborsten. Den opstand dóór geheel Siciliën is vreeslyk; in de bezonderste steden en plaetsen zyn de troepen dóór de gewapende borgers verjaegd. Tc Messina is eenen oproer ontstacn. Het volk hééft zich met steenen tegen de troepen verdedigd. De dagbladeren welke men uyt Genua heeft ontvangen, behelzen de volgende bezonderhedenPalermo, Monte- leone, Trapani, Bari en andere steden van Sicilië, zyn in vollen opstand. Te Palermo hebben de bewooners dei- stad en der omliggende dorpen met moed" enhardnekkig- lieyd tegen de voetgangers en de ruytery gevogteu. Men heeft barrikaden in de straeten gemaekt, en uyt de ven ster lieéft men koókend water en meubelen op de soldae- (en geworpen. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS!" Zitting van 22. lieden komt M. Malou terug op de wyziging dóór het gouvernement aen't testament van wylen den eerw. pastor Lauwers toegebragt, en zegt dat men zoo véél mogelyk aen de milddaedigheyd haer chris- telyk karacter moet behouden. M. Frérè lieéft hierop geantwoord dat er wegens die testaments verandering aen 't ministerie valsehe inzigten aengeteégen zyn, dat het actueel gouvernement zoo min als het voórgaende aen den geestelyken vrydom vyandig was en even min de schending der particuliere liefdaediglieyd beoogde; Dat er hierin noch godsdienst noch geeslelvkheyd gemoeyd was aen welkers aenranding hy ook nimmer gedagt had. Deéze kwestie die wy als afgedaen aenzagen, hééft egter de kamer omtrent vier ueren bezig gehouden zynde ge heel de zitting aen de zelve besteed. Zitting van 24.Om twee ueren en een kwaert, word deéze zitting geopend. Den budjet van justicie word in zyn geheel aengenomen, en dit met eenpaerige stemmen. Er word dan vóór liet ministerie van buytenlaudsehe zaken een supplementaire krediet van 160,072 fr. 17 cent. gevraegd, waer onder begreépen is eene somme van 19,000 fr. vóór het betaelen van kruyskens en lintjes van liet Leopolds-order, welke decoration dóór het voórig bestuer zyn uytgedeeld. De kamer hééft gemeend de ge- maekte schulden te moeten herkennen, en lieéft de som me toegestaen. Hier mede was de zitting geëyndigd, en is de zelve tot morgen verschoóven. Zitting van 25. De beraedslaeging over de vraeg van een supplementair crediet van 13,689 fr. voorden minister van buvtenlundsche zaeken, tot liet betaelen van agtergestelde schulden, is aen 't order van den dag. De eenlraele sectie stelt vóór maer 9726 fr. te geéven en het overige dóór M. Cloquet, consul te Guatemala, ge vraegd. van de hand te wvzen. Deézen voorstel word aengenomen. MM. De Merode en Rogier zyn van gedagt dat de volksverhuyzingen naer Guatemala véél zouden bybrengen om de armoede in Vlaenderen te verminderen. liet verslag over den toestand van Guatemala toegeko men, is gunstig, en word het nietbeweézen dat de luehts- gesteidheyd diër streék aen de gezondheyd der vlaemin- gen nadeelig is, dan zal het gouvernement de landver- liuyzingen begunstigen. Verders zyn nog eenige supple mentaire kredieten waervan de centraele sectie telkens eenige duyzendefranken lieéft afgesnipperd, aengenomen. Nadien vraegt M. De Clippele dat het gouvernement zich zoo spoedig mogelyk met de ontworpene werken in 't dis- trikt Aelst bezig boude. Opde eerste ry stelt M. Clippele den yzeren weg der Dendervalley, en zegt dat het spytig is dat deéze maetschappy ontbonden is, levens aendrin- gende 0111 te weéten wat het gouvernement van zin is met de gestortte borgtogten te doen. Verder vraegt den re- denaer dat er ernstiglyk aen de kanalisatie van den Den der gedagt worde 'als ook aen de spoedige ontginning van den yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst. M. Dedecker ondersteunt ook het maeken des yzeren wegs van den Dender, en is van gedagt dat de eerste sectie welke zou belmoren gemaekt te worden, deéze is tusschen Dendermonde en Aelst, sectie die, in alle geval, moet geleyd worden, zelfs wanneer den yzei'en weg van Gend op Brussel langs Aelst zou gemaekt worden. Den redenaer eyndigd met te vraegen dat het plan van eenen yzeren weg, dóór de stad Dendermonde voorgesteld, aen de bevoegde overheyd worde ter onderzoeking ge zonden. M. Frère antwoord dat er aen het verzoek van M. De decker zal voldaen worden, en voegt er by dat de kom- pagnie, belast met het maeken van den yzeren weg van den Dender, nietontbonden is, maer dat die maetschappy beweêrt, in de tegenwoordige omstandigheden, de wer ken niet te konnen onderneémen. De zaek zal ernstiglyk onderzogt worden; het wedergeéven der borgtogt is geweygerd, en menweygert zelfs de intresten te betaelen. Zitting van 26.'De algemeene beraedslaegingen over den budjet van openbaere werken worken voortgezet en gesloóten. Morgen zullen de afzonderlvke artikels begonnen onderzogt te worden Zittingen vim 27 en 28.Devermeerdering van 30,000 fr. dóór den minister gevraegd 0111 een bureel op te reg- fen van controle en van statistiek vóór de ontvangsten des yzeren wegs en vóór de werkingen van het centrael magazyn, is in weérwil al de gegronde aenmerkingen dóór de kamer aengenomen. Aldus in plants van 't per- sonneél van den yzeren te verminderen, word het ver meerderd. Aen hel artikel van bruggen en wegen geko men, hebben verschevdene redenaers aengedrongen om het personneél te zien verminderen en eene herziening van den tarif te bekomen. Den minister hééft belooft alle mogelyke spaerzaemheyd te gebruyken, nogtans zegt hy, zal hy de bëkomene bedieningen eerbiedigen. Vervolgens is het kapittel van yzerc wegen op het tapyt gekomen, waervan wv in een aenst. Nr zullen handelen. De laetsle tydingen uyt Italiën kondigen het bombar dement der stad Palermo aende straeten worden dóór de mitraille letterlyk gekuvscht en de samenrottingen dóór bomben uyteengedreévcn. Geheel het koningryk van Napels is in gisting en alle oogenblikken verwagt men eenen algemeenen opstand. Zie daer de vrugt der koppigheyd des konings. Wy hebben dit sedert dry maenden vóórzien en voórzeyd. Nihil inlaclumnihil integrum reliquérc. Van alle de schoone waterlosSende werken die de natuer en dc voorvaderen gcstigl hebben, hadden zy geene onaengerand, geene ongeschonden gelaeten Suum cuique: Eer en dank aen die ze verdienenWy vernoe men dat in weérwil van het onbezonnen petitionnement, op gewonden door eenige oygeubartminnaers en courlisans van de kiezers, bet eenig'doelmaetig plan der afleydings-vaert van Deynze naer Scliipdonck, dal is, gelyk bet was voórgedraegen door dc bevoegde mannen, zal uylgewerkt worden: immers lined redd van Noorderwal, daer de Leye haer naluerlyk uyt- wierp, eer de schenders de Smoelsbeék gestopt hadden, dooi de valleyënvan ücynzc, Meygem, Nevcle, enz. Dat Deynze maer stil zwyge.bet land beeft recht hem rekening te vraegen over bet zoo" hiuderlyk sloppen van dc gemelde Smoelsbeék, ontlastende Noorderwal in de necrley, 2° Den lev- arm dóór Petcgcm, 5" De Cnendelbcck, 4° De edele historissche en ruyme Ileckeling, over alle welke de voorouders magnifieke bruggen en arrailen of gewelven gestigt hadden lot voldoenden waterlos en die nu maer gestopte gragteu of vervuylde poelen meer verbeelden. Het bedde der leye zelf is aengerand te Deynze, de stoókers storten er hunne zenders in en de bouwers hun steengruys malgré plakkaerten en wetten. Voórdeézen oogen- blik zullen wy eyndigen met inzigt van laeler op deéze mate riën terug te komen. Moge men maer welhacst de hand aen hel werk slaen in het belang der arme en goedwillige werklieden en naer geene onbevoegde en neuswyzemoeyals meer luysteren. DE J. J. VAN DEN BOSSCHE. Le catalogue est en vente chez l'éditeur, rue de l'Ëgli- se au prix de 30 centimes. II comprend 1625 ouvrages en francais et en flamand, dont un grand nombre en grand format et illustrés, commandés expres a Paris. La distribution des volumes aux abonnés se fera a da- ter du lundi 7 février. Prix de l'abonnement, a l'année frs. 4 au mois 50 ecn- times.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3