ZONDAG 6 FEBRUARY 1848. TWEEDEN JA ERG ANGN' 75. AELST, den 5 February. DB WATERS VAN ENGHIEN. Dit blad verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag. —Den prys der insehryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer insclirvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annoncejmn 10'drukregelcn in ons blad doen plael- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen beeft,' hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. "vv a er van een afdruksel aen deszei fs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve le doen kennen. Geene stukken waervan wv de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich piet al wat den druk aengaet, CüIQUE SLUM. DEN DENDER-BODE Alleraengenaemst is het vóór ons heden verslag te mogen geéven over de definitieve instelling eener Land bouw- en HofkoiNdige Maetschappy in onze stad; aller aengenaemst is het vóór ons te mogen aenstippen dat onze menigvuldige oproepen tot de Landbouwers van ons distrikt niet vrugteloos zyn geweest, maer integen deel dat een groot aental onzer byzonderste en vernuf tigste akkermans al de gewigpgheyd, af het nut, al de voordeden hebben begreépeu die er uyt de iurigting van dergelyk genoótscliap noodzaekelyk moeten voort- vloeyën. Psiet dat wy willen bestaen dat onzen landbouw indien staet van vervalling verkeert waerin dengcénen van talryke streéken tot derzelver ongeluk gedompeld is, neen, di't zeggen wy niet, maer 't geen wy beweêren, is dat véél akkermans tot dusverre hunne eygene belangen niet gekend hebben en dóór de slegte berekeningen eener blinde routine onschatbaere verliezen geleéden hebben, die dan ook dpór den borger hebben moeten geboet worden. Want, en men begrype het wel, Belgiën's voortbrengsels vergenoegen niet om deszelfs bewooners te spyzen, en noglans is het meermaels beweézen dat het groot" genoeg is om diesaengaende niets te wenschen over te laeten. Hoe komt het dat den eenen akkerman vrugten wint daer zulks aen den anderen onmogelyk is Hoe komt het dat den eenen op zyne akkers rvke en overvloedige voortbrengsels ziet pronken, terwyl den anderen die niet min onkosten noch moeyten gespaerd heeft, de zyne met verkrompenc en niets beduydende vrugten bewassen ziet? Hoe komt liet evndelyk dat den eenen in weerwil zyner neêrstigheyd, zyn fortuyntje ziet weclismelten, ter wyl dit van eenen anderen dagelyks aengroeyt Dit zyn al vraegstukken die vóór elkeen van 'tgrootste belang zyn en dierhalve uyt 't oog niet mogen verloóren Enghien bezit algeneéz.ende waters By deéze waters vind men eenen geneesheer, den geneesheer N... Welke waters Maer ook, welken geneesheer In der waerheyd, men zou niet tonnen zeggen wie van beyde men meesi zou moeten agten en eerst gelukwenschcn. Of de waters van Enghien, omdat zy onder "het opzigt van zulken doctor zyn; of den doctor, om dat hy over zulke waters mag het opzigt hebben. Indien men den doctor gelooven mag, dan zvn waters van Enghien eenen algemeenen geneesmiddel, cenea^Seneés- middel legen alle kwaelcn. Zy overtreffen alle de tot hier toe gekende medecyncn, en zyn hyna zoo kragtig als kalis-brood, of de pate de Regnauld. Als men den doctor hoort klappen, dan is het water van Enghien sterk water Wal de denkwyze der waters betrekkelyk den geneesheer iv, dit is nog.... een raedsel. Integendeel, is de denkwyze tier baders, der zieken, die de kragl der waters komen beproe ven, geen raedsel meer. Eenen ouden looneelist, Periet genaemd, eenen der ma gerste persoonen die men ooyt hééft aengetroffen, begeeft zich aaer Enghien bv den doctor, en zegt hem Doctor, gy ziet my hier; of, om beter te spreëken, gy ziet my byna niet. Myu vet is gesmolten, de kuyten myne'r beenen'zyn verdweénen, ik heb maer het vel meer óver de boe nenik gelyke een wandelend geraemte. Wat moet ik doen? Lvd gy vroeg hem den geneesheer. Neenmaer ik magere langs om meer. En gy wenscht vel te worden Ja, en zoo spoedig mogelyk. Alsdan, gebruyk myne wateren, de wateren van En ghien O waters die alle kwaelen heelen, waters die.... van welkenwaer doorin welkenwaer vóór En zal ik vet worden vroeg den mageren. worden, ook zullen zy de byzondere aendagt der alhier ingmigtte maetschappy vestigen over welks pleglige in stelling wy voorgenomen hebben een wóórd tc reppen, niet om dóór ronkende en vleyënde zinsneden de voór- naeme stigters en bewerkers te bewierooken, maer veel eet; om ze in naem van't byzondor welzyn onzes arron- dissements en 't algemeen "des lands over hunnen iever en werkzaamheden tc bedanken en ze tof eene aenhou- dende handhaeving aen le moedigen. De plegtigheyd wierd dan geopend dóór eene korte en welgepaste aenspraek van den lieer L. Van Langen- hove, voórlöopigen Voorzitter der maetschappy, 'waerin den redenaer in kortbondige wóórden de talrykë aen- weézige leden heeft aengewakkerd het lmiine by 'le bren gen tot bloey en goeden uytslag der maetschappy; ver volgens de schriftelyke bytreéding van eenige onzer voórnaeme amblenaeren zoo ais die van den senateur Dandelot, den graef D'Hane, Voorzitter der Provinciale Commissie van landbouw en andere deftige persoonen te hebben bekend gemaekt, beeft hy de taek van ont wikkeling noópens het doel, de werkingen, de voórjivl- zigten en te verwagtene vrugten der maetschappy, aen den heer Victor De Moor, onzen werkzaemen en vèrnuf- tigen sladsgenoót overgciaeten. Dcézen jeugdigen rede naer heeft dan in eene merkweérdige redevoering al de voórdeelen die de maetschappy staet op te leveren, uyt een gezet, met kragt en waerheyd betoonende boe 011- ontbeêrlyk deéze inrigting is vóór ons arrondissement, hoe véél er afhangt van êene goede bebouwing, hoe noodzaekelyk zommige werkwyzen hoeven veranderd, verbeterd of gewyzigd te worden; met een wóórd, den redekundigen en "welspreékenden redenaer lieéft door zyne wóórden aen de talryke vergadering onlegenspreé- kelyke waerheden weéten in te boezemen die lot dus verre scheénen miskend of ten minsten uyt 't oog ver loóren te zyn. Hierover voórnaemelyk wenschen wv onzen vaderlandsminnenden stadsgenoot vee! geluks en betrouwen dat hy dien zoo wel geplaetstcn moed is 'I mogelyk zal vermeerderen en zyne kennissen gebruyken om vóór 't algemeen best tearbeyden. Vervolgens zyn de statueten der maetschappy onder- zogt en na eene figte wyziging, is er lot de algemeene kiezmg overgegaen welke tot ieders volle voldoening en hoogste tevredendheyd is afgeloopen. Zie hier den sae- menstcl des bestuers, die, wy zyn voorop verzekerd, de goedkeuring van alle bevoegde persoonen zalwegdraegen. BESTUEREND COMITÉ. Voorzitter. M. L. Van Langenhove, te Aelst. 1" On dervoorzitter, M. F. Impens, ibid. 2" Ondervoorzitter, M. J. De Craecker-Notté, ibid. 1° Geheymschryver, M. Victor De Moor, te Aelst.— 2" Geheyms.'M. J. B. De Windt, ibid. Schatbewaerdcr, M. G. Van Den Herreweghe, ibid. K9MMISSAUISSEN VOOR DE STAD. M. V. D. Bossche-Eeman, te Aelst. M. Van Santen- Van de Wiel, ibid.—M. Eugene Callebaut, ibid.—M. Do Craecker-Van den Bossche, ibid.— M. Miebei Ilellinckx. KOMMISSARISSEN BUYTEN AELST. M. De Cock, burgemeester, Hillegem. -M. Arents, landbouwer eygenaer, Haeltert. M. Van Bever, land bouwer, Aygliem. De Keyzer, „borgemeester, Oorde- gem. M. Germanes, grondeygenaer, Grimminghen.— M. Schollaert, grondeygenaer, Appelterre.M. Eeman, grondeygenaer, Iaderghem. M. Ruysschaert, Notaris. Zottegein. M. Dooreman, grondeygenaer, Burst. M. De Deyn, Notaris, Ninove. M". J.angelet, burge meester, Welle. M. den baron Vandernootborge meester, Moorsel.M. Steppe, burgemeester, Neder- hasselt.M. Van der Scliueren, landbouwer, Appelterre, M. Van Ham, landbouwer, Ninove. In de zitting van 29 January, waren de leden dei- kamer in geen genocgzacm getal om te konnen beraed- slaegcn en moest de zitting verschoóven worden. Hier vóór geef ik myn wóórd van geneesheer. Onmiddelyk nadien, nog op den zeïven dag, begon Periet dc waters te drinken, en zich in de zelve dikwils le baeden> Acht dagen waren aldus verloopen, en Periet wierd nog niet vetter. Op zekeren morgend, Periet sprak zynen geneesheer aen. Heer ende meester, zcyde hy hem, ik worde nog niet een weynigje vet. Gelooft gy dat? vraegde hem den geneesheer. Of ik helgcloove? Wel! ik ben er van verzekerd. In plaels vetter, ik worde magerder. Wel, ter duyvelwagt dan een weynig. Gy moet aen myne waters toch den tyd iaelen van tiun uytwerksel te hebben. Zal ik dat uytwerksel nog lang moeten afwagten Eene of twee weéken, uytterlyk. Daer, ziet gy dien dik ken heer, welken in den hof wandelt Ja, allerbest. Ily komt my vóór als of hy M. K*** ware. Neen, het is eenen Engeischman. Ah! liet is eenen Engeischman Myncn God wat dikken Engeischman Gy ziet in hem eene levende preuve der kragt van myne waters. By zyne aenkomst alhier, over twee maenden, was hy nog magerder dan gy. Wacrlyk Ik geét' u myn wóórd van geneesheer. Eh wel, zou ik ook eens zuiken buvk, armen, zulke beenen, konnen bekomen Twee maenden zyn hier toe genoeg. Alles wel ingezien, doctor, met my eene maend in uwe waters de baeden, zal ik vel genoeg zyn. Op uw gemak.... gelyk gy wilt, Mynheer. V cl ja, eene maend. Ik zal my mét de helft der dikte van dcézen Engeischman te vreden houden. •De maend was verloopen, en Periet wierd niet vetter. Op zekeren dag dat Periet in zyn bad lag, en zynen dikken buyk, armen en beenen afwagtte, hoorde hy in dc naby gelegene badplaels eenen twist opryzen. i— Nu, doctor, zeyde den Engeischman met eene gebrokene slem, ik magere niet het minste. Een weynig geduld, milord een weynig geduld Londen is immers op eenen dag niet gebouwd. Maer, zeg; spréék reglzinnig zal ik nog konnen ver mageren Ik gééf ti myn wóórd van geneésheer. Zie daer al zoo lang, dat gymy altyd liet zelve herhaelt. Maer, waerom zyt gy zóo moeyelyk* om overluygd te wor den Hebt gy dien mageren heer niet gezien, die dikwils, als eene schim, in den hof wandelt? Ja liet is een geraemte. Neen, het is eenen looneelist, hel is M. Pertet, die, om dat zynen buyk to dik was, zich van liet tooneel hééft moeten verwyderen. 'Eb! wel, b< is my kompnvinden, hy lieéft mv gëraedpleegd, hy gebrn myne waters, en gy kont nu zien of de waters van Enghien de magt niet hebben om le ver mageren. Zal ik dan ook zoo mager als hy worden vroeg den Engeischman, geheel bedroefd en verlegen. Niet zoo mager, gcloove ik; want M. Periet lieéft wat te vcél de waters gcbruykt. Maer, de geneézing van deézeri heer is voleyndbinnen twee of dry dagen moet hy ver trekken. Periet reglle zicli in zyn had op, en gaf eenen harden vuyst- s'.agop het schutsel, roepende: Gy vergist u, geneésheer van den drommel, want ik vertrekke nog heden... binnen eene uer... op den oogenbiik Eene uer nadien reed Perlet reeds weg. Apropos, om le sluyten de waters van Enghien zyn gc- bleévcn wat zy waren, en den doctor... is niet veranderd. Welke waters Maer, ook, welken doctor

De Denderbode | 1848 | | pagina 1