BUYTENLANDSCII STAETKUNDIG OVERZIGT. Weéten de afweézigc leden der kamer wel dal zy dien dag wederom twee duyzend franks verlies aen de staels- j kas hebben toegebragt en dat zy die kostelyko franks hebben ingezakt zonder de zelve liet minst verdiend te j hebben? Als deéze afweézige leden eenen hovenier, eenen metser, schrynwerker of allen anderen werkman in hun nen dienst hebben, en als den werkman op zekere dagen geenen lust van arbeyden heeft, zouden die leden den werkman hier over betaelen Dit zyn vraegen die in zich zeiven antwoord vervatten. Nu, zou de kamer niet dienen te beslissen dat er hierdoor zoo véél noodeloozc penningen niet blyven verkwist worden Maer wat is 't, als wy hier af spreéken, dan gaen wv bv den duyvel te biegten, en daerom zullen wy die stof niet verder be- I handelen; het zy genoeg dat zy onze agtbaere te binnen gebragt zy. Den generacl Gabrielli, oud-oflicier van 'l Fransch leger is dóór den Paus lot minister van oorlog benoemd. De benoeming van eenen wereldlyken persoon tot een ministerie heeft te Hoornen de beste uytwerksels gehad. Vrankryk komt aen Toscanen 3,000 geweêren ten ge schenke te zenden. Gewigtigc en gansch onverwagtte tydingeu zyn nvt Napels ontvangen. Koning Ferdinand schynt begreépen te hebben, dat by de ernstigheyd van den Siciliaensehen opstand, allen wederstand eene dwaesheyd was, en dat zyne eygene kroon mogelyk op het spel stond, lly heeft dus in de ofïiciëéle Gaceta vyf dekreéten doen afkondi gen, waerby hy ettelyke toegeéflykheden aen de open- baere denkwyze doet. Illyft te weéten, of de Sieiliaenen aen hunnen Koning niet zullen antwoordenliet is te laetgelyk de Franschen en Belgen in 1830 aen Karei X en Willem I hebben geantwoord. Alwie aendagtiglyk de parlementaire debatten opvolgt die thans in de Fransche kaniers ontstaen, zal moeten overeenstemmen dat M. Guizot's behoud aen 't hoofd der staetszaeken eene waerborg vóór de vrede van Eu ropa is, terwyl deszelfs vervanging het signum belli of oórlogsteeken zyn zou. Wy stemmen er in overeen dat .VI. Gnizot niet zonder staetkundige misslagen iscjie min of meer Vrankryks eer kwetsenmaer 't is evenwel waerheyd dat op dit oogenblik dat twintig verscheyde volkeren in gisting zyn, den naem van M. Guizot de vey- ligheyd van Europa is. Er zyn volkeren, zoo als Enge land, welke tegen die vredelievende staetkuude opge wonden zyn; er zyn er andere die vueriglyk naer den oorlog verlangen om de vryheyd te bekomen zeggen zy, gelyk Belgiën. Vóór wat ons betreft, wy moeten schrik ken vóór den oorlog wyl wy er niets by te winnen en in tegendeel alles by te waegen hebben. Ons lot is inniglyk met dat van Vrankryk verbonden; 't is dóór Vrankryk dat wy eene natie geworden zyn, deszelfs vriendschap is onzen besehermmantelWy hebben slegts onze onzy- diglicyd en een leger van 100,000 mannen om ons tegen het overige van Europa te verdedigen. O zwak behoed middel Eene nederlaeg voor Vrankryk zon ons den oorlog op den hals haelen en dan zou het lot geworpen worden. Mogen wy thans den val van M. Guizot wen- sehen M. Guizot heeft in de kamers laetcn hooi en dat Engeland met Oostenryk overeengekomen is in de te neémen maetregelen noópens den Italiaensclien opstand. De twee mogendheden zullen elkander de hand leenen om den territorialen statu quoin Italiën te behouden. Den zóón wylen den koning van Denemerken heeft den troon beklommen en den naem van Ferdinand VII aengenomen. Zou deéze verandering geenc onlusten te weeg brengen in de staeten van Sleeswyk Ilolsteyn Al wat wy weéten, is dat den nieuwen vorst voorgenomen hééft de staetkunde zyns vaders te volgen. Gisteren ontvingen wy van wege het collegie van bur gemeester en schepen het jaeriyksch verslag over de stads zaken; by het ovcrloopen van dit sink zagen wy met verwondering l°Dathct collegiederEE.PP. Jesuilen onder de lagere privactsehoólen (sic.) gerekend word. Wy vraegen hierop of zulke ongerymde opgaef die als otlicieél naer de bestendige deputatie gaet gezonden wor den, wel in den smaek der EE. PP. Jesuilen zal vallen En ten anderen welk doel men beoogt dóór eene opgaef waervan alle man met grond de egtheyd betwisten kan. 2" zien wy met verwondering dat er in het collegie lic- staet niet alleen eenen volledigen leergang nan middelbaer ondencys van aen de voórbereydende klus of 7dc tot aen de Hhetorica medebegreépen, zynde eenen koers van ~i jaeren, maer dat dit alles bestoet buyten den voorbereidenden leergang van fransche laet van welken hiervoóren is ge waagd Wy gelooven met zekerheyd dit officiéél stuk zon der vrees van wederlegging te mogen leugenstraffen daerom zal den Dknder-bode zich eene categorieke vraeg veroorloven nacmelyk, of dit w el eenen vossentrek zyn zou om den ondergang der primaire hoofdschool poogen te schuyven opeen anderals men zelf dezaek verbroddeld hééft? Wy gelooven hierop te zullen terugkceren. In ons aenstaende N' zullen wy de redevoering van Mr. V. De Moor waervan wy hier voóren gewaegen, tragten mede tedeelen'. De dood komt eenen der verdienstelvkste geneés- hceren, den Nestor onzes distrikts, M. Schouppc te llaellert, uyt het leven te rukken. Gisteren is hetstoffe- lyk overschot des overleden ter aerde besteld. Eene de putatie van 8 geneésheeren, apotekers en veeartsen is dóór het geneeskundig genootschap deézer stad afge- veèrdigd om de begraevcnis te gaen bywoonen. Dry lyk- reden zyn nacmelyk dóór MM. Ch. De Moor, Lievens en Lcnaert, leden des genoótschaps. uytgesproken. Morgen, zondag, zal het genootschap der Alliance deézer stad wederom eene groole brooddeeling aen de arme doen. Overmorgen zal 'I, genootschap der Cosmas en Damianus ook eene aenzienlvke deeling aen de noodlvdende doen.Wy haelen deéze liefdewerken met gretighcyd aen op dat zy overal zouden nagevolgd worden. liet spyt ons aen 't verzoek van verscheydene nieuwe iuschryvers die ons k van zondag II. gevraegd hehben, niet te konnen voldoen, mits de nytgaef teenemael uytgeput is. Dc volgende zyn alhier aengehouden en vóór den procureur des konings gezonden; J. Galliéz 28 j. oud, C. L Kesteloot 22 j. oud, van Oost-Roosebeék, verdagt van brooddiefte en landloopery. Voorleden zondag ging den veldwagter van Erondeghem na d'hoogmis eenige herigten afkondigen, wanneer hem eene pagles by het kleed trok en hem zegde komt eerst dien dief uyt myncn kelder pakken Do pagtes bad eenen persoon tydens de hoogmis 't hof zien binnensluypen en zich in den kelder verbergen, waervan zy daedelyk de deur gegrendeld had en de politie kwam verwittigen. Den veldwagter is naer de plaets gekomen en hééft werkelyk den dief in den kelder gevonden. Op de zelfde gemeente Erondeghem is deézer dagen eenen persoon met eenen beytel in den buvk gesteéken en dit wel zoo verwoed dat den lyder alle dagen ingevaeris van sterven. Den daedcr is op de vlügtgcgacn doch de justitie is op zynspoór. EEN IIOL. In eene gemeente in de nabyhoyd onzer stad gelegen, bevond zich eene sints lang onbe woonde hut. Eenen armen dompelaer zonder schuyl- piaets mikte op de zelve en besloot er zich in te vestigen buyten tics eygenaers weéte. Maer wat gedaen Deur of venster openbreékèn ware een feyt dat hem zou hebben konnen verraeden; hy vond dus een beter middel nacme lyk een hol in den niuer te maeken. Nauwelyks was den dag op welken dit plan gemaekt was, ten cynde geloopen, of zie des nagls stelde den armen duyvel zich aen 'I werk. Gelyk men zich kan in beelden was dc brêehe eerder gemaekt dan die der bele gering van Saragossa of van Constantine. Het hol dan gemaekt zynde, installeérde zich onzen vos in zyne pyp en wenschfe zich zeiven véél geluks over zyne spoedige verheffing; maer eenige dagen nadien vond hy verdriet in zyne eenzaemheyd; doelttegenalle kwaeleuis remedie. Wat deed hy? Hy adresscért zich aen een ander arm lutysgezin welks dak op 'tinstorten is en zegt dat hy een goed koop appartement te hueren hééft, en daedelyk is Taccoórd gemaekt. Het lmysgezin kruypt met armes en bagages langs 't hol binnen. Nooyt bestond er betere eensgezindheyd dan in die hut; niets wierd er liever gedaen dan langs 't hol binnen dringen om aldaer do koude winterdagen dóór te bren gen. Maer eylaes welk geluk is duerzaem Een lid des huysgezins word ziek en den gencésheer wierd geroepen. Deézen komt aen de deur, en tok tok tok.... Eene slem roept van binnen M. den doktoór den sleutel is verloó- ren, zyt zoo goed langs 't hol binnen te konten.... De geneésheeren schynen tot alles geschikt. Geleyd dooreen gevoelen vanmenschlievendheydtrotseéren zy niet alleen dc gevaeren ntaer zelfs alles wat aen andere walg en afkeer verwekt. Dan, den Esoulaep is by den zieken en bevindende dat deszelfs stact gevaerlyk is, beveelt hy den gcestelyken geneesheer te roepen. Den pastor, een zeer ieverig man komt aengeloopen en aen de deur tok tok tokDe binnensten! riep al wederom M. Pastoor langs 't hol als 't u belieft, den sleutel is verloeren.... Weldra verstond den geestelyken wat er gaende was en kroóp insgelyks langs 't hol binnen om zyn iieylig ministerie by den zieken uyt te oefenen. Nu blééf er nog over den zieken den laetsten reyspen- ning toe te dienen, en... den Almagtigen' zelf kwant langs 't hol binnen.... Als eenen bliksem vlóóg dit nieuws rond de gemeente en kwam ook ter kennis van den eygenaer tier hut. Woedend liep deézen met den sleutel 0111 alles buyten te kuysschen, maer onder weg dagt hy dat men iemand zoo gemakkelyk zonder onkosten op straet niet zet en dat hy hoefde te zien wat hy deed, weshalve hy op zyne slappen terug keerde en alles in den statu quo liet die men zegt nog te bestaen. i Eene vrugt van de onnuttige en hactehjke wet op hel onderwys. In eene gemeente van braband digt by Vilvoorden, is eenen onderwyzer in bediening van in l8l2. Deézen on- derwyzer, die nu het derde landbestier ziet, hééft gedue-1 rende dien tyd, niet alleen de jongheyd diër gemeente, I ntaer ook dc geéne, en wel de byzonderste der aengren- zende gemeenten, in 'tVlaemsch, FranschRekenen, Christelyke en zedeleer onderweézen, zoo dal hy om ringd is dóór agting en eet bied by iedereen; ntaer ziet, den Borgemeester diër gemeente met spaerzaemheyi i bezield of dóór opstoóking aengehitst stelt dien ouden 1 onderwyzer vóór dat hy van de opcenten dóór de wet aen den ouden onderwyzer toegestaen moet afzien,, wilt i hy benoemd worden; den onderwyzer wilt er niet van afzien en aenstonds eenige deézer heeren te vierevoets j naer Lier om eenen nieuwgebakken onderwyzer dien zy nu moeten betaelen, hein schoólhuys, lessenaers enz', bezorgen, terwyl den voórigen onderwyzer niets anders genóót dan het gebruyk van eenige lesssenaers en een jaeriyksch drinkgeld van eenige francs. Nu zyn er twee' schooien, maer die van den ouden onderwyzer blyft het vertrouwen der groote en aenzienelyke meerderheyd i verdienen. Den minister van oorlog komt do korpsoversten van het leger te verwittigen, dat het algemeen genóót- j schap ter aennioediging van den krygsdienst de premiën j van wederdienstneéming vóór 1848 bepaeld hééft als volgt300 fr. vóór eenen soldaet; 600 fr. vóór eenen j kaporacl of brigardier700 fr. vóór eenen onderofficier. Den minister van binnenlandsche zaeken komt de gouverneurs der Vlaenderen twee circnlairen toe te sturen, om hun doelmaetige middelen ter bestryding van den typhus en andere besmettelyke ziekten voórteschry- ven. Doctor Sauveur is tevens dóór den minister belast de dorpen te gaen bezoeken in welke de typhus- koórtsen woeden. M. P. Ghekière, pastor te Cachtem, is aen de ge- i volgen van den typhus, overleden. Deézen weérdigen i geestelyken had den ouderdom van 62 jaeren bereykt. j Eenen armen man, oud 72 jaeren, is te Ronsse versteéven gevonden. - Sedert vier dagen zyn vyftien klerken bezig aen j het overschryven der talryke stukken behoorende by het proces Rosseel-Van den Plas. Deéze stukken moeten aen I de beydc beschuldigde beteekend worden acht dagen vóór de zitting. Een nieuw komité van menschlievendheyd is op de parochie, gezeyd Finisterrsete Brussel opgeregt, en hééft eene eerste uytdeeling van 20,000 kilog. houille-kolen aen den armen van die parochie gedaen. Eenen welgekleeden persoon volgde deézer dagen eene boerin, die langs de baen van Wondelgltem naer Gend ging, om eenige voorwerpen, welke zy in eenen korf droeg, te verknopen. By haergekomen zynde, knoop te don zoogezeyden lieer een gesprek aen met de vrouw j over den slegten tyd, geduerende welk gesprek hy eens- 1 klaps een handvol zand in de oogen wierp der verschrikte I boerin, welke hy van luieren nieuwen laken mantel en korf beroofde, en vervolgens het haezenpad kóós. Bv toeval wierd deéze nieuwmodische manier van een anders goed te leenen dóór oogverblinding, van verre ge zien dóór M.'**, klerk by M. den notaris Pte Gend, i die zich vroegtydig naer zyn bureel begaf. Zonder aerze- j len snelde hy den fushionnabel agterna, haclde dien in, en met behulp van een paer jaegers, die hctspelken! insgelyks gezien hadden, maekte hy zich meester van den baenstrooper, die gedwongen wierd het gcstoólene terug j te geéven, en vervolgens dóór die braeve en stoutmoe-j dige heeren is overgeleverd geworden aen de policie. Het lyk van eene vrouw, woonende op de Oude- Vest, te Gend, is eergisteren, om tien neren des avonds,i aen de Zuyvelbrng, uyt de Leye getrokken. Men gelooft aen eene zelfsmoord, want de vrouw had liaeren mantel op de baillie der brug gehangen. Toen'zy in het water lag, hééft zy om hulp geroepen, maer men heeft de drin- kelinge niet konnen redden. De verdronkene is eene visehverkoopster, Maria Van Loogenaemd. fiene arme vrouw is over eenige dagen te Gend gestorven, en in het eerst had men gemeend dat de vrouw bezweéken was; maer men hoéft 2700 fr. in liaere wooning gevonden, en dit hééft het eerste vermoeden geheel doen verdwynen. M. Dufresné, eenen der oudste advokaeten van Brussel, is voorleden zondag, in den avond, schielyk overleden. M. Dufresne was bezig met te speélen met ile kaerten, en voelde zich cenigzins onpasselyk. Hy stond op om in de locht te gaen, en viel dood neder. Den over leden had den ouderdom van 80 jaeren en half bereykt. Eergisteren hééft het hof van cassatie de voorzie ning verworpen van Thomas Peelers, barbier, woonag- tig te Aersehot, den 9 december jongstleden dóór het hof van assisen van Braband ter dood verweézen, wegens voltrokkene moord op den persoon zyner vrouw Angelica Schepers. Den veroordeelden hééft zich by den koning in gratie vóórzien. In den nagt van zondag tot maendag is er eene bende dieven van 15 tot 20 persoonen in de pagthoeve gedrongen, die bewoond word dóór Joannes Koopman,

De Denderbode | 1848 | | pagina 2