<'ii gelogen is buylen de Gendsehcpoort te Koi'tryk, op den grenspael der stad Harelbeke. Dóór de groote vorst was het de kwaeddoeners gelukt, in de hoeve te komen, die niet oenen breeden gragt omringd was. Na het breé- ken van twee yzeren staeven, die den ingang van den kelder beletten, hebben zy, volgens het zeggen van den bode, 200 pond verkensvleesch, 60 a 70 brooden ieder van zes pond en twee kassen boter, wegende te samen 65 pond, gestoólen. Men schat het gestoólene in 'tgeheel op de weêrde van 200 francs. De dieven schynen met hunnen buyt in de rigting van llaiudbcke vertrokken te zyn. De stad Antwerpen komt nogmaels een bewys te geéven, niet dóór wóórden, maerdoor daeden, dat vuyge eygenbaet en zelfzugt hacre dryfveêren niet zyn. "lie ellende, aen welke de beyde Vlaenderen ten prooy zyn, heeft by het puyk dier burgery diep medelydeu verwekt. Een comité heeft zich dan gevormd, met oogmerk eene nationaf.le iNSCHiivviNG uyt te lokken, om die ongeluk kige provinciën spoedig en kragtdaedig ter hulp te komen. Dit comité bestaet uyt de heeren E. Gillès-Dé Pelicliy, .1. J. K. Osy, Calien, Michiels-Loos, Th. Decock, Ch. Agie en Geolhand Moretus. Dit comité hééft zich twintig notabiliteylen uyt den koophandel, den adeldom en den deftigen burgerstand, zonder aenmerking van politieke denkwyze, toegevoegd, en de naemen van alle deéze agtbaere mannen leveren de waerborg op, dat de bydrage van Antwerpen in dit gezamentlyk goed werk niet ge ring zal wcézen. Eergisteren avond hééft het comité eene zitting houden en beslist, dat er in al de steden, dorpen en vlekken der provincie inschryvingstysten zullen wor den in omloop gebragt, en dat de gelden, welke men zal inzamelen, aen de behoefligste gemeenten der beyde Vlaenderen zullen worden gezonden. Eergisteren morgend zou op het stadhuys te Ant werpen vóór den officier van den burgerlyken stand een fiouwelvk voltrokken worden. De verlóófde waren met familie en getuygen in de trouwzael vergaderd, als den bruydegom voorwendde, dat hy eene dringendeen nood- zaekelyke kommissie te verrigten had. Deéze kommissie duerde zoo lang, dat men aglerdenken begon te krygen en eyndelyk vernam men, dat den vogel weggevloógen was, en zyne Griseldis by provisie in den druk had gelaeten. De Chronique de Courtrai verhaelt omstandig, hoe twee arme weduwen van lngelmunster, niet weelende wat in deézen gueren winter te worden, de reys naer Parys ondernamen, om den baron en de baronnes Ie Montblanc van Ingelmnnster, wiër wcldaedigheyd in geheel Vlaenderen befaemd is, eeu zalig Nieuwjtter de gaen wensclien; hoe zy deézen togt van zeventig mylen te voet volbragten; hoe zy te Parys bv hacre kasteleynen gekomen zynde, dóór de zelve minzaèm ontvangen, 'twee dagen heerlyk geherbergd, en met eenen zak vol eétwaè- ren en eenige vyflVankstukken wierden naer buys gezon den. Thans in haer dorp terug gekomen, moeten zv luiere reys-avontueren twintigmael per dag vertellen, en allyd cyndigt het verhael met te zeggen, dat den goeden God dë schoonste plaels in den Hemel aen den baron en de baronnes zal moeten geéven. In den nagt van den 25 jannary zyn er dieven in het lmys van den heer Everaert, burgemeester te 11 to e ren (Waes), met brack gedrongenzy hebben al het zilverwerk bestaende in eenen kolfypot, lepels, enz. me degenomen eenen persoon dier gemeente word verdagt gehouden in dit schelmstuk deel genomen te hebben. Men schryft uyt Weenen dat M. Servais, den prins der violoncellisten, aldaer is overleden. Indien deéze tyding bewaerheyd word, zal deézen belgischen artiste alom betreurd wórden, om dat men overal zyn buyten- gewoon talent kent. Te Londen komt eenen zoo ryken als giei'igcn koopman de openbaere aendagt gaende te maeken. Hy had zoo goedkoop mogclyk eenen armen daglooner aen- genomen, omeenig werk in zyn lmys te verrigten. Deézen ongelukkigen vertoonde aen des koopniaiis hnysvrouw, dat hy by zulke geringe daghuer geen glas bier kou kry gen, óm zynen dorst te lessehen. De medelydende vrouw- gaf hem eenen vollen pot; maer deéze omstandigheyd haeren man ter oore gekomen zynde, hield hy den pr'ys van eenen pot bier van den dagloon af. Den armen duv- vel schreeuwde, donderde en speelde zoow el op den poot, dat de gewaerschouwde policie hem in hegtenis nam. Des anderdaegs verscheen den werkman vóór den rech ter, legde hem de zaek uyt en was er af met twee schel lingen (24 stuyvers). Maer den gierigen koopman had nu ook eene rekening met de juslieie te vereffenen, en wierd verweézen tot 1250 fr. boet, wegens het verkoopen van bier zonder patent, en den armen daglooner ontving een derde deézer som, als hebbende deéze overtreéding aen dag gebragt. Deézer dagen vond eenen der wagters van den Noor- der-spoórweg omtrent Amiens 48 leeuwerken, van welke 28 dood en 20 die slegts verdwelmd seheéncn te weézen. Waren zy tegen de yzerdradenvan clektrisehen telegracf gevloógen en dóór een gevolg der elektriciteyt nederge- geveld Over vier dagen russle een vogeltje op eenen der yzeren leydradenhet viel dood vóór de oogen van den baenwagter. -Den notaris Duval, te Erchez, departement der Somme (Vrankryk), ten gevolge van den verwarden slaet zyner zaeken, zyne schuldeyschers hebbende by- eengeroepen, onder welke zich veéle werklieden bevon den, boód hun 25 per cent. Maer die voorstellen wierden niet aengenomeu, en des avonds kwam het werkvolk de deuren van zyn lmys instormen en bedreef allerley bal- daedigheden. Ondertusschen zag den notaris ook de gendarmen naderen, die kwamen om hem aen te houden, waerdoór hy zoo wanhoópig wierd, dat hy zich vier messteéken in den onderbuyk toebragt, aen welke won den hy des anderdaegs overleed. Brieven uyt Royan, de dato 18 janry deelen de schipbreuk mede van het Engelschc schip Idalia, kapi- teyn Keith, van Londen, welke den nagt te voóren, by het binnenkomen van de Gironde, plaets had, en waerby 14 persoonen der equipagie het leven verloóren. Het schip was bestemd naer Bordeaux. Het is niet bekend, ot het legen zeegevaer verzekerd was. Deézer dagen wierd uyt Rybink (Sileziën) medege deeld, dat elf lyken van verhongerde op het koninglyk domeyn van dien naem zyn gevonden. Men hééft egter niet kunnen ontdekken, of die lyken inderdacd van ver hongerde waren want deéze gevallen gebeuren dagelyks en worden alleen dan officiéél geeonstateérd, wanneer de doode op de slraeten of velden gevonden worden en onbekend zyn. Hoe jammerlyk den toestand in Sileziën is, en vooral in de districten Rybink en Pless, kan blyken uyt eene deézer dagen bekend gemackte uytnoodiging aen alle Sileziërs, om hunne ongelukkige broeders ter hulp te komen, daer zelfs lwnderde weezen om brood schreyën, geknield by het lyk hunner van honger omgeko mene ouders TYDINGEN UYT ITALIËN. Het gerugt van den opstand op Siciliënwordbevcstigd. Zelfs de Milanesche bladen 'geéven byzonderheden aen- gaende deéze gebeurtenis. Palermo, zegt men, geleek den 12 naer eene golvende menschenzee de omwente ling, welke reeds te voóren dóór een zoogenaemde pro- clama dei Palermitani was aengekondigd, brak op vier punten te gelyk uyt; behalve de bevolking van Palermo, die in niassa naer de wapenen greép, moet ook een groot aental misnoegde landlieden (men spreekt zelfs van 40,000) naer de stad gestroomd zyn de troepen hebben geschoóten en meer dan 50 opstandelingen moeten op de plaets zyn gebleéven; eyndelyk evenwel waren de troepen genoodzaekt vóór ile overmagt te bukken en Palermo te ontriiymen, zy kampeerden buyten de stad. Volgens sommige berigtcn, zouden de forten van Paler mo den 13 zich aen het volk overgegeéveu hebben. Ook Ie Messina, Catania, Syracuse moet den opstand de over hand behouden hebben, en te Manfredonia moeten, van Korlu, eenige honderde Italiaensche, Poólsche en Duyt- sehe uytgewekenen aen land gestegen zyn. Brieven uyt Napels van den 15 melden, dat de ingescheepte troepen naer Sicilian meer dan 6000 man beloopen. Laetere tydingen uyt Siciliën kondigen geenszins het eynde van den opstand aenin tegendeel hééft hy nieuwe kragten gewonnen, liet volk van Palermo, dóór de be komen voordeden vervoerd, en dóór een bombardement van acht-en-veertig neren verbitterd, hééft geweygerd zich te onderwerpen, na van detoegeévingen des konings van Napels te hebben kennis genomen. Die toegeévingen zouden een paer maenden te voóren met verrukking zyn bejegend geweestmaer nu zyn dezelve met veragling verworpen. Palermo volheid in zynen eysch: de Consti tutie van 1812 en de onmiddelyke byeenroepiiig des Parlcmenls. De brieven behelzen wyders eenige byzonderheden over den gang des opstands. Men wéét reeds dat denzel- vcn den 12 jan. is begonnen. Den 13stormden de klokken op al de torens en riepen de bevolking te wapen. Dien dag is er aen weérskanten véél geschoóten. Vier comités zyn tot stand gekomen, aen welke het volk sedert dien niet opgehouden hééft te gchoorzaemen. Uyt Napels hééft men tydingen tot 24 january: Daer ook was den toestand, sedert de afkondiging der koning- lyke ordouanciën, verergerd. Aenvanglyk waren dezelve dóór de bevolking koel ontvangen, en sedertzy vernomen heeft dat de weygering der Sicilianen bekend is, liegt zy gecue weêrde meer aen de koninglyke toegeéflykheden. In de stad Napels heerscht véél bekommering, en daer de tydingen uyt de provinciën geenszins geruststellende waren, vreesde men de boeren naer de hoofdstad te zien komen. Al de invloedhebbende persoonen hadden zich vereenigd, om den koning ruyme toegeéflykheden aen te raeden. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 31 Janry. In deéze zitting zyn de be- raedslaegingen over den yzeren weg voortgezet, en er is eene verbetering in het bestier aangenomen, te weéten dat alle de bedienden zullen betae d worden uyt het zelfde krediet, en dat men geene sommen op andere ka pittels meer zal mogen neénien om bedienden onregel- maetige jaerwedden te geéven. Deézen voorstel van het gouvernement is met algemeene stemmen aengenomen. Zitting van 1 Febry.In deézezitting zyn al de overige artikels des budjets van openbaere werken aengenomen. Eenige aanmerkingen noópens het te groot getal bouw kundige licéft tot langdraedige woordenwisselingen aen- leyding gegeéven; nogtans zyn de zaeken gebleéven gelyk te voóren. Morgen zal er over den budjet in zyn geheel gestemd worden. Zitting van 2. Heden zou de tweede stemming over het budjet van openbaere werken plaets hebben maer de zitting is begonnen met naer de sectiën te verzenden eene kredietwet van 2,511,301 fr. 32, vóór schulden dooi de voórige kabinetten gemaekt, en het ontwerp van wet betrekkelyk de suykers, hetwelk in de centraele sectie van den budjet der ontvangsten wasontstaen. Toen was men van een zonderling schouwspel geluyge:geduerende wel dry ueren beraedskicgde men, om te weéten of men moest beraedslaegen. De ministers Rogier en Veydt, na mens de regeéring, verklaerden, dat het nog'geen tyd w/as, om de suykerwet van 1846 aen te raeken hetgpën niet verhinderde, dat de Kamer dóór eenen stortvloed van propositiën, amendementen, overstroomd wierd. Zitting van 3. De kamer, om geenen tyd te verlie zen, is van in 't begin der zitting overgegaen tot de tweede stemming des budjets van openbaere werken die met eenpaerige stemmen is aengenomen. Dan is de suykerkweslie van gisteren weder op het tapyl gekomen en heeft de kamer in eene sóórt van verwarring een voorstel van M. De Corswarem aengenomen strekkende om te bekomen dat men vóór 't inlandseh suyker zou doen 't géén de wet van 1847 dóór 't uyllandsch gedaen hééft, naemelyk de afschaffing der aengroeyënde rechten die de vrugt zyn der wet van 1846. Zitting van 4Heden zyn er zonder ernstige bc- raedslaegingen verscheyde supplementaire kredieten vóór 't departement van openbaere werken aengenomen waer- vanhet voórnaemste is van 1,3000,000 fr. Vervolgens zyn eenige amandementen dóór den minister vanbnyten- landsche zaeken geleézen betrekkelyk de wet die wyzi- gingen toebrengt aen het douanentarief. Nadien hééft den minister van justicie eenige amandementen over liet wetsontwerp op het notariaet gedeponeerd. MERKT-BERIGTEN. De Biussclsche graeumerkt was gisteren in weerwil het sluyten der barreden, wel bevoórraed. De pryzen hebben eene ligte dading ondergaen. Zy waren vóór de tarwe 10 Ir, 50 c. en vóór de rogge 6 fr. "50 e. den 1/2 heet. er zyn eenige zakken opgezet als konnende geene koopers vin den.—De algemeene pryzen zyn gisteren te Gend 5 sl. per heet. gedaeld. Te Antwerpen zvn gisteren de vol gende graenpryzen Lestatigd: 17 a 18 guld. 16 st. den zak van 1 1/2 heet. vóór de tarwe, en 10 guld. tot 10 guld. 15 st. voor de rogge. Deéze pryzen by de geéne der biet ste merkt vergelcékon, bestaligen eene dading van 15 st. vóór de tarwe en 10 st. vóór de rogge. Om aen 't verzoek van onzen inSchryver te voldoen kondigen wy zyne bietste antwoord aen den boer van buy- len af; vóór wat de fransdie redencéring betreft die zvn artikel vervatte, daer komt den Dcnderbodo niet in, wv zyn vyanden van fransdie afkondigingen in vlacmscbe bladen. Overigens verzoeken wy den schryver in 't vervolg korter te zyn want wy zoo voél plaets aen doellooze per- soondvke peiinctwisten niet konnon toestaen. O TEMPORA O MORES O TYDEN O ZEDEN Voorzeker, M', indien ik kodmoedigheyd genoeg hezat, om aen uwen artikel van zondag II. niet te antwoorden eii mv met de beoórdecling uwer sladsgenoóten te vreden te stel len, voorzeker zeg ik, zou ik wyzer handelen.—Inderdacd de eygenliefde, de onbcseliacnidhevd zoo verre dryven van zich zelve onder eenen onbekenden persoon, wierook te zwacvën en zicli een onafliankelyk karakter durven te noemenzyuè sladsgenoóten dwaes genoeg aglen van te denken dat zv deézen scheynheyligen tick niet zullen gevoelen, dacrvoór moet men zich een groot gedagt van zich zeiven vormen, dacrvoór moet menboer van buiten zyn. Onafliankelyk! M', lervvyl men zich reeds niet geschaamd heeft middelen te gebruvken die aen den slaef zelf iets veraglelyks inboezemen; en dit om'aeri uwen onbepaelden hoogmoed te voldoen Onafliankelyk i ia maer slegts in uwe wóórden. Gy herinnert u ongetwyffeld zeer wel, wat men u nog niet lang geleeden zeyde dat iiidien uwe werken, uwe woorden niet kragteloos maekton, men u vóór een deftig man zou mogen acuzien; maerDit waren geene heymelyke vyanden, dit waren geene niet weéten. Gy bc' driegt u, wanneer gy denkt dat men u benyd. Neen M' men ben yd u niet, men lieklacgt u nog véél minder; maer men veragl u. Een reglziumg mensch kan by uwe arglistige schvn heyligheyd niet gevoelloos blyven. Daer vóór spreekt men daer vóór doel men u kennen. Indien gy, verwaend genoeg zyt om u aen hel sterk en on- buygzaem slael te vergelyken, moet ik u zeggen; dat dit stael zoo ondoórknaegbaer niet is als gy wel denkt; dat deéze muy- zen er over twee dry jaeren niet vrugteloos aeiigeknaegd heb ben. Zyt zoo vermeten niet M'. De toekomst is zoo wisselvallig liet getal der muyzcn word zoo ryk. Het stael word zoo oti sterk. Daerenboven de gerugten die op ditzooonbuvszaem en zoo sterk stael rondloopen schynen my niet al te gunstig Verder, komt gy nog al eeiis op de taelfeylen terug' en ev noemt schryvelaers degeéne die dezelve niet kunnen vermyden Gy bedriegt u, boer vau buitende lael is maer het stoffelvke Wat geeft liet aen den schilder of hy zich van slegte ofeoedé penseelen bedient, als het tafereel dat hy wilt uytdrukken maer schoon en waer zy Wat gcéfl het aen den schryver of hy taelfeylen of geene vermyd, indien zvne gedagten maer

De Denderbode | 1848 | | pagina 3