AELST, den 12 February. ZONDAG 15 FEBRUARY 1848. TWEEDEN JAERGANG.— Nr 74. ten behoeve der arme en ellen dige zieke der gemeente Neder hasselt by Ninovc, geopend ten Bnreele van den Dender-hode. üit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de, dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsoonen die voor een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos ecne annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand rcglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigbeyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder "gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, elc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naenten der persoonen die ons eenige stukken zouden begeéren mede te deelen, zullen gehevm ge- houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne stukken waervan wy de opstellers nier. kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van.dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CCIQÜE SUL'M. DEN DENDER-BODE Het herte blood als men de beweéging der Vlacndersche burgerstanden naelet; men ziet overal dat de armoede en gebrek ten top zyn gesteégen; dat de typhuskoórts haere vernielende woede verdobbeld tegen de uytge- hongerde Vlaemiugen welke zy als koornhalmen wech- maeyt; dat de Vlaenderen die voorheen in een aerdsch paradys, in een land van beloften verkeerden, thans in eene zee van ellenden herschapen zyn, by zoo verre dat de welspreékendste pen onbekwaem is het weézenlyk hertverscheurend tafereel op te hangen van al de beroo- vingen, van al de smerten, wee en druk waeraen die rampzalige provinciën ten proey zyn. En ondertusschen, wat zien wy in de kamer der volksvertegenwoordigers Meerendeeis hairklievende afwykingen der kwestiën die de beraedslaegingen verlengen en doordien eene om zoo te zeggen doelloozc geldverspilling ten gevolge hebben. Wat ziet men in de kamer Over voorstellen beraed- slaegen die konnen uytgesteld worden, die geenzins dringende zyn, die met een wóórd, heden vastgesteld en morgen verworpen, ettelyke dnyzende franken op straet werpen, terwyl die ter heeling der ontzettende volks- wonden zoo wel zouden te pas komen. En hierop zwygen de mimstericéle gazetten even als of liet paupe- rismus der Vlaenderen noch góuvernements- noch volks- vraegstuk ware. Waerom porren de ministerieéle bladen hunne patroonen niet aen dit beloofde en zoo zeer ge- wenschle ontwerp vóór den dag te brengen Moet er misschien eerst een derde of een vierde der bevolking uytgestorven zyn Welnu, het gaet er naer toe, de schroomelyke armoede gewapend met den typhus, dien verslindenden geessel zal welhaest die taek volbragt hebben; welhaest zal men talryke gemeenten in Oost en West-Vlaenderen aentrellën waervan een derde der bewooners onder de slagen eener aenhoudende ramp zal bezweéken zyn welhaest zullen honderde wee zen te recht aen 'tgouvernement verwyten dat hunne ouders dóór zyne werkloosheyd ten grave gesleept zyn. 'T is de openbaere liéfdaedigheyd alleen niet die de Vlaeuderen kan helpen, 't is het gouvernement die zulks kan en moet doen, en dit met de overtollige jaerwedden te verminderen, met verkwistende uytgaeven tevermey- den, immers met honderde middelen aen te wenden die wy benevens andere hebben aengeweézen. Van den an deren kaut, dat al die zoo overvloedig bezoldigde amb- tenaers eens beginnen met eene week ja zelfs eene ïnaerid kosteloos liet land te dienen dat hun zoo véél betaelt dat zy zich in de. genoegtens en weelde konnen baeden; dat deéze ambtenaers zich een weynig onttrekken en denken lioe onmensclielyk het is altyd in vermaeken en over vloed te leéven terwyl hunne natuergenoóten geducrig met rouw en droefheyd overstelpt zyn, en oogenblik- kelyk zal een daedelyk hulpmiddel konnen toegebragt worden aen de geéne die thans aen alles gebrek hebben. HET COLLEGIEDE LEEG EH E HOOFDSCHOOL EN 'T VERSLAG OVER STADS ZAEKEN. Zommige menschen peyzen dat al wat gedrukt en in eenen boek te samen gebonden is, als evangelie moet beschouwd worden en dat daer tegen niets te zeggen valtnogtans gaen wy het heden waegen het gedrukt en in brochuer gebonden verslag over de zaeken deézer stad te onderzoeken, ons egter voor 't oogenblik bepao- len by het hoofdstuk waervan wy over acht dagen gesproken hebben en 't géén handelt over 't openbaer onderwvs. Vooreerst spreékende over de lèegere opperschoól, zegt het verslag dat dit gestigt grootc diensten bewyst, zonder dat egter die diensten worden bekend gemaèkt. Wy vraegen welke diensten de leegere opperschoól bewyst B. V. leert men er iets dat MM. Vanderspeeten en Van der Straeten niet leeren Leeren de kindel-s er beter Leeren zy er aen minderen prys Och neen Welke zyn dan die diensten Niemand kent die. Vóór het jaer 1845, zegt het verslag, hééft er de stads kas fr. 50(3-55 aen verspild, vóór liet jaer 1846, 2000 fr.; en hoe véél heeft hot gekost vóór 't jaer 1847 het ver slag zegt het niet, en waerom wy wésten het niet. Ondertusschen ziet men dat, buyten het verleenen des gebouws het geen jaerlyks aen de stadskas 12 a 1500 fr. opbragt, de Opofferingen vermeerderen, by zoo verre, dat wy zonder aerzelen durven zeggen dat dit gestigt jaerlyks 3 ii 6 duyzend franken aen de stadskas kost Maer, zullen de schatpligtige vraegen, welk is de oor- zaek van die geduei'ige aengroeying van opofferingen Luystert, liet verslag zal liet ons zeggen Deze aengroeijing onzer opofferingen ten behoeve dier school is toe le schrvven aen de vermindering van 't getal der leerlingen, die erde leergangen volgen; welke vermindering hare oorzaek vindt eerst en gedecltelyk in de al te lange aemvezigheid eepiger lgden van 't ondor- wyzend persooneel die onlangs vervangen zyn, doch byzonderlyk in de mededinging, welke de EE. VV. Jesuieten Iiaer doen, door in hun kollegie eenen voor bereidenden leergang van fransche tael te openen, on danks de uitdrukkelyke belofte, die door den Geestelyke, belast met tie volmagt van Zyne Hoogweerdigheyd den Bisschop van Gent, van dezeus wege, tydens het maken der huerceduel, is gedaen, dat, ter begunstiging van liet bestaen van stads lagere schooien, aldaer die leergang nooit zou gegeven worden.» Wat zullen wy hierop zeggen dat dit eenen hoop leugens en lastering is Neen, neen, dit ware wat grof, maer wy zullen hierop een beetje klappen. Vóór eerst vraegen wy, of liet waer is dat de vermin dering van leerlingen eerst en gedeeitelyk haere oorzaek vind in de al te lange aenweézigheyd eeniger leden van 't ondcrwyzend personneéi, wyl eenen leeraer van dit zelfde personneéi waerop men hier mikt en die zonder gekende rede orimedoogend nvt zyne bediening gésloo- ten is, hier in onze stad eenen leergang geopend hoéft die nimmer in beteren bloey zyn kan, ja, die byna zoo véél leerlingen telt als de leegere opperschoól? Wat beduvel dit, borgers van Aclst V Moeten de verslaggeé- vers Uld. niet als uyleu aenzien met dergelyke zaeken te durven in 't licht brengen, denkende dat gy zulks niet zult bemerken En wat meer is, waerom hééft men dan het afgedankte personneéi niet vervangen dóór een ander dat meer het vertrouwen geniet der ouders dan het eerste Elkeen ziet genoeg welke schóól in bloey is, en welke cr vervalt, elkeen kan dus over de zaek oór- deolen. Van den anderen kant, hoe veel leerlingen zyn cr in de leegere opperschoól niet die voor halven prys en zelfs kosteloos de leergangen bywoonen, het geen het getal nog een weynig aenzienlyk riiaekt, zonder dat, zou het er nog liever uvtzien. W 'at nu de tweede oorzaek van verval der opperschoól betreft, naëmelyk de opening eens voórbereydenden leergang van fransche tael in ons Collegie, is al wederom nevens '1 ey gcslaegen; wy hebben ons dienaengaendc bevraegd en zyn gemagtigd dit volkomen te leugenslraf- fen. Wat is dan de oorzaek zullen de verslaggeévers vraegen Wy zullen hun antwoorden dat zy de zelve zoo wel kennén als wy, maer dat zy veynzén noópens deéze onbewust te zyn. Overigens is dit eene snaer welke wy wel eens op tyd zullen aenracken. Het VI hoofdstuk des verolugs zegt nog verder dat vier Broeders der Clirislelyke Leering, genietende elk 606 Ir. te saemen 2400 fr., 350 leerlingen onderwyzen, dit lieeten wy diensten bewyzen; maer boe veel lecraers zyn er in de OpperschoólIloe veel genieten zy elk Hoe véél leerlingen woonen er de leergangen by enz Waerom dit alles bewimpeld, waerom niet regtuyt ge- biegt Gelyk men hier ziet, mag men niet altyd op een verslag voortgaen, men mag niet altyd zeggen Ja t is zoo, 't staet in 't stadsboeksken, 't is juste, 'k heb liet geleézen, tis ollïcieé! etc. dit zyn by ons al prullen., wy geloovcu T geen men ons duydèlyk uytl'egt en waer van men ons nauwe rekening houd, van den anderen kant, iedereen van ons hééft het recht rekening te vrae gen cn (e gelooven als liet een gebrekkig is dat 't ander gelykelyk onnauwkeurig is. Genoeg vóór hedeu, wy ge looven laeter deéze stof te zullen hervatten. Den eersten artikel was geschreéven en gezet toen wy van wege het gemeente-bestlier van Nederhasselt copiè ontvingen eener aen den minister gestuerde petifie wacrin den hachelyken toestand diërgemeenteafgeschetst is. Waerlyk het ongevoeligste hert zou breéken by het leézen van al de ellende cn beroovingen waeraen de armé atdaèrtèn prooy zyn, byzonderlyk tydens de ys- lyke verwoestingen die er den Typhus met eene steéds groeyënde woede aenrigt, by zoo verre dat op eene be volking van slegts elf honderd zielen, een zestigtal in de afgeloopene maend iieéft uyt liet leven gerukt; en men bemerke dat de inkomsten des weldaedigheydsbureels slegts tot 4566 fr. by jaere beloopcn, terwyl 't getal doodarme byna de helft der'bevolking is Het verzoek schrift vermeld dat de hutten der lydende niet meer bezogt worden ten zy dóór de geestelyke en geneéshee- ren, zoodaeaig is den schrik van verdere besmetting verspreyd. Wie van ons zal die jammerklagten en noodkreéten dei' ongelukkige bewooners van Nederhasselt verstooten? Niemand hoópen wy, ook. verhaesten wy ons de vraeg van 't geagt gemeentebestuer in te willigen naemelyk van ten onzen bnreele de aelmpesen in te zamelen die onze liefdaedige medeburgers en agtbaere leézers aeu onze noodlydende medebroeders van Nederhasselt zullen i geweérdigèu te schenkenalle giften, hoe kleyn zy ook zyn mogen, zullen wy met liefde en gretigheid ontvangen en ze ter haerer bestemming zenden. LIEFDAEDIGE IVSCIIKYYIAG, Deéze wéék is den catalogue der bibliotheek van goede boeken die by M. Van den Bossche, böekhandelaer al hier, is geopend, ons ter hand gesteld. Wy hebben die verzameling nauwkeurig onderzogt en bevonden dat de zelve is samengesteld uyt al wat verdieustelyk, aeime- naem en onderrigtend is; dat eiken liefhebber van leé- zing er ten overvloede zynen smack zal in vinden; den vriend van reysavontucren zoo wel als den geschiedenis- minnaer, den staelkuiidigen zoo wel als den godsgoleer- den, den liefhebber van 't koddige zoo wel als van 't ernstige, met een woord, den Ju liter zoo wel ais den redenaer zal in deéze bibliotheek .ffc-r-ingstof en geest-

De Denderbode | 1848 | | pagina 1