ZONDAG 20 FEBRUARI 1848. TWEEDEN JAERGANG. V Ti. AELST, den 19 February. GUNSTELING EN VERRAEDER. BUYTENLANDSCH STAETKUNDIG 0VERZIGT. Dit blad veischynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoneen op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschreven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige kkigten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heél't, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen dééze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleencn en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaégcn van alle brocliueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteHer zal wor den toegezonden. De naenien der persoonen die ons eenige stukken zouden begoéren mede te declen, zullen geheym ge houden worden, ten zv \vy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecnc stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoneen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQL'E SUUM. DEN DENDER-BODE Als men aendagtiglyk de redevoeringen van zommige afgeveêrdigde overweéglendatmen by zich zeivenvraegt Wilt deézen of geénen weèzenlyk het algemeen belang des lands voórstaen, hééft hy werkelijk, het inzigt van te doen voor 7 huyshouden van den staet het géén hy vóór zyn ey- gendoen zoude? Men zou deéze en meer andere vracgen met i.v mogen beantwoorden, maer men zou er moeten byvoegen dat er somtyds middelen aengewend worden die niet alleen het gewenscht doel moeten doen missen, maer die zoodacnig tegen de gezonde reden opdruys- schen, dat men nauwelyks aen de voorgestelde middelen zou gelooven, waren zy niet als ollicieéle afgekondigd. Aldus zien wy in de redevoering van onzen agtbaeren afgeveêrdigden, M. Bruneau, dat hy de inkomende reg- ten waermede dc geverwde zyden vóór inslag en organzyn geslaegen zyn, van 42 op '8 franken wilt brengen ten eynde die opkomende nyverheyd meer en meer tc ver- spreyden.Nu, deéze nyverheyd, in weerwil der regten zeer winstgeévend zynde vóór dc industrieéle die er zich op toeleggen, waerom zou zy geene groote regten mogen draegen Wie zal er by derzelver vermindering winnen? Zal het den armen werkman zyn Voorzeker neen't zal den fabrikant zyn die zyne winsten zal verdobbelen ter- wyl den staet die thans in zoo groot gebrek van geld is, er jaerlyks volgens M. Bruneau zelf, vier honderd duy- zend fr. zal by verliezen iEn die 400,000 fr. zulten zy niet op eene andere wyze moeten ingewonnen worden Wat is er regtveèrdigcr dan dat dengeénendie véél wint, veel betaele; wat is er billyker dan dat eene nyverheyd die in bloey is, betaele vóór die welke of min bloeyt of min winstgeévend is Een tweede amandement door den zelfden redenaer voórgedraegen, schynt ons nog aenstootelyker, en wy porren den agtbaeren afgeveêrdigden aen de volgende redeneéring eens wel te overweégen, is zy gebrekkig, het Verbond van Aelst, zal die gelieven te wederleggen Hertog Karei den Stouten was op den hoogsten trap van zynen roem en zyne magt, als in het midden van zyn hof eenen man verscheen welken hy met mildaedigheyd en vriendschap ont- fing en liaest vóór zynen gunsteling had, en die nogtans den slechten geleygeest van het buys van Burgondiën moest wor den en liet zelve byna doen vergaen. Hoe hééft eenen vorst die in zyne jonghcyd het onvoórzigtig betrouwen zyns vaders op het slamhuys van Croy met geweld beoogd had, zoo verblind konnen blyven over de boosaerdigheyd van eenen vremden aertschelm'? Dat is onbegrypelyk. Misschien had den vinger Gods hem al aengeweczen vóór de slagloffering, die te Nancy volbragt wierd, en was hy dóór eene hoogere magt aen zulkcti rampspoedigën vriend vastgekleefd. Immers, de hocdaenigheden van Campo-Basso ('t is den naem des verraeders) onderzoeken, om dat eiken man ze zoude ken nen en zyn hert van gramschap kloppen voelende dién bevlek ten naem zoude leeren vertoeven, schynt ons het werk van eenen vaderslandslievenden Belg te zyn, want ons vaderland hééft 't incest geleéden als deéze daed zyne jammerlyke vrugt na zich bragl. Nicolaus Campo-Basso was te Napels geboóren. Als die van Aragon en van Anjou om liet- Napels-ryk in oorlog waren, diende hy allyd Renatus van Anjou, koning van Napels en her tog van Loreynen, en als hy verslaegen en uytgebannen wierd, kwam Campo-Basso aen liet hof van Loreynen, waer hy zeer geagt en rvkelyk begiftigd wierd. Loreynen en hei recht op Napels moesten na Renatus acn Frederik graef van Vandemout, die de oudste dogter deézes vorsts Joanna van Anjou, in houwelyk had, overaten. Maer Benalus, om dat deéze zameuvoeging legen zynen 'dank aen- aengezien liet de beyde aniandementen zoo voórdeelig, zoo doelmaetig en zoo rationneél gevonden heeft. Spreékende over de uytvoerregten op het lyn- en raepbrood, wilt den redenaer deéze regten van 11 fr. op 1 fr. 10 cent. brengen, beweêrende dat zy schadeiyk aen onzen landbouw zvn; of deéze beweêring gegrond is, gaen wy onderzoeken. Thans kosten dc raepkoeken 118 guld. de 1225 kilogr. dus verre buyten 't beréyk van den landbouwer die ze als mestvet zou willen gebruyken; 'wat zal het zyn als de uytvoerregten tien fr. verminderen? buyten 7 groot verlies "dat er de schatkist wederom zou dóór lyden, zullen de koeken noodzaekëlyk in prys moe ten stygen en den landbouwer in de volstrekte oninoge- lykheyd stellen de zelve nog te gebruyken. Over eenige jaeren was den gemiddelden prys der raepkoeken slegts 60 guldens, dan kon er den landbou wer bet gewenscht gebruyk van maeken; nu datzy reeds tot 118 guldens gesteégen zyn, wilt men de regten vóór 10/n verminderen en dit, men benierke het wel, in 't in zigt van onzen landbouw te begunstigen Waerom niet eerder de thans bestaende regten verdobbeld, dit zou ten minsten eenen redèlyken akt geweést zyn terwyl de tegen woordige handelwyze als volstrekt onbegrypelyk en zelfs ongerymd mag aenzien worden. Wy gelooven dat wy hier genoeg over zeggen om al de aenstootelykheyd van den maetregel te bewyzen, nogtans in geval van nood- zaekelykheyd zullen wy hierop terugkeeren. De concept wet op de regtstreéksche successie geeft oorzaek tot eene menigte petitiën tegen, eenen zoo ou- redelyken eysch. Toen Holland en Belgenland maer een koningryk uyt- maekten, heeft deézen last op de weezen ook gevraegd geweést, maer de vertenwoórdigers der beyde natiën hebben den zeiven verworpen; en nu eenige tyd geleden, is deéze vracg nog dóór de tweede kamer in ilollana van de hand geweézen. Zoude het ongerymd zyn aen onze groote mannen de kleyne vraeg te doen, of het agtergclaetene van eenen gegaen was, stelde eenen anderen erfgenaem te neémen vast en zynen schoonzoon buyten al zyne goederen en heerschap- pyên tesluvten. Zyne kiezing schéén Karei van Burgondiën in de plaets van Federiks willen te zetten. Karei, lioópende zoo den weg te openen om zynen arm in dc Italiaensche ryken te zwaeyën, betoonde wóndergroote lie- leéfdlieyd aen al, die uyt het hof van Anjou tol hem kwamen. Onder hem was eenen der voómaemsteiNieolausCampo-Basso. In de eerste lyden zyncr aankomst schonk hem Karei al eene jaerlyksche betaeling van tien duyzend goude leliën tot onder hond van zyn buys. Daerby nam hy hem als deelhebber van zynen geheymeu raed aen en ook van zynen raedderkrygszaeken. In het jaer 1474 vinden wy in de Chronyken den'naem van Campo-Basso, als hevelhebber des legers tegen de fransche roovers gesteld op hel gebied van Burgondiën, want, alhoewel het wapenschorsing was, deédeii eenige henden aldaer uytloc- pen en groote schaeden. In 1476 zond Karei zynen beminden Campo-Basso met veer tig duyzend goude leliën naer ilaliën om er volk te hueren, eenigen tyd vóór dat onzen hertog liet kasteel van Granson veroverde. Laet ons op deéze zending eenigebyzonderheden voorbrengen. In deéze reys nam Campo-Basso hel schandelyk ontwerp, 't welk hy zynen naem eene onsterfëlyke smaedvlek voegt. Niet tegenstaende al deweldaeden van Karei, kwam den trouwloo- sen veldheer iloór brieven en andere onderhandelingen zoo wel in overeen met koning Lodewyk den XI, dat hy hem beloofde zynen meester Karei ui'zelfs te vermoorden, of iii liet gevegt te veriaeten, of levendig i'i - kouings handen te leveren. Van deéze hoosaerdige «lok-ha udelde hy eerst tot Lyon met den Italiaen Simoiv^é^Vsm.ester van Lodewyk, die op den zeiven sterk betrotMt^ \Nanisefc had hy nog gesprek over dit verraed in lVniiit. "in¥t*<|cti heer van Saint-Pierre, diedr.er vader of eene moeder des huysgezins wel in alle geval, eene erfenis zy, in den zin dien men aen dit wóórd ge- meynelyk geeft 'T is na de dood der ouders dat de kinders, waer van er somtyds in de wieg liggen, 't minst iets konnen ontbeêren. liet meestendeel der winkeliers, ambagts doende, meesters of fabricanten, koopmans en diergelyke, zyn die dóór hunne kinders niet geholpen en neémen deéze in de winst en in 't beslier des huyshoudens in 't algemeyn geen deel Zelfs, in veéle gevallen, van ongezondheyd, gebrekkelykheyd, en andere onnoodig te noemen, der ouders, zvn 7 de kinderen alleen dóór wie 7 fortuyn, naer lange jaeren spaerzaemheydzorgvuldigheid en ouophoudclyke werkzaemlieyd verzaemeld is. Is hel. dan betaemclyk dat 7. gouvernement, om den geldverkwistenden weg gemakkelyker te doorwandelen, zyn paertje vraegt Is een zoo duer gewonnen fortuyntje eerder geen algemeyn gewin of familie deeling als eene erffenis Het adres in antwoord op de troonrede is eyndelyk in de Fransche kamer met eene groote meerderheyd gestemd gewor- den. Nooyt heeft de minderheyd meer tegenstand geboóden. Een lid, M. E. De Girardin, hééft zyn ontslag gegeéven. Al de afgeveêrdigde der oppositie hebben besloóten het banket der Reformisten by te woonen. Men verwagt zich aen wanorders. In Yrankryk word er een légion élrangère van uytgeweékene Polakken opgevormd die hunne diensten aen den koning van Piemont zullen aenbieden. De tweede leézing van het bill betrekkelyk de aenneéming der Joóden in 't Engelsch parlement, is met eene meerderheyd van 277 tegen 240 stemmen doórgegaen. Den koning van Sardinian heél't zvn volk thans begiftigd met eene grondwet op den leest der fransche geschoeyd. Men ziel dat Europa met rcuzenschreéden naer zyne ontvoogding koninglyken gezant was, en daerna kwam hy met zyne Italiaen sche naer Loreynen af.Geheel deézen acnslag had hy beloófd uyt te voeren, indien den koning hem wilde van vier honderd gemeyne Ruyters oversten maeken en een graefsrhap in Yrank ryk met twintig duyzend leliën gereed geld geéven. Als Lodewyk van zyne twee afzendeiingen deéze beloften hoorde, koude hy niet gelooven dat Campo-Basso zulke zaek zoude ooyt vollooyd hebben, zoo lang als hy in groot gezag by Karei gehouden w ierd. Daeroin vreesende, dat deéze groote beloften op den koning zelfs wel konden uytgevoeid zyn, dééd hy aen Karei het stuk kenbaermaeken. Maer den hertog beélde zich in, dat het een nieuw tweedraglzaed was, dat den koning lusschen hem en zynen getrouwen dienaer brengen w ilde. Zoo zedert dat Lodewyk hem dit had geopenbaerd, betrouwde hy nog zoo veéi ie meerden verraeder Campo-Basso. Deézen had daerom zyne booze gedagten niet verhielen en ongelukkiglyk vond hy haest de gelegenheyd om ze te volvoeren. Veéle stactsveranderingen hadden plaets gehad, van den tyd af dat Campo-Basso in Kareis dienst gekomen was. Den her tog van Burgondiën had met Renatus van Anjou de vriendschap gebroken, en na denzelvën van den onderstand van Lodewyk den XI beroofd te hebben had hy Loreynen in bezitting geno men. Daerna kréég hy met de Zwitsers een tweespalt dal dóór de wapenen moest "beslist worden en nam het kasteel van Granson waer hy tegen zyne belofte alles ter dood brengen dééd. De Zwitsers daerom zeer verbitterd, vergaderden hunne krygsbenden en kwamen legen Karei te velde. Den hertog, het gevoel van Campo-Basso voor dat zyne voórzigtigste veldheeren stellende, liep ze tegen; maer inden slag wierd hy van den verraeder zelfs en nog andere krvgslieden verlaelen, diezeyden dat het hun onmogelvk was liet volk tusscben de engten dei- bergen in behoorlyken staet te zetten. Zoo moést Karei den Strvdbaeren zelf vlugten verliezende 2000 soldaeten,versehey-

De Denderbode | 1848 | | pagina 1