streeftden tyd is niet verre verwyderd op welken er slegts twee of dry gouvernementen zonder volksvertegenwoordiging zullen bestaen. Het schouwspel dat de beweéging aeu de Europesche staelen inprent, is de aeudagt van allen staelkundigen wecrdig. Van den eeuen kant is het geheel Italian dat herboóren word in welks midden den groolen opperpriester den scepter van Sinte- Peetcr zwaeyt en rust op de onberoerbaere rots des geloofs. Hy zal liever sterven als een stuksken dier rots af te breékcn. Macr hy hééft de noodwendigheden der eeuw begreépen hy hééft gevat dat liet lydelyk gezag dóór toegcévingen met het geestclyk kan vereenigd zynhy lieéft het voórbeéld van lier- vormingen gegeéven, zyn voórbeéld verrukt de volkeren, en zynen naem weergalmt tot aen de deuren der moskeen van Constantinopelen. Van den anderen kant, zyn liet de kleync vorsten die eerst doóroude gebruyken en vreesagtigheyd wedcr- liouden, thans vrymoedig den weg des voóruylgangs inslacn. 'T is den Russischen alleenlieerscher die dóór de vrees zyn volk gebukt houd 't is Ooslenryk dat weézenlyk verschrikt is, en waerom Omdat het voorziet dat het Lombardiscli-Vene- tiaensche koningryk vermoeyd van diloud stelsel het in 't mid den van't jong Italiën gaet dwingen de algemeene beweéging te volgen't is eyndelyk 't valsclx radicalismus 't géén in 't don ker de waere vryheyd tegenwerkt en zoekt te dwarsboomen. Rusland is voórtaen eensgezind met Vrankryk, Ooslenryk eit Pruyssen noópens het memorandum dóór deéze laetste mo gendheden aen den Zwitserschen landdag toegestuerd. Enge land alleen is dan uytgezonderd, Engeland dat meermacls in zyne slaelkunde is leruggedeynsd 0111 Vrankryk afgezonderd te houden. De volkskamer der Vcrcmigde-Staclcn komt de verantwoór- delykheyd des Mexicaenschcn oórlogs op den voorzitter I'olck te leggen met door eene stemming deézen oorlog onnuttig en ongrondwettig te vcrklaeren. Het Verbond van Aelsl kondigde zondag eenen artikel af betrekkelykdcbestuerende commissiën derGods-wees- huyzen- en Wcldaedigheyds-bmeel deézer stad. In dit artikel worden deéze bestueren gegispt omdat zy aen eenige geneésbeeren bebben gevraegd in geval zulks mogelyk is, de onnoodige voórschryvingen van mediea- mentén te vermydenden heer borgemeester voórnae- melyk word in dit stukje gehekeld als hebbende hy liet wóórd gedaen etc. Wy durven onzen confrater verzekeren dat. al de aentygingen die hy wegens slegte onderrigtin- gen heeft in 't midden gebragt, benevens de waerheyd zyn, en dat Iiy welgevoeglykheydshalve de zelve dient te herroepen. Wy verwagten zulks van hem en dringen er op aen op dat die persoouen die de gazettierS derge- lyke leugens komen opvyzen zouden vuyl vallen. Onzen confrater mag op inlichtingen rekenen die wy hem beter ais wie liet zy konnen verschaffen en vóór welke wy vér- antwoórdelyk zuilen zyn. De politieke ontwerpen dit het ministerie thans aen de kamers voórgedraegen lieéft, zyn de volgende: Vooreerst de afschaffing der slegte wet die de kios- kollegiën in fraktiën verdeelt; allen waeren liberael, allen vyand van kuyperyën, allen redelyken mensch zal dit ontwerp toejuyehen. Ten tweeden is er voórgedraegen een ontwerp volgens 't welk de benoeming der borgemeesters buyten den dene edelen, 27 slandaerts en 200 gevangenen, die tol werder- vraek dóór de Zwitsers opgehangen wierden. Nogtans eenige maenden laeter kwam Karei met een nieuw en gewigtig leger vóór Moral, waeif liem wederom alles legen ging,' dan gaven de Loreynsche steden zich aen den jongen Renatus van Vaude- mout, zóón vanFrcderik, die den troon zyus grootvaders zoo wederkreég.Doch den hertog, schoon genomen dat de Belgisclie staetcn hem geen geen geld meer zenden wilden, moedigde zieli wéér aen, als eenige ruyters van Henegouwen Brabant zich vrywillig by hem voegdenhy nam Lorcynen in, verdreef er Renatus uyt en stelde vast Nancy te belegeren. Getrouwe krygs- heereu, uyt vrees van den aenslaendcn winter en iict gebrek des legers, wilden dit uyt het hoofd van den kwaclyk beraem- den hertog zetten. Maer Campo-Basso, die, niet tëgenslaende zyne verlooping van Grauson, altyd den zelfden invloed op Karei had, dééd hem in zyne gedagien standvastig blyveu. \Yv zullen hier zeggen waerom hy den vorst zulken raed gaf. Ondertusschen had Campo-Basso, na de tweede ncdèrlacg van Karei, met den jongen Renatus van deéze gepeysdeen voorgewende moord gehandeld. Den hertog van Lorcynen vue- riger zynde in deéze zaek als Lodewyk en den verraëder meer geloof geévende zond hem geld en iict hem aenzeggen, dal liet graefschap van Vaudemont hem loegeschikt was, indien hy zyne belofte voiliragt, mits nogtans dat Nancy aen Karei niet zoude overgaen. Deéze onderhandeling wierd geduerende liet beleg zelf gesloóien dóór Sifron hofmeester van Renatus. Sifron bygeval om dat hy in zoodanig verstand was met Campo-Basse, traglte volk in Nancy te brengen, inaer wierd betrapt en gevangen. Gampo-Basso dit hooi ende kwam in groote vrees, dat Sifron zyn geheym zoude geopenbaerd hebben. Ook viel hy zynen vriend af en poogde hem aen dc dood over te leveren. Sifron, die het verraed aen Karei w ilde kenbaer mae- ken, zogl denzelven te spreékenmaer te vergeéfsdoór de schalk- Jieyd van Campo-Basso en liaest wierd den ongelukkigen op- raed nimmer zal mogen gebeuren. Hierover zullen wy in ons aenslaende Nr handelen. Een derde ontwerp vóór doel hebbende het getal kie zers te vermeerderen, is ingelyks voórgedraegen. Indien den tyd en plaets ons zulks toelaeten zullen wy insgelyks hierop terugkomen. Het voórgaende artikel noópens de bestuerende com missie van Godshuyzen etc., was gescbreéven en gezet, toen wy van d'heer doctor Iliiylbroeck het volgende briefje ontvingen het welk komt staeven 't géén wy gezegd hebben. Men leéze en men oórdeele Mynheer den Opsteller. Daer ik eenen der twee geneésbeeren ben die dóór de be stierende commissie van Godshuyzen verzogl ben my in haere zitting te bcgeéven, vind ik my gedwongen in't belang der waerheyd en der eer van 't agtbaere persooneél u twee wóórden te zeggen over eenen artikel in 't laetste Nr van 't Verbond van Aelst versclicénen noópens eene gewaendc dagvaerding en berisping. Vóór eerst Mr. zal ik u zeggen dat den heer borgemeester my geenzins berispelyker wyze hééft toegesproken gelyk het Verbond beweert, in tegendeel dal dien amblenaer my met zoovéél beleéfdheyd en goedwiltigheyd lieéft behandeld als aen iemand mogelyk is te doen ten tweeden loochcnc ik open- lyk dat den heer borgemeester my d'opmerkingen gemaekt heeft dat ik te veel schrééf enz., gelyk wederom het Verbond zegt daer hy my enkelyk geraedpleégd hééft noópens de oorzaek hy welke er in january 1847 slegts 700 recepten terwyl in de zelfde niaend van 1848 er hy de 1000 gescbreéven zyn, ons inmiddels verzoekende, wel le verstaeu als zulks mogelyk was, van de voórschryvingen eenigzins te beperken, waerop ik myne redens gezegd heb die met aüe vriendschap zyn aenhoord en begreépen geworden. Verder Mr. den Opsteller, zyt gy beter in slaet om de zaek te beoórdeelcn dan het Verbond en lael ik allen verderen uylleg aen u. E. Huylboeck, Doet. Vóór de volgende vraegen verzoekt men ons eene plaets: Is het wacr dat er deéze wéék in de Leopold-straet tydens eene hairstuyvende vegtparty zoo yslyk gevloekt cn getierd is geweest dat de rustige borgers er van schroomden Is het waer dat de politieagenten dóór eenige treffelyke bcwooners gerequireérd zynde, geweygerd hebben zich ter plaets te begeéven Is het waer dat den brigadier der politieagenten deéze laetste borgers onbesehoftelyk hééft geantwoord etc. Indien deéze vraegen met ja moeten beantwoord wor den, gaen wy er ook een koppel doen die wy voorop met ja zullen beantwoorden. Is het waer dal de politieagenten die aldus handelen geenc betaeling hunner jaerwedde verdienen, maer wel eer zouden moeten aen de deur gezet wóórden Is het waer dat wy een afdruksel van den Dender-bode aen den heer procureur des konnings zullen zenden op dat deézen amblenaer onze gebrekkige politie eens re kenschap vraege over haere slegt gekweétene pligten MERKT-BERIGTEN. Sedert lang hebben wy geene zoo overvloedig bevoór- raedde graemnerkt gehad als heden. Men zou gezegd hebben dat al de boeren eikanderen gesproken hadden om naer de merkt te komen. Zie overigens onze merkt- pryzen. Te Antwerpen hebben gisteren de graenpryzen in 't al gemeen eene aenzienlyke daeling ondergaen. l)e tarwe, wierd eerst verkogt tot 16 guld. 5 st. nadien is zv tot lo gehangen. Doch Kareis volk klaegile bitterlyk van gebrek en ongemak en diende maer met verdriet onder den standaert van Burgon- diën. Waerom Karei brieven schrééf naer Hugonet, dat hy de Belgische provinciën zoude beschryven tot opbrengen van sol- daeten en geld maer de staeten vergadering tot Brussel ge houden sloeg liet verzoek af. Campo-Basso, in dit ontzeg zyn verinaek vindende, schrééf zelfs brieven aen die van 'l land, opdat Karei noch penningen, noch volk zoude bekomen. Eenige edele tragtlen nog eenmael Karei te doen vrede maeken met de Duytschers, doch Campo-Basso dééd alles in rook vergaen. Terwyl den hertog zoo vóór Nancy blééf, de Zwitsers hun leger in 't veld, besloóten zyn volkvoór de stad zelfs en stelden zich in slagorder. Karei hiervan verwittigd dééd desgelyks, zoo dal zyn leger bestaende in 10,000 mannen, van dewelke niet hoven de 2000 welgewapenden lot liet gevegl bekwaem waren, tegen 15000 vroóme duytsche krygsknegten kampen moest. Nogtans bonden dc soldaelen van onzen hertog kloeken tegen stand en hadden zy in de vlugl niet verdreéven geweest, indien Gampo-Basso met zyne 400 Italiaenen niet schandetyknaer den vyand overgeloopeu was. Dan wierden de andere peerdenkneg- ten ligtetyk doorgebroken en het voetvolk, verschrikt door de hacslige ncderlaeg der ruylery, gaf zicli op de vlugt. Karei, terwyl hy arbeydde om de vluglige te wederhotiden, wierd dikwils aengesprongen maer dreéf den vyand altyd kloe- kclyk weder. Doch eyndelyk, nog maer van een kleyn getal edele gevolgd wordende, vond hy geencn anderen weg geopend, als welken zyn peérd en zweêrd zouden maeken. Hy brak stout- herliglvk dóór eene Zwitsersbende, maer aen decapellevan St.-Jan van Rhode, waer hy over eene bcék springen moest, viel het vermoeyd peérd met zynen lieer in liet water. Het peérd willende opstaen wierp zynen meester dóór zynen wapenrok hezwaerd uyt den zadel. Karei van Zwitsers<gevblgd, die hem guld. 10 st. verminderd; de rogge ten pryze van 9 guld. 10 st. den zak van i 1/2 heet.De haver wierd verkogt ten pryze 4 guld. 40 cents tot 4 guld. 80 cents neder- landsch, par zak van 1 heet. De merktpryzen van Brussel zyn nagenoeg de zelve gebleéven. Deéze week is alhier ovcrleéden M. De Vlieger, profes sor der teekenkunde op onze academie. By deszelfs pleg- ligen lykdienst waren al de leerlingen der academie aen- weézig en hebben het stolfclyk overschot huns kondigen professors naer deszelfs laetste rustplaets vergezeld al- waer verscheyde lykredens uytgesproken zyn. In onze stad zyn deéze wéék verschevdene brood- deelingen aen de arme gedaen. Het liefdaedig Aelst toont dat liet de wet van broederliefde verstaet gelyk zy moet verstaen worden. Wy herrinneren thans nog eens den oproep dien wy vóór de arme noodlydende van Nederliasselt gedaen hebbenEenen agtbaeren geestelyken lieéft ons verzekerd dat het on mogelyk is zich het weé zenlyk der ellende te verbeelden die op deéze rampspoe dige gemeente de arme teystert. Wy verhoópen deéze wéék nog eenige aelmoessen te zullen ontvangen die wy in dryën zullen deelen, waervan een derde aen den heer paslor, een id. aen den heer on derpastor, en 't overige aen den lieer borgemeester der gemeente zal gezonden worden. M. Germanes, grondevgenaer te Grimmingen, is aldaer tot Borgemeester benoemd, in vervanging van M. Steenhoudt wiens ontslag is aengenomen. By de laetste keuring der hengsten te Geeraerds- bergen, hebben de gebroeders Tuypens van Steenhuyse met hunnen hengst den lstl!" prys behaeld. Er is een koninglyk besluyt afgekondigd by welk de kaerten om in de statiën en langs de yzere wegen te wan delen, worden afgeschaft. Alle de kaerten die tot hier toe in omloop zyn, zullen, te beginnen met den 20 february 1848, vóór afgeschaft aenzien worden. Vóór het toeko mende zullen de kaerten verkogt worden. Eene kaert vóór eenen enkelen persoon, zal 5 IV. kosten, en eene kaert vóór dry persoonen, zal men 10 fr. moeten betae- len. Deéze kaerten zullen vóór een jaer goed zyn, en men zal die op de statiën by dc oversten van de statiën konnen bekomen. Persoonen welke van die gekogte .kaerten zullen vóórzien zyn, zullen in de statiën van de yzere wegen mogen gaen, te beginnen van het vertrekken van het eerstekonvoy totde aenkomst van het laetste, onlangs de yzere wegen, van het opkomen der zon tot haren ondergang. Het kasteel van 51. den baron de Peuthy, te Hul- delbergh, tusschen Brussel en Loven, is dè prooy der vlammen geworden. Eene galery schilderyën en eene kostbaere bibliotheek zyn dóór liet vuer verslonden. Den koning heeft eene somme van 10,000 fr. aen het besturend komité van Gend gezonden, om ten behoe ve der armen van Oost-Vlaenderen gebruykt te worden. Eene gelyke somme is dóór den koning aen het komité van Brugge toegestuerd. De koningin lieéft eene somme van 500 fr. aen den borgemeester van IS'ieupoort gezonden, om aen de armen van die stad te worden uytgedeeld. Voórleéden zondag hadden te Zwyndrecht twee jongelingen geschil gekreégen en zyn aen 't vegten geval len 't welk de dood van eenen der beyde ten gevolge hééft gehad. doch niet kenden, wierd op de zelfde plaets doodelyk ge wond en cllendiglyk gedood. Zoo stierf hertog Karei in het vier-en-veertigste jaer van zyn leven en het negenste z.yner regeéring. Zyne dood liet ons Bel- genlend zonder hinneulandschen verdediger cn overal met vyanden omringd. Laet ons nu zien, welk voordeel Bampo-Basso uyt zvnc schelmdacd trok. Zoo haest hy met zyne Italiaenen lot den vyand overgeloopen w as en tegen zynen meester vegten wilde, wierd hy dóór de Duytsche verslooten. Deéze zegden dal zy liever de wapens zonden nederleggen, als in zyne ommenscheiyke verraedery deel te neémen. Daerom liep hy zeer bedugt naer een kasteel tegen de Moesel, Condé genoemd, dal op den regteu weg van Luxembourg slond. Daer bezetlede ;hy de brug, om dc vlug lige af te wagten, van de welke hy zommige doodde, maer de beste lot hunnen afkoop bewaerde. Na korten tyd scherpten al dievan dewelke hy groolen loon hóópte, hunnen haet op hem en wierd hy niet alleen dóór zyne vyanden vervloekt, maer ook van zyn eygen volk, 't welk zich over zoo onaerdige en sehroomelyke moord schaemde, ver iaeten. Dan was hy gelyk eenen ellendigen balling vlugtig en vond nergens wooning. Nogtans tooyde hy met veéie dekmantels zyn schelmstnk en zogt hy zoo zich zelfs te onlsehuldigen. Maer zyne wóórden wierden dóór goede cn voórzigtigemannen overal onwaerachtig geóórdeeld en hy wierd dóór iedereen als eenen melaetschen gevlugt. Ten laetste geheel afgemat zynde en in liet toekomende geen hoópstrael ziende blinken, moest hy zyn leven eyndigen. De rechlveêrdigheyd Gods schynt somtyds traeg te zyn, maer eyndelyk verzwaert zy zich doch over de misdaedige hoofden. P. V. H.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2