ZAEK ROSSEEL—VAN DEN PLAS. Een deêrlyk onheyl is eergisteren morgend te Ant werpen een gansch liuysgezin in den rouw komen dom pelen. Den genaemdenDe Winter, waeker aen boord van den Amerikaensehen drymaster James H. Shepherd, is in het dok gevallen en verdronken. Zyne vrouw was den voórigen nagt van liaer vierde kind verlost Woensdag avond, tussclieu 6 en 6 1/2 uere, waren er in de Wiegstraet te Antwerpen twee bakkersknegts met elkander aen liet redekavelen, als er twee kerels ver- scheénen, die hun wilden dwingen de beurs af te geéven; welligt waren zy daerin gelukt toen bygeval eenige men- schen uyt de naeste herberg de booswigten op de vlugt gedreéven hebben. Deéze week had de Antwerpsche policie twee land- loopers aengehouden en voórloopig in den amigo opge- sloóten, eergisteren morgend wierdden eenen losgelaeten; maer weynig tyds daerna vernam men, tot niet geringe vei'baezing, dat hy de broek zyns makkers had medege nomen. Men is te zyner opzoekingmaer in afwagting verkeert den anderen in zeer kritieke omstandigheden. Deéze week beliep de inteekening ten behoeve van den armen der Vlaenderen, te Antwerpen tot 80,000 fr. De inteekeningen gingen nog voord. Het 8 linieregiment in garnizoen te Bergen, heeft vóór 500 fr. ten behoeve der Vlaenderen ingeteekend. De officieren van het 4 regiment te Antwerpen, heb ben eenen dag solde ten behoeve der Vlaenderen afgestaen. MM. Ed. Ducpetiaux, Devader en Leboeuf hebben eenen oproep tot de ryken en tot de welstellende borgers van Brussel gedaen, ten behoeve der armen van de bevde Vlaenderen. Deéze dry menschen-vrienden hebbbeneene zael in het hospieie van Ste.-Gertrudis te Brussel geopend in welke zael ontvangen worden alle kleedingstukken, bedderyën, lynwaed, katoen, enz., zoo oude als nieuwe. Alle de ontvangene voorwerpen zullen aen de arme en gebreklydenden der Vlaenderen worden uytgedeeld; in Vlaenderen loopen duyzende ongelukkigen half naekt; en zouden niets vueriger verlangen dan hunne vodden tegen eenige oude kleederen te mogen verwisselen. Te Iseghem zyn er, in den loop der maend january 1848, gestorven 51 persoonen, en er zyn maer 8 kinderen tydens die maend geboóren. M. Cool, onderpastor te Meenen, is tot pastor te Cachtem benoemd. liet lyk van een pasgeboóren kind is by Ilaerlebeék, in een privaet gevonden. De justicie doet opzoekingen. Zommige spekulateurshadden uytgestrooyd dat bv- na alom de geêrste en de klavers te velde, met liet ingezet loof, vervroózen waren. Deéze gerugten zyn valsc'h; in weérwil van de sterke vorst zyn deéze vrugten bevryd gebleéven. De langdiierige droogte welke wy gehad heb ben, is aen die vrugten voórdeelig geweest, en hééft dit tot gevolg gehad, dat de vorst geen nadeel aen de klavers of geêrst hééft toegebragt. Den typhus blyft met aenhoudenlieyd te Wynghene woeden. Voorleden zondag, gingen de dry geestelyken te zamen uyt om beregtingen te doen; eenen der onderpas tors heeft, vóór zyn deel, 25 zieken dagelyks te bezoe ken. Alle de zieken behooren tot de armste klas, en lig gen in vuyle en stinkende hutten op eenig slrooy, of op een handvol drooge bladeren uytgestrekt. De gemeente bezit geene middelen om de zieken in een lokacl te ver zamelen, en dus van de gezonde te verwyderen. Het schynt, indien wy eenige inlichtingen die ons zyn medegedeeld gelooven mogen, dat de aerdappelen «ene dueling in den prys gaen ondergaen. Op zommige gemeenten, waer de boeren aen 9 franken den zak hunne aerdappelen weygerden te verkoopen, bieden zy de pataters aen 6 fr. reeds te koop. Het is den 28 deézer maend dat de zaek van Zoer- zel, te Antwerpen, vóór het hof van assisen zal opgeroe pen worden. Talryke dieflen met bezwaerende omstan digheden, zvn ten laste deézerbende, enelkediefte maekt op haer eygen een deel van den akt van beschuldiging uyt. Deézen besehuldigingsakt is eenen der langste en uytgcbreydste die men ooyt hoéft wcéten opgesteld worden. Eenen industrieélcn van Brugge, M. Timmery, hééft het ontwerp gevormd van de nyverheyd en de fa- briekatie der wol, in die stad te verlevendigen. Het. gou vernement hééft beloofd deéze nyverheyd te zullen on dersteunen. Te Brugge is een komilé ingcrigt tot het openen van eene nationaele inschryving ten .behoeve der Vlaenderen. De eerste vergadering is in het liuys van M. den borge- meester gehouden, en er is beslist de inzamelingen in de huyzen te beginnen. liet komité van Brugge zal zich verstaen met die van Gend wegens het uytdeelen der ingezamelde sommen, op dat er geen dobbel gebruyk opzigtelyk eenige com- munen zou gedaen worden. Te Pitthem telde men zaturdag, sedert den 4 ja nuary 1848, reeds 73 sterfgevallen, en op dien tyd waren erslegts 6 kinderen geboren! Te Ardoye zyiï alle de armeesters, ter uytzondering van eenen, ziek. In den nagt van 7 tot 8 february jongstledenis te St'-Nikolaes eenen brand onstaen in de wooning van Lu- dovicusVan deVyver, landbouwer in de Spielveklstraet. Niettegenstaende de dappere en stoutmoedige werkingen der toegesnelde persoonen, is dit huys gansch dóór de vlammen vernield gewordendoch ismen gelukt hetaen- hangend huys te redden, hetwelk slegts eene schade van 60 fr. hééft geleden, daer het verlies van het eerste op 800 a 850 fr. geschat word. Men verzekert, dat dekwaed- willigheyd aen dit voórval niet vremd is en dat de be voegde overheyd neêrstige navorschingen doet, om de daeders van dit schelmstuk te ontdekken. Den communaelen raed van Vperen komt te be slissen dat hy eene leening van het bestuer der hospieiën zal aenneémen, tot het opregten van een werkhuys. Het geleend geld zal dóór de stad in goederen, welke in dat werkhuys gefabrikeérd zyn, mogen betaeld worden. Dit voórbeéldzou talryke navolgers behooren te vinden. Den wensch van de Heidelberger Zeiltuig, om alge- ineene inzamelingen te doen, ten behoeve van in zoo groe ten hongersnood verkeerende Silezische kreitsen, schynt te zullen vervuld worden. Reeds hééft de radactie der Deutsche Zeitung ten dien behoeve van den heer van Roth schild eene som van 800 guldens ontvangen. Ook andere weldoeners hebben reeds dit.voórbeéld gevolgd. De tweede kamer dei- algemeene stacten van het hertogdom van Baden, hééft eenen voórsteLom de dood straf af te schatTen, aengenomen. In de verloopene maend january zyn er te Berlyn 148 peérden geslagt, welke 60,913 pond vleeseh vóór de consumtic hebben geleverd. Sedert een jacr is er dóór de Berlynsche bevolking 244, 625 pond vleeseh verbruykt, voortskomende van 522 peêrden. Tot dusverre hééft men geene bewyzen, dat het eéten van peêrdenvleesch vóór de gezondheyd hinderlyk is geweest. Uyt Oppernau word van den 9 geschreéven, dat die stad in den afgeloopen nagt dóór een vreeselyk ongeluk geteysterd wierd. Te middernagt wierd brand geroepen, en in weynig tyds lagen zes huyzen en eene schucr in asch. Deézen brand is dóór boosaerdig overlegde brandstigting ontstaen, wat ten duvdelykstenblykt uyt de verfoeyelyke maetregelen, die men nam, om de stuyting van den brand te beletten. Men had, naemelyk, dóór inbraek, in de brandhuysjes, de mondstukken afgedi'aeyd van de spuy- ten, de brandladders doórgesneéden, en zelfs eenen dam gelegd in de Muhlbach, zynde de beék, die onder de stad loopt, en dus ophield water te geéven. De brandstigters staken den brand aen in de schuer van de pastory. Des morgens ten 4 ueren, wierd nog in onderscheydene huy zen vuer gevonden, dat blykbaer met boos opzet daer gelegd was, terwyl de afgedraeyde mondstukken der brandspuyten in een byzonder huys wierden gevonden. Men hóópt de barbaersche daeders op het sp'oór te ko men. Den pyuetyken indruk van het regt dramatiesch looneel, hel welk het voorgaande verhoor gcryiniigd hééft, schynt de open- haere nieuwsgierigheyd in den hoogste,n graed te hebben opge wekt. Ieder schynt in de verwagling, dat Van den Plas tot be- Iydenissen zal komen. Ten tien ueren worden de beschuldigde binnengcbragl. Rosseel is steeds bedaerd en glimlachend. Van den Plas Schynt insgelvks bedaerd, en op de bank plaets nec- mende, lacht hy legen zynen advocact. Den procureur-generael berigl, dat den procureur des ko- nings hem een woórdelyk verslag komt te doen, hetwelk zyn verboor schynt Ie vereysefien. Diensvolgens word den heer Ver- heyen,procureur des konings, binnengeroepen. Den heer Vcrheyendes morgends, heel vroeg, ben ik vóór andere zaeken naer de gevangenis gegaen. Ik vervoegde my by den directeur, die mv zeyde bespeurd te hebben, dat Van "den Plas onrustig was, en mv vroeg, of hy den beschuldigden niet eenige wóórden mogt toespreéken, om hem te bewcégen de waerheyd te zeggen. Ik antwoordde hem: handel voórziglig; ik stel er my niet legenwat wilt gy hem zeggen. Hy zeyde my: zou men aen Van den Plas niet kunnen zeggen, dat zyne atloo- eheningen te volhardend zyn, en dat il hein uvlnoodigde, gclyk Hosseel, de waerheyd zeggen.Ik stemde daerin toe. Daer zoo even is den directeur der gevangenis my komen zeg gen, dat Van den Plas de wevnige wóórden, welke ik hem bad toegesluerd, begreépen bad by de hem aengeteégen-misdacd be kende; doch vóór het hof, het publiek en den jury niets zeggen zoude; maer alles aen my. Ik heb my alsdan met den directeur in de cel des beschul digden hegeéven. Van den Plas heeft my gezeyd, dat hy vóór bet publiek niets kon zeggen, dat zulks zyne kragten zou te bo ven gaenmaer dat indien de jurés ieder afzonderlyk by hem in zyne cel wilden komen, dat hy alles zoude belvden. Ik dééd hem begrypen, dat hem zulks niet kon toegesiaen worden, en deed myn iiest om hem le peweégen alles openllyk Ie verklaerenmaer by heeft niet gewild. Toen heb ik hem in het belang der waerheyd en der justicie voorgesteld, dat hy de omstandigheden der misdaed zou vertellen, en vroeg hem, of hy mv zoude logenstraffen, indien ik ze aen het hof voorlver- haelde? Van den Plas zeyde neen; maer beloofde myn verhael le vestigen, doch zonder in eenige byzonderheden te treéden. an den Plas hééft eerst verklaerd, dal hy pligtig was; dat hy de misdaed had gezien; dat hy er deel had aen genomenen dal hv wist, dat hy moest sterven. Alsdan hééft hy onmiddelyk alles bekend, en, zonder in omstandigheden te treéden, hééft hy my gezeyd, dal veéle getnvgen gelogen hadden; dat men aldus verbacld hééft, dal hy 150 frs. in de Grenade had verteerd, ter wyl hy maer 70 il 80 frs. kon verteêrd hebben. Ik dééd hem opmerken, dat het mogelyk was, dat zommige getuygeu de waerheyd niet gezeyd hadden; maer dal het nog- lans te vermoeden was, dat zy ter goeder trouw waren, en dat zulks maer aen een gebrek in getuygen moest toegeschreévcn worden. Alsdan hééft hy gezeyddat Rosseel den eersten was binnengegaeu, en dat hy hem gevolgd was, dat eene nieyd was voorgekomen, en dat hy haer had neérgeveld. Daerna vervolgde hy zynen weg in het huys en ontmoette Rosseelbeyden gingen by jufvrouw Evenepoelen vielen haer te gelyk aen; maer hy weet niet, of hy haer geslaegen hééft en of de twee mevden nog leclden, toen Rosseel haer den hals is gaen afsnyden. Hy hééft ook bekend, dat hy na de bewuste moord gestoólen hééft. Den voorzitter: Van den Plas is het waerheyd hetgeén den geluyge komt te verklaeren.Van den Plas Ja, mynheer den voorzitter. Den procureur-generaelNa hetgeén komt te gebeuren, moet onze laek zeer vereenvoudigd zyn, en ik denk dat het genoeg is de getuygen te hooren, die over de verkoopingen le Sluys moe ten spreeken; want men beweert somwylen, dat de belydenis des beschuldigden niet genoeg is, eenige getuygen worden nog gehoord vervolgens néémt den advoeaet geiierael het wóórd waerna meester Verhaegen, advoeaet van Rosseel, zich bepaclt in deézens naem, aen de maetschappy en aen de familie Evene poel vergiffenis le vraegen over de yssclyke grouweldaed, dóór hem op S. Goorickxpleyn bedreéven. Deéze vergiffenis hóópt Rosseel te verkrygen dóór berouw, traenen en de uytwissching welke gaet volgen. v Meester Gilbert, advoeaet van Van den Plas, zegt dat hy gee ne moeyten gespaerd hééft, om deézen tot helydenis le brengen, en dat indien zynen cliënt van de inenschen geene genade meer hééft te verhoópen, hy toch op de goddelyke goedertierenheid staet maekt. De zitting word om elf ueren opgeschort en de twee beschul digden naer hunne cel teruggeleyd. Ten half twaelf word de zitting hervat. De beschuldigde, weder binnengeleyd zynde, ver klaeren by hunne verdediging niets te voegen le hebben. Den voorzitter léést den jury dertig vraegen vóór. op welke hy zal le antwoorden hebben. Den jury treéd le middag in zyne raedkamer. Ten een uer vyf minuelen klinkt de bel van den jury. Eene godsdienstige stilte heerschl in de zael. Het hof treéd weder in zitting. Den jury hééft op al de vraegen bevestigend geantwoord, uytgeuo- men op de geéne belrekkelyk de medepligheyd, welke onbe antwoord zyn gebleéven. De" beschuldigde worden wéér hin nengebragt.—Den procureur-generael eyscht de doodstraf te gen de beschuldigde, die, benevens hunne advocaeten, verklae ren, niets te zeggen te hebben. Het hof vertrekt w ederom om te beraedslaegen. Geduerende deéze korte opschorting, nadert Rosseel tot Van den Plas en spréékt hem stillekens. Van den Plas doet met het hoofd een bevestigend teeken aen zynen mc- depligligen. Het hof, weder zitting genomen hebbende, gééft leézing van het vonnis, waerby Frans Rosseel en Willem Van den Plas ter dood worden verwcézen. BALSltEGTIXG DElt TWEE PI.IGTIGE. Eergisteren kreégen de twee veroordeelde vermoedens dat hun eynde aenstaende w as en datzy er zich toe te bereyden hadden. Rosseel bad vóór biegtvader den aelmoessenier der Kleyne Karmelieten, den zeer ecrw. heer Cels, terwyl den wel eerw. beer abbé Triest de vertroostingen des Godsdienst aen Van den Plas toegediend hééft. De veroordeelde hebben zich als goede christene en oprechte boetelingen gedraegen; ziende dat er bun van de mensclien geene genade meer te verwaglen stond, hebben zy hun lot in den schoot der goddelyke goedertfét endheyd geplaetst en zich met kloekmoedigheyd bereyd om den bietsten tol aen de menschelyke justicie le betaelrn. Gisteren morgend om5 ueren hebben de twee boetelingen de tyding hunner halsregting ont vangen en met véél ingekeerdheid de mis gehoord onder welke zy de H. Communie ontvingen. Óm 8 ueren wierd de toilet ge- maeki en onmiddelyk nadien zette den stoet zich op weg naer de Hallc-poort by welke het schavot opgeregt stond. Daer ge komen, hebben de twee veroordeelde eikanderen omhelsd'en is V. D. P. eerst onder d'oogen van Rosseel dóór de valbyl 't hoofd afgeslaegennadien is Rosseel van de kar gestapt en in bloote schouders die met 't bloed zyns medepligtigen dóór de aenraeking der beulsknegten bevlekt waren, 't schavot op geklommen, en eenige oegeuhlikken nadien was een vreeselyk schelmstuk hier op aerde geboet. KAMER DEP» VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van 12. In deéze zitting hééft de kamer de wet op de kadastrale perequatie met eene meerderlievd van 68 tegen 5 stemmen aengenomen. En de herziening der bebouwde eygendommen verworpen. Zitting van 14. Het ontwerp van wet op liet notariaet is als dagorder aengenomen. M. Castiau stelde vóór, aide voórgedraegene wyzigingen naer de sekliën te ver zenden. Deézen voorstel is, na eenige woordenwisselingen, verworpen, en de beraedslaegingen over liet ontwerp van wet zvn begonnen, en zullen morgen voordgezet worden. Zitting van 15.— Heden hebben slegts twee a dry re- denaers gesproken en geheel de zitting is besteed aen redevoeringen over liet notariaet. MM. Raikem, Coswa- rem en d'Anelhan hebben beurtelings hun stelsel uytgé- brevd waerop M. den minister van justicie heeft begin nen le antwoorden. Ziiting van 16.De algemeene beraedslaeging over het ontwerp van wet, betrekkelyk het notariaet, ging he den herbeginnen, wanneer de kamer hééft beslist dat zy zich met den art. 3 eerst zou hebben bezig gehouden. Deézen artikel, zoo als de centraele sektie hem hééft voór- gesteld, is van den volgenden inhoud De notarissen oelfenen hunne bedieningen uyt in de volgende grenspaelenDeéze, die in hoofdplacts van het regterlyk arrondissement gevestigd zyn, in geheel de uyt- gestrekheyd van dat arrondissement,'en de andere in het arrondissement van hunne verblyfplaets, ter uytzonde ring van de hoofdplaetszy mogen'zelfs instrumenteéren, of hun ambt uytoeffenen, buyten dat arrondissement eii in geheel het ressort van het hof VJtn appel, wanneer, op verzoek der belanghebbende partyën, dè notarissen dóór het hof zullen gemagtigd zyn.

De Denderbode | 1848 | | pagina 3