ZONDAG 27 FEBRUARY 1848. TWEEDEN JAERGANG.—N76 AELST, den 26 February. DEN PYRENESCHEN BAENSTROOPER. EUYTENLANDSCH STAETKUNDIG OVERZIGT. Dit blad vcrschynt des Zaterdags in don namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaéld op 1 fr. 75 e., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft,' by mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- neh verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle hrochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons ecnige stukken zouden hegeêren mede té declen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CLIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Het staetkundig ontwerp van het ministerie waerby de benoeming der borgemeesters buyten den raed gaet afgeschaft worden, hééft zyne goede en slegte zvde; nogtans is er van de slegte zyde vóór de weézeniyke belangen des lands in 't algemeen en vóór die van elke gemeente in 't byzonder veel meer kwaed, te verwagten dan de goede zyde voordeel kan opleveren. Om dit klaer en duydelyk te bewyzen, moeten wv de zaek van een weynig hooger opneémen. Indien de borgemeesters binnen den raed moeten ge- koóz.en worden, welk gevolg zullen noodzaekelyk de kuyperyën hebben die alle kiezingen voórgaen en verge zellen Zullen de meest invloedhebbende persoonen der steden en gemeenten, die naer 'tburgemeestersambt streéven, niet alles aenwenden om die mannen welke dóór hunne bekwaemheyd en talenten tot deéze bedie ning zeer geschikt zouden zyn, uyt den raed te verwy- leren, uyt vrees van op deéze den voorkeur niet te verwerven cnaldus hunne hóóp te zien verydeld worden? baerblykelyk ja. Maer, zal men zeggen', dan nog mag den borgemeester buyten den raed gekoózen worden op voorstel en met goedkeuring der bestendige depu tatie; dit is wel, maer welke zullen de gevolgen dier - eerste tegenwerkingen zyn die gevolgen zyn ernstig en zeer ernstig, want noodzaekelyk zullen dan de ge- meenteraeden 't zy gedeeitelyk 't zy meennaels in 't ge heel samengesteld zyn uyt persoonen zonder bekwaem heyd, zonder administratieve kennissen, met een wóórd, uyt persoonen die zich in alles aen de willekeurigheyd van den borgemeester zouden onderwerpen; immers, men zou dikwils eenen man aen 't hoofd van den ge- meenteraed zien die collegic en raed alleen zou iiytmae- ken, die alles naer zyn goeddunken zou regelen; en waerin de leden die soms al knikkers zouden konnen zyn, zonder tegenzeg zouden toestemmen. Van den anderen kant, welk belang hééft het gouvernement vóór zich zeiven in de benoeming der borgemeesters en sche penen Is het niét om deéze die in steden en dorpen de meeste middelen by d'hand hebbende, te gebruyken 0111 de kiezingen der provinciaele raeden en wetgcévènde kamers volgens 't inzigt en begeerten des gouvernements te doen afloopen Is het niet 0111 de volksmagt in dit sluk Den spaenschcn graef Tortosa ten gevolge eens t\veegeye"ts waerin liy zynen vyand gedood had, gedwongen in alieryl Spanièn le verlapten, besloot zich naer Yrankryk ie begeéven en, om de aen de opspoóringen waervan hyhet voorwerp w as, té ontsnappen, de Pyreneën zonder leydsman door te trekken. Als eenvoudigen landman gekleed, waegde hy hel tusschen de enge gebergten maer welhaest had hy redens zich over zyne ver- melelheyd te herouwen. Sedert dry dagen dwaeldehy in de gebergten, zich meermaels na eenen langen moeyelyken weg afgelegd te hebben, op het zelfde punt van waerhy vertrokken was'bevindende, en nogtans geenen gebruyktcn weg durvende volgen. Deeds was den 'kley- nen voórraed zvner levensmiddelen uytgeput, wanneer op 'teyndevan den derden dag een verschrikkelvk ouweder los brak; den graef voórderde zynen weg by de klaerte der blik- semstraelen, die elkander onafgebroken opvolgden. Den ongo- iukkigen vlugteling zou volgeèrne de helft'der aenzienlyke som die hy op zich droeg gegeévcn hebben om ergens eene schuylplaets en eenige wilde vrugten te vinden. Eyndelyk ont- xvaerde hy eene ligte klaerte die tusschen het weynig afgelegene tronkhout blikkerde. Daedelyk vergat hy al zyn lydèneiï moevte en rigtte zyne stappen naer de plaets va'n waer hel licht hém toescheen. Bv wylen dóór de doornstruyken verhinderd, verloor van algemeeu bestlier te verlamme en zelfs te ven de len Is liet niet 0111 liet volk aenhoudend onder "t geïvigt der gouvernemeiilale willekeurigheden en grillen ge bukt te houden Eyiaes ja; en nogtans, vind men tolken van het ministerie die de scliaemteloosheyd zoo verre durven dryven, dat zy dergelyk stelsel als liberael willen doen doórgaen. Zy weéten noglans dat deéze handelwyze eene bekeurlyke inbreuk aen dc grond wet js en by gevolg eene onuytwisehbaere smaedvlek aen 't Belgisch liberalismus toebrengt 'twoik zytot aen de sterren verheven hebben. Het liberael Congres had voorgenomen alle terugwerkende of reactiormaire wetten, af te schaffen, en ziet, nauwelyks hebben de mannen van 't congres de. staetsteugels in handen gekreégen of zy benevens hunne tolken, willen de meest terugwerkende wetten verbloemen 0111 ze ten hunnen voórdeele te bly- ven behouden; zy stellen eene sóórt van palliatief voor 0111 het volk, dat sedert ettclyke jaeren in zyne vryheden en voórregten gekrenkt en miskend is geweest, te" blind doeken en om zoo te zeggen te misleyden. Ondertusschen, zou men konnen zeggen datwy nooyt tc vreden zyn, dat wy altyd de kwaelen weéten op ie zoeken en ze onder de oogen des volks te brengen; dat wy de kwaelen weéten aen te duyden, is waer, noglans is bet niet min waer dat wy zulks nooyt doen zonder er hulpmiddelen tegen te stellen. Om het tegenwoordig kwaed te keer te gaen, om er een werkelyk hulpmiddel vóór aen te duyden, hoeven wy dan niet verre te zoeken, daer de grondwet die tot dus verre als een meesterstuk mag aenzien worden, 011s dit terhand stelt. Dat men de vryheden en voórregten van 't volk eerbiedige, dat men de grondwet naelecve en men zalziendat elke stad, elke gemeente het regt hééft, hacren borgemeester en schepenen regtstreéks te benoemen zon derdat het gouvernement er zich hoeve mede te bemocyën ten zy om den keus te bekragtigen. Volgens do grondwet beeft het gouvernement slegts het regt en dit nog by uytzondering dóór eene wet aen den regel toe te brengen van de gouverneurs alleen vóór wat de provinciaele be- stueren raekt, te benoemen, 't is van gelyken met de distrikt-commissarissen, mogten deéze aen 't hoofd der communaelc bestueren staen en geenzins de burgemees ters en schepenen; dat het zich by deés regt bcpaele, en t. zal weézenlyk liberael te werk gacn en zich nimmer blootstellen aen de regtveerdige berispingen die zyn ont- hy meennaels liet lichtje uyt de oogen, vervolgens liet zelve wedervindende; eyndelyk geraekte hy tot by eene arme hut die dóór de diglbeliladerde hoornen aen elks gezigt verborgen schéén en, dóór den geweldigen regen aengestouwd, klopt hy met geweld op de deur. Reeds daer zegde eene scherpe stem die uyt bel binnen ste kwam; 't werk moet gauw gedaen zyn geweést, of'l slegt weder maekt u benauwd.Nauwelyks luid den graef deéze wóórden gehoord, of de vrouw opende dc deur, en scheen zeer verwonderd eenen vremdeling te zien. Wal vraegt gv?Zegde zy hem.Myne goede vrouw, gy ziet v;at slegt weder liet is; ikverwagt eene schuylplaets en eenige spyzèn van u; want sedert dry dagen ben ik verdwaeld in deéze bergen en ik sterf van honger. Zyt overigens gerust; ik hen in staét'u te treffelyk te betaclen. Ah't is dat niet 't géén nty ontrustmaer 't is, ziede wel, dat er in deéze eenzaeme gebergten moet opgelet wordenmen weet niet met wie men le doen lieéi't en ofschoon arm, behoud men gecrne 't geéu men heél't. Wéés gerust goede vrouw, ik ben geenen dief. Hebt gy geene wapens? Geene ltoege- naemde, en, nog eens, ik ben van zin de herbergzaemheyd die ik 11 verzoek rykelyk le vergelden. Kom dan binnen, en ik zal u zoó wel onlliaelen als 'l my mogelykis.Dan, vrouwken, gy zult met geenen omlankbaeren te doen hebben. De bewoonster der hut dcéd den graef in een kamerken worpen stelsel zoo wel verdient als het thans bestaende. Wy zouden hier wydloopiger konnen overhandelen, maer, aengezien wy in ons onparlydig onderzoek over't pro gramma van 't liberael congres of over dit van het tegen woordig ministerie de zaek teenemael onwikkeld hebben, bepaelen wy ons heden by deéze weynige regelen, in hoop dat zy vergenoegen zullen 0111 de vaere liberaele eens te herrinneren dat zy zich zeiven zouden schand vlekken, waren zy zoo onbedagt vóór dergelvke reaction- paire wetsgedrogten te stemmenniet. dat het actueel stelsel moge behouden blyven, neen, zoo min als 't nieuw onivorpene 't welk slegts van het eerste verschilt hierin dat de benoemingen in kwestie binnen den raed moeten gebeuren of buyten den raed, op voorstel en met goed keuring der bestendige deputatie. Wy verhoópen dus dat er liberaele afgeveêrdigde zullen gevonden worden die zullen te weeg brengen dat het nieuw ontwerp zulke wyzigingen ondergaen zal dat borgemeester en schepe nen, ingevolge het verstand der grondwet, regtstreéks dóór het volk zullen gekoózen worden. I11 geval wy het noodig oórdeelen, zullen wy er evenwel op terugkeeren. Het fransch Gouvernement van zyn recht gebruyk maekende, hééft hel banket der Reformisten dat II. dynsdag moest plaets hebben, verboóden. De afgeveêrdigde der oppositie die besloeten hadden het zelve by te woonen verbitterd dóór deézen al: t van strengheyd hebben tegen hel ministerie eene beschuldiging opgemaekt en ze in handen van den voorzitter der kamer be steld. Ondertusschen was de hoofdstad in volle gisting, er xormden zich samenrottingen, de gewapende magl was in be- weéging, de winkels wierden gesloóten, geschreuwen van oproer weergalmden in de stracten, wapenmagazynen wierden geplunderd en 't bloed stroomde. Hoe zullen wy deéze nog niet afgedaene zaek beoórdeelen Het banket niet verhinderen, ware eenen akt van zwakheyd geweést vóór het gouvernement, liet banket tegenwerken was zich blootstellen aen onvermydelyke bloedstorting. In Engeland sluyt men de Clubsen nieter ontstaet gedruyseh, maer toch zopder oproer. De pligtigsle zyn althans deéze die tcgenstrydig met de Charte gehandeld hebben; eene iuinderheyd hééft im mers 't recht niet de ministers in beschuldiging te stellen die treéden dat tamelyk wel gemeubleérd was en ter zelvertyd vóór keukenen slaepplaets diende. Zy stelde hem een stuk zwart, brood vóór, eeue kruyk goeden wyn en de helft van eenen ge- braedden liaes. Den graef verslond alles, want zynen eetlust dééd hem dit koslelyk vinden en 'l was slegts toen zynen hon ger eenigzins gestild was, dat hy zyne weërdin aenschouwde. Zy scheen eene 15 jaerige vrouw te zyn; bleek van gelaet, luiere verduysterde oogen gaven liaer een onlieylspellend vóór komen dat den graef verschriktehy bemerkte overigens dat zv van eene hooge gestalte en tevens welgespierd was. Na een weynig tot zyn zeiven gekomen te zvn, vracgdc by luier of zv alleen in die afgezonderde hul leéfdë. Ik leél er met mynen man, die eenen houtkapper is, antwoordde zy. Deéze bossehen die aen de fransche grenzen paelen, behooren aen den Markies 5 iliallor toe en Antonio mynen man, liet geluk gehad hebbende van eenige kleynè diensten aen den Markies beweézen le hebben, hééft'ile toelae- ling bekomen deéze kleyne hul te bouwen en er zyn bedryf in de aenpaelende wouden uyt te ocffenen. Den graef vond deéze uitlegging zeer natueriyk; en was eenigzins beschaemd dal hy vermoedens had opgevat; hy vroeg aën de weërdin of zy hem een bed kon geéven. ik iieb daer boven een kleyn cabinet dat acu mynen zóón die over eenige". tyd gestorven is, vóór slaepkamer diende. En hoe is dien zoon aldus gestorven Oh dit verhael zou u le pynelyk vallen... Gy hebt uw avond- mael gecyndigd kom, gy zult op 't bed de witte slaeplakens

De Denderbode | 1848 | | pagina 1