volgens de bcstaende wetten te werk gaen. Het schynt steker dat er in de zaekcn van Italian geene gewa pende tussclienkomst der mogendheden zal plaets hebben, zoo lang het traktact van 1815 zal geëerbiedigd worden noópens de terriloriaele afschryvingenmaer men ontwaert dat Ilaliën thans in verscheydene kleyne staeten verdeeld, voórjneémens is zich in bondgenoótschappelyk Corpus te vormen. Dit ook ware het alarmteeken van eenen Europaschen oorlog. Het in oproer zynde en zegevierend Siciliên zal het wel 't Napolilaensch gou vernement willen erkennen Zal Napels de lusschenkomst van Oostenryk niet najaegen? Deéze twee vraegslukken zyn voor zeker twee steenen des aenstoots waer tegen de vrede welligt zou konnen struykelen. In byna al de steden der Ooslenryksche bezittingen in Ilaliën zyn er min of meer zwaere onlusten ontslacn; De gistingen zyn thans ernstiger dan zy ooyl geweest hebben, weshalve men zich of aen toegeévingen of aen bloetstorlingen mag verwagten. Maer hoe kan het agteruytkruypend Oostenryk hervormingen aenncémen voor 'l Lombardo-Venetiaensch koningryk, zonder er de overige zyner staeten mede te begiftigen Het Engelsch ministerie komt in de lordskamer eene neiler- laeg te ontmoeten waer aen het zich in deéze eeuw van verlichting niet moest verwagten. Lord Eglinton hadeen aman- dement voórgedraegen waerby het gouvenement geenen alge- veêrdigden van 't lïoomsch hof mag ontvangen djedegeestclyke kleedereu draegtüEn, nota bene, dit amandement is aenge- nomen. Zie daer eene nieuwe sóórt van verdraegzaemheyd. De Itussen hebben in den Caucasus wederom ecnige voor deden op de herghewooners gehad. Wy hebben meermaels gelegenlteyd gehad een wóórd te reppen over de menigvuldige en steeds hoogst nuttige lelter- gêvrogten .van den agtbaeren en onvermoeyelyken heer Bón, leeraerby het Koninglyk Athenoeum te Brussel; een nieuw uyl- gegeéven werkje van dén zelfden schryver komt wederom onze aendagt vestigen en verdient even als al de voórgaende drin gend aenbevoólen te worden. In weerwil helweynig tyds dat ons overblyft, hebben wv een paer ueren gevonden om ze aen 'toverzigt van dit belangryk werk toetewyden; 'twelk vóór titel voert; Identité i.inguistiuue entre i.eFlamand et l'Alleman». Wy zullen hier eenige wóórden laeten volgen die wy aen den Journal de l'Instruction Publique, onder bestier van den eerw. heer L. J. C. Louis, oud-leeraer en collegie-principael, ont- leenen.Dit geleerd schrift spreékende over 't werkje van onzen onvermoeyelyken en geleerden laelkundigen zegt 't werkje van M. Bönis een kleyn boekdeel in-12 van 118 bladzyden, waerin zich eene gemakkelyke pratyk bevind, ge voegd by de klaerste en beslgepastle theorie het welk de studie der Vlaemsche lael benevens de Duytsche allergemakkelykst maekt, om dat dien die er zich op toelegt, die overgroote menigvuldigheyd van vergemakkelykende toepassingen vind die slegts dóór eenen volmaeklen lael- en oórdeelkttndigen konnen in 'l midden gebragl worden etc. By het hooren deézer beoórdecling, en ten anderen dóór eygene ondervinding over- tuygd, durven wy dit werkje aen de leergestigten en byzondcre persoonen die zich op de studie van 't vlaemsch of't duytsch toeleggen, ten gunstigsten aenheveélen; wy durven meer zeg gen, eenen onderwyzer die dit werkje wilt studeéren, zal eer lang in staet zyn aen zyne leerlingen de grondbeginsels der duytsche tael te leeren die hun den weg zullen baenen om zich lich laeter met duyzend mael meer gemak in deéze thans zoo noodige tael te volmaeken. Wy eyndigen deéze weynige regelen met aen M. Bón onzen hertclyken dank te betuygen over de afdruksels die hy ons hééft geweêrdigd Ie zenden hem tevens aenzeggende dat hy zoo niet meer, ten minsten zoo vcél aenspraek heeft dan wie het zy, op de dankbetuyging der letterkundige maetschappy die hy met zoo véél nuttige als fraeye werkjes begiftigd heél't. Voorleden woensdag lieéft alhier het eoncoers en keu- rin" der stieren plaets gehad. Talryke houders van stie- ren'cn landbouwers zyn dóór hunne deelneéming komen bewyzen welken gelukkigen invloed deéze keuring op de verbetering van ons hoornvee kan uytoeffenen. De pryzen zyn toegeweézen als volgt; 1" prysSO fr. aen M. De Voost;, landbouwer te Lede; 2" 40 fr. aen M. De vinden die ik er vóór hem had opgelegd den dag zelf dal hy gestorven is. Den graef drong niet aenhynam de lamp die de weèrdin hem aenboód, klom eenen engen trap op en trad in 't cabinet alwaer hy slaopen zou. Ily ging zich te bed leggen, na zorgvul- diglyk de'deur gcsloólen te hebben, toen de ongerustheyd die egle'r dóór niets verrechtveêrdigd wierd, hem dééd besluyten van ie wagleu om zich te slaepen te leggen, lot dat den inan wedegekeerd was. Alsdan lot de venster genaderd, ontwaerde hy dat zy met yzeren sla even vóórzien was, en deéze omstandig- hevd zyne vrees vermeerderd hebbende, besloot hy de weèrdin rykelyk te betaelen en in weerwil helslegt weder, daedelyk te vertrekken; maer op het oogenhlik dat hy zich bcreydde om dit besluyt ten uytvoer te brengen, hoorde hy sterk op de vóór- deur kloppen. Eensklaps doofde hy zyn licht uyt en kwam zich boven den trap plaetsen. Ahnu zal hy hel zyn, zegde de vrouw met blydschap terwyl zy ging openen. Duyzend vervloekingen, zegde eenen man die daedelvk bin nentrad, welk een duyvelsch weder? Vyf doodelyke ueren op loer, en geenen reyziger te belraepen.— Ik heb gelukkiger ge wéést dan gyden'visch is van zelfs aen den hangel gekomen. Hoe dat Eenen jongeling in eenen boer verkleed, maer die er noch de manieren noch de spraek van heeft, hééft my Boock, landbouwer, tc Aelst-Schaerbcke. Wy moeten hier opmerken dal het locael vóór den jury geschikt, weynig betaemelyk was, ook hebben ver scheydene leden zich hierover'beklaegd. Deéze klagten zyn gegrond en verdienen dóór de overheyd in aendagt genomen te worden. Waer toe dient de barak die eertyds vóór de hengsten keuring wierd opgeslaegen Was de stieren keuring zulks niet weêrd? Wy verhoópen dat deéze aenmerkingen in 't vervolg zullen overwoógen worden en dat de regeéring naer 't voorbeeld der geéne van Thourout en andere steden eene betaemelyke plaets zal verleenen en aldus de regtveêrdige gispingen der vremdelingen voórkoomen. MERKT-BERIGTEN. Te Brussel zyn de graenpryzen merkelyk verminderd te Gend heél't slegts de haver eene aenzienelyke daeling ondergaen, de 'overige graenpryzen zyn de zelve gebleé- ven. Zie de merkten. Tot nadere beschikking zal er geene zitting van den militieraed vóór het onderzoek van plaetsvervangers en nummer-verwisselaers van ingelyfde miliciens in het pro- vinciael gouvernement plaets hebben, dan alle dry weé- ken. Deéze zittingen vóór het jaer 1848 zyn telkens be- paeld op den Zaterdag, ten negen ueren voormiddag, te beginnen met 26 deézer maend. Indien deheeren van 't comité des muzikaels genoót- schaps ul Groeijand Bloeijend in het vervolg begeêren dat het programma van 't Concert in den Bender-bode opgenomen worde, verzoeken wy hun ons het zelve vroe ger te laeten toekomen. 'T is altyd des zaterdags dat men ons het programma behandigd en dat is, gelyk men be- grvpt, tegen den regel, wy hebben daer te veel moeyelvk- neyd mede. Augustin Keppens, oud 27 jaeren, van alhier, verdagt van diefte met inbraek, is aengehouden. Te Hoi'stade, by Aelst, is eene schuer benevens stal lingen de pi ooy der vlammen geworden. Dry koeybees- ten zyn in de vlammen omgekomen. IIALSREGTING TE GEND. De twee hoofdsteden van Belgiën, naemelyk Brussel en Gend, hebben in eenige dagen elk op liaere beurt het tooneel van halsrcgtingen geweest. Nauwelyks had de menschelyke justicie te Brussel twee pligtige hoofden afgeslaegen, of te Gend was het gerugl van dergelyke regtspleégingin omloop. Den genaem- den De Witdé dóór het hof van assisen tol de straffe der dood veroordeeld alspligtigaen moord op den persoon der 78 jaerige weduwe Herman, te Destelbergen, alsmede aen verscheydene aenzienlyke dieften, had zich lot de koninglyke goedertierend- heyd gewendDe Wilde was in vaste hoop dat zyne bede zou acnhoord worden wanneer hy voorleden zondag de noodlottige tyding vernam dat zyne laetsle uer naekende was. Den onge- lükkigcn hééft die tyding met gelaetenheyd en overgeéving ontvangen en hééft onmiddelyk nadien het bezoek van zynen hiegtvader, den aelmoessenier van het Rasphuys te Gend, erlangd. Nog den zelfden avond heél't De Wilde zyne biecht gesproken, en't was slegts om .9 1/2 uere des avonds dat den weérdigen gecslelyken zynen patiënt veriaeten heeft. By liet vertrek van den aelmoessenier, zyn twee eerw. PP. Reeolletten deézen komen vervangen en hebben den geheelen nagl by den ter dood veroordeelden doórgebragt hem dóór troostvolle ver- macningcn opwekkende met overgeéving en betrouwen op Gods genade zyne schelmstukken te hoeten. De W ilde hééft zich als goeden christen gedraegen, aenhoorende met traenvolle oogen de vermaeningeu der weerde predikers van Gods bermherlig- heyd, en toonende den diepsten rouw over zyne bedreévene wandaeden. 'ómorgens ten vyf ueren hebben de patersaen den veroordeelden den laelsten zegen en vaerwel gezeyd, en zyn zy onmiddelyk door den aelmoessenier vervangen aen welken De Wilde nogmaels lieéft gebiegt en zich nadien weêrdiglyk tot de 11. Communie bereyd. Na dat den afgematten patiënt een weynig ontbeéten had, is hy in de handen der beulsknegten geleverd en lieéft zich ge willig aen de noodlottige toilet onderworpen. De Wilde, by het gevoelen der scliaer die hem het hair afsneed, wierd doods bleek en was op het punt het bewustzyn te verliezen; men boód hem een glas wvn ofcenigcn anderen geestrykendrank aen maer hy weygerde alles. Ondertusschen was de kar die den logement gevraegd met offer van het rykelyk te betaelen; hy zal-het beter betaelen dan liy denkt, want zyne beurs is wel vóórzien.Spréék zoo luyd niet.Ohlhy siaept, ik ben er zeker van; want hy was afgemat. Hier hield het gesprek, op, en den graef overwoog wat hy te doen luid. Hy trad zonder gerugt in zyn cabinet terug, sloót de deur zoo wel hy kon, naderde zyn bed en nam er een stuk hout uyt waermede hy zich tegen allen voorval wapende. Aldus ver liep er meer dan eene uer in deéze vreesselyke venvagling den graef zich de uytdrukkingen der twee eglelingen herrine- rende, zogt reeds aen de zelve eenen beteren uytleg te geéven, toen hy langs den muei; die regt over't bed was, eene ligte beweéging ontwaerde. Ylings stelde hy zich op den loer tegen den inner waer de venster zich iu bevond, en zag tot zyne groote verwondering eenen verborgen trap opligleu. Eene ladder geplaetst in de onderkamer, was den weg dien men ge nomen had om hem te komen verrassen. Aen den voet der ladder stond eene lamp die in 't bovencabinel genoegzaeme klaerte verspreydde om de stappen te regelen van dien welken daer meé bekend was; en den houtkapper, met een lang mes gewapend, was reeds met halven lyve dóór de opening gerackt Den reyziger zyne voorzorgen genomen hebbende, bragt den moordenaer met 't stuk hout eenen zoo geweldigen slag op 'l hoofd toe dat hy naer heneden tuymelde en dóór zynen val pligligen naer de geregtsplaets voeren moest, op 't voorhof van 't Rasphuys gereed gesteld waerop hy met hulp zyns bieglvaders en der beulsknegten is geklommen en naer het pleyn van 'l Spanjaerds Kasteel gevoerd alwaer eene ontzettende volks menigte was samengepakt om van dit bloedig tooneel geluyge te zyn. De Wilde was half dood toen hy ter plaets kwam en wierd dóór zynen bicgtvader van de kar geholpen en tot liet schavot geleyd alwaer deézen hem de laetste hoopvolle ver troostingen en betrouwen op Gods genade vóórzegde; De Wilde drukte eene laetste mael zyne lippen op het kruysbeéld, en, eenige oogenblikken nadien had de valbyl hem 't hoofd afge slaegen en aldus de menschelyke régtveérdigheyd voldaen. God gcéve dat deéze eylaes maer al te dikwils doch noodzae- kelyk vernieuwde bloedlooneelen in een beschaefd land, hunne heylzaeme vrugtcn voortbrengen, dat zy de booze van hunne slegte wegen doen wederkeeren, hun ovérluygende dat dien die 't leven zyns naestens roekeloos beneemt met regt zyn eygen verliest. - Zondag 20 deézer, is om 7 a 8 ueren s' avonds, liet buys van Van den Bossche zynde eene tweewoonst in de gemeente Steenlmyze, Bekenliol, afgebrand; behalvensde beesten is alles den roof der vlammen geworden. Volgens verhael van ooggetuvgen die er van eene uer verre waren naer toe geloopen, liad aldaer eene vererger nis plaets die men aldaer nog niet hééft weéten gebeuren te weétendat niemand aen dit buys wilde blusschen, zoodaenig dat zy eenen wagen die onder een afdak stond, hebben laeten verbranden. Het was niet verzekerd. Een komité van weldaedigheyd vóór de Vlaenderen is te Brussel opgeregt. Tot voorzitter is aengesteld, M. Felix De Merodetot ondervoorzitters zyn benoemd MM. Lieds en De Coninck; de overige leden zyn MM. Fontainas, Mellenius, Meeus, Pries, Deswert, De Secus, Schumacher, De Gerlache, Bisshoffsheim, Rey, oudsten; Yerhaeghen, Yerreydt, Stevens, Schuermans, Gillon, Blommaert en Vanhamme. M. Ducpetiaux is tot geheym- schryver benoemd. Er is ook een komité van dames opgeregt, onder voor zitterschap van Mme de baronnes De Secus. Mmes Liedts en d'Holl'schmidt tot zyn ondervoórzitsters, en joffrouw Maes, tot geheymschryfster benoemd. M. den abbé Ver- huygt, onderpastor van de Finisterrae, zal de bediening van tresorier uytoeffenen. De twee komités zullen dagelyks byeenkomsten houden om maetregelen te neémen die best zouden konnen strek ken om véél geld voorde gebreklydenden der Vlaenderen in te zenden. De komités van Brussel zullen zich met degeéne van Antwerpen, Gend en Brugge, in briefwisse ling stellen opzigtelyk het uytdeelen der sommen, ten eynde te beletten dat er niet gegeéven worde waer niet dient gegeéven te zyn. De eerste gelden zullen besteéd worden om de meest gebreklydenden en de zieken te hel pen. Nadien zal er eene somme besteéd worden om lyn- waedte koopen, en kleedingstukken uyt te deelen. Alle oude en afgeleyde kleedingstukken zullen ook met dank- baerheyd worden aenveêrd. Eergisteren had het bestuerend-komité van Gend reeds eene somme van honderd-twaelf-duyzend franken ingezameld. Eergisteren beliep do somme der inschryving ten behoeve der Ylaenderen, in de stad Brugge, tot 68,000 fr. Hier onder zyn de 10,000 fr. van den koning nietbe- greépen. Te Mechelen is eene inteekening ten behoeve der Vlaenderen begonnen. Den kardinael-artsbisschop hééft vóór 1000 fr. ingefeekend. De doodstraf, dóór de hoven van assisen van Hene gauw en Braband uytgesproken tegen den genaemden Van Mol, is by koninglyk besluyt veranderd geworden in levenslangen dwangarbeid. Men verzekert dat den Observatew, dagblad van Brussel, gaet. ophouden te verschynen, en dat de inschry- vers op dit blad, den Politique gaen ontvangen. liet beyerseh gouvernement, lieéft den uytvoer van graenen en van eetwaren verbonden. Te Couckelaere, gemeente van by de 4000 zielen, zyn er, tydens de maend januarv, 26 persoonen overleé- den, terwyl er op dien tyd maer 6 kinderen geboóren zyn. de lamp omstortte en uyldoofde. Is 't al gedacnzegde de vrouw, die al tastende naderde; het schynt dat gy hem niet gemist licht.... In alle geval, hier is middel om hem leenemael af te maeken. En, op deéze woorden bragt zy aen den romp verscheydene dolksteéken toe. Kom dan beneden, zegde zy vervolgens; ikga de lamp weder aensteéken om te zien hoe groot onzen buyl is. Ondertusschen had den graèf het mes opgcraept dat zynën vyand had laeten vallen.; hy wist niet hoe hy hesl naer beneden gaen zou, of wel langs de ladder of wel langs den trap. Eyndclyk verkoos hy deézen laetsten weg dien liy best kende, en hy kwam in de kamer juyst op het oogenhlik dat de vrouw liaere lamp aen- gestoóken hebbende, naer de ladder toe ging. Op een onvry- willig gerugt dat hy maekle, keerde zy zich om én zag met grooten schrik het aengezigt van deézen welken zy vermoord óórdeelde. Eensklaps sprong zy naer een paer pistoólen die aen de schouw hingen, en loste een eerste schot op den graef zonder hem te treffendeézen viel luier moediglyk aen, en bragt haer verscheydene doodelyke wonden toe waerdoór zy zwemmende in haer bloed ter aerde viel, vóóraleer zy eene tweede mael kon vueren. Vervolgens nam hy de vlugt en geraekte gelukkiglyk lot Bayonne alwaer hy aen d'overheden de verklaering dééd'die men komt te leézen.

De Denderbode | 1848 | | pagina 2