Te Dendermonde zyii, deézer dagen, 3131. Vanden- broeck-Collier, Cassiers-Van Mossevelde en de Pauw tot leden van den connnunaelen raed gekoózen. 3Ien bemerkt, dat er vóór het oogenblik veel aerd- 1 appelen naer Engeland worden uytgevoerd. Dezelve ko men meerendeels per spoorweg uyt Braband, Limburg en Luyk. Te Ooteghem begint den typhus met een nieuw ge weld te woeden. Op dry weéken hééft men aldaer 56 persoonen gehad die door den typhus zyn aengedaen, en van welke 56 de sacramenten "der stervenden hebben van ontvangen. Twee hout- en dry stokvischdieven die hunne nyver- heyd aen de kaeyën te Antwerpen uytoefenden, zyn acn- gehouden, alsmede den timmerman eener Pruysische brik, die beschuldigd is van zwaere mishandelingen op den persoon van eenen scheépsmaet, welken hymet eenen bessem by na had doodgeslagen. Te Kortryk is by de weduwe Dujardin, die een magazyn van borlogiën en van goud- en zilverwerk houd, cetie diefte gepleegd. De booswigten hebben een gat in de deur geboord en zyn langs daer in den winkel gedron gen, alwaer zy veéle voorwerpen en horlogiën gestoólen hebben. Waerscbynelyk zouden de dieven nog meer ge- 1 stoólen hebben, was het niet dat zy verjaegd schynen te zyn geweest; Mmo Dujardin geloofde in den nagt eenig gerugt te hooren, is opgestaen en meynde beneden te komen; inaer, aengezien zy niets meer hoorde, is zy we derom gaen slaepen, en het is waerschynelyk het gerugt welk de dieven gehoord hebben, dat hun heeft, doen vlug ten zonder dat, zou geheel liet magazyn geroofd konncn gewéést zyn. Over eenige dagen is te Everghem, op de wyk Haentjen, een gevegt ontstaen, en eenen der worstelaers heeft dry ribben gebroken gehad. Daegs na dit gevegt, is den gekwetsten, aen de gevolgen zynerbekomene won- i den, overleden. Men zal zich herrinneren, dat over eenige maenden een meysje op de baen van Cappellen vreedelyk wierd i mishandeld. Den genaemden Frans Van Hoydonck, of schoon getrouwd, maer van zyne wettige vrouw geschey- j den leévende, had aen dit meysje weéten wys te maeken, 1 dat hy met haer zoude trouwendoch verzweeg zorgvul dig, dat hy getrouwd was. Eens waren zy samen naer Cappellen gegaen, om hunnen (rouwdag te bepaelen, en het is onderwegen, dat 3'an Hoydonck haer zoo grouwe- lyk mishandeld heeft, dat zy over dood was blyven liggen. Deézen man stond deéze week vóór het hof van assisen van Antwerpen te regt, onder beschuldiging van moord- pooging. Van Hoydonck, door den jury pligtig verklaerd zynde, is ter dood verweézen. Ily hoorde zyn doodvonnis zeer koeltjes, en in het celrytuyg klimmende, riep hy luydkeêls en onbeschaemdelykAllezl ry op'. Hetgeen de beginnende kooplieden en winkeliers doórgaens het meest verlegen maekt, dit is het loopend kapitaelmaer tusschen Valencyn en S. Quentyn had eenen partikulieren het middel gevonden, om deéze zwaerigheyd te boven te komen. Zie hier, hoe hy het aenving hy reed met een wagentje van dorp tot dorp, en gaf zich uyt vóór hoedenlapper, verzekerende dat hy binnen weynige dagen de oude hoeden splenternieuw zou maeken. Wanneer hy eene volledige collectie had, trok hy naer een ander dorp, en verkogt daer de hoeden by gelegenheydomtrent de pryzen toonde hy zich nöoyt nioeyelyk. Dan ging hy wat verder weder om oude hoeden vraegenen zoo vervolgens. Zyn systeem scheen zeer voórdeelig; het veroórzaekte hem weynig moeyte, en nog minder onkosten, en hy meende aldus Vrankryk rond te reyzen. By ongeluk staken die albe- dillers van gendarmen den neus in zyne affairen, en hebben deéze lieve speculatie eensklaps doen ophouden, op het oogenblik dat zy in vollen gang was om populair te worden. De geschutgietery te Luyk, is by koninglvk bevel gemagtigd, om 20 12 ponders, 57 6 ponders, en'25 mor tieren te doen gieten, vóór rekening der artillerie-di rectie van de Duytsche bondvesting, te Ulm. Voórlaetslen donderdag is eenen werkman des spoórwegs te Seille (provincie Namen) het hoofd afgeslae- gen dóór eenen der wipwagens, dienende tot het vervoe ren van zavel. Het kanton Neufchateau (Luxemburg) telt thans twee eeuwelingende eene de weduwe Andries, van Petit- Voir, telt 101 jaer; de andere de weduwe Brahy, van Fineuse, telt er 100. Deéze laetste is zeer welvaerende, doet al het huyswerk en naeyt zonder bril. Den London-North-Western spoorweg, die 428 raylen lang is, hééft in het jaer 1847 in liet geheel 2,220,281 ponden sterl. (55,507,025 franks opgeleverd. Eene vry zonderlinge gebeurtenis maekt thans te Algiers liet onderwerp aller gesprekken uyt. Een dei- beroemdste hoofden der provincie Constantina, Sidi- Ahmed Bene-3Iohamed-el Mokrani, kalif van Aledjana, treed wettiglyk in den echt met eene jonge Fransché vrouw van goéden liuyze. Den oudsten mensch op de aerde moet eene vrouw in Moskow zyn, die 168 jaer oud is, en op haer 122 jaer haeren vyfden man trouwde. De Muncher en Augsburger Zeytungs, zoo almede i de overige Beyersche dagbladen, zyn thans gevuld met I byzonderheden over de voorvallen, welke te Muncken se dert den 9." hebben plaets gehad. Dat zy daerover spreé- ken ntogen, zyn zy aen Koning Lodewyk zeiven beschul digd, door diens eerst onlangs verleende vryheyd van drukpers. Uyt deéze byzonderheden ontlèenen wy no" het een cn ander, aengaende wat Loia-SIontés op den 9." was wedervaereu. De ex-danseres, nu Beyersche graevin, trok, toen zy op de straet zich van eenen hoop volks om ringd zag, een pistool, hetwelk haer egter weldra wierd ontnomen; daerop wierd de dame door eenige stevige knaepen aengegreépen en zeer hard tegen een yzeren hek aengedrukt. De geheele menigte begon nu op te dringen, zoo dat de dame boog gevaer liep, doodgedrukt te wor den, en zy smeekende yerzogt haer te spaeren en hulp te verleenen. Het gelukte intusschen aen daerop toesnellen de gendarmen haer in zooverte bevryden, dat zy naer de nabyzynde Theatynerkerk kon vlugten, van waer zy zich, onder de bescherming van eene afdeeling troepen, onder gillend gefluyt, vloeken en tieren eener menigte van on geveer 2Ü00 koppen, doodsbleek, eerst naer het koning- lyk verblyf, en vervolgens naer haer hotel begaf. Waer- heén Lola-3Iontés zich begeéven heeft, is nog niet met zekerheyd bekend. Naer men wilt, moet zy naer Stahrem- berg (den weg naer iLdiën) gebragt zyn. Ook te Boomeu begint den geest levendig te wor den. Het dagblad la Patria van den 10 meld het volgende van den 8. Het volk vraegt reeds naer wapenen op de tydingen van de uytrusting in Piëmont en Oostenryk. Er had zich eene deputatie naer den Paus begeéven, oïn hem met'den staet van zaeken bekend te maeken. Pius IX hééft geantwoord, dat hy in den loop der wéék leeken in het ministerie zoude roepen, en dat hy in onderhandeling was met den groothertog van Toskanen en den Koning van Sardinië, ten eynde een politiek Italiaensch bondgenoot schap te sluyten. Wat het eerste gedeelte diër belofte aen gaet, hetzelve is reeds vervuldden 12 februarv hééft den Paus den advokael Sturbinetti, den graef Paslolini en den prins van Teano respectively^ benoemd tot ministers van justicie, koophandel en policie. Zie daer dan, den minister van oorlog medegerekend, vier leeken in het Romeynsche kabinet gezeten. OPHOER TE PARYS. Parys, 22 Feb. Alles is hier veranderd. De regeé- rmg schéén eerst voórneémens het hervormings-banket zynen gang te laeten gaen, en zich te willen bepaelen tot dc opmaeking van een proces-vcrbael tegen de deelneémersmaer gisteren is denbeer Duchatel, minis ter tan binnenlandsehe zaeken, aen de Kamer der Gede puteerde komen verklaeren, dat de regeéring besloóten had, liet banket niet geweld te beletten. Dien ten gevolge had zy groote militaire toebereydsels gemackt. Den maer- schalk Bugeaud was benoemd tot kommandant-generael der troepen binnen en buyten de stad. Eene proclamatie van den heer Delessert, prefect van policie, verbood alle byeenrottingen in de straeten, en eene dagorde van den generael- kommandant der nationaele garde verboód aen dezelve te verzamelen.—De bankets-kommissie hééft aen de dagbladen eene nota gezonden, waerby zy aenkondigt, dat het gastmael is uytgesteld, en dat zy aen de regeéring de verantwoordelykheyd laet van luiere uytdaegingen en geweldenaryën.Om half twee nereis eene byeenrotting \an omtrent 500 kielgasten, met een veélkleurig vaendel aen het hoofd, liet Carrousselplevn overgetrokken, zich rigtende naer dc Revolistraet en de Champs-Elysées. Ko mende voói-by het hotel der buytenlandsche zaeken, schreeuwden zy: Weg Guizot, den man van Gent! leéve de hervorming! Maer op hetzelfde oogenblik kreégen zy de rydende municipale garde op het lyf en wierden ver- strooyd. De woelige schooljeugd kon by deéze gelegenheyd ook met stil blyven. Reeds van elf uere 'smorgens waren de studenten op de been en in groote menigte vóór liet paleys Bourbon verzameld, schreeuwende ieder om het meest Weg Guizot! leéve de hervorming Deéze kreten worden overigens geheel Parys dóór gehoord. Dry tieren nanoen.Er hebben reeds eenige botsingen plaets gehad op het pleyn der Concorde en aen den in gang der Champs-Elysées. De municinale garden te voet en te peërd hebben hét volk aengetast,"doch alleenlyk van hunne blanke wapens gebruyk maekende. Het volk hééft hun met steenen beantwoord. De linietroepen blyven werkelooze aenschouwers. In de straet S. Honoré is eene ambulancie ter verpleéging der gekwetste ingerigt. Vyf uere 'savonds. De alarmtrom roert in alle de straeten, om de nationaele garden byeen te verzamelen. Het werkvolk van het gaz-fabriek Pauwels hééft verklaerd dien avond geen gazlicht te zullen leveren, en de gaz- buyzen te willen opbreéken. Al de winkels van Parys zyn gesloóten. l ien uere. De overheyd gelukt er in, dóór aenhou- dende standvastigheyd, de wanorden agtervolgens te be teugelen. Kwaedwilligen hebben de spanning te baet ge nomen, om eenige bakkerswinkels te plunderen. Middernagt. De regeéring is meester. Al de straeten leydende naer liet Paleys-Royai, de Hallen, de straeten Saint-Denis, Saint-Martin, Saint-Honoté kaeyën en de boulevards zyn rustig en veriaeten, en men zietslegts patronljen rondgaen. Den Oproer is gedempt, en de op positie heeft zich zelve met schande overdekt. Den heer Thiers, eenen der leyders, had overigens verklaerd, dat hy liever die schande dan liet bloed des burgers op zich wilde laeden. Den 25 is den oproer hervat; in verschevdene straeten heéit men hardnekkiglyk gevogten, overal hoorde men geschut en zag men sumenrottingen die dóór de ruytcry aengevallen deéze met steenen begroetten. De vergaeder- de kamer der gedeputeérde is loopen gegaen. Eyndelyk is den lieer Jlolé by den Koning geroepen en belast met de opvorming van een nieuw cabinet hebbende het tegen woordige zyn ontslag gegeéven. De laeste berigten mel deni dat den oproer zoo niet gedempt, ten minsten gestild is. Er is egter vóór nieuwe wanorders te vreezen. De tydingen uyt Parys gaen niet verder tot 24. Zy zyn aenge- bragt dooi- eenen koopman van Verviers die de statie van den noorderspoórweg veriaeten heeft, met het konvoy van Amiens op liet oogenblik dat de bediende den ingang openden aen eenen hoop opstandelingen die de spoóren kwamen opbreéken. Den dag van 24 en opvolgenden nagt zyn gekenmerkt dóór eenen algemeenen opstand dóór geheet Parys. Barricaden cn and ei e verweèrposten zyn dóór de muytelingen opgeslaegen bloedige worstelingen hebben wederom plaets gehad? De over- verheyd heeft begreépendat den oogenblik niet gunstig was om de algemeene gemoedsiTntsieltenis op deézen dag tegen te werken. Een Engelsch dagblad gaet zoo verre van te zeggen dat liet wet zou konnen gebeuren dat Lodewyk Philips even als zy nen voorganger zou gedwongen worden eene schuylplaets" bv den vremden te gaen zoeken. In al destraeten weérgalmden ue geroepen. Weg met Guizot leéve de hervormingbyna geheel larjs was des avonds geiilumineérd. De ministers vreezendc voor hun leven hebben hunne hotels veriaeten. Eene groote menigte had zich voor liet hotel van den voorzitter begeéven De soldaden die erden toegang van bewaerden, hebben gevuerd' en 50 menschen zyn ter plaets doodgehleéven. Den komman dant van Parys, generael Sebastiani, die liet vuer bevoólen had is gedood. Immers men vreest plundering, brandsligting en eene algemeene omwenteling. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. lilting van 19. De beraedslaeging over het wederuvtkee- ren van een deel des borgtogls aen de maetschappy der vzere wegen in hel Luxemburgsehe. Niettegenstaende al dé gegronde aenmerkingen, is dit ontwerp van 't gouvernement met 44 tegen 18 stemmen aengenomen. lilting van 21. Een ontwerp ten doel hebbende de akten der raeden van Prnd hommes vry van zegel-en registratieregten te stellen is als dagorder aengenomen. Ilier over zyn schoonc aenmerkingen gemeaekt die venwel tegenstreévers hebben '>e- vonden. Het ontwerp is dan in de eerste stemming aengenomen en morgen zal er tot de tweede worden overgegaen. Zitting van 22.—-De kamer heeft heden.maer zeer korte zit- t,ng gehouden, en in deéze heelt zy, zonder eenige de minste aenmplkimr lil» vnlirnmlo r.an -0 «uiiiwuui geueesucer scnik- keno op het veranderen van vorscheyde hoofdplaelsen van yredegereglen4", een supplementaire krediet vóór liet minis terie van financiën. Zitting van 23By het openeuen der zitting, hééft den mi nister van financiën een ontwerp van wet aengcboóden belrek- kclyk het uytvoeren van talrykc en groote werken van openbaei- nut waervan hier de lysl: Vacrt van Devnze naer Schipdonck tusschen Meveie en Devnze, 800,900 fr. Sektie der vacrt van rovnf gwnnn f6 Noorrdzee> lussc1'™ ^Ideghem en Sint-Lau- icj.i», 570,000 lr. Graeven van vaerden in de Vlaenderen en naemelyk van de vacrt van Stekene naer St-Nikolaes, lan»s'si- nay en liet bevaerbaer maeken der Mandel, 1 ,400 000 lr. Verbeteringen aen de haven en zeekusten, 600,000 fr. Het voordzetten der werken bestemd om de uylioozing der waters van de Schelden te verbeteren, 1,000,000 fr. Reg'tstreéksehen yzeren weg van Brussel naer Gend, 7,500,000 fr. Bouwen van gevangenhuyzen volgens bet cellulaire stelsel, 3,000 000 fr- Landbouwers-depots vóór de bedelaers, 600,000 fr. Hel vor men van nieuwe middenpunten vóór vlaemsche bevolking hei zv m de afgezonderste deeleu van de Ylaenderen, liet zv m dr Kempen, het -zy in dc Ardennen, 500,000 fr. Proef van uvt- Sin'ftimr" V'Ti ,koionisalie «Ier armen van de Vlaenderen, 500,000 Ir. Het invoeren van nieuwe industriën in de Vlaenl deren liet uytbreyden van industriën die reeds in voe-en zvn en aen welke hel voórdeelig zou zvn meerdere ontwikkeling tc geven, 500,000 fr. - Het bouwen" van nieuwe schoólloké "n en het ameubleeren der zelve, 1,000,000 fr. Instellingen en verbeteringen lot ontwikkeling van den landbouw, 1 000 000 ir. Merken van gezondmaeking der sleden en gemeenten en der wyken waer de arme werklieden woonen, 1,3)00 000 fr' Opregling van eene maetschappy van uytvoer, en iie't in rie ten van koophandel- koniploiren, 3,500,0(10 fr. Om deéze, en nog andere werken in de waelsche provinciën te verrigten, vraegt het gouvernement eene leening van 25 millioenen fr. te mogen doen. De kamer heelt dan de w et by welke de raeden van prud'hom mes van hetzegel-eneuregistreinenl-regl w orden vrygesleld aen genomen, met 71 stemmen tegen I. Alsdan is de beraedslaéging begonnen over de henoeming van borgemeeslers huv-ten'den communaelen raed, die morgen zulten worden voortgezet Zittingen van 24 en 25. 'T géén wy in ons hoofdartikel hóópten noopens de reglstreeksche benoeming van de Borgemeesters door het volk, is verre van verweézenlykt te worden; integen deel het antihberael envryheydschendend ontwerp van 't cou vernement is aengenomen geworden. .Tisdan wederom eene slegte wet met welke de volkskamer 't land. begiftigd De ho- noeming der borgemeesters is dan wederom eene"bron ivaeraen t gouvernement kiesagenten kan gaen scheppen om verslaefde knikkebollen en partygeesten naer de kamer te brengen Fn de constitulionneéle regten, s'volks vryheden wat is da? al we derom geworden? rook, ydele wóórden geschikt om de Beigen in slaep te wiegenscl

De Denderbode | 1848 | | pagina 3