ZONDAG 12 MAERT 1848. TWEEDEN JAERGANG.— N' 78. AELST, den 11 Maerl. DB MOORDENAERS DER HERBERG VAN 'T DOOD PEÊRD. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bcpaeld op 1 fr. 75 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen lieéft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deé/.e zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons «enige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUl'M. DENDER-BODE Indien wy heden terugkceren op de vermindering der uytvoerrechten op het raep- en lynbrood, vermindering die onzen agtbaeren afgeveêrdigdèn, M. Bruneau heeft te weeg gebragt, 't is geenzins om hem aen te randen gelyk het Verbond van Aelst zoo onredelyk als kwaedwil- lig uytkraemt, rnaer wel om dien heer deuytkomst zyner slcgte berekeningen onder d'oogen te leggen, en tot zyn narigt te betoonen hoe schadelyk zy aen onzen land bouw zyn moeten, ofschoon zy met goede inzigten zyn gedaen geweést. T is waerlyk ie deêren dat onzen afge- veêrdigden vóór d'eerste mael dat hy in de kamer zyn talent laet nytschynen, het zelve gebruykt hebbe om eenen afslag op rechten te verdedigen die alle gezond óórdeel véél liever zou hebben willen zien verdobbelen, 1°omdat zy ten laste zyn van diede welke rechten konnen betaelen, 2° omdat deézen afslag den landbouw schade lyk is, en 5° omdat hy eenen deficit in's lands schatkist baertdie toch op andere wyzen moet worden acngevuld. Wy zullen ons overigens by eene beredeneerde reke ning bepaelen, ten ware het Verbond stout en schaemte- loos genoeg ware om ons nogmaels slegte inzigten aen te tfgön die dat blad al te zeer onderscheydcn. Thans terzaek. Eenen aelsterschen zak raepzaed weegt van 80 tot 88 kilogr. vervattende van 32 tot 34 kilogr. olie dus van 53 tot 54 kilogr. koek opleverende. Eene hoeveélheyd van60stoopen olie weegt 126 kilogr. dus 2 kilogr. 100 grammen par stoop.Het lynzaed weegt weynig minder en gééft ook min olie, der maete dat het in koek opbrengt 60 kilogr. den zak. Te voóren waren de rechten op 11 fr. de 1000 kilogr. die thans 1 fr. 10 c°. gebragt zyn. N11, men onderstelle dat de vermindering van 9fr. 90 e\ hetsloor- en lynzaed in evenredigheyd doet opslaen, dit zal maeken dat het sloorzaed 51 c". en 't lynzaed 60 c". den zak in prys zal verhoogen, terwyl de koeken die zoo onontbcêrlyk zyn vóór den landbouwer, do raepkoeken vóór 't vet zyner landen en de lynkoeken vóór 't voeder zynei' beesten, 9 fr. 90 c". de 1000 kilogr. zullen opslaen ofschoon zy thans lot te véél hoogepryzen zyn gesteégen.Nu is de vraeg wie het profyt dcézcr vermindering van rechten zal opstryken, zal het wel den landbouwer zyn? Och neen, hy zal slegts eenen halven fr. par zak meer van zyn zaed" trekken, terwyl hy 9 fr. 90 e". meer par 1000 kilogr. koeken zal moeten betaelen aen den oliestamper die alleen met de winst zal wech gaen.Dat nu liet Verbond metzynen kundigen landbouwer praete zoo veel het wille, 'tisallyd zeker dat BI. Bruneau met al zynen goeden wil en talenten eenen dienst beweézen heeft niet aen de schatkist, want in deéze brengt hy on- getwylfeld eenen defied, noch aen den landbouw, want deézen word dóór zyne voórdragt benaedeeligd, maer wel aen de oliestampers, die hem, redelyker wyze ge sproken, by de naestkomende kiezing hunne stein zou den dienen te schenken. Vervol// en eynde zie N'. 77.J Denvermoordden had aen de linke zyde eenè diepe wonde; was waerschynelyk gebrek aeu tyd 0111 zich anders van 'l dood lichaem te ontmaeken, dat men 't zelve haestelyk in dit slach van kas verborgen had, op 't oogenblik hunner aenkonist. Het papier was op de openingen geplakt om limine aendagt van dit voorwerp af te keeren. Den zaekverrigter en de markiezin sloólen de deur zoo wel zy konden en steunden er eenen stoel tegenvervolgens kwamen zy tol de kamerdeur die zy met de meubels versperden. Den zaekverrigter trok dan eene matras van 't bed, plaetste deéze op den grond agler de meubels wel kers beweéging hem zou wakker maeken indien hy buyten ver- wagling in slaep viel. De byna opgebrande keèrs wierd op den grond nevens de matras gesteld waerop M. Firmin zich gansch gekleed neérlegde. De markiezin van haeren kant, legdezich op het bed, met voorzorg van liaer jagtmes in d'eene en een pistool in d'andere hand in geval van verrassing gereed tc houden. Dan zich hunne wederzydsche gedagten niet durvende te ken nen geéven uyt vrees van gehoord te worden of niet te hooren TWEEDEN BLIK OP VRANKRYK EN BELGIËN. Wat is er sedert acht dagen opzigtens Vrankryk in de staetkundige wereld voorgevallen Talryke gebeurte nissen hebben haeren loop gehad, maer nog meer moe ten deéze van naby opvolgen op dat men kunne oórdee- len zonder rees van zich te misgrypen. 'T is als by too- verslag dat Vrankryk zynen republicaensehen vorm aen- trekt; het versterkt zich van binnen en opent zyne be trekkingen met het buytenlandsch. 31. De Lamartine is thans de draeyspil des voórloopig bestuers, hy is den man van vertrouwen, den volksheld, den gemaetigsten der nieuwelingen. 31aer zal hy zich door zyne ambtgenoótcn niet laeten vervoeren? 'T is sterk te vreezen; want de uytgeveêrdigde decreéten zyn meest alle waegstukken en schynen van eene meerder- lieyd uyt te gaen die vóór zeker de zyne niet is. Het nieuw bestuer verkondigt openlyk zyne vrede lievende en bemiddelende inzigten jegens de mogend heden, zonder egter zyne oórlogzugtige neygingen te verdnyken. Vrankryk, zegt het nieuw bewind, zal gelukkig zyn moet het den oorlog voeren, indien deézen aen 't zelve verklaerd word. Dit geluk zal gemakkclyk om vinden zyn. Men kent de oploopendlieyd van den franschen aerd, als het op het punt van eer aerikoint. Eene wettige voórgeéving of rede spruyt dikwils uyt eenen niet vóór den geénen die oorlog zoekt; men be houd slegts den vrede ten pryze van opofferingen. Schier al de Americaensche Republieken, Belgiën, den Paus, en Engeland hebben de Fransche Republiek erkend, of eerder, hebben zich onzydig verklaerd'. Blaer, men versta het wel, dc onzydigheyd is geen verbond. Zelden heeft Engeland Vrankryks belangen of behertigd of gediend; ten anderen is het aen 't Engelsch bewind onverschillig wat er by onze nabueren oingaet. In Ier land integendeel, aensleékt men vreugdevueren en word 't géén er rond hun gebeuren zou, gaven zy zich aen des ledroe- verige overweégingen over om dat hun licht welhaest uylge- dootii hen in de diepste duysternis liet. Omtrent den middernagl laet zich eene ligte beweéging in het houtwerk lioorenDc markiezin is reeds te been, en 41. Fir min, die insgelyks wakker was, ging al tastende naer den te genovergestelde» kant. Eene deur die zy niet bemerkt hadden, gaet open en twee mannen met dolken gewapend, die op hunne teeneu gaeude dóór een dievenlanterenjc verlicht wierden tra den binnen. Meteenen forschen erin stoot M. Firmin zyn jagt mes in de keél van dien welken zich digi by hem bevond, en de markiezin kapt met het haere op de hand van den geénen diede lanteérn draegt welke valt en uytgedoofd is. Terwyl den zaek verrigter de noodige middelen waervan hy zich voorzien had om 't licht te aensteéken, bereydde, de markiezin, die de deur weer gesloóten hééft en er zich tegen gedrukt hield, bedrevgt de twee moordenaers met haere pistoólen indien zy '1 minste gerust maeken. Deézen egter die door M. Firmin had gewond gevveésj, was reeds dood als het licht weder aengestokeu was. Den ande ren, gelooveride dal zyne laetste uer gekomen was, hield zich stil ofschoon hy geweldig in zyne wonde leéd, Waer zyn uwe medepligtige en hoe groot is 't getal? vraegde hem de markiezin. In de kelders, ten gctalle van zeven, ai- het volk aengespoórd de omstandigheden te baet te neemen om zyne rechten wederom toedoen gelden Het canton van Neufebatel (Zwitserland) hééft het jok des pruyssischen konings afgeschud en een voórloopi" bestuer aengesteld. Keulen hééft ook zyne onlusten gehad, maer zyn welhaest gedempt. Dóór geheel Duytseh- land bestaen er twee verschilllige beweégingen, naeme- lyk de geéne der volkeren vóór de vryheyd, en die der gouvernementen vóór de verdediging der wetten. Uyt deéze veélbeduydende gemoedsgisting moeten er natuerlyk groote toegeévingen voortvloeyën. Pruyssen en Oostenryk spreyden ontzagwekkende krygstoerustin- gen ten toon, niettemin verklaerende in de nieuwe repu bliek niet te willen tusschenkomen, zoo lang deéze de bondsakten van 1815 zal eerbiedigen en naleéven. Blaer de republiek zegt dat deéze akten in rechte niet meer bestaen. Het lot van Europa hangt dus even als het zweérd van Damocles aen eenen zyd'en draed. Om deés weynig geruststellend tafereel te voltrekken, voeg er by dat Sïciliën zyne onafh'anglykheyd hééft uyt- geroepen, dat Roomen zvne grondwet lieéft en dal t Lombardo-Vcnetiaensch keningryk op eenen vuerbei in beweéging staet. Twee zwarte wolken vertoonen zich op den staetknn- digen gezigteynder die een vreesselyk onweder vóór spellen, naemelyk 't jong Itaiiën en '1 jong Duytschland lil deeze algemeei e volksopschudding, wenschen wy ons geluk de eenige middelen gebruykt te hebben die dc voórzigtigheyd ons kan ingeéven. 'Wy keeren thans onze blikken van 't overige van Europa* af om ze met verwondering op 011s land te vestigen. Het gedrag onzes bewinds stelt ons gerustde eensge- zindheyd onzer wetgcévende kamers en der natie in 't algemeen waerborgt eenigzins ons toekomende, en doet ons verhoópen eenen oórlogsgeessel van ons te'zien verwyderen die aen Belgiën onmeétbaere rampen zou berokkenen. O geliefde Vaderland! O edele, herbeim- zaeme, en catholykeaerde hoe groot is uw geluk' hoe luyslervol is uwe lieerlykheyd. Het ryk waer over uwen scepter zvvaevt, is kleyn; maer de eendragt maekt Uwe magt uytmogt die eemlragt, gevestigd in de herten uwer vier millioencn inwooners nimmer tegen de klippen der regeéringsloosheyd komen schipbreuk iyden. Bayteu uwe weéte hebt gy de fransche omwenteling aengevoed en 0111 zoo te spreéken bewerkt't is om uw voorbeeld naetevolgcn dat het 011de Europa zich ontwaekt en naer zyne volkomeneontvoogding streeft. E11 hoe? Gisteren nog maekten uwe kinderen het eenig waerlyk vry volk waer zy wagten totdat wy hun den uylslag onzer ouderneé- ming komen aenkondigen.De bazin en tien koetsier,...Zyn ill (lit getal begreépen. is genoeg, ik ga u eenen neusdoek over den mond hinden en u aen den stjl van bed vaslhegten indien gy u verroert, gy zyt dood. Gebrek aen kooiden, scheurden zyde glaeplakens in reenen en bedienden er zich van om dien ellendeling vast te binden zoodaenig dat allen middel van ontsnapping vóór hem verdweé "en was. Nu, langs waer is des kelders weg De deur is open aen den voet van deézen klcynen trap. Eenen dikken doek op des moordenaers mond gebonden, belette hem te schreeuwen ver volgens betaste de moedige markiezin de twee boosvvigten én bevond dat zy, bchalveus hpnne dolken, 110» elk van twee pis toólen voorzien waren. Zy ontnam hun de zelve gaf er een paer aen M. Firmin hem zeggende: «Zie daer waei mede wy die schelmen zullen leereri slof knauwen. Hoe! Madame de markiezin, gy wilt 11 blootstellenWa re bet niet beter 't haczcnpad lolliezen eer de dieven dénken met geweid naer boven te komen? Ja, laet ons gerum mae ken, dl doen dat zy ons vervolgenwat zullen vvv dan tegen zeven persoonen doen? in plaets dat vvv er geniakkelyk zullen mee gedaen maeken, als wy bun op 't onvervvagts bespringen Allons, M. Firmin, neém deéze lanteérn en gaen wy naer den

De Denderbode | 1848 | | pagina 1