ZONDAG 19 MAERT 1848. TWEEDEN JAERGANGNr 79. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den da erop volgenden Zondag. —Den prys der inschrvving, by trimester, is bepaeld op 1 fr.' 75 c., dien der annoncen op 20 contimcn den drukregel. De persöonen die voor een geheel jaer inschrvven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveêrdige klagtcn of gegronde rekla- mcn in 't algemeen belang Ie doen hééft, hy mag op onze onpar- lydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- uen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle bro hueren, schriflen, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.^De naemen der pérsoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Hen word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQliE Sül'M. HOE STAMT HET MET BELGIËN? WAT MOET BELGIËN DOEN WAT GAET ER VAN BELGIËN GEWORDEN Zie daer dry vraegen die voorzeker de aendagt niet aileen van bet gouvernement maer der gansche natie verdienen. Wy gaen er in weynige regelen op antwoorden en ons gezegde ont wikkelen. i» Vr'aeg. Iloe slnel het met Belgitn? Slegt, antwoorden wy; en ivaerotn? Ten eersten om dat onze schatkist lol op den bodem is uytgeput: ten tweeden om dat ons krediet alle dagen vermindert, 'ten derden om dal alle nyverheyd kwynl enden koophandel gestremd is. Dat onze.schatkist tol. op don bodem geledigd is, hoeft niet heiverzen te worden de gedwingene lee- ning die dóór hêTgouvernemcnl komt gedekreteerd te worden bewvst zulks ten overvloede. Dat ons krediet alle dagen ver mindert, is eene zoo laslbaere als verschrikkende waerheyd, die door de weérgaiooze vermindering onzer staetsrenlen of H-:ers «langs van 100 tof <58 gedaehl, komt. bevestigd te worden. Dal de nyverheyd kwynt en den koophandel slabakt loopl'al te zeer in 't oog van een leder om bewys le behoeven. 2C Vraeg. Wal moei Belgien doen? spaeren, antwoorden wy, spaeren en niet anders dan spaeren.Wat moet een huys- houden doen, dat zich dóór ontzettende geldverkwistingen, dóór eene leéfvvvze boven zynch staet in gacpende schulden gedohi- peld hééft? Wat moet dit hujshoude.n doen om zynen volkomen val te verhoeden? Alle nulleloozc ttylgaven vertnyden, vaer- wef zeggen aen 't schenken, van presentjes, met een woord, zich de strengste gêspaerzaemheyd opleggen. En inderdaad, hoe zal Belgiën spaeren, hoe zal het 't presentjes geéven afschaf fen Wy hebben liet meermaels gezegd, wy berbaelen het en zullen liet blyven zeggen, dóór eene mcrkeiyke vermindering van het leger, dóór de afstraffing der haetelyke troetelwet die aen de ministers pensioenen toekent, dóór de afschaffing der wet op het onderwys enz. Ja, maer, zal men zeggen, 't is. nu geeiïen tyd om ons leger te verminderen, integendeel-; gy ziel. dat ons bewind een merkelyk leger van 80 a 100 duyzend mannen on der de wapens hééft geroepen om onze onafhanklykheyd te doen eerbiedigen, om ons grondgebied tegen allen aenval te bevey- ligen enz.Indien dit geene dwaesheyd mag geheelen wor den, 't is ten minsten eene ongegronde vrees eenen ontslaelkun- digen akt die ons laeter ducr zal kosten. Iedereen vóórziet dat Vrankryk ons den oorlog niet zal aendoen 't hééft hier loc geene reden; nogtans kwame Vrankryk met eene andere mogendheyd den oorlog te voeren, mogen wy het zelve wel ondersteunen Zckevlyk neen, Belgien is onzydig; waertoe dient dan ons ontzaggelyk legerTot niets ten zy om dc staetspeunirigen te verkwisten; kwame Vrankryk vóór zjne troepen den doorgang over ons grondgebied te vraegen, niogep wy zulks tóestaen..? Dryrnael neen; Belgien immers is dóór de mogendheden onzy dig vcrklaerd, en, kwame Vrankryk met geweld ons grondgebied schenden, wat zouden wy er tegen nytregten? Dus wederom waertoe dient ons leghr ten 'zy tot geldverspilling? Nu veeleer dan ooyt zouden wy 2# van ons leger mogen en moeten afdan ken om een twintigtal müpoënen fr.. te bezuynigen. Vóór in- landsche onlusten hééft ons land niet te vreezende Belgen zyrt lammeren en dit bcwyst de herlvcrscheurende ellende die zy tydens 5 jaeren met zoovéél heldenmoed als overgeéving heb ben doórgestacn-, de Belgen, vóór zoo véél zy eenigszins wel be stierd worden, schrikken vóór onlusten en hinnenlandsehe bo- rnertens. Door de afdanking van 2/3 onzes legers, 'afschaffing dersehandelyke presentjesivel opde niiagjliérepeiisioiuieii,dóór de vrymaeking dés onderwys zuiicnWvy niet alleen 25 a 50 inillioenen fr. jaerlyks bezuynigen, maer wy zullen bovendien ons krediet herwinnen het géén ongeltStkigtyk thans minder is dan by al onze voórgaenüe leeningenwant '1 is uylstuytelyk om dat Belgien niet gêspaerzaem is dat het zoo wel binnen ais buyten zyn krediet verliest, dat liet zich verarmt en met eene verbaezendc snélbeyd nacr eenen gaapenden afgrond vit die hetzelve in antwoord op onze derde vraeg onverinydelyk zal verzwelgen. Bcigiën hééft in 1830 een dwingcicndig jok afgeschud, het heeft met zweet en bloed zyne, onafhanklykheyd bewerkt, en nu lot prys van zynen heldenmoed, lot ïielooning van eene ach- lienjaorige gehoorzaemheyd en stipte naeleéving der, watt n, ziet liet zich gedompeld in eenen poel waer hel van alle kanten dóór rampen en ellenden aengegreépen word. Nogtans vóór uit alles is nog hulpmiddel, en wy betrouwen dat eerlang ons va- derlandschminneml ministerie de oogen zal openen en dóór talryke ingevoerde gespaerzaemheden de bloedende wonde van l helgiseh hert zal heelen. Willen wy een tiental jaeren bezuy nigen, wv komen weer on ons geni.ck,.y.\ aldus voorlgegaen on der de vleugels van een wys pestuur mogen wy verzekerd zyn dat alle volkeren der aerde ons geluk zullen mogen bênydcn; hadden wy sinds menigvuldige jaeren gespaerd, wy zouden aen 'andere natiën tot voorbeeld gestrekt hebben hoe zy moesten huyshouden getyk wy hun hebben leeren vry zyn, les, die dóór Italiën, Vrankryk en gansch Duylschland word begreépen en gevolgd. MIDDELEN TEGEN HET BELGISCH PAUPERISMIÏS. Terwyl het hieuw bestner in Vrankryk zoo oppervlakkig het colossael vraegstuk der verordening van den arbeyd (('organi sation du travail) aenvat, en 't zelve zoo vermeten schynl te wil len oplossen, terwyl dit zelfde vraegstuk in Belgiën tot dusver re hangig en ouoplosbaer voorkomt, aglen wv hel eene pligt eenige otis onlangs door eenen vaderlandslievenden vriend ge- daeno opmerkingen noópens dit vraegstuk te ontwikkelen. Nu, den rvkdom eener natie beslaet 1" in den arbeyd; 2° in de uyt- gestrektheyd der landen die men moet kennen bebouwen ten minsten in evenredigheyd der behoeften die thans hy ons del voortbrengsels verre overschreden. Vervangt 't handwerk dóór 'I mekaniek, en dacdelyk vermin dert den rykdoin dóór d'overgrootc menigte arheyders die niets meer konnen winnen en bvgevolg niets meer vcrteêren. 'T eer ste gevolg hiervan is dat den kleynen handel gekrenkt word vu dal eene verval lenc bczigheyd veranderd in onwerkzaemhewf, en deéze op haere beurt, in- kwaede driften die meest altyd den voorbode zyn van onlusten en wanorders. Tegen eene bevolking die niet geëvenredigd is niet de voort brengsels des lands, is de landverhuizing den eersten en bes ten middel die zich aenbied; oiigelukkiglyk is die bron bv ons vóór lang gestopt dóór den slegten keus dien ons bestner. ge- daen heeft der ongezonde en onvrugtbaere streek van Santo- Thomas. Beter was het gedagt van onzen landgenoot, M. Van Lede, die onlangs van l. M. den Bresiliaenscheu lieyzer, 2U ipylcn vierkant gronds verzogt. en bekwam in 't eyland St.-Ca- tltarina om er eene volkplanting in te rigien die dagelyks meer vu' meer aengrocy'd.Onze inlandsche volkplanting en vrugl- haermaeking van licyden enz. zouden beter konnen gelukken, dóór eenen oproep tol de particuliere, lot de mildaedige lieden, en tot den staet, de provinciën en gpificnnteps die als proef eenige woonsten zouden opregten vóór werk- oh deugdzaeme vlaemsche landbouwers aeubcvoólen dóór de Pastors en Borge- tnecsters. Deéze zou men begiftigen met een jaer leévensmiddc- Icn VU een'ig vee; hoven dit, zouden zy kosteloos dry of vier hectaren land hekomen waervan zy, na zeker tydstip en in volle opbrengst zynde, de helft in onvervreindbaeren eygendom hun leven lang zouden genieten, d'andere helft zouden zy huerwyze en slegls onder voórwaerde van eenige weezen of andere arme dóór de weldoeners benoemd, inden kostte neéinen naerëvenre- (hgheyd der eerste instelling, blyven behouden. Deéze weezen of andere behoeftige zouden, volgens verdiensten op zeker tydstip eene kleine winst genieten. Dit knigtig middel zou jaerlyks verbeteren en zoo verre gebragt worden da' al de arme van Belgiën er zouden konnen samenge voegd worden, en de opbrengsten van den belgisehen akker bouw een derde vermeerderen. Dit heylzaem werk zou met behulp van 't leger moeten ondernomen worden, waertoe een deel ruvtery eenen onweèrdeérlyken dienst zou bybrengen. In onze hevden zou men ook proëfsgewyze bedelaers- en land- bonwwerkhnyzen inrigten waer alles zou gemnckt worden '1 géén voor 't iniandsch gebruik noodig is. Societcyten zónden ztch opvormen waervan al de leden benevens hunne huishou dens zich zouden verbinden' geene van zekere aengeduydde stolfen te draegen dan deéze diealdaer met de hand gemaekl zyn. Wy leveren deéze wei nige regelen aen de overweening onzes bestuers aen het zelve de verdere ontwikkelingen over ladende. Voor wat ons betreft, wy dringen op nieuiv aen op dat de artikels die ivy in den tyd over de verordening van het iverk hebben afgekondigd en in eene broehuer verzameld, ry- pelvk ovcrivoógen worden, goedgekeurd en gevolgd indien zy liet verdienen, tegenspraken en afgekeurd indien men betere middelen wéét aen te duiden. Het kiesgenoótschap van Oost-Vlaenderen gaet eene peti tie aen de Kamers stueren waervan hier den inhoud Onder de eerste spaerzaemheden of hervormingen, stellen wyf° Het vervangen der ambassadeurs dóór konsuls of zaek- gclastigden. Deéze vervanging kan geschieden zonder dat het land in hel minst hier door lyd; ivam, het is dóór kunde, door talenten en door edelmoedigheid van karakter, en niet dóór eenen schitterenden luxe in de groote hoofdsteden, dat men in vloed uvtoeflenl op de mannen die aen het hoofd der gouverne menten zyn. 2' Het'afschaffen van onze militaire zeemagt of marinevan den eenen kant, om dat wy geene koloniën hebben, en van den anderen kant, om dat deéze marine tegenwoórdi" noodeloos vóór onzen koophandel is, en in geene gevallen kan nuttig worden. Onder de spaerzaemheden die konnen te weéggebragt wor den, niet op den oogenblik, maer naderhand, wanneer de tyds- oóistaiidiglieden dit zullen toclacten, zullen wy melden1° De verminderingen der uylgaettn voor den budjet van oorlog.—-2" Het verminderen van hot JQsooneel in ai de civiele admini stration.... Eyndelyk vraegen de petitionnamsen dat het stelsel van belastingen overzien en met ivyshcyd en voórzigtigheyd veran derd worde, op zulke ivyze, da! de belastingen met meerdere regtveêrdigheyd en gclykheyd onder al de klassen verdeeld worden, op dat aldus de burgers en de werkende klasse wat meer zouden ontlast worden. DERDEN BLIK OP VftANKRVK, BELGIËN EN DE STAETKCNOIGE WERELD. Hoe meer men d'oogen pp een zelfde voorwerp vestigt hoe dieper men in tie gehcyiuen dosoifs natuer kan dringen. Wy hebben apndagtiglyfc den gang der verwonderensweërde fran- srhe omw'ëfncnüiïg' nagespcérë, en, dank 'flngi" ijViilktlliiniii n

De Denderbode | 1848 | | pagina 1