vtBSM—a—MManme senigiins ia dien doolhof klaer te zien. Haeren zegenprael heeft eenen verbaezendcn weergalm ontmoet, hy heeft doen vreczen en hoópcn, doen sidderen en beweégen, immers twintig volke ren te gelvk lot opstand gebragt, en de opschudding duert nog. Men oórdeele hier uyt van welk gewigt Vrankryk in de weég- schael van Europa is. Doch, werpen wy eenen oogslag op het geen er byzonders is voorgevallen sedert onzen tweeden blik wy zullen er tragten natuerlyke en profytigc gevolgtrekkingen uyt te neémen. Eenen opstand is te Munich losgcborslen en heeft er gezege vierd den koning heeft zich gedwongen gezien de wenschen des volks by te treéden, met hervormingen te verleenen die eene grondwet evenaeren, en alles is rustig geworden. Min of meer vyandelyke volksbetooningen zyn op verschillige punten van Duytschland ontstaenbyna alle zyn gestild door stellige toe- geévings beloften van wege de souvereynen. Maer 't voorbeeld der toegeévingen is getoond, derzelver venveézenlyking en voortzetting is onwederstaenbaerde Hervorming wandelt zege vierend in 't uytgestrckt duytsch ryk. Eiken dag komt den op stand eener andere stad bestatigen die de vryheyd der drukpers en meer libcraele instellingen eyscht. Hel is byna zeker dat Oostenryk, in weerwil zyner krygstoeruslingen, aen dien stroom niet zal konnen wederslaen. Met de vryheyd der drukpers dóór geheel Duytschland, zullen de twee keyzers, Nicolaes en Ferdi nand, geen schoon spel hebben om de alleenheersching te ver dedigen. Den toestand van Griekenland is netelagtig. Het ministerie hcéft geene meerderheyd in den senaet; de financiën zyn uyt- gepulden lurkschen afgezant is te Athenen terug. Men beschouwt den mexicaenschen oorlog als geëyndigd. Engeland is uyt de volksbcweéging niet uytgesloóten. Lon- den, Manchester, Edimburg, Glascow (Schotland) hebben bc- weenelyke wanorders zien bedryven zonder dat men weéte waerom ten zy men denke dat het om brood te bekomen iswant het Engelseh gouvernement is liberael genoeg buylen zyne minagliug vóór hel pausdom en vóór Ierland. Holland is met de zelfde staetkundige inzigten bezield als Bélgiën. Hel volk is ons genegen. Te beter, want 't is eene vey- ligheyd te meer; doch deés verbond mag tegen over Vrankryk nog offensief noch defensief worden. Het voórloopig bestuer der Fransche Republiek schynt geves tigd lol de aenstaende kiezingen. Alsdan zullen wy zien welke kleuren de Assemblee ninsliluanle in haeren schoot zal bevatten. Het is byna zeker dat de vergadering uyt dry verschillende ele menten zal samengesteld zyn: de Ultra-republicaenen, do Ge maeligde en de Legitimistende andere partyën zyn niet te tel len. Indien de gevoorderde party overheerscht, verwagten wy ons aen eenen europasclien oor log; zyn integendeel de Legiti misten sterk genoeg, zy zullen den burgeroorlog aensloóken. Wenschen wy dan naer den zegeprael der gemaeligde overi gens de financieéle krisis en de 50 politieke klubsen die in Pa- rys bestaen om het voórloopig bestuer te dwarsboomen, daerlae- tende. liet bestuer js dóór al de partyën ondersteund en ontvangt van de vremde afgezanten de verzekering dat hunne respectieve hoven de Republiek zullen erkennen zoo haesl zy dóór de na- lionaele vergadering zal uytgeroepeu zyn. Men moet dus den uytslag der kieziugen afwagten alsdan zullen wy onze wederhouding staeken. Thans bepaelen wy ons by enkele wenschen voor d'overhand der gemaeligde én dat voél de vrede van Europa. Wal er overigens van zy, wy, wy wen schen noch willen geene republiek omdat wy er niets konnen by winnen en alles zouden by waegen. Indien de iif.ugd en de treffelïkheyd de (ltaeyspillcn der demokraetieke staeten zyn, de eer is degeéne der grondwettige koningdotnmen en dit laetste wóórd sluyt geenzins de twee eerste buylen. Ten ande ren, aenzicn wy de uelvkhevd als eene utopie of eygengezind- heyd; 't is een phalanslerium of droom van woelende en dwaezc inbeeldingen. De gelvkueïd zoo als zy dóór 't meesten- deel verstaen word, is onmogelyk. De sterren schitteren niet al le te gelyk. De dood alleen ntaekt alle mcnschen gelvk. Wy willen het koningdom niet afschaffen, om dat hel ons ter hulp is gekomen in onzen akeligsten toestand; omdat wy dóór het zelve eene natie zyn; om dat het koningdom geen beletsel is aen (fe uylvoering der fondameutaele wetten die wy zelve ge- mackt hebbenomdat het medewerkt aen onze intcUectuecle industrieéle en commerciaele ontwikkeling; omdat het onze individualiteyt handhaeft terwyl de demoeraelen de hunne ge- lvkslellen;— omdat, by onderstelling dat de dwingelaudy in deéze eeuw van verdraegzaemheyd nog mogelyk ware, eenen koning duyzendmael beter ware dan tien dwingelanden. Vóór al deéze redens willen wy getrouw aen onzen koning en grondwet blyven. Wy willen onze goede verstandhouding met de Fransche blyven voortzetten, zy zyn onze broeders, wy willen de belangen van andere natiën gunstig zyn, als wy er de on ze niet door krenken, maer eene republiek vóór ons, neen, nooyl. Al viel geheel Europa rond ons in duvgen nog zullen wy onbeweéglyk blyven zoo lang wy onzen wil zullen konnen doen gelden. ONTBINDING DER BELGISCHE KAMERS. Onder deés opschrift leest men in den DébutSocial de volgende regelen Sedert eenige dagen is er een vraegstuk op handen noópens hetwelk iedereen eenstemmig is buyten de meerderheyd der kamer. De kieshervorming is vast gesteld; een deel der natie tot dusverre uyt het open- baer leven gesloóten, is thans in zyne rechten hersteld; hel electorael corpus is 't onderste boven gekeerd, dus kati de actueéfe kanter nimmer de natie vertegen woordigen zelfs niet het wettig land of de kiezers. Do noodzaekelvke en natuerlyke gevolgtrekking die uyt deéze kieshervorming moet voortsprui ten, is eene onmid- delyke ontbinding der kamer, en eenen algemeenen oproep tot al de kiezers van 't land. Mogten onze staets- mannen zich wel van deéze waerheyd dóórdringen, 't is den eenigsten middel om het order te handhaeven en de thans dringend gewordene hervormingen te bewerken zonder geweldige opschuddingen te veroorzaeken. - De persoonen die vóór den aenstaenden trimester aen den l)ender-bode inschryven zullen de Nrs tot 1 april kosteloos ontvangen. Men doet ons klugten dat zontmige briefdraegers den Bender-bode mecnnaels acn andere persoonen als de inschry- vers afgeéven om het blad aldus te doen bestellen; wyberigten die facteurs dalwy mactregels zullen neémen ont dit misbruyk te doen ophouden.Pasop bode van Borgl-Lombeck als het nog eens gebeurt, zult gy ergeslaen hebben. De Fransche dagbladen die de Republiek waren byge- trecdeu.zoo als de Prcsse en de Siècle weérhouden zich, verklae- rende dat zy zich naer hel stelsel van geweldenaery waermede Vrankryk bedreygd is, niet zullen laeten medesleépen. In eene vóórbereydende kiesvergadering vóór de officieren is er met de wapens gehandeld en bloed vergoóten... Dit heet men in Vrankryk broederlykheyd en gelykheyd... By ministerieel besluyt zyn de ccmpagniën der grenadiers en voltigeurs afgedankt. Deés besluyt heeft het grootste misnoe gen in Parys te weég gebragt. Om werk aen de arme arbeyders te verschaffen, heeft den koning bevel gegeéven <lü herstellingen en verdere onderhouds- vverkingen aen zyne paleyzen en afgezonderde eygendommen zonder uytstel te beginnen. Reeds heeft men d'hand aen 't werk geslaegen. Eene brochuer onder titel van-.Eenige bemerkingen noó pens het financieel vraegstuk door den heer Edic. Betesdusevan Brugge, is ons dóór dien agtbaeren vaderlandsvriend toegezon den. Wy zullen van dit bclangryk werkje in ons aenstaende Nr handelen. Een begin van brand heeft zich voorleden zondag in den steenengraen-molen aen de Nieuwstraetpoort geopenbaerd, doch is tydelyk nog konnen gebluscht worden. Eene vergadering van 200 a 500 werklieden stond oj) 15 vóór het palevsgles koningste Brussel en betuygde den werisch den kon'ulg eene petitie aen te bieden, om werk te bekomen. Zoodra dit inzigt bekend was, is eenen adjudant uyt het paleys gekomen, en heelt uyt de han den dier lieden een rekwest ontvangen, in de eerbiedigstc en vaderlandslievendste bewoordingen opgesteld. De vroeg is onmiddelyk by Z. M. ingediend, en de werklieden, na de verzekering te hebben ontvangen van de levendige en diepgrondige belangstelling van al de staetsmagten voor hunnen toestand, zyn bedaerd en in de beste orde ge- scheyden. Den minister van justicie heeft doen afkondigen dat er hy het centrael bestuer verscheyde plaetsen zyn open gevallen, en dat degeéne die genegen zyn om die plaetsen te bekleeden, vóór den 20 deézer hunne vraeg aen het ministerie moeten tocstueren. In den Monitcur las men eergisteren 51. George Serrtirier is gisteren dóór 51. den minister der buyten- laudsche zaeken ontvangen, en heeft aen 51. d'Hoffsclimidt oenen brief behandigd by welken 51. De Lamartine, in den nuem van liet provisoir gouvernement der fransche republiek, provisoirlyk 51. Serrtirier belast met de zaeken van het afgezantschap te Brussel. De opgesloótene vóór schulden in het gevang der Petits Carmes, hebben eene petitie aen de kamers gezon den, in welke zy vraegen dat vastzetten vóór schulden zou afgeschaft worden. Er is nu vastgesteld dat er niet alleen geene lials- reglingen op de Groote-Merkt te Brussel meer zullen placts hebben, maer dat men zal poogen dat geene ver- óórdeelde aldaer meer -zullen tentoon gesteld worden. Men zal zich herrinncren, dat er eene belouuing van 5000 fr. was uytgeloófd vóórdengeénen die de daeders derdryvoudi- gc moord, op den persoon van jufvrouw Evenepoel en hacre twéé mcyden begacii, zou kunnen aenwyzcn. De genaemde Sylvester en llanquel, die in ootobcr jongsleden in de gevangenis der Kleyne Karmelieten zaten, den eersten wegens slagen den an deren wegens diefstal en die de eerste aen de juslucie hei-igt gaven, dat de grouweldaed dóór Rosseel en Van den Plas kon zyn gepleegd gewéést, hebben ieder 1500 fr. ontvangen. Slaentlag en dynsdag 11. hebben te Gend eenige on lusten plants gehad.- Zie hier eenige omstandigheden. Eene bende slraetjongens doórmengekl van eenige luy- aerds en drinkebroers aengehitst dóór eenige kwaedwilli- ge woelgeesten, franskillotis en prullemans die geêrn in troebel water zouden vissclien aengezien zy niet meer weéten van van hout pylon maeken, had zich op den hau ler samengerot en hééft aldaer geschreeuwd en getierd Jot rond acht tieren des avonds. De overheyd meynde in 't eerst dat deéze baldaedigheden zonder gevolg zouden zyn gebieéven, maer na acht ueren des avonds is deéze bende naer het klooster der eerw. PP. Jesuiten getrokken en hééft de ruyten van eenige vensters met kassvsteenen verbryzeldMen boorde roepenEerbiedigt dékerk! en de kerk is ongeschonden gebieéven. Na de vensters gebroken te hebben, heeft de bende gepoogd de deur van het klooster open te breéken, en heeft die met kas- syden aengerandmaer de poogingen der kwaedwiilige zyn vcrydeld. Ondertussehen waren de gendarmen aen«e- komen, en hebben de samenrottingen uyteen gedreéven. De straet is afgezet en den doorgang vóór de nieuwsgie rigen verboóden. Om negen neren was alles rustig en kalm. Verscheydene persoonen, onder anderen eenen ver momden Franschman, zyn aengehouden. Deéze persoo nen zyn grootelyks verdagt van het volk opgehitst te heb ben. Inderdaed, zonder ophitsingen zou men geene baldaedigheden bedreéven hebben, en de opstoókers konnen niet streng genoeg gestraft worden. Den borgemeester hééft eene proklamatie doen af kondigen cn aenplakken, waerby alle veréenigingen van vyf persoonen op de straet verboóden word, en de her bergen ten 9 ueren des avonds moeten gesloóten zyn. Des anderdaegs nogtans begonnen wederom zamenrot- tingen gevormd te worden, en benden straetjongens, on der welken zich eenige groote lediggangers cn luyaerds mengelden, vereenigden zich op den kauter, in weerwil van het verbod des borgemeesters. 5Iaer, kragtdaedige maatregelen wierden voprgeschreéven, om de beveélen der overheyd te doen eerbiedigen en uytgevoerd worden. De gendarmen wierden naer den kauter gezonden, eii dreéven de zanienrottingen uyteen, en verjoegen het'ge- peupel. s De hoofdwagt op den kauter is verdobbeld geworden, en twee kompagniën voetvolk zyn op den kauter, omtrent dengrooten schouwburg geplaetst. 51en zeyde dat er eene bende naer Drongen was getrokken, om het noviciaet der jesuiten aldaer te plunderen. Aenstonds is een half eskadron kuirassiers, om negen ueren des avonds, de Brugschepoort uytgereédenmaer, alles was te Dronghen volkomen rustig". Den nagt is kalm en in rust afgeloopen. Met genoegen hebben wy vernomen zegt, den Va derlander, dat hetwerkvolk, hetopregt gendsch werkvolk geen deel in de wanorders en onlusten van maendag en dynsdag hééft genomen. De benden die de ruyten in hef klooster der jesuiten verbryzeld hebben en dié andere gostigten met plundering en verwoesting bedrevgden, de benden die de militaire overheden beledigden, wa'ren geenzinsuyt werklieden zamengesteld, maer uyt straetjon gens, en luyaerds; de eygenlyke werklieden 'hielden zich vreédzaem en kalm, en verwyderden zich van de plunde- raers. De twee volgende dagen hebben ruststoorende samen- rottingen zich nog gevormd en zyn wederom naer het klooster der Jesuiten getrokken nogmaels bedreyende liet zelve te plunderen. Eenige vensterruiten wierden we derom verbryzeld maer op het aenkomen der gewapende magt waren daedelyk alle verspreyd. Eene groole bende slegls samengesteld uyt luyaerds'en straetjongens hééft dan eenige straeten doórloopen al schreeuwen en tieren en het het inzigt kennen van op do koornmerkt een iv-i- penmagazyn tegaen plunderen. Inderdaed de bende nam rigtmg naer de koornmerkt en brak eenige kassyden op welke tegen de deur en vensterhtyken van het wapen- magazyn kwamen aenbotsendoch'zoodra de pompiers en verdere politiemagt aenkivam, was selfens alles weo-ge- kuyscht. Sedert dien is de rust niet gestoord geworden en er is besioóten dat, kwamen de buytenspoórigheden vernieuwd te worden, de stad Gend in 'stact van belege ring zal gesteld worden. - Men léést in den VaderlanderElk klaegt om liet meest over de woelzieke zamenrottingen en de wanorders welke dry agtereenvolgende dagen te Gend hebben plaels gehadeiken vriend van order en rust verlangt niets vue- rieger dan dat deézen staet van zaeken eyndige, en allen goeden borger toont zieii bereyd om het zyne by le bren gen, tot liet herstellen van de" rust, en iiet handhaeven van'het goed order, veélen zelfs zyn genegen om de wa pens op te neémen, en de overheyd te ondersteunen. Deé ze gevoelens met welke de bevolking van Gend bezield is zyn alderprysbacrst, en ivy doen gcêrne hulde aen dien aenbod van dienst cn medehulp. Slaer, gelukkiglyk is men zoo verre niet gekomen van de medehulp en den on derstand tier borgery te moeten inroepende maetregc- len dóór de overheden genomen en de beteugelingsmid- delen over welke zy beschikken, zyn meer dan toerei kend om alle wanorders te doen ophouden, en alle poö- gingen van een handvol woelgeesten le vervdelen, indien de borgers, hunne njeuwsgierigheyd beteugelende zich ontbonden van op de openbaere plaetsen en in de straeten zich te begeéven, om naer de zamenrolling te gaen kyken. Uyt .Mccncn van den 14, schryft men Gisteren om zeven neren des avonds, hééft men in deéze stad' twee persoonen, van een verdagt voorkomen, twee Franschmans, alias fransquillons, aengehouden, op den oogenblik op welken die kerels in de kazerne wilden drin-

De Denderbode | 1848 | | pagina 2